Belgowie rozbici, Polacy z przytupem zaczynają ME

Ostatnia aktualizacja: 09/10/15 21:10, Komentarzy: 2

23
2

Od zwycięstwa rozpoczęli polscy siatkarze zmagania w mistrzostwach Europy. W Warnie pokonali 3:0 reprezentację Belgii.

Polacy rozpoczęli spotkanie w składzie: Kurek, Kłos, Kubiak, Drzyzga, Bieniek, Mika i Zatorski (libero). Z powodu bólu pleców w wyjściowym ustawieniu zabrakło Piotra Nowakowskiego. Palca prawej dłoni podczas czwartkowego treningu wybił sobie Bartosz Kurek, ale mimo to rozpoczął mecz w pierwszej szóstce.

Pierwszy set toczył się pod dyktando Polaków, którzy już na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:3. Pięciopunktowe prowadzenie utrzymywało się także do drugiej przerwy technicznej, na której mistrzowie świata prowadzili 16:11. W końcówce po świetnym, pojedynczym bloku Konarskiego, który pojawił się w trakcie pierwszego seta, Polacy odskoczyli Belgom aż na siedem punktów prowadząc 22:15. Przewagę tą utrzymali do końca wygrywając do osiemnastu. Bohaterem pierwszej odsłony był Mateusz Mika, który skończył pięć ataków, a do tego dołożył jeden punktowy blok.

Druga partia była już zdecydowanie bardziej wyrównana. Gra toczyła się punkt za punkt. Na pierwszej przerwie technicznej Belgowie prowadzili 6:8, ale już po chwili dzięki fantastycznemu atakowi z drugiej linii Miki zrobiło się 10:9 dla biało-czerwonych. Siatkarze z Belgii nie odpuszczali i w drugiej fazie seta ponownie wyszli na prowadzenie 19:21. Końcówka seta rozgrywana była na przewagi. Ostatecznie Polacy wykorzystali swoją piątą piłkę setową – asa serwisowego ustrzelił Kubiak - i wygrali ten pojedynek 29:27.

Ostatni set był już tylko formalnością. Polacy przystąpili do niego w pełni skoncentrowani po to by uniknąć nerwowej końcówki i oszczędzić jak najwięcej sił na następne pojedynki. Polacy prowadzili na kolejnych przerwach technicznych 8:4 i 16:8 po to by wygrać całego seta do szesnastu.

Kolejnymi grupowymi rywalami Polaków będą drużyny Słowenii i Białorusi. Mecze kolejno w sobotę i niedzielę.

Polska - Belgia 3:0 (25:18, 29:27, 25:16)

Polska: Kurek (13), Kłos (8), Bieniek (5), Drzyzga (1), Kubiak (14), Mika (14), Zatorski (libero) oraz Konarski (3), Łomacz, Buszek.

Belgia: Deroo (6), Verhees (3), Van De Voorde (3), Van Walle (9), Valkiers, Rousseaux (7), Dejonckheere (libero) oraz van den Dries (2), D'Hulst, Baetens (2), Coolman (4), Klinkenberg (1), Colson.