Co za finał Australian Open! Pięć setów walki, wielki powrót Jannika Sinnera! [WIDEO]

Victor Joly / pressfocus
Jannik Sinner wygrał Australian Open! Włoch w pięciosetowym dreszczowcu wygrał z Daniiłem Miedwiediewem.
Na początku meczu przewagę miał Rosjanin. Inicjatywę przejął już w trzecim gemie pierwszego seta. Rosjanin korzystał na błędach Sinnera, które przyczyniły się do tego, że miał trzy break-pointy. Wykorzystał drugiego z nich.
To był kluczowy moment pierwszej partii. Sinner nie był w stanie odrobić strat. Nie wypracował sobie żadnej okazji do przełamania rywala. Z kolei Miedwiediew jeszcze raz wygrał przy podaniu Włocha. Dzięki skutecznej grze na przewagi przypieczętował zwycięstwo w secie. Wygrał 6:3.
Rosjanin kontynuował dobrą grę także w drugim secie. W pierwszym gemie nie oddał rywalowi ani jednej wymiany. W drugim był blisko przełamania - zmarnował aż cztery break-pointy. To było jednak tylko odroczenie wyroku. Miedwiediew wygrał przy serwisie Sinnera w czwartym i szóstym gemie. Prowadził już 5:1.
Włoch natychmiast zaliczył przełamanie powrotne i odrobił część strat. Uskrzydliło go to: wygrał jeszcze przy własnym podaniu i mocno postraszył Miedwiediewa w dziewiątym gemie. Sinner miał w nim break-pointa, ale Rosjanin opanował sytuację. W grze na przewagi wykorzystał setbola. Wygrał tę partię 6:3.
Daniil Miedwiediew podczas finału Australian Open 2024
Wydawało się, że Miedwiediew szybko postawi ostatni krok do zwycięstwa. Sinner powoli zaczynał jednak się budzić .
Trzeci set był najbardziej wyrównany. Obaj tenisiści bardzo pewnie grali przy swoim podaniu. Lepszy w tym przeciąganiu liny okazał się Sinner. Wszystko rozstrzygnęło się w dziesiątym gemie. Włoch zaliczył przełamanie od razu na wagę zwycięstwa w secie.
Zwycięstwo napędziło Sinnera. Włoch w czwartym secie pewnie wygrywał przy swoim podaniu. Sprawiał też olbrzymie problemy Miedwiediewowi, gdy ten podawał. Rosjanin już w czwartej partii bronił break-pointa.
Z czasem Miedwiediew się otrząsnął. Mógł uzyskać przewagę w siódmym gemie, lecz nie wykorzystał okazji na przełamanie rywala. Powtórzyła się sytuacja z trzeciej partii. Sinner znów przełamał rywala w dziesiątym gemie. Od razu dało mu to zwycięstwo w secie.
Dla losów finału najważniejszy okazał się szósty gem piątego seta. Sinner skorzystał z błędów Miedwiediewa i zdobył przewagę przełamania. Nie oddał jej do końca spotkania. Decydującą partię wygrał 6:3.
Dla Miedwiediewa to kolejna bolesna porażka w finale Australian Open. W 2022 roku przegrał z Rafaelem Nadalem w taki samych okolicznościach jak dziś. Prowadził w setach 2:0, ale nie potrafił zadać decydującego ciosu.
Dla Włocha zwycięstwo w finale Australian Open to zdecydowanie największy sukces w historii. Do tej pory 22-latek nie miał na koncie żadnego triumfu w turnieju wielkoszlemowym.
Marcin Karbowski28 Jan · 13:32