betclic

Del Bosque: Angielski styl gry już nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 11/11/15 11:29, Komentarzy: 2

0
2
Fot. katatonia82 / Shutterstock.com

Vicente del Bosque uważa, że swobodny przepływ zawodników między ligami wpłynął na zatarcie się różnic w stylu gry drużyn z różnych krajów.

- Gdyby patrzyło się tylko na sposób gry, to trudno byłoby odgadnąć, skąd pochodzi dany zespół. Kiedyś drużyny z innych krajów różniły się pod tym względem - twierdzi selekcjoner reprezentacji Hiszpanii.

Zdaniem del Bosque nie można już mówić o stereotypowym angielskim stylu gry.

- Przyjazd wielu trenerów i zawodników z innych krajów oraz mieszanka różnych sposób gry spowodowały, że on już nie istnieje - mówi 64-letni szkoleniowiec, który przyznaje, że na tym procesie skorzystała reprezentacja Hiszpanii.

- Nasi piłkarze wyjechali do innych lig. To bez wątpienia jeden z najważniejszych składników naszych sukcesów. To otworzyło nasze umysły. Zrobiliśmy duży postęp. Cesc Fabregas był kapitanem Arsenalu już w wieku 19 lat, a nasza drużyna narodowa na tym korzystała - uważa del Bosque.

Trener aktualnych mistrzów Europy twierdzi, że brak ograniczeń dla zagranicznych piłkarzy ma też złe strony dla selekcjonerów reprezentacji.

- W Atletico czasami gra tylko dwóch Hiszpanów, w Realu - trzech. Nie powinienem jednak za dużo o tym mówić, bo to polityka klubów. To one decydują, a nie ja - mówi del Bosque.

W najbliższy piątek Hiszpania zmierzy się z Anglią w meczu towarzyskim. Początek meczu w Alicante o 20:45.
Źródło: ESPN.co.uk
Dodaj komentarz
Junior
marszisz
Zarejestrowany od: 1707 dni
Ilość komentarzy: 70
Oceny: +415
Kibicuje:
Manchester United
11.11.2015 / 12:42:35
tak samo nie ma angielskiego jak i hiszpanskiego, nie mozna mowic o jakims dominujacym stylu, bo mieszanka jest bardzo duza, w Anglii City graja do boku i schodza do srodka w Hiszpanii zas Real gra z kontry daje do boku i wrzuta, takze wg mnie nie mozna juz w zadnej lidze przypisac konkretnego stylu ...
Kluczowy zawodnik
Makaveli
Zarejestrowany od: 1630 dni
Ilość komentarzy: 4522
Oceny: +11519
Kibicuje:
FC Barcelona Mordovia Saransk
11.11.2015 / 12:12:24
Angielski styl gry się mocno spauperyzował, bo po prostu w pewnym momencie przestał być skuteczny. Zostało z niego szybkie przenoszenie się od bramki do bramki i odpuszczanie środka pola przez obie ekipy, co bywa widowiskowe, ale funduje tęgie baty angielskim drużynom na arenie międzynarodowej.

Angielski styl gry to tak naprawdę obiegi na skrzydłach połączone z wrzutkami. W czasach, kiedy na skrzydłach jest podwojenie, a nawet potrojenie krycia, o dobre dośrodkowanie znacznie trudniej. Co więcej, linie defensywne są teraz bliżej siebie i przy wrzutce jest 5-6 zawodników broniących w polu karnym plus 2-3 przed samym polem karnym do zbierania wrzutek. Gra kopnij-biegnij-wrzuć już zwyczajnie nie działa.

Wszystkie drużyny angielskie, które w ostatniej dekadzie odnosiły jakieś sukcesy, ustawiane były po hiszpańsku, czyli z koncentracją gry w środku pola oraz przenoszeniem gry do skrzydeł dla celów jej rozciągnięcia, nie wrzutek. Coraz częściej po zagraniu na skrzydło jest zejście skrzydłowego do środka lub odegranie piłki w centralną część boiska. Styl angielski tego nie przewidywał. Najlepszymi przykładami "hiszpańskich" drużyn angielskich jest Liverpool z czasów Dudka, Arsenal i MC. Ten ostatni był oficjalnie budowany jako "mała Barcelona". Obecny Manchester United też gra po hiszpańsku, co nie powinno dziwić chociażby dlatego, że jego trenerem jest jeden z twórców nowoczesnego stylu hiszpańskiego, chociaż Hiszpanem nie jest.