Grali Polacy, zwycięstwa Romy i Cagliari, remisy Napoli, Palermo i Sampdorii

Vlad1988/Shutterstock
AS Roma z Wojciechem Szczęsnym między słupkami pokonała u siebie Chievo Werona 3:1 (1:1) w czwartkowym meczu 18. kolejki włoskiej Serie A.

Na Stadio Olimpico rozpoczęło się od niespodziewanego prowadzenia gości, a bramkarza reprezentacji Polski zaskoczył efektownym strzałem głową Holender Jonathan de Guzman.

Wyrównał w doliczonym czasie pierwszej połowy kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego Stephan El Shaarawy, a siedem minut po zmianie stron drugiego gola dla rzymian zdobył z bliska Bośniak Edin Dzeko. Sukces trzykrotnych mistrzów Włoch przypieczętował jeszcze w doliczonym czasie gry z rzutu karnego Argentyńczyk Diego Perotti.

Dzięki dwunastej wygranej w sezonie "Giallorossi" umocnili się na pozycji wicelidera tabeli i zwiększyli do trzech punktów przewagę nad trzecim SSC Napoli. Drużyna z Kampanii z Piotrem Zielińskim w podstawowym składzie zremisowała bowiem we Florencji 3:3. Pomocnik reprezentacji Polski został zmieniony dwadzieścia minut przed końcem przez Brazylijczyka Allana.

Na Stadio Artemio Franchi prowadzenie wicemistrzom Włoch zapewnił fenomenalnym uderzeniem z dystansu Lorenzo Insigne. Wyrównał siedem minut po zmianie stron z rzutu wolnego Federico Bernardeschi. Piłka odbiła się w murze od jednego z obrońców i zmyliła w ten sposób bezradnego Pepe Reinę. "Błękitnym" prowadzenie odzyskał co prawda Belg Dries Mertens, ale już minutę później po raz celnie z dystansu przymierzył Bernardeschi.

Autor dwóch goli w tej konfrontacji osiem minut przed końcem precyzyjnie zagrał w pole karne, gdzie Argentyńczyk Mauro Zarate świetnym uderzeniem z pierwszej piłki przybliżył do sukcesu Fiorentinę. W czwartej minucie doliczonego czasu gry rzut karny wykorzystał jednak Manolo Gabbiadini, ratując tym samym remis podopiecznym Maurizio Sarriego.

Na osiemnaste miejsce w klasyfikacji awansowało US Palermo. Ekipa z Sycylii z Thiago Cionkiem w podstawowym zestawieniu zremisowała z zamykającym klasyfikację Delfino Pescara 1936 1:1, tracąc drugie z rzędu zwycięstwo dopiero w doliczonym czasie gry.

Na trzynastej lokacie pozostała Sampdoria Genua. Ekipa z Ligurii, w szeregach której grał od pierwszych minut Karol Linetty, bezbramkowo zremisowała u siebie z Udinese Calcio.

Na czternastą pozycję przesunęło się natomiast Cagliari Calcio. Drużyna z Sardynii z Bartoszem Salamonem w podstawowym składzie, wygrała u siebie z US Sassuolo Calcio 4:3, mimo że po godzinie gry przegrywała 1:3. Decydujące o sukcesie gospodarzy dwie bramki zdobył w niespełna trzy minuty Brazylijczyk Diego Farias.

* * * * * *
Wyniki czwartkowych spotkań 18. kolejki:

Cagliari Calcio - US Sassuolo Calcio 4:3 (1:2)
Bramki: Sau 14, Borriello 63, Farias 74, 76 - Adjapong 29, Pellegrini 33, Acerbi 58-karny.
Czerwona kartka: Pellegrini (34, Sassuolo).

ACF Fiorentina - SSC Napoli 3:3 (0:1)
Bramki: Bernardeschi 52, 69, Zarate 82 - Insigne 24, Mertens 68, Gabbiadini 90+4-karny.

US Palermo - Delfino Pescara 1936 1:1 (1:0)
Bramki: Quaison 33 - Biraghi 90+3-karny.

Sampdoria Genua - Udinese Calcio 0:0.

Torino FC - Genoa CFC 1:0 (0:0)
Bramka: Belotti 49.

AS Roma - Chievo Werona 3:1 (1:1)
Bramki: El Shaarawy 45+1, Dzeko 52, Perotti 90+3-karny - de Guzman 37