Pudło Messiego, fenomenalny Bravo. Chile mistrzem Copa America Centenario! [VIDEO]

AGIF / Shutterstock.com
Finał Copa America Centenario dostarczył wielu emocji - o końcowym rozstrzygnięciu decydowały bowiem rzuty karne. Te lepiej wykonywali Chilijczycy, którzy obronili tytuł najlepszej drużyny Ameryki.

Zarówno Argentynie, jak i Chile zdarzało się podczas tegorocznej imprezy grać mecze, w których przeciwne drużyny były wręcz miażdżone. Tym razem - zgodnie z oczekiwaniami - żaden z zespołów nie był w stanie narzucić rywalowi swojej filozofii gry.

Jako pierwsi groźną akcję przeprowadzili "Albicelestes". W 22 minucie sytuacji sam na sam nie wykorzystał jednak Gonzalo Higuain. Później do gry włączył się... brazylijski sędzia, który jeszcze przed przerwą usunął z boiska Marcelo Diaza oraz Marcosa Rojo. W obu przypadkach były to raczej pochopne decyzje. Na szczęście dla widowiska - siły pozostawały jednak wyrównane.

Mecz jednak nie urzekał, a sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo. Po 90 minutach gry arbiter zarządził dogrywkę. W niej bliżej przechylenia szali na swoją stronę byli Argentyńczycy, ale Claudio Bravo wybronił w 100 minucie soczysty strzał Sergio Aguero. O końcowym rozstrzygnięciu decydował więc konkurs jedenastek.

Zaczęło się sensacyjnie - strzał Arturo Vidala obronił bowiem Sergio Romero, a piłka uderzona z jedenastego metra przez Leo Messiego z dużym impetem minęła poprzeczkę bramki strzeżonej przez Bravo. Po pierwszej serii było zatem 0:0.

Kluczowa okazała się czwarta seria. Bravo w efektowny sposób obronił uderzenie Lucasa Bigli wyprowadzając Chile na jednobramkowe prowadzenie. Gato Silva stanął na wysokości i zapewnił "La Roja" drugi z rzędu triumf w Copa America. Dla Argentyny jest to z kolei trzeci z kolei przegrany finał dużej imprezy. Oprócz dwóch porażek z Chile w finałach Copa America, mają na koncie również przegraną z Niemcami w finale brazylijskiego mundialu.

Chile - Argentyna 0:0 (0:0, 0:0), karne 4:2.
Rzuty karne wykorzystane: Castillo, Aranguiz, Beausejour, Silva - Aguerro i Mashcerano.
Rzuty karne niewykorzystane: Vidal - Messi, Biglia.

Chile: Bravo - Isla, Medel, Jara, Beausejour - Vidal, Diaz, Aranguiz, Fuenzalida (81 Puch) - Vargas (109 Castillo), Alexis Sanchez (104 Silva).

Argentyna: Romero - Mercado, Otamendi, Funes Mori, Rojo - Mascherano, Biglia, Banega (111 Lamela) - Messi, Higuain (70 Aguero), Di Maria (57 Kranevitter).

Sędziował: Heber Lopes (Brazylia).
Czerwone kartki: Diaz (28, Chile) - Rojo (40, Argentyna).