betclic

Dzisiaj wybiorą gospodarza igrzysk olimpijskich

Ostatnia aktualizacja: 31/07/15 07:22, Komentarzy: 0

0
0
Fot. Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

Dzisiaj w Kuala Lumpur zostanie wybrany gospodarz zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Jest tylko dwóch kandydatów: Ałmaty i Pekin.

Tak małego wyboru MKOl nie miał od wielu lat. Początkowo o igrzyska w 2022 roku ubiegało się sześć miast, ale Kraków, Oslo, Sztokholm i Lwów swoje kandydatury wycofały. Głównymi obawami były olbrzymie koszty przygotowania imprezy. O rezygnacji Krakowa zadecydowało zeszłoroczne referendum lokalne, w którym blisko 70 procent głosujących było przeciwko organizacji igrzysk w Krakowie.

Faworytem jest Pekin. Może to być pierwsze miasto w historii ruchu olimpijskiego, które ugości sportowców podczas letnich i zimowych igrzysk. Stolica Chin była gospodarzem zawodów w 2008 roku. Część obiektów przygotowanych na tamte igrzyska miałaby zostać wykorzystana także zimą. Na stadionie "Ptasie Gniazdo" odbyłyby się ceremonie otwarcia i zamknięcia, a "Wodna Kostka", która siedem lat temu była areną zmagań pływaków, przeistoczyłaby się w halę do curlingu.

Kandydaturę chińskiej stolicy mają wspierać producenci sprzętu zimowego, którzy chcieliby wykorzystać olbrzymi rynek. Ponadto Chińczycy oferują stabilność. Na ich korzyść przemawia też organizacyjny i marketingowy sukces igrzysk sprzed siedmiu lat.

Wady? Pekin to igrzyska wielkich odległości (kurorty narciarskie znajdują się ponad 200 km od niego), sztucznego śniegu i brudnego powietrza. Łamanie praw człowieka? Historia pokazała, że członkowie MKOl nie biorą tej kwestii pod uwagę. Inna sprawa, że wyboru w tym względzie nie ma, bo o takie praktyki oskarżany jest także Kazachstan.

Z kolei Ałmaty oferują kompaktowe igrzyska. Obiekty znajdują się w promieniu 30 km od stolicy Kazachstanu. W dodatku większość z nich jest już gotowa. 

Głosowanie rozpocznie się o godz. 10.15 czasu polskiego. Gospodarza zimowych igrzysk w 2022 roku przewodniczący MKOl Thomas Bach ogłosi ok. 12.00
Źródło: własne
Dodaj komentarz

Nikt jeszcze nie skomentował tego materiału. Bądź pierwszy!