betclic

PZPN walczy z UEFA w sprawie Lecha

Ostatnia aktualizacja: 06/08/15 16:02, Komentarzy: 5

29
5
Fot. Carte, wikipedia

Lech Poznań został dotkliwie ukarany za wywieszenie rasistowskiego transparentu podczas meczu z FK Sarajevo. Z decyzją UEFA nie może zgodzić się PZPN.

Lechici najbliższy mecz domowy w europejskich pucharach zagrają bez udziału publiczności i zapłacą dodatkowo 200 tysięcy euro. Zdaniem Polskiego Związku Piłki Nożnej kara jest zbyt surowa. Złożyli w tej sprawie oficjalne pismo, które można przeczytać na stronie związku: 

W tym miejscu chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na pewną dyskryminację w wytycznych opracowywanych przez FARE. Otóż zabronione są wszelkie symbole prawicowe nawet takie nie związane z nazizmem czy faszyzmem, zaś symbole lewicowe/komunistyczne są akceptowane. Na przykład symbol komunizmu siep i młot, podobizna Che Guevary i wiele innych pojawiają się na wielu europejskich stadionach i nie słyszeliśmy, aby kiedykolwiek Klub został za te symbole ukarany, a już na pewno nie zamknięto z tego powodu stadionu dla publiczności.

W naszej świadomości komunizm był ustrojem porównywalnie zbrodniczym, jak ustrój nazistowski i w naszej ocenie jego symbole bądź treści do niego nawiązujące również powinny być zakazane.
W związku z powyższym uważamy za konieczne wprowadzenie jednolitych standardów i procedur, które szczegółowo i precyzyjnie opiszą obowiązki klubów, delegata UEFA, obserwatora FARE oraz procedurę postępowania w sytuacji stwierdzenia naruszeń.

Pozwoli to podnieść świadomość wszystkich klubów i ich kibiców (nie tylko tych występujących w rozgrywkach UEFA), a także pozwoli uniknąć sytuacji, w której polskie kluby będą karane za zachowania dotychczas tolerowane.

W tym celu PZPN wyraża chęć współpracy z UEFA w celu jasnego zdefiniowania niedopuszczalnych zachowań/symboli, określenia obowiązków klubów i zasad postępowania, określenia zasad spójnego i konsekwentnego nakładania kar, ale również skutecznej polityki komunikacyjnej, edukacyjnej i informacyjnej.

Takie działania powinny doprowadzić do eliminacji niedopuszczalnych zachowań rasistowskich/ nazistowskich/dyskryminacyjnych. Co najważniejsze jednak pozwolą uniknąć niejasności, nieporozumień i daleko idących niepotrzebnych konsekwencji, wymierzonych nie w indywidualnego sprawcę, ale w całą społeczność piłkarską na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej.  Pomogą również na ujednolicenie definicji zachowań rasistowskich/dyskryminacyjnych czy też uznania za naruszenie zasad UEFA zdarzeń i treści niezdefiniowanych przez polskie prawo jako zakazane i w konsekwencji nie ściganych przez polską policję lub sądownictwo.

Jednocześnie chcielibyśmy poinformować, iż Klub Lech Poznań zagwarantował, że przedmiotowa flaga nie pojawi się już na żadnym meczu w ramach rozgrywek UEFA. Ponadto Klub wyraża gotowość pełnej współpracy z UEFA celem konsultacji wszystkich flag pod kątem ich zgodności z wytycznymi UEFA i FARE.

Mamy nadzieje, że powyższa argumentacja wykazała, iż tylko niewiedza oraz brak świadomości doprowadziły do wywieszenia przedmiotowej flagi, a nie czyjekolwiek poglądy czy chęć obrażenia kogokolwiek.
Źródło: PZPN
Dodaj komentarz
Kapitan
rzepek1
Zarejestrowany od: 1706 dni
Ilość komentarzy: 6232
Oceny: +44167
Kibicuje:
Leeds United AFC West Ham United 1. FC Nürnberg Legia Warszawa RB Lipsk
07.08.2015 / 21:35:39
Bardzo dobre pismo. Mimo, że nie jestem zwolennikiem klubu z Poznania to muszę bić brawo.

Che Guevara był zbrodniarzem, ale o nim się nie mówi. Mało tego, gówniarze noszą koszulki z jego podobizną, a nawet nie wiedzą kim on był i chyba to najbardziej boli.
Trzymam kciuki, aby w końcu te pajace z UEFY przyznali rację polskiej drużynie, a nie czepiali się wszelkiego gówna, jak w przypadku wywieszenia flagi Brzegu przez kibiców Śląska.
Junior starszy
Fiedas
Zarejestrowany od: 967 dni
Ilość komentarzy: 245
Oceny: +1757
Kibicuje:
Arsenal Londyn Polska Zawisza Bydgoszcz
07.08.2015 / 09:08:58
Symbole komunizmu-ok, nazistowskie-karane.
Komuchy zabiły więcej ludzi podczas wojny i tłamsili pół Europy przez kilkadziesiąt lat, ale UEFA ma w to wyjebane. Karać kurwa wszystkich albo nikogo! Wszyscy wieszaliśmy psy na PZPN, a ten sam beton i niesprawiedliwość jest wszędzie...
Junior
kemor1500
Zarejestrowany od: 1706 dni
Ilość komentarzy: 101
Oceny: +796
Kibicuje:
Juventus Turyn Lech Poznań Real Madryt
06.08.2015 / 17:56:02
słusznie uefa przegina z tymi przepisami albo karamy wszystkich albo nikogo
Kluczowy zawodnik
Dumbass
Zarejestrowany od: 910 dni
Ilość komentarzy: 2041
Oceny: +21615
Kibicuje:
Manchester United
06.08.2015 / 16:30:28
Z debilem się nie dogadasz..
Kapitan
rzepek1
Zarejestrowany od: 1706 dni
Ilość komentarzy: 6232
Oceny: +44167
Kibicuje:
Leeds United AFC West Ham United 1. FC Nürnberg Legia Warszawa RB Lipsk
07.08.2015 / 21:36:03
Ani się nie wyśpisz.