Szwajcaria wygrywa na inaugurację. Albańczycy zmarnowali szansę na remis

AGIF / Shutterstock.com
Szwajcaria wygrała z Albanią 1:0 w drugim meczu EURO 2016. Jedynego gola strzelił Fabian Schar.

To wyjątkowy mecz przynajmniej z dwóch powodów. Albanii debiutuje na wielkiej imprezie, ale jeszcze więcej mówi się o starciu pochodzących z Kosowa braci Xhaka. Taulant, piłkarz FC Basel, gra dla Albanii. Granit, który niedawno przeszedł do Arsenalu, reprezentuje Szwajcarię. Obaj walczą ze sobą w środkowej strefie boiska.

Łącznie aż sześciu reprezentantów Szwajcarii ma albańskie korzenie. Oprócz Xhaki są to Xherdran Shaqiri, Admir Mehmedi, Valon Behrami, Blerim Dżemaili i Shani Tarashaj.

Mecz świetnie rozpoczęli Szwajcarzy, którzy objęli prowadzenie już w piątej minucie gry. Niepewne wyjście bramkarza Etrity Berishy do dośrodkowania z rzutu rożnego i słabe krycie w polu karnym wykorzystał Fabian Schar, który głową skierował piłkę do siatki.

Wraz z upływem czasu coraz lepiej radzili sobie Albańczycy. W 31. minucie kapitalną okazję do wyrównania miał Armando Sadiku, który przejął podanie z głębi pola i stanął oko w oko z Yannem Sommerem. Bramkarz Szwajcarów popisał się jednak znakomitą interwencją.

W 36. minucie dramat przeżywał Lorik Cana. Kapitan reprezentacji Albanii zatrzymał ręką piłkę, która trafiłaby do będącego na znakomitej pozycji Harisa Seferovicia. Cana otrzymał drugą żółtą kartkę i musiał opuścić boisko. Chwilę później Szwajcarzy byli blisko zdobycia drugiego gola - strzał Dżemailiego z rzutu wolnego zatrzymał się na słupku. Dobrą okazję zmarnował też Seferović.

Po przerwie Szwajcarzy mogli podwyższyć prowadzenie, ale kolejny raz Seferović przegrał pojedynek z Berishą. Trzeci raz Szwajcar znalazł się w doskonałej sytuacji w 66. minucie - znów górą był świetnie interweniujący albański bramkarz.

Niewykorzystane okazje mogły się mocno zemścić na Szwajcarach. W 76. minucie kapitalną okazję do wyrównania mieli Albańczycy. Akcję prawą stroną boiska poprowadził Hysaj, który dograł w pole karne do Sadiku. Jego strzał trafił jednak tylko w boczną siatkę. Jeszcze lepszą sytuację w 86. minucie miał Shkelzen Gashi, który doszedł do świetnego prostopadłego podania. Albańczyk miał bardzo dużo czasu, mógł zrobić z piłką właściwie wszystko, ale jego strzał obronił Sommer.

Albania - Szwajcaria 0:1
Schar 5

Albania: Berisha - Hysaj, Cana, Mavraj, Agolli - Kukeli - Roshi (74. Cikalleshi), Abrashi, Xhaka (62. Kace), Lenjani - Sadiku (82. Gashi).

Szwajcaria: Sommer - Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez - Behrami, Granit Xhaka - Shaqiri (88. Fernandes), Dżemaili (76. Frei), Mehmedi (62. Embolo) - Seferović.

Wyniki meczów EURO 2016 można typować na stronie Bet.pl.