Usain Bolt z dziewiątym złotem na igrzyskach! Zrównał się z legendami

Kaliva / Shutterstock.com
W wyścigu sztafet męskich 4x100m zwyciężyli Jamajczycybiegnący w składzie Asafa Powell, Yohan Blake, Michael Ashmeade, Usain Bolt.
Dla tego ostatniego oznacza to ustrzelenie podwójnegohattricka. Po raz trzeci z rzędu na jednych igrzyskach triumfował w biegu na100m, 200m oraz w sztafecie. Bolt zrównał się tym samym liczbą medali z fińskimbiegaczem Paavo Nurmim oraz amerykańskim sprinterem i skoczkiem w dal CarlemLewisem. Wszyscy oni mają po 9 złotych krążków i przewodzą tabelimultimedalistów olimpijskich wśród lekkoatletów. Jamajczyk nie powiększy już swojej kolekcji, bo zgodnie z zapowiedziami igrzyska w Rio są jego ostatnimi.
Drugie miejsce w sztafecie wywalczyli sensacyjnieJapończycy. Na trzecim miejscu finiszowali Amerykanie, których jednakzdyskwalifikowano za przekroczenie strefy zmian. Brąz przypadł więcKanadyjczykom.
Zdecydowanie lepiej poszło Amerykankom, które w składzieTiana Bartoletta, Allyson Felix, English Gardner, Torri Bowie sięgnęły pozłoto. Co ciekawe dokonały tego startując z niewygodnego pierwszego toru. ElainThompson, która indywidualnie wygrała oba dystanse sprinterskie, tym razem wrazz pozostałymi biegaczkami jamajskimi musiała zadowolić się tylko srebrem. Nanajniższym stopniu podium stanęły Brytyjki.
W pozostałych piątkowych finałach lekkoatletyczne po złotemedale sięgnęły Vivian Cheuiyrot z Kenii (5000m) oraz Ekaterini Stefanidi zGrecji (skok o tyczce).
W sobotę zakończenie lekkoatletycznych zmagań na stadionie.W niedzielę – ostatniego dnia igrzysk – odbędzie się tradycyjnie bieg maratoński.