Usain Bolt z dziewiątym złotem na igrzyskach! Zrównał się z legendami

Ostatnia aktualizacja: 20/08/16 04:42, Komentarzy: 0

0
0

W wyścigu sztafet męskich 4x100m zwyciężyli Jamajczycy biegnący w składzie Asafa Powell, Yohan Blake, Michael Ashmeade, Usain Bolt.

Dla tego ostatniego oznacza to ustrzelenie podwójnego hattricka. Po raz trzeci z rzędu na jednych igrzyskach triumfował w biegu na 100m, 200m oraz w sztafecie. Bolt zrównał się tym samym liczbą medali z fińskim biegaczem Paavo Nurmim oraz amerykańskim sprinterem i skoczkiem w dal Carlem Lewisem. Wszyscy oni mają po 9 złotych krążków i przewodzą tabeli multimedalistów olimpijskich wśród lekkoatletów. Jamajczyk nie powiększy już swojej kolekcji, bo zgodnie z zapowiedziami igrzyska w Rio są jego ostatnimi.

Drugie miejsce w sztafecie wywalczyli sensacyjnie Japończycy. Na trzecim miejscu finiszowali Amerykanie, których jednak zdyskwalifikowano za przekroczenie strefy zmian. Brąz przypadł więc Kanadyjczykom.

Zdecydowanie lepiej poszło Amerykankom, które w składzie Tiana Bartoletta, Allyson Felix, English Gardner, Torri Bowie sięgnęły po złoto. Co ciekawe dokonały tego startując z niewygodnego pierwszego toru. Elain Thompson, która indywidualnie wygrała oba dystanse sprinterskie, tym razem wraz z pozostałymi biegaczkami jamajskimi musiała zadowolić się tylko srebrem. Na najniższym stopniu podium stanęły Brytyjki.

W pozostałych piątkowych finałach lekkoatletyczne po złote medale sięgnęły Vivian Cheuiyrot z Kenii (5000m) oraz Ekaterini Stefanidi z Grecji (skok o tyczce).

W sobotę zakończenie lekkoatletycznych zmagań na stadionie. W niedzielę – ostatniego dnia igrzysk – odbędzie się tradycyjnie bieg maratoński.