Bezpieczeństwo i kontrola gry u licencjonowanych bukmacherów

Przez długie lata obstawianie zakładów sportowych nie cieszyło się z dobrą prasą, często kojarzyło się, a bywa, że nadal kojarzy, z ustawianiem spotkań i wypaczaniem rywalizacji sportowej. Osobną sprawą jest problem uzależnienia od grania, które tak jak większość rozrywek musi być stosowane z umiarem, bez którego łatwo popaść w duże problemy. Warto przyjrzeć się głównym zasadom jakie powinni stosować gracze bukmacherscy po to by granie u bukmachera było wyłącznie dobrą zabawą.

Granie u bukmachera w świetle nowej ustawy hazardowej z 2017 roku

1 stycznia 2017 roku w Polsce radykalnie zmienił się rynek hazardowy. Tego dnia w życie weszła nowelizacja ustawy z 2009 roku, która wymusiła na podmiotach zagranicznych ubieganie się o Polską licencję, a podmioty, które ostatecznie tego nie zrobiły tłumacząc się dostosowaniem do rynku krajów Unii Europejskiej, a nie polskim prawem ostatecznie trafiły do rejestru stron blokowanych. Obecnie na rynku funkcjonują wyłącznie witryny firm mających w Polsce licencję, płacących stosowne podatki, a przede wszystkim oferujących swoim klientom produkt w pełni dostosowany do polskiego prawa. Z dniem obowiązywania ustawy podmioty zagraniczne niemające licencji rozpoczęły proces ubiegania się o nią i coraz więcej z nich uzyskało pozwolenie na prowadzenie swojej działalności w Polsce. Lista legalnych firm będzie się powiększała i można ją obserwować na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów gdzie jest na bieżąco aktualizowana.

Co w praktyce oznacza to dla polskiego gracza? Ustawa nakłada na operatorów gier hazardowych jakimi są strony bukmacherskie szereg wymagań, które z jednej strony oznaczają dla Państwa większe wpływy z tytułu podatku od gier, z drugiej zaś mają na celu ochronę samych użytkowników. Bukmacher musi posiadać nadaną przez Ministerstwo Finansów licencję co wiąże się z odprowadzaniem 12%-owego podatku od każdego zawartego przez gracza zakładu, a także dodatkowego 10%-owego podatku od wygranych wyższych niż 2280 PLN. Drugą kwestią są wszelkie obowiązki firm bukmacherskich związanych z ochroną danych osobowych graczy, którzy podają swoje dane osobowe i muszą mieć pewność tego, że będą one przetwarzane zgodnie z wszelkimi standardami bezpieczeństwa w sieci i nie dostaną się w niepowołane ręce. Polscy gracze są zobowiązani do korzystania z usług firm, które mają licencję na prowadzenie swojej działalności na terenie RP poprzez Internet.

Udział w nielegalnych zakładach bukmacherskich (tj. granie u jakiegokolwiek bukmachera nieposiadającego licencji na prowadzenie działalności internetowej w Polsce) wiąże się z narażeniem na wysokie kary finansowe; zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego podlega ono karze grzywny do 720 stawek dziennych, a nawet karze pozbawienia wolności do lat trzech w przypadku uczestnictwa w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym. Ponadto uczestnikowi gry losowej, zakładu wzajemnego, gry na automacie urządzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji czy zezwolenia według artykułu 109 Kodeksu karnego skarbowego grozi grzywna do 120 stawek dziennych.

Licencjonowane firmy muszą już na początku weryfikować czy ich klienci rzeczywiście ukończyli 18 lat stąd wymóg przesyłania dokumentów weryfikujących dane osobowe. Bukmacherzy jednak informują na swoich stronach, że wcale nie oznacza to konieczności ujawnienia wszystkich informacji o sobie np. bukmacher Fortuna ma listę danych, które można zakryć przesyłając skan dowodu, są to, cytując stronę Bukmachera: "zdjęcie, nazwisko rodowe, imiona rodziców, podpis, miejsce urodzenia, wzrost, kolor oczu, datę wydania dowodu osobistego oraz organ wydający dokument". Już sam przykład pokazuje, że firmy bukmacherskie są zobowiązane do dbania o interes gracza przy jednoczesnym zapewnieniu sobie wszelkich informacji o tym czy rzeczywiście mają do czynienia z osobą pełnoletnią.

Bezpieczeństwo i kontrola gry.

Oprócz weryfikowania swoich klientów pod kątem pełnoletniości bukmacherzy są zobowiązani do informowania swoich klientów o tym z jakim ryzykiem wiąże się gra u bukmachera i jakie zagrożenia na nich czyhają. O wszystkim można przeczytać w zakładce "Odpowiedzialna Gra" dostępnej na większości stron internetowych bukmacherów. Firmy informują na niej o obowiązku kontroli budżetu przeznaczonego na grę w zakładach sportowych, a także o oznakach mogących świadczyć o tym, że osoba uzależnia się od zakładów sportowych. Są one zazwyczaj podane w formie pytań, na które gracz powinien sobie szczerze odpowiedzieć by ocenić czy gra jest dla niego wyłącznie dobrą rozrywką czy też zaczyna mieć z nią problemy. Obok tego podano adresy ośrodków pomagających osobom, które mają problem z grami hazardowymi lub dostrzegają u siebie początki uzależnienia hazardem, a nie są w stanie sami zapanować nad narastającym problemem.

Prócz wartościowych porad firmy bukmacherskie często oferują różnorakie opcje związane z odpowiedzialną grą takie jak dzienne i miesięczne limity czasu spędzanego na stronie bukmachera (po przekroczeniu określonego czasu zawarcie zakładu staje się niemożliwe), a także podobne limity dotyczące stawek dziennych i miesięcznych przeznaczanych na granie. Określenie owych limitów zależy już od gracza jednak zmiana początkowych ustawień wiąże się z przerwą w graniu: przy pierwszej zmianie jest to często jeden dzień, drugiej - tydzień itd. Pozwala to kontrolować wysokość budżetu przeznaczanego na obstawianie tak by nie wpaść w uzależnienie. W radykalnych przypadkach możliwe jest także zawieszenie konta na pewien określony czas lub nawet samowykluczenie z gry, nieodwołalne zawieszenie możliwości zawierania zakładów na pewien okres lub na stałe.

Odpowiedzialność samego gracza

Nawet najlepsze zabezpieczenia wprowadzone przez stronę bukmachera jednak nie uchronią gracza przed wpadnięciem w nałóg jeśli nie będzie się on stosował do pewnych uniwersalnych zasad. Należy pamiętać, że obstawianie zakładów sportowych może być dobrą zabawą i świetnym dodatkiem do oglądania meczu, a także ciekawym hobby opartym o analizowanie meczów i wyciągania wniosków z błędów, czasem również nauką samodyscypliny jeśli tylko będzie praktykowana z umiarem. W tym kontekście warto zapamiętać kilka praktycznych porad na uniknięcie problemu uzależnienia od gier hazardowych:

-wyszukaj na stronie bukmachera informacje na temat bezpiecznej gry i przestudiuj zawarte tam uwagi, a także szczerze odpowiedz sobie na zawarte tam pytania. Warto od czasu do czasu powtarzać to działanie, zwłaszcza w momentach gdy wydaje nam się, że tracimy kontrolę nad grą;

-ustal górny limit budżetu na grę u bukmachera. Najważniejsze jest to by nie wydawać na grę więcej niż można sobie na to pozwolić. Kiedy kilka zakładów nie wejdzie, a z powodu przekroczenia budżetu nie można sobie pozwolić na kolejną wpłatę warto zmniejszyć stawkę by móc zagrać określony zakład, a jednocześnie nie przekraczać wcześniej ustalonego limitu;

-traktuj wpłacone do bukmachera pieniądze jako przegrane. Obstawianie zakładów należy traktować jak zakup czegoś na co mieliśmy ochotę, a nie jak sposób na zarabianie pieniędzy. Jak każda rzecz służąca rozrywce granie u bukmachera ma dać chwilę odprężenia, a nie służyć podreperowaniu domowego budżetu. Jeśli zakłady sportowe będą traktowane w ten sposób ewentualne porażki nie będą bolały, a każda wygrana będzie przyjemną niespodzianką;

-nigdy nie pożyczaj pieniędzy na granie. Grę u bukmachera finansuje się wyłącznie z pieniędzy na rozrywkę, nigdy z pożyczek. Sama myśl o ewentualnej pożyczce na wpłacenie pieniędzy do bukmachera świadczy o uzależnieniu od obstawiania i wtedy trzeba już pomyśleć o ograniczeniu dostępu do strony świadczącej tego typu usługi.

Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje
Ranking

Bukmacherzy

Tylko na Meczyki.pl: Podczas rejestracji wpisz kod 1000plus29pln. Kliknij w "Sprawdź", aby zapoznać się ze szczególami. Uwaga! Wygraj bilety na mecz Polska - Izrael!

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Świetna, potrójna oferta startowa - kliknij w "sprawdź" i dowiedz się więcej.

Tylko na Meczykach: wpisz kod 60plnmeczyki i poza standardową ofertą powitalną, odbierz punkty, które wymienisz na nagrodę.

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Real broni się przed spadkiem, a Alaves wciąż ma szanse na europejskie puchary. Gospodarze w ostatnim czasie grają jednak słabo, ogólnie bazują raczej na solidnej defensywie dlatego w tym spotkaniu nie powinniśmy zobaczyć wielu goli.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Milan od dłuższego czasu gra w ataku dość siermiężnie, jeśli nawet wygrywa to minimalnie. Parma w końcówce rozgrywek gra kiepsko, także ze względu na brak podstawowych zawodników. Milan jest faworytem spotkania, ale po ewentualnym strzeleniu bramki, z czym podopieczni Gattuso mogą mieć problemy, powinien bronić korzystnego rezultatu.
Powyżej 2.5 bramki (over 2.5) To ważne spotkanie w kontekście walki o utrzymanie. W poprzednim domowym spotkaniu z Villarreal Girona kompletnie zawiodła nie potrafiąc strzelić gola, ale teraz zagra przeciwko dużo słabszej defensywie, która traci sporo bramek. Do składu Celty wraca Aspas, dzięki któremu drużyna z Galicji zdobyła ostatnio kilka punktów, a więc spodziewamy się w tym meczu wyrównanej walki i kilku bramek.
Manchester City -1 (Man City wygra przynajmniej dwiema bramkami, handicap 0:1) Drużyna Guardioli mimo momentami bardzo dobrej gry i równej liczby bramek w dwumeczu odpadła w ćwierćfinale Ligi Mistrzów co z pewnością jest sporym ciosem. Wielu oczywiście spekuluje czy The Citizens będą w stanie podnieść się po przegranej ze Spurs choć nie wydaje się by stawianie sprawy w ten sposób było zasadne. Manchester City był w tym spotkaniu nieco lepszy i pewnie awansowałby gdyby nie popełnił tylu błędów w defensywie. Na spotkanie ligowe gospodarze powinni wyjść zmotywowani, bo cały czas rywalizują z Liverpoolem i nie mogą sobie pozwolić na stratę punktów. Typujemy w tym spotkaniu wyraźne zwycięstwo gospodarzy.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.