Specyfika rozgrywek E-sportu, najpopularniejsze zakłady i typy rozgrywek

Specyfika rozgrywek E-sportu, najpopularniejsze zakłady i typy rozgrywek
Źródło zdjęcia: FXQuadro/shutterstock.com
Sprawdź ranking bukmacherów

E-sport długo pozostawał raczej ciekawostką, a niektórzy wzbraniali się przed nazwaniem tych rozgrywek sportem sensu stricto. W dobie coraz powszechniejszej profesjonalizacji sportu nie można było przeoczyć ogromnych pieniędzy generowanych poprzez zainteresowanie rywalizacją w różnych grach online, w których zaczęto urządzać coraz większe turnieje, a w końcu zainteresowała się tym także telewizja. W ofercie bukmacherskie pojawia się coraz więcej zdarzeń związanych z tym stosunkowo młodym sportem.

Konserwatyści zapewne nie chcą o tym słyszeć, ale E-sport powoli wchodzi do sportowego mainstreamu i jest traktowany coraz poważniej o czym świadczy zwiększona popularność kanałów traktujących o ostatnich wydarzeniach z tego kręgu, a także fakt iż zawody są coraz częściej pokazywane w najpopularniejszych telewizjach sportowych takich jak choćby TVP Sport czy Polsat Sport. E-sport rzeczywiście w ciągu ostatnich lat przeszedł długą drogę od bycia rodzajem branżowej ciekawostki do prawdziwego sportowego biznesu skupiającego wielu fanów, a ostatnio także coraz częściej pojawia się w ofercie bukmacherskiej. Nie ma w tym nic dziwnego bowiem tam gdzie walka toczy się o wielkie pieniądze, a w przypadku rywalizacji na najwyższym szczeblu z takowymi mamy do czynienia, zawsze znajdziemy ludzi, którzy zechcą postawić swoje pieniądze na wynik zawodów.

Najpopularniejsze gry

Najbardziej popularną grą, w której toczą się poważne rozgrywki jest zdecydowanie Counter Strike, a także jego wersja Global Offensive, w której uczestniczą dwie drużyny: terrorystów i antyterrorystów, a zadaniem drugich jest niedopuszczenie do podłożenia bomby. Zainteresowanie tym rodzajem rozgrywek bierze się zapewne z tego, że większość amatorów gier komputerowych przynajmniej raz grała w grę będącą klasycznym shooterem, a z kolei obserwatorzy, którzy nigdy nie mieli z tego typu rozrywką do czynienia mogą się w nią łatwo zaangażować. W 2014 roku największe zawody w tej grze rozegrano w Katowicach i w Spodku finałowe rozgrywki na żywo obserwowało ponad 12 tysięcy ludzi.

Inną kategorią gier, w których urządza się zawody są strategie czasu rzeczywistego, w których gracz rozwija swój obóz po to by w decydującej rozgrywce pokonać swojego przeciwnika. Przewagą tego typu rozgrywek jest to, że uczestniczą w niej pojedynczy gracze, którzy w krajach azjatyckich takich jak choćby Korea Południowa gdzie tego typu rozgrywki są najpopularniejsze, stają się prawdziwymi gwiazdami. Do najpopularniejszych gier tego typu należy stary-dobry Starcraft 2, Dota 2 czyli kontynuacja moda do gry Warcraft III (Defense of the Ancients), a także sam Warcraft III. Coraz większą popularność zaczyna zdobywać także gra League of Legends.


Oferta bukmacherska na E-sport

Poszczególne spotkania na zawodach E-sportu nie oferują tak wiele opcji jak choćby w piłce nożnej, koszykówce czy tenisie, ale może być to tylko kwestią czasu. Na rynku europejskim pojawiają się bowiem bukmacherzy, którzy skupiają się przede wszystkim na zdarzeniach E-sportu, a wedle wszelkich dostępnych raportów ten rynek będzie w najbliższym czasie cały czas rósł więc możemy się doczekać także różnych opcji na poszczególne spotkania. Na razie gracze bukmacherscy mają możliwość obstawiania zwycięzcy danego spotkania, a także minimalnej liczby opcji powyżej/poniżej, szczególnie w odniesieniu do zawodów CS czy też CS:Go.

Sprawdź ranking bukmacherów
Ranking

Bukmacherzy

Specjalna oferta dla czytelników Meczyki.pl, po wpisaniu kodu MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Świetna, potrójna oferta startowa - szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

150% dla nowych graczy oraz dodatkowe punkty, które można wymienić na nagrody, z kodem rejestracyjnym MEGABONUSPZB.

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Hiszpania wygra Obie drużyny zaliczyły na Mistrzostwach falstart, ale nie ulega wątpliwości, że to Hiszpanie mają większy potencjał. Belgowie grają bardzo niefrasobliwie w obronie, w dodatku o ile przeciwko Polakom wydawali się mieć przewagę w jakości czysto piłkarskiej to nie ma o tym mowy w meczu z Hiszpanami, którzy przywieźli do Włoch bardzo mocny skład i powinni wygrać ten mecz.
Włochy -1 (Włosi wygrają przynajmniej dwiema bramkami, handicap 0:1) Wygrana z Belgią po niezłym meczu była dużą niespodzianką, ale teraz drużyna Czesława Michniewicza zmierzy się z dużo mocniejszym rywalem. Mimo wątpliwości co do gry Włochów zaprezentowali się oni w spotkaniu z Hiszpanią z bardzo dobrej strony zdecydowanie pokonując naszpikowaną gwiazdami reprezentację Hiszpanii. Włosi z pewnością nie będą w obronie tak niefrasobliwi jak Belgowie, a w dodatku sami powinni skorzystać z błędów Polaków i wygrać ten mecz dość pewnie.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Katar to wbrew pozorom całkiem poukładana drużyna, z pewnością lepsza niż pokazała to pierwsza połowa meczu z Paragwajem. Kolumbia pomimo posiadania w składzie kilku świetnych atakujących nie strzela wielu bramek, a więc w tym spotkaniu też ich dużo paść nie powinno.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Dla Argentyny to ważne spotkanie, ale mecz z Kolumbią pokazał, że Albicelestes nie są obecnie w dobrej dyspozycji, a ich atak momentami wygląda wręcz siermiężnie. Paragwaj z kolei powinien zagrać w obronie lepiej niż w drugiej połowie spotkania z Katarem dlatego nie spodziewamy się w tym meczu wielu goli.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.