Specyfika tenisa ziemnego i najczęściej spotykane u bukmachera zakłady tenisowe

Tenis ziemny z pewnością nie jest tak popularną dyscypliną sportową jak piłka nożna, ale z roku na rok zyskuje coraz większa popularność. O jego przewagach nad innymi sportami i specyfice już trochę pisaliśmy teraz czas przedstawić najpopularniejsze rodzaje zakładów obecne w ofercie najważniejszych bukmacherów działających na Polskim rynku.

W odróżnieniu od piłki nożnej czy też koszykówki tenis nie składa się tylko z setów, ale też gemów, a każdy gem ma swoją specyfikę. Zadaniem tenisiści jest wygranie w nim co najmniej czterech wymian, jeśli przeciwnik doprowadzi do sytuacji remisowej w gemie (40:40) wygrywa ten zawodnik, który wygra przynajmniej dwie wymiany z rzędu. Bardzo ważną rolę odgrywa serwis, nie tylko na szybkim nawierzchniach, a przegranie gema serwisowego czyli tzw. przełamanie jest znaczącym wydarzeniem w danym gemie.

Najważniejszym zakładem tenisowym jest rzecz jasna zakład na wygraną, ale nie jest to bynajmniej jedyny rodzaj zakładu dostępny w ofercie bukmacherów. Patrząc na ofertę legalnych polskich bukmacherów na każdy mecz tenisowy przypada od 17 do nawet ponad 50 zakładów bukmacherskich. Niektóre z nich, podobnie jak w przypadku piłki nożnej, nie przedstawiają sobą większej wartości, bo np. wytypowanie dokładnego wyniku setowego jest trudne, ale np. już zakłady na tie-break w meczu należą do interesujących zwłaszcza na turniejach wielkoszlemowych gdzie zawodnicy musza wygrać przynajmniej trzy sety.

Przyjrzyjmy się najpopularniejszym zakładom tenisowym:

Zwycięzca meczu

W tenisie nie ma możliwości remisu dlatego opcje są tylko dwie. Warto zwrócić uwagę jak bukmacher, u którego gramy rozlicza krecze, a o tym piszemy w osobnym artykule.

Zwycięzca pierwszego seta

Tak samo jak w pierwszym przypadku i tu mamy dwie możliwości - 1 albo 2.

Handicapy setowe

Zwykłe turnieje ATP (a także wszystkie rozgrywki kobiece WTA) rozgrywa się do dwóch wygranych setów, w turniejach wielkoszlemowych(a takze w spotkaniach drużynowego Pucharu Davisa i na Igrzyskach olimpijskich) gra się do trzech wygranych setów. Handicap -1.5 seta na jednego z zawodników na normalnym turnieju jest równoznaczny z typem na 2:0, a z kolei linia +1.5 oznacza, że stawiamy na to, że zawodnik wygra przynajmniej jednego seta. W turhniejach wielkoszlemowych handicap -1.5 jest typem na wygraną 3:0 lub 3:1, a z kolei +1.5 typem na to, że zawodnik wygra przynajmniej dwa sety.

Handicapy gemowe

W tym przypadku zliczamy wszystkie gemy wygrane przez obu zawodników. Przykładowo: w meczu Rafael Nadal - Roger Federer zagraliśmy handicap -3.5 gema na Rafaela Nadala. Mecz kończy się wynikiem 6:4, 6:4 czyli Nadal wygrał dwanaście gemów, a Federer osiem. Od wyniku Nadala odejmujemy linię handicapu: 12 - 3.5 = 8.5. Wynik to 8.5 do 8 więc handicap okazał się trafiony.

Suma setów

Tego typu zakłady możemy znaleźć zarówno w przypadku dłuższych meczów turniejów wielkoszlemowych rozgrywanych do trzech zwycięstw jak i w przypadku zwykłych turniejów ATP i WTA. W przypadku tych pierwszych możliwe są dwie opcje: powyżej/ poniżej 3.5, powyżej/poniżej 4.5. Przykładowo: stawiamy na powyżej 3.5 seta w meczu Rafael Nadal - Novak Djokovic, który kończy się wynikiem 3:0, a więc typ jest przegrany. Gdyby Djokovic wygrał choćby jednego seta zakład byłby wygrany.

W przypadku takich typów również należy się upewnić jak firma gdzie gramy rozlicza mecze, które kończą się kreczami, zwykle jednak kończą się one zwrotami. O kreczach tenisowych pisaliśmy wcześniej TU.

Powyżej/poniżej suma gemów

To zakłady poniżej lub powyżej określonej liczby gemów. Przykładowo: typujemy powyżej 21.5 gemów w meczu Rafael Nadal - Roger Federer, który zakończył się wynikiem 6:4, 6:4. W tym przypadku zakład jest przegrany, bo w meczu rozegrano tylko 20 gemów.

Powyżej/poniżej podwójne błędy serwisowe

Podwójne błędy tenisowe to sytuacja, w której zawodnik dwukrotnie z rzędu wprowadzi piłkę do gry niezgodnie z regulaminem (np. trafi w siatkę lub nie trafi w karo serwisowe). Sytuacje takie są zliczane i znajdują się we wszystkich statystykach pomeczowych. W przypadku gry overa 3.5 błędów serwisowych w meczu liczymy, że obaj zawodnicy w sumie zaliczą cztery tego typu błędy.

Pierwszy as serwisowy/ pierwszy podwójny błąd

As serwisowy to sytuacja, w której tenisista zdobywa punkt bezpośrednio po swoim serwisie bez dotknięcia piłki przez przeciwnika. W tym zakładzie chodzi o wytypowanie który tenisista zrobi to pierwszy. W przypadku pierwszego podwójnego błędu obstawiamy który zawodnik pierwszy popełni podwójny błąd serwisowy.

Tie-break w meczu

Tie-break to rodzaj tenisowej dogrywki w sezonie gdy każdy z zawodników wygrał sześć gemów. Wtedy rozgrywa się dodatkowy gem, w którym gracz musi uzyskać przynajmniej siedem punktów i dwupunktowe prowadzenie. Tie-breaki zazwyczaj zdarzają się w meczach zawodników obdarzonych mocnym serwisem, którzy potrafią wygrywać po kolei swoje gemy serwisowe.

Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje
Ranking

Bukmacherzy

Tylko na Meczyki.pl: Podczas rejestracji wpisz kod 1000plus29pln. Kliknij w "Sprawdź", aby zapoznać się ze szczególami. Uwaga! Wygraj bilety na mecz Polska - Izrael!

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Świetna, potrójna oferta startowa - kliknij w "sprawdź" i dowiedz się więcej.

Tylko na Meczykach: wpisz kod 60plnmeczyki i poza standardową ofertą powitalną, odbierz punkty, które wymienisz na nagrodę.

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Milan od dłuższego czasu gra w ataku dość siermiężnie, jeśli nawet wygrywa to minimalnie. Parma w końcówce rozgrywek gra kiepsko, także ze względu na brak podstawowych zawodników. Milan jest faworytem spotkania, ale po ewentualnym strzeleniu bramki, z czym podopieczni Gattuso mogą mieć problemy, powinien bronić korzystnego rezultatu.
Powyżej 2.5 bramki (over 2.5) To ważne spotkanie w kontekście walki o utrzymanie. W poprzednim domowym spotkaniu z Villarreal Girona kompletnie zawiodła nie potrafiąc strzelić gola, ale teraz zagra przeciwko dużo słabszej defensywie, która traci sporo bramek. Do składu Celty wraca Aspas, dzięki któremu drużyna z Galicji zdobyła ostatnio kilka punktów, a więc spodziewamy się w tym meczu wyrównanej walki i kilku bramek.
Manchester City -1 (Man City wygra przynajmniej dwiema bramkami, handicap 0:1) Drużyna Guardioli mimo momentami bardzo dobrej gry i równej liczby bramek w dwumeczu odpadła w ćwierćfinale Ligi Mistrzów co z pewnością jest sporym ciosem. Wielu oczywiście spekuluje czy The Citizens będą w stanie podnieść się po przegranej ze Spurs choć nie wydaje się by stawianie sprawy w ten sposób było zasadne. Manchester City był w tym spotkaniu nieco lepszy i pewnie awansowałby gdyby nie popełnił tylu błędów w defensywie. Na spotkanie ligowe gospodarze powinni wyjść zmotywowani, bo cały czas rywalizują z Liverpoolem i nie mogą sobie pozwolić na stratę punktów. Typujemy w tym spotkaniu wyraźne zwycięstwo gospodarzy.
Sassuolo wygra Bologna wciąż nie jest pewna utrzymania i musi w ostatnich spotkaniach sezonu zdobyć kilka punktów. Sampdoria nie jest łatwym rywalem, ale na wyjazdach gra gorzej niż u siebie. Fabio Quagliarella walczy jednak o koronę króla strzelców, a koledzy pewnie zrobią wszystko by pomóc mu w osiągnięciu tego prestiżowego tytułu.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.