Ustawa hazardowa - najnowsze zmiany w zakładach bukmacherskich 2019 [AKTUALIZACJA]

Ustawa hazardowa - najnowsze zmiany w zakładach bukmacherskich 2019 [AKTUALIZACJA]
Źródło zdjęcia: succo / pixabay.com
Sprawdź ranking bukmacherów

Znowelizowana w 2017 roku ustawa hazardowa spowodowała prawdziwe trzęsienie ziemi na polskim rynku hazardowym. Choć o uporządkowaniu branży mówiło się już od ponad dziesięciu lat to dopiero od lipca 2017 roku udało się wprowadzić w życie nowe narzędzia, które z jednej strony poprawiły sytuację od lat legalnie działających na polskim rynku bukmacherów, z drugiej zamknęły, przynajmniej na jakiś czas, możliwość działania niektórym podmiotom. Gracze musieli szybko dostosować się do nowej sytuacji zazwyczaj zakładając konto na stronach firm posiadających licencję do prowadzenia działalności na terenie Rzeczpospolitej Polski.

Spis treści:

  1. Czego dotyczy ustawa hazardowa 2017?
  2. Działalność bukmacherów w świetle nowej ustawy
  3. Lista stron zakazanych

1. Czego dotyczy ustawa hazardowa 2017?

O unormowaniu sytuacji na polskim rynku hazardowym mówiono już od dawna, ale mimo licznych wysiłków tak naprawdę do 2017 roku nie udało się tego zrobić. Pierwszą próbą była ustawa hazardowa z 2010 roku, która wprowadziła wysokie podatki dla firm bukmacherskich, a także dla graczy, całkowity zakaz reklamowania gier hazardowych, a także zakaz uczestniczenia w zakładach poprzez strony, które nie posiadały licencji na prowadzenie swoich usług na terenie Rzeczpospolitej Polski. Efektem tego było wycofanie się z rynku niektórych graczy, ale z uwagi na faktyczny brak możliwości egzekwowania prawa w Internecie większość najważniejszych firm pozostała na polskim rynku. Zaczęto za to karać graczy, w czym celowała przede wszystkim Służba Celna. Głośno było o sprawie, w ramach której wyciekły dane ponad 20 tysięcy graczy jednego z rynkowych liderów, a na forach internetowych pojawiały się informacje na temat wezwań konkretnych graczy przez Służbę Celną. Choć jednak przedstawiciele Służby chwalili się wyrokami w sprawie nielegalnej gry u bukmacherów większość takich spraw kończyła się uniewinnieniem jak choćby bodaj najgłośniejsza z nich przeciwko jednej z firm, która już po tym jak ustawa hazardowa weszła w życie reklamowała się na kostiumach skoczków narciarskich podczas konkursu skoków w Zakopanem.

Pierwsza ustawa hazardowa w Polsce weszła więc w życie w 2010 roku, ale okazała się kompletnym fiaskiem głównie z powodu niejasności co do zgodności ówczesnego prawa z prawem europejskim, szczególnie w kontekście swobody przepływu usług na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, a także faktycznego braku możliwości kontrolowania działalności stron bukmacherskich w Internecie. Drugi problem jest dla państwa istotny, bo z jednej strony musi ono nałożyć na daną firmę obowiązek sprawdzania tego czy swoich usług nie kieruje do osób niepełnoletnich, a z drugiej strony bukmacherzy nielicencjonowani, którzy zazwyczaj zarejestrowani są w rajach podatkowych, w praktyce nie odprowadzali w kraju żadnego podatku. Kwestią czasu było więc to kiedy ustawa hazardowa znajdzie się na celowniku nowej władzy, a wszystkich interesowało jakie będzie ona miała założenia. Do rozwiązań zaproponowanych w 2010 roku dodano kilka szczegółów, które sprawiły, że z jednej strony okazała się ona zgodna z prawem europejskim, gdyż podmioty zagraniczne dostały szansę na uzyskanie w Polsce licencji, a z drugiej strony w obecnym kształcie jest ona dużo bardziej skuteczna niż ta sprzed siedmiu lat.

Pomimo zapowiedzi o chęci zmiany systemu podatku obrotowego nowa ustawa hazardowa ostatecznie pozostawiła dotychczasowy sposób opodatkowania choć w większości krajów europejskich obowiązuje podatek wyłącznie od zysku bukmachera z danego rynku i jest to rozwiązanie korzystniejsze dla obstawiających, bo nie odejmuje od wygranej 12%-owej stawki daniny. Dużą różnica względem poprzednich rozwiązań z 2010 roku było dopuszczenie możliwości reklamowania swoich usług, które są oczywiście mocno ograniczone, ale mimo wszystko występuje taka możliwość. Kluczowe dla skuteczności nowych zapisów było jednak stworzenie Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. Wszystkie te zapisy mocno zmieniły krajobraz polskiego rynku bukmacherskiego i wpłynęły na decyzje przedstawicieli różnych firm oferujących zakłady w sieci.

2. Działalność bukmacherów w świetle nowej ustawy

Nowa ustawa hazardowa 2017 od początku budziła sporo kontrowersji, a po jej wejściu w życie w kwietniu 2017 roku rynek podzielił się na trzy grupy. Najbardziej oczywistą grupę stanowiły firmy już od dłuższego czasu działające na polskim rynku, mające licencję, tak na prowadzenie punktów naziemnych jak i działalności w Internecie, dla których wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych praktycznie nic nie zmieniło. Firmy te stały się jednak ich największymi beneficjentami, bo przynajmniej na początku nie miały dużej konkurencji na rynku, na którym z tygodnia na tydzień ubywało klientów korzystających z usług firm działających w szarej strefie.

Drugą grupę firm stanowią bukmacherzy, którzy w świetle nowego prawa zupełnie wycofali się z polskiego rynku lub zrobili to czasowo z informacją o tym, że zamierzają ubiegać się o licencję na działalność w Rzeczpospolitej Polsce. W grupie tej było sporo dotychczasowych liderów rynku, zarówno firm, które już dawno złożyły wniosek o udzielenie licencji (lub nawet już ją otrzymały jak Betclic), ale niektóre strony zupełnie wycofały się z rynku informując, że zarówno nowi jak i starzy gracze nie mogą się już tam logować.

Ustawa hazardowa 2017 nie jest jednak w pełni respektowana przez wszystkich uczestników rynku, bo mimo wprowadzenia nowych przepisów niektóre nielicencjonowane firmy nie wycofały się z polskiego rynku jednocześnie wcale nie informując, że zamierzają z czasem wystąpić o udzielenie pozwolenia na prowadzenie działalności w Polsce. Z punktu widzenia dzisiejszych rozwiązań prawnych tego typu bukmacherów należy określić jako nielegalnych, ale ich przedstawiciele tłumaczą się wyższością prawa europejskiego (w tym przede wszystkim swobody przepływu usług) nad polskim i nadal oferują usługi na terenie RP. Korzystanie z tego typu stron grozi jednak konsekwencjami w postaci wysokiej grzywny, a ich działalność jest obecnie mocno ograniczona, przede wszystkim ze względu na rejestr stron zakazanych.

3. Lista stron zakazanych

Omawiając problemy dość kiepskiej ustawy hazardowej z 2010 roku wspominaliśmy o jej podstawowym mankamencie, którym była nieskuteczność. Same zapisy o zakazie uczestniczenia w grze u nielicencjonowanego bukmachera nie miały większego znaczenia skoro nie dało się egzekwować tego czy użytkownicy rzeczywiście grają poprzez strony zakazane w Polsce czy też nie, a w dodatku niektórzy tłumaczyli się niewiedzą co do tego czy dana firma posiada licencję czy też nie i nie było to pozbawione sensu w świetle tego, że ze znalezieniem tego typu strony i założeniem na niej konta nie było najmniejszego problemu. Pojawił się zatem pomysł odgórnej blokady tego typu stron przez dostawców Internetu, który z początku był krytykowany, a czasem nazywany wręcz cenzurą Internetu, ale ostatecznie wprowadzono go bez większych protestów.

Mowa oczywiście o wspomnianym wcześniej Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. Ustawodawca nałożył na dostarczycieli Internetu obowiązek blokowania stron, które znajdą się na liście w ciągu 48 godzin od ich pojawienia się na liście. Niedostosowanie się do tego wymogu grozi karą nawet do 250 tysięcy PLN dlatego poszczególni dostawcy pilnują by przestrzegać zapisów ustawy. Po zablokowaniu strony powinno nastąpić przekierowanie na podstronę informującą o odpowiedzialności karno-skarbowej jakiej podlega każdy uczestnik nielegalnej gry. Umieszczaniem kolejnych domen na liście zajmuje się resort finansów; po wpisaniu do takiego rejestru spółce przysługuje możliwość odwołania się od decyzji, które zostaje rozpatrzone w ciągu kilku dni.

Niektórzy bukmacherzy z grupy tych, które postanowiły pozostać na polskim rynku pomimo wprowadzenia w życie zapisów nowej ustawy próbują omijać także to zabezpieczenie i zmieniają domeny np. wprowadzając do niej dodatkową cyfrę. Nowa domena po pewnym czasie także zostaje dodana na listę, ale w międzyczasie jest ona widoczna dla użytkownika. Ponadto w Internecie pojawiają się porady w jaki sposób można wejść na zakazane strony internetowe w Polsce. Nie ma to jednak większego znaczenia, bo samo dopisanie na listę skutkuje dodatkowymi utrudnieniami w korzystaniu z nielegalnych stron bukmacherskich. Taką jest niewątpliwie blokada wszelkich płatności, nie tylko bankowych, ale także poprzez powszechnie znane portfele finansowe. Dotyczy to nie tylko polskich firm takich jak choćby Przelewy24, ale również zagranicznych. Najważniejsze firmy z tej branży czyli Skrill i Neteller zablokowały dostęp do płatności na stronach, które znalazły się w Rejestrze. W praktyce oznacza to, że ustawa hazardowa wprowadza poważne ograniczenie zarówno wpłat jak i wypłat do nielegalnych firm bukmacherskich, bo od wejście w życie nowego prawa banki nie przyjmują tego typu przelewów, a wkrótce dołączyły do tego inne instytucje finansowe.

Sprawdź ranking bukmacherów
Ranking

Bukmacherzy

Brak ryzyka na start. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

Kod rejestracyjny: MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Kod rejestracyjny: MEGABONUSPZB. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.