Ustawa hazardowa - najnowsze zmiany w zakładach bukmacherskich 2019 [AKTUALIZACJA]

Ustawa hazardowa - najnowsze zmiany w zakładach bukmacherskich 2019 [AKTUALIZACJA]
Źródło zdjęcia: succo / pixabay.com
Sprawdź ranking bukmacherów

Znowelizowana w 2017 roku ustawa hazardowa spowodowała prawdziwe trzęsienie ziemi na polskim rynku hazardowym. Choć o uporządkowaniu branży mówiło się już od ponad dziesięciu lat to dopiero od lipca 2017 roku udało się wprowadzić w życie nowe narzędzia, które z jednej strony poprawiły sytuację od lat legalnie działających na polskim rynku bukmacherów, z drugiej zamknęły, przynajmniej na jakiś czas, możliwość działania niektórym podmiotom. Gracze musieli szybko dostosować się do nowej sytuacji zazwyczaj zakładając konto na stronach firm posiadających licencję do prowadzenia działalności na terenie Rzeczpospolitej Polski.

Spis treści:

  1. Czego dotyczy ustawa hazardowa 2017?
  2. Działalność bukmacherów w świetle nowej ustawy
  3. Lista stron zakazanych
  4. Lista legalnych bukmacherów

1. Czego dotyczy ustawa hazardowa 2017?

O unormowaniu sytuacji na polskim rynku hazardowym mówiono już od dawna, ale mimo licznych wysiłków tak naprawdę do 2017 roku nie udało się tego zrobić. Pierwszą próbą była ustawa hazardowa z 2010 roku, która wprowadziła wysokie podatki dla firm bukmacherskich, a także dla graczy, całkowity zakaz reklamowania gier hazardowych, a także zakaz uczestniczenia w zakładach poprzez strony, które nie posiadały licencji na prowadzenie swoich usług na terenie Rzeczpospolitej Polski. Efektem tego było wycofanie się z rynku niektórych graczy, ale z uwagi na faktyczny brak możliwości egzekwowania prawa w Internecie większość najważniejszych firm pozostała na polskim rynku.

Zaczęto za to karać graczy, w czym celowała przede wszystkim Służba Celna. Głośno było o sprawie, w ramach której wyciekły dane ponad 20 tysięcy graczy jednego z rynkowych liderów, a na forach internetowych pojawiały się informacje na temat wezwań konkretnych graczy przez Służbę Celną. Choć jednak przedstawiciele Służby chwalili się wyrokami w sprawie nielegalnej gry u bukmacherów większość takich spraw kończyła się uniewinnieniem jak choćby bodaj najgłośniejsza z nich przeciwko jednej z firm, która już po tym jak ustawa hazardowa weszła w życie reklamowała się na kostiumach skoczków narciarskich podczas konkursu skoków w Zakopanem.

pixabay.com
(+) Powiększ zdjęcie
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Pierwsza ustawa hazardowa w Polsce weszła więc w życie w 2010 roku, ale okazała się kompletnym fiaskiem głównie z powodu niejasności co do zgodności ówczesnego prawa z prawem europejskim, szczególnie w kontekście swobody przepływu usług na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, a także faktycznego braku możliwości kontrolowania działalności stron bukmacherskich w Internecie. Drugi problem jest dla państwa istotny, bo z jednej strony musi ono nałożyć na daną firmę obowiązek sprawdzania tego czy swoich usług nie kieruje do osób niepełnoletnich, a z drugiej strony bukmacherzy nielicencjonowani, którzy zazwyczaj zarejestrowani są w rajach podatkowych, w praktyce nie odprowadzali w kraju żadnego podatku. Kwestią czasu było więc to kiedy ustawa hazardowa znajdzie się na celowniku nowej władzy, a wszystkich interesowało jakie będzie ona miała założenia.

Do rozwiązań zaproponowanych w 2010 roku dodano kilka szczegółów, które sprawiły, że z jednej strony okazała się ona zgodna z prawem europejskim, gdyż podmioty zagraniczne dostały szansę na uzyskanie w Polsce licencji, a z drugiej strony w obecnym kształcie jest ona dużo bardziej skuteczna niż ta sprzed siedmiu lat.

Pomimo zapowiedzi o chęci zmiany systemu podatku obrotowego nowa ustawa hazardowa ostatecznie pozostawiła dotychczasowy sposób opodatkowania choć w większości krajów europejskich obowiązuje podatek wyłącznie od zysku bukmachera z danego rynku i jest to rozwiązanie korzystniejsze dla obstawiających, bo nie odejmuje od wygranej 12%-owej stawki daniny. Dużą różnica względem poprzednich rozwiązań z 2010 roku było dopuszczenie możliwości reklamowania swoich usług, które są oczywiście mocno ograniczone, ale mimo wszystko występuje taka możliwość. Kluczowe dla skuteczności nowych zapisów było jednak stworzenie Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. Wszystkie te zapisy mocno zmieniły krajobraz polskiego rynku bukmacherskiego i wpłynęły na decyzje przedstawicieli różnych firm oferujących zakłady w sieci.

2. Działalność bukmacherów w świetle nowej ustawy

Nowa ustawa hazardowa 2017 od początku budziła sporo kontrowersji, a po jej wejściu w życie w kwietniu 2017 roku rynek podzielił się na trzy grupy. Najbardziej oczywistą grupę stanowiły firmy już od dłuższego czasu działające na polskim rynku, mające licencję, tak na prowadzenie punktów naziemnych jak i działalności w Internecie, dla których wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych praktycznie nic nie zmieniło. Firmy te stały się jednak ich największymi beneficjentami, bo przynajmniej na początku nie miały dużej konkurencji na rynku, na którym z tygodnia na tydzień ubywało klientów korzystających z usług firm działających w szarej strefie.

pixabay.com
(+) Powiększ zdjęcie
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Drugą grupę firm stanowią bukmacherzy, którzy w świetle nowego prawa zupełnie wycofali się z polskiego rynku lub zrobili to czasowo z informacją o tym, że zamierzają ubiegać się o licencję na działalność w Rzeczpospolitej Polsce. W grupie tej było sporo dotychczasowych liderów rynku, zarówno firm, które już dawno złożyły wniosek o udzielenie licencji (lub nawet już ją otrzymały jak Betclic), ale niektóre strony zupełnie wycofały się z rynku informując, że zarówno nowi jak i starzy gracze nie mogą się już tam logować.

Ustawa hazardowa 2017 nie jest jednak w pełni respektowana przez wszystkich uczestników rynku, bo mimo wprowadzenia nowych przepisów niektóre nielicencjonowane firmy nie wycofały się z polskiego rynku jednocześnie wcale nie informując, że zamierzają z czasem wystąpić o udzielenie pozwolenia na prowadzenie działalności w Polsce. Z punktu widzenia dzisiejszych rozwiązań prawnych tego typu bukmacherów należy określić jako nielegalnych, ale ich przedstawiciele tłumaczą się wyższością prawa europejskiego (w tym przede wszystkim swobody przepływu usług) nad polskim i nadal oferują usługi na terenie RP. Korzystanie z tego typu stron grozi jednak konsekwencjami w postaci wysokiej grzywny, a ich działalność jest obecnie mocno ograniczona, przede wszystkim ze względu na rejestr stron zakazanych.

3. Lista stron zakazanych

pixabay.com
(+) Powiększ zdjęcie
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Omawiając problemy dość kiepskiej ustawy hazardowej z 2010 roku wspominaliśmy o jej podstawowym mankamencie, którym była nieskuteczność. Same zapisy o zakazie uczestniczenia w grze u nielicencjonowanego bukmachera nie miały większego znaczenia skoro nie dało się egzekwować tego czy użytkownicy rzeczywiście grają poprzez strony zakazane w Polsce czy też nie, a w dodatku niektórzy tłumaczyli się niewiedzą co do tego czy dana firma posiada licencję czy też nie i nie było to pozbawione sensu w świetle tego, że ze znalezieniem tego typu strony i założeniem na niej konta nie było najmniejszego problemu. Pojawił się zatem pomysł odgórnej blokady tego typu stron przez dostawców Internetu, który z początku był krytykowany, a czasem nazywany wręcz cenzurą Internetu, ale ostatecznie wprowadzono go bez większych protestów.

Mowa oczywiście o wspomnianym wcześniej Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. Ustawodawca nałożył na dostarczycieli Internetu obowiązek blokowania stron, które znajdą się na liście w ciągu 48 godzin od ich pojawienia się na liście. Niedostosowanie się do tego wymogu grozi karą nawet do 250 tysięcy PLN dlatego poszczególni dostawcy pilnują by przestrzegać zapisów ustawy. Po zablokowaniu strony powinno nastąpić przekierowanie na podstronę informującą o odpowiedzialności karno-skarbowej jakiej podlega każdy uczestnik nielegalnej gry. Umieszczaniem kolejnych domen na liście zajmuje się resort finansów; po wpisaniu do takiego rejestru spółce przysługuje możliwość odwołania się od decyzji, które zostaje rozpatrzone w ciągu kilku dni.

Niektórzy bukmacherzy z grupy tych, które postanowiły pozostać na polskim rynku pomimo wprowadzenia w życie zapisów nowej ustawy próbują omijać także to zabezpieczenie i zmieniają domeny np. wprowadzając do niej dodatkową cyfrę. Nowa domena po pewnym czasie także zostaje dodana na listę, ale w międzyczasie jest ona widoczna dla użytkownika. Ponadto w Internecie pojawiają się porady w jaki sposób można wejść na zakazane strony internetowe w Polsce. Nie ma to jednak większego znaczenia, bo samo dopisanie na listę skutkuje dodatkowymi utrudnieniami w korzystaniu z nielegalnych stron bukmacherskich. Taką jest niewątpliwie blokada wszelkich płatności, nie tylko bankowych, ale także poprzez powszechnie znane portfele finansowe. Dotyczy to nie tylko polskich firm takich jak choćby Przelewy24, ale również zagranicznych. Najważniejsze firmy z tej branży czyli Skrill i Neteller zablokowały dostęp do płatności na stronach, które znalazły się w Rejestrze. W praktyce oznacza to, że ustawa hazardowa wprowadza poważne ograniczenie zarówno wpłat jak i wypłat do nielegalnych firm bukmacherskich, bo od wejście w życie nowego prawa banki nie przyjmują tego typu przelewów, a wkrótce dołączyły do tego inne instytucje finansowe.

Lista legalnych bukmacherów

Przedstawiamy listę polskich bukmacherów oferujących legalne zakłady:

STS

STS, czyli Star-Typ Sport, to lider legalnego rynku bukmacherskiego w Polsce. Firma działająca od 1997 r. ma w nim prawie połowę udziałów. 

Bonus bez depozytu STSKod rejestracyjny: MEGABONUS
>>Przejdź na stronę STS.pl<<

Fortuna

Bukmacher Fortuna, działający na polskim rynku od 1996 r., to oficjalny sponsor wielokrotnego mistrza Polski w piłce nożnej – Legii Warszawa oraz rozgrywek piłkarskiej I ligi polskiej.

Bukmacher Fortuna
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

>>Przejdź na stronę efortuna.pl<<

Betclic

Betclic w 2018 roku otrzymał licencję Ministerstwa Finansów, dzięki czemu dołączył do grona legalnych polskich bukmacherów. 

Bukmacher Betclic
Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

>>Przejdź na stronę Betclic.pl<<

PZBuk

PZBuk to firma bukmacherska, która swoją działalność rozpoczęła dość niedawno, bo 18 października 2018 roku. Szybko stała się jednak poważną konkurencją dla bukmacherów działających na rynku dłużej.

Bukmacher PZBuk
Kod rejestracyjny: MEGABONUSPZB

>>Przejdź na stronę PZBuk.pl<<

Totolotek

Totolotek to legalny polski bukmacher z wieloletnim doświadczeniem na naszym rynku. Firma, która sponsoruje m.in. piłkarski Puchar Polski, przygotowała dla nowych użytkowników interesujący pakiet powitalny.

Bukmacher Totolotek
Kod rejestracyjny: MECZYKI

>>Przejdź na stronę totolotek.pl<<

LVBet

LVBet to bukmacher działający na rynku od września 2016 roku, kilka miesięcy wcześniej uzyskał licencję na prowadzenie swojej działalności na terenie Rzeczpospolitej Polski poprzez sieć Internet. 

Bukmacher LVBet
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

>>Przejdź na stronę LVBet.pl<<

ETOTO

Etoto to polski bukmacher działający od 2011 roku, który w ostatnich latach przeszedł spore zmiany. Do 2014 roku Etoto funkcjonowało jako bukmacher naziemny, dopiero później rozpoczęło starania o licencję na zakłady wzajemne w Internecie.

Bukmacher ETOTO
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

>>Przejdź na stronę etoto.pl<<

Forbet

Forbet to jeden z polskich bukmacherów, od 2016 roku posiadający stosowną licencję na prowadzenie swojej działalności. Od 2018 roku ma on również punkty stacjonarne.

Bukmacher Forbet

Kod rejestracyjny: MECZYKI
>>Przejdź na stronę iforbet.pl<<

Nota prawna

Firma STS, czyli: Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra finansów. Zezwolenie wydane 21.02.2012 roku, numer: SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Fortuna online zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

BEM Operations Limited posiada zezwolenie na urządzanie bukmacherskich zakładów wzajemnych za pośrednictwem sieci Internet wydane przez Ministra Finansów dnia 26 września 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.11.2017. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Firma PZBUK działa na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych - bukmacherskich przez sieć Internet wydanego przez Ministra Finansów w dniu 28 czerwca 2018 roku na okres 6 lat o numerze PS4.6831.26.2017. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Firma TOTOLOTEK S.A. posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra finansów. Zezwolenie wydane 20.06.2013 roku, numer: AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD 61485. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Firma LVBET posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Zezwolenie wydane dnia 13 maja 2016 r. numer PS4.6831.9.2016.EQK. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

E-TOTO zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych, nr zezwolenia: AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencje prawne.

Firma Forbet posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra finansów. Zezwolenie dnia 4 maja 2016 r. nr PS4.6831.10.2016 wydane na okres 6 lat. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Sprawdź ranking bukmacherów
Ranking

Bukmacherzy

Kod rejestracyjny: MEGABONUS

Brak ryzyka na start

Gra bez podatku i "Pakiet Pudziana"

Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Poniżej 3.5 bramki (under 3.5) Ofensywa Napoli nadal nie wygląda najlepiej i nawet w takim spotkaniu podopieczni Carlo Ancelottiego mogą nie zdobyć wielu bramek, choć powinni je wygrać i zapewnić sobie awans do fazy pucharowej.
Liverpool wygra Salzburg musi wygrać ten mecz by znaleźć się w fazie pucharowej i z pewnością będzie mocno atakował. Liverpool to jednak klasowa drużyna, która nie powinna się w tym spotkaniu tak mocno zaskoczyć jak w pierwszym spotkaniu i może bez problemu rozprawić się z ciekawym, ale też dużo słabszym kadrowo zespołem z Salzburga. Co prawda The Reds do awansu wystarczy remis, ale granie na podział punktów z tak nieobliczalnym rywalem to kiepska strategia.
Obie drużyny strzelą - both to scoreValencia jest w ostatnich tygodniach w dobrej formie i strzela sporo bramek. Mimo więc tego, że zespół Nietoperzy ma najmniejsze szanse na awans z całej trójki z pewnością nie złoży broni, a niepewna gra Ajaxu w obronie w tej edycji LM może im pomóc w walce z przeciwnikiem. Holendrzy jednak z pewnością nie będą grali w tym spotkaniu na remis, bo byłaby to zabójcza taktyka, a zatem powinniśmy zobaczyć tu ciekawe spotkanie z bramkami dla obu ekip.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Benfica straciła szanse na awans i raczej nie będzie w tym spotkaniu zmotywowana, bo ewentualny awans do Le to dla nich żaden zysk. Zenit do awansu potrzebuje zwycięstwa, ale z pewnością nie rzuci się na rywala od początku tylko będzie grał cierpliwie, po swojemu. Z tego powodu nie spodziewamy się w tym spotkaniu wielu bramek.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.