Value Bet - co to jest Valuebet i jak działa w zakładach bukmacherskich

Value Bet - co to jest Valuebet i jak działa w zakładach bukmacherskich
Źródło zdjęcia: GSerban/shutterstock.com
Sprawdź ranking bukmacherów

Bukmacherzy nie są nieomylni. Czasem popełniają błędy, z których mogą skorzystać sprytniejsi gracze. Zdarza się, że wystawione kursy na jakieś zdarzenie wydają się nam niesłusznie zawyżone. W takim wypadku mówi się o value, czyli wartości danego zakładu. Brzmi nieznajomo? Nie ma problemu. Poniżej dokładnie wyjaśniamy czym jest i jak działa value bet.

Na skróty:

  1. Co to jest valuebet?
  2. Jak znaleźć valuebet?
  3. Valuebet - podsumowanie

Co to jest valuebet?

Słowo valuebet pochodzi z języka angielskiego i powstało z połączenia dwóch słów: value (wartość) i bet (zakład). Można więc powiedzieć, że to dosłownie wartościowy zakład, czyli taki, który na pierwszy rzut oka może się opłacić graczowi. W świecie bukmacherskim występuje też podobny zwrot, że zakład (kurs) ma value


W ustaleniu, czy dany zakład jest valuebetem, pomoże nam specjalny wzór matematyczny:

p * k = value

p -> oszacowane prawdopodobieństwo wygrania zakładu, wyrażone w procentach i podzielone przez 100

k -> wystawiony kurs na dane zdarzenie

Value bet wystąpi w momencie, gdy obliczona przez nas wartość jest wyższa od 1

Załóżmy, że bukmacher wystawił kurs 2.00 na zwycięstwo gospodarzy spotkania, czyli daje im 50% szans na wygraną. Jeśli naszym zdaniem to zdecydowanie za wysoki kurs, bo sami szacujemy prawdopodobieństwo triumfu gospodarzy na 70%, możemy skorzystać z powyższego wzoru.

p = 70% : 100 = 0.70
k = 2.00

p * k = 0.70 * 2.00 = 1.40 > 1

Uzyskana liczba jest wyższa niż 1, tak więc mamy do czynienia z valuebetem.

O ile wartość k pobieramy z oferty bukmachera, o tyle wartość p ustalamy sami. Właściwe wytypowanie prawdopodobieństwa zajścia jakiegoś zdarzenia, np. wygranej zespołu X, wymaga szczegółowej analizy bukmacherskiej. To klucz do umiejętnego wykorzystywania wartościowych zakładów. Zebranie odpowiedniego doświadczenia jest niezbędne do korzystania z zawyżonych kursów bukmacherskich.

Podany wzór jest bardzo przydatny, bo ułatwia wyszukiwanie i obstawianie zakładów typu valuebet. Analogicznie może wystąpić jednak sytuacja, że po zastosowaniu wzoru uznamy jakiś typ za nieopłacalny. Dzieje się tak jeśli:

- p * k = 1 - value równe 1, wyrównane szanse na linii bukmacher-gracz

- p * k < 1 - value niższa od 1, bukmacher ma przewagę, a my nie decydujemy się na grę

Jak znaleźć valuebet?

Trudno sobie wyobrazić przeglądanie całej, szerokiej oferty każdego bukmachera w poszukiwaniu wartościowych zakładów. Aby znaleźć value bet, warto skupić się na znanej nam dyscyplinie i rozgrywkach, np. w przypadku piłki nożnej może być to liga, w której nieźle się orientujemy. 

Pamiętajmy: im bardziej niszowa liga, tym wzrasta szansa, że bukmacher niedokładnie oszacuje prawdopodobieństwo i wystawi zawyżony naszym zdaniem kurs. Niektórzy profesjonalni gracze specjalizują się tylko w mniej popularnych rozgrywkach, bo wiedzą, że tam najłatwiej bukmacherowi popełnić błąd.

Na co zwracać uwagę szukając zakładu typu value bet? Co wziąć pod uwagę w trakcie wspomnianej dokładnej analizy bukmacherskiej? Niezwykle ważne są statystyki i informacje okołomeczowe, m.in.:

- przypuszczalne, przewidywane składy, z uwzględnieniem absencji kartkowych i urazowych

- historia spotkań bezpośrednich

- forma w ostatnich tygodniach

- miejsce w tabeli

- umiejętność gry na własnym lub obcym boisku

- nastawienie na mniejszą lub większą ilość goli (czasem mówimy, że jakaś drużyna jest “underowa”, oznacza to, że w pojedynkach z jej udziałem pada mało bramek)

Poza tym warto śledzić zachowanie bukmachera, który może żonglować kursami nawet do samego rozpoczęcia spotkania. Wnikliwa obserwacja potencjalnie ułatwi wychwycenie wartościowego zakładu z zawyżonym kursem.

Ważne, by nie sugerować się wysokością kursu. Wbrew pozorom, nie działa zasada: “niski kurs - łatwa wygrana, wysoki kurs - mało prawdopodobna wygrana”. Weźmy przykładowy niewielki kurs 1.25 na zwycięstwo jednej ze stron. Bukmacher może popełnić błąd lub celowo skusić gracza takim kursem, podczas gdy realne prawdopodobieństwo wygranej jest mniejsze, więc kurs powinien być wyższy. 

Value bet nie oznacza automatycznej wygranej w zakładach bukmacherskich. Prawdopodobieństwo szacujemy przed spotkaniem, nie znając jego przebiegu ani końcowego rezultatu. Zakład może wydawać się nam wartościowy, ale nie musi być trafiony. Docelowo jednak gracze szukający valuebetów dążą do tego, by wypracować jak największy zysk. 

Valuebet - podsumowanie

Jeszcze raz, dla przypomnienia, zbiór cennych informacji i wskazówek o zakładzie typu value bet.

- Valuebet to wartościowy zakład, na który - naszym zdaniem - bukmacher wystawił zawyżone kursy, tym samym niewłaściwie szacując prawdopodobieństwo wygranej

- Valuebet obliczymy za pomocą nieskomplikowanego wzoru matematycznego p * k = value, w którym p to przewidywane przez nas prawdopodobieństwo wygranej, a k - wystawiony przez bukmachera kurs

- Nie ma sensu przeglądać całej oferty bukmacherskiej w poszukiwaniu wartościowych zakładów. Warto wyspecjalizować się w konkretnych, najlepiej mniej popularnych, rozgrywkach.

- Szukanie zakładu typu valuebet wymaga szczegółowej analizy bukmacherskiej, m.in. przejrzenia statystyk i obserwowania wahań kursów

- Nie wolno założyć, że niski kurs automatycznie powoduje bardzo wysokie prawdopodobieństwo wygranej, równie dobrze szansa trafienia takiego kursu może wynosić 85%, jak i 50%.

- Value bet nie oznacza automatycznej wygranej w zakładach bukmacherskich, nie ma co się też nastawiać na błyskawiczny, znaczny zysk

- Nabranie doświadczenia w temacie valuebetów wymaga chęci, czasu i cierpliwości

- Trening czyni mistrza. Z upływem kolejnych dni, tygodni i miesięcy, Twoja znajomość tematu wzrośnie

Sprawdź ranking bukmacherów
Ranking

Bukmacherzy

Kod rejestracyjny: MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Brak ryzyka na start. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

Kod rejestracyjny: MEGABONUS530. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Villarreal wygra Drużyna Javiera Callejy chyba łapie odpowiedni rytm, o czym świadczy łatwa wyjazdowa wygrana z Leganes. Potencjał zespołu jest spory, a z kolei Real Valladolid niczym specjalnym się nie wyróżnia. Typujemy zwycięstwo gospodarzy.
Obie drużyny strzelą - both to score Choć Leicester nie strzeliło gola na Old Trafford zaprezentowało się tam nieźle i miało swoje okazje. W domowym spotkaniu z dość mocno nierówną ekipą Spurs, która w dodatku w środę grała w Grecji w LM gospodarze mają szansę by zdobyć punkty. Z uwagi na to, że w obu zespołach jest kilku bardzo dobrych graczy ofensywnych stawiamy tu na bramki dla obu ekip.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) To mecz dwóch najgorszych jak dotąd drużyn w sezonie. Choć obie miały bieżących rozgrywkach przebłyski na razie grają słabo, a zatem w bezpośrednim starciu nie spodziewamy się wielu okazji i raczej nie padnie tu wiele goli.
Bayern -2 (Bayern wygra przynajmniej trzema bramkami, handicap 0:2) Koln pokazało się z dobrej strony w kilku spotkaniach np. W meczu z Borussią, ale z kolei ostatnio nie potrafiło zdobyć choćby punktu z Monchengladbach. Bayer prezentuje się coraz lepiej i po stracie punktów z Lipskiem powinien być zmotywowany. W odniesieniu wysokiego zwycięstwa nie powinno im przeszkodzić zmęczenie po środowym spotkaniu z Crveną, bo ten mecz wygrali gładko.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.