Value Bet - co to jest Valuebet i jak działa w zakładach bukmacherskich

Value Bet - co to jest Valuebet i jak działa w zakładach bukmacherskich
Źródło zdjęcia: GSerban/shutterstock.com
Sprawdź ranking bukmacherów

Bukmacherzy nie są nieomylni. Czasem popełniają błędy, z których mogą skorzystać sprytniejsi gracze. Zdarza się, że wystawione kursy na jakieś zdarzenie wydają się nam niesłusznie zawyżone. W takim wypadku mówi się o value, czyli wartości danego zakładu. Brzmi nieznajomo? Nie ma problemu. Poniżej dokładnie wyjaśniamy czym jest i jak działa value bet.

Na skróty:

  1. Co to jest valuebet?
  2. Jak znaleźć valuebet?
  3. Valuebet - podsumowanie
  4. Lista legalnych bukmacherów

Co to jest valuebet?

Słowo valuebet pochodzi z języka angielskiego i powstało z połączenia dwóch słów: value (wartość) i bet (zakład). Można więc powiedzieć, że to dosłownie wartościowy zakład, czyli taki, który na pierwszy rzut oka może się opłacić graczowi. W świecie bukmacherskim występuje też podobny zwrot, że zakład (kurs) ma value

W ustaleniu, czy dany zakład jest valuebetem, pomoże nam specjalny wzór matematyczny:

p * k = value

p -> oszacowane prawdopodobieństwo wygrania zakładu, wyrażone w procentach i podzielone przez 100

k -> wystawiony kurs na dane zdarzenie

Value bet wystąpi w momencie, gdy obliczona przez nas wartość jest wyższa od 1

Załóżmy, że bukmacher wystawił kurs 2.00 na zwycięstwo gospodarzy spotkania, czyli daje im 50% szans na wygraną. Jeśli naszym zdaniem to zdecydowanie za wysoki kurs, bo sami szacujemy prawdopodobieństwo triumfu gospodarzy na 70%, możemy skorzystać z powyższego wzoru.

p = 70% : 100 = 0.70
k = 2.00

p * k = 0.70 * 2.00 = 1.40 > 1

Uzyskana liczba jest wyższa niż 1, tak więc mamy do czynienia z valuebetem.

O ile wartość k pobieramy z oferty bukmachera, o tyle wartość p ustalamy sami. Właściwe wytypowanie prawdopodobieństwa zajścia jakiegoś zdarzenia, np. wygranej zespołu X, wymaga szczegółowej analizy bukmacherskiej. To klucz do umiejętnego wykorzystywania wartościowych zakładów. Zebranie odpowiedniego doświadczenia jest niezbędne do korzystania z zawyżonych kursów bukmacherskich.

Podany wzór jest bardzo przydatny, bo ułatwia wyszukiwanie i obstawianie zakładów typu valuebet. Analogicznie może wystąpić jednak sytuacja, że po zastosowaniu wzoru uznamy jakiś typ za nieopłacalny. Dzieje się tak jeśli:

- p * k = 1 - value równe 1, wyrównane szanse na linii bukmacher-gracz

- p * k < 1 - value niższa od 1, bukmacher ma przewagę, a my nie decydujemy się na grę

Jak znaleźć valuebet?

pixabay.com
(+) Powiększ zdjęcie
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Trudno sobie wyobrazić przeglądanie całej, szerokiej oferty każdego bukmachera w poszukiwaniu wartościowych zakładów. Aby znaleźć value bet, warto skupić się na znanej nam dyscyplinie i rozgrywkach, np. w przypadku piłki nożnej może być to liga, w której nieźle się orientujemy. 

Pamiętajmy: im bardziej niszowa liga, tym wzrasta szansa, że bukmacher niedokładnie oszacuje prawdopodobieństwo i wystawi zawyżony naszym zdaniem kurs. Niektórzy profesjonalni gracze specjalizują się tylko w mniej popularnych rozgrywkach, bo wiedzą, że tam najłatwiej bukmacherowi popełnić błąd.

Na co zwracać uwagę szukając zakładu typu value bet? Co wziąć pod uwagę w trakcie wspomnianej dokładnej analizy bukmacherskiej? Niezwykle ważne są statystyki i informacje okołomeczowe, m.in.:

- przypuszczalne, przewidywane składy, z uwzględnieniem absencji kartkowych i urazowych

- historia spotkań bezpośrednich

- forma w ostatnich tygodniach

- miejsce w tabeli

- umiejętność gry na własnym lub obcym boisku

- nastawienie na mniejszą lub większą ilość goli (czasem mówimy, że jakaś drużyna jest “underowa”, oznacza to, że w pojedynkach z jej udziałem pada mało bramek)

Poza tym warto śledzić zachowanie bukmachera, który może żonglować kursami nawet do samego rozpoczęcia spotkania. Wnikliwa obserwacja potencjalnie ułatwi wychwycenie wartościowego zakładu z zawyżonym kursem.

Ważne, by nie sugerować się wysokością kursu. Wbrew pozorom, nie działa zasada: “niski kurs - łatwa wygrana, wysoki kurs - mało prawdopodobna wygrana”. Weźmy przykładowy niewielki kurs 1.25 na zwycięstwo jednej ze stron. Bukmacher może popełnić błąd lub celowo skusić gracza takim kursem, podczas gdy realne prawdopodobieństwo wygranej jest mniejsze, więc kurs powinien być wyższy. 

Value bet nie oznacza automatycznej wygranej w zakładach bukmacherskich. Prawdopodobieństwo szacujemy przed spotkaniem, nie znając jego przebiegu ani końcowego rezultatu. Zakład może wydawać się nam wartościowy, ale nie musi być trafiony. Docelowo jednak gracze szukający valuebetów dążą do tego, by wypracować jak największy zysk. 

Valuebet - podsumowanie

pixabay.com
(+) Powiększ zdjęcie
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Jeszcze raz, dla przypomnienia, zbiór cennych informacji i wskazówek o zakładzie typu value bet.

- Valuebet to wartościowy zakład, na który - naszym zdaniem - bukmacher wystawił zawyżone kursy, tym samym niewłaściwie szacując prawdopodobieństwo wygranej

- Valuebet obliczymy za pomocą nieskomplikowanego wzoru matematycznego p * k = value, w którym p to przewidywane przez nas prawdopodobieństwo wygranej, a k - wystawiony przez bukmachera kurs

- Nie ma sensu przeglądać całej oferty bukmacherskiej w poszukiwaniu wartościowych zakładów. Warto wyspecjalizować się w konkretnych, najlepiej mniej popularnych, rozgrywkach.

- Szukanie zakładu typu valuebet wymaga szczegółowej analizy bukmacherskiej, m.in. przejrzenia statystyk i obserwowania wahań kursów

- Nie wolno założyć, że niski kurs automatycznie powoduje bardzo wysokie prawdopodobieństwo wygranej, równie dobrze szansa trafienia takiego kursu może wynosić 85%, jak i 50%.

- Value bet nie oznacza automatycznej wygranej w zakładach bukmacherskich, nie ma co się też nastawiać na błyskawiczny, znaczny zysk

- Nabranie doświadczenia w temacie valuebetów wymaga chęci, czasu i cierpliwości

- Trening czyni mistrza. Z upływem kolejnych dni, tygodni i miesięcy, Twoja znajomość tematu wzrośnie

Lista legalnych bukmacherów

Przedstawiamy listę polskich bukmacherów oferujących legalne zakłady:

STS

STS, czyli Star-Typ Sport, to lider legalnego rynku bukmacherskiego w Polsce. Firma działająca od 1997 r. ma w nim prawie połowę udziałów. 

Bonus bez depozytu STSKod rejestracyjny: MEGABONUS
>>Przejdź na stronę STS.pl<<

Fortuna

Bukmacher Fortuna, działający na polskim rynku od 1996 r., to oficjalny sponsor wielokrotnego mistrza Polski w piłce nożnej – Legii Warszawa oraz rozgrywek piłkarskiej I ligi polskiej.

Bukmacher Fortuna
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

>>Przejdź na stronę efortuna.pl<<

Betclic

Betclic w 2018 roku otrzymał licencję Ministerstwa Finansów, dzięki czemu dołączył do grona legalnych polskich bukmacherów. 

Bukmacher Betclic
Kod rejestracyjny: MEGABONUS530

>>Przejdź na stronę Betclic.pl<<

PZBuk

PZBuk to firma bukmacherska, która swoją działalność rozpoczęła dość niedawno, bo 18 października 2018 roku. Szybko stała się jednak poważną konkurencją dla bukmacherów działających na rynku dłużej.

Bukmacher PZBuk
Kod rejestracyjny: MEGABONUSPZB

>>Przejdź na stronę PZBuk.pl<<

Totolotek

Totolotek to legalny polski bukmacher z wieloletnim doświadczeniem na naszym rynku. Firma, która sponsoruje m.in. piłkarski Puchar Polski, przygotowała dla nowych użytkowników interesujący pakiet powitalny.

Bukmacher Totolotek
Kod rejestracyjny: MECZYKI

>>Przejdź na stronę totolotek.pl<<

LVBet

LVBet to bukmacher działający na rynku od września 2016 roku, kilka miesięcy wcześniej uzyskał licencję na prowadzenie swojej działalności na terenie Rzeczpospolitej Polski poprzez sieć Internet. 

Bukmacher LVBet
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

>>Przejdź na stronę LVBet.pl<<

ETOTO

Etoto to polski bukmacher działający od 2011 roku, który w ostatnich latach przeszedł spore zmiany. Do 2014 roku Etoto funkcjonowało jako bukmacher naziemny, dopiero później rozpoczęło starania o licencję na zakłady wzajemne w Internecie.

Bukmacher ETOTO
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

>>Przejdź na stronę etoto.pl<<

Forbet

Forbet to jeden z polskich bukmacherów, od 2016 roku posiadający stosowną licencję na prowadzenie swojej działalności. Od 2018 roku ma on również punkty stacjonarne.

Bukmacher Forbet

Kod rejestracyjny: MECZYKI
>>Przejdź na stronę iforbet.pl<<

Nota prawna

Firma STS, czyli: Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra finansów. Zezwolenie wydane 21.02.2012 roku, numer: SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Fortuna online zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

BEM Operations Limited posiada zezwolenie na urządzanie bukmacherskich zakładów wzajemnych za pośrednictwem sieci Internet wydane przez Ministra Finansów dnia 26 września 2018 r. na okres 6 lat o numerze PS4.6831.11.2017. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Firma PZBUK działa na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych - bukmacherskich przez sieć Internet wydanego przez Ministra Finansów w dniu 28 czerwca 2018 roku na okres 6 lat o numerze PS4.6831.26.2017. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Firma TOTOLOTEK S.A. posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra finansów. Zezwolenie wydane 20.06.2013 roku, numer: AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD 61485. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Firma LVBET posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Zezwolenie wydane dnia 13 maja 2016 r. numer PS4.6831.9.2016.EQK. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

E-TOTO zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych, nr zezwolenia: AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencje prawne.

Firma Forbet posiada zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydane przez Ministra finansów. Zezwolenie dnia 4 maja 2016 r. nr PS4.6831.10.2016 wydane na okres 6 lat. Hazard związany jest z ryzykiem. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne.

Sprawdź ranking bukmacherów
Ranking

Bukmacherzy

Kod rejestracyjny: MEGABONUS

Brak ryzyka na start

Gra bez podatku i "Pakiet Pudziana"

Kod rejestracyjny: MEGABONUS530

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Anglia -2 (Anglia wygra przynajmniej trzema bramkami) Mimo pewnych problemów z atmosferą w kadrze Anglii wokół rywalizacji City z Liverpoolem spodziewamy się tu wysokiego zwycięstwa będących w dobrej formie Anglików. Czarnogóra właściwie nie ma kim straszyć, w ofensywie brakuje dobrych zawodników, a obrona jest poważnie osłabiona.
Obie drużyny strzelą - both to score Oba zespoły zaprezentowały się z dobrej strony w meczach przeciwko Anglikom, obie mają jeszcze szanse na awans. Czesi u siebie spisują się dobrze, ale Kosowianie pokazali, że atakować potrafią, a zatem spodziewamy się dobrego meczu z kilkoma bramkami.
Obie drużyny strzelą - both to score Jest to niewątpliwie prestiżowe spotkanie, ale w meczu towarzyskim żadna z tych drużyn raczej nie będzie mocno zmotywowana. Spodziewamy się wyrównanego starcia i co najmniej kilkunastu minut dobrej gry ze strony obu zespołów. W tym czasie obie powinny strzelić po jednej bramce.
Obie drużyny strzelą - both to score Gospodarze tracą zaledwie punkt do Szwedów, ale by zachować realne szanse na awans muszą pokonać Skandynawów, bo w ostatniej kolejce grają na wyjeździe z Hiszpanią. Goście z pewnością będą dążyli do tego by zdobyć tu przynajmniej jeden punkt, a więc spodziewamy się wyrównanego starcia i bramek dla obu ekip.
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.