9 goli w Warszawie! Polska rozgromiła Gibraltar

asinfo
Reprezentacja Polski pokonała na Stadionie Narodowym w Warszawie Gibraltar 8:1 w meczu ósmej kolejki eliminacji do mistrzostw Europy. Po dwa gole dla "Biało-Czerwonych" strzelili Robert Lewandowski, Kamil Grosicki i Arkadiusz Milik. Trafienia zaliczyli również Jakub Błaszczykowski i Bartosz Kapustka.

Polacy podchodzili do meczu z zawodnikami Jeffa Wooda jako wiceliderzy grupy D. Ich rywale nie zdobyli w eliminacjach do mistrzostw kontynentu żadnego punktu. W poprzednim spotkaniu piłkarze Adama Nawałki wygrali z Gbraltarem 7:0.

Pierwszą dobrą okazję "Biało-Czerwoni" stworzyli w siódmej minucie spotkania. Robert Lewandowski w polu karnym rywali podał do Jakuba Błaszczykowskiego. Ten mógł oddać strzał, ale zagrał do Arkadiusza Milika. Piłka po jego uderzeniu nieznacznie minęła słupek bramki Jordana Pereza. Chwilę później było 1:0. Robert Lewandowski dośrodkował piłkę z prawej strony boiska, a z bliskiej odległości głową skierował ją do pustej bramki Kamil Grosicki.

27-letni pomocnik po raz drugi wpisał się na listę strzelców w 15. minucie gry. Piłkarz Stade Rennes przejął piłkę w środkowej strefie boiska, wbiegł z nią w pole karne, a później delikatnie przerzucił ją nad Perezem. Było to jego czwarte trafienie w narodowych barwach. Poprzednie dwa Grosicki zaliczył w pierwszym meczu z Gibraltarem.

Od 18. minuty spotkania piłkarze Adama Nawałki prowadzili już 3:0. Robert Lewandowski oddał strzał z dystansu, a Perez nie zdążył z interwencją.

Jedenaście minut później Polacy strzelili czwartą bramkę. Mocny strzał oddał Arkadiusz Milik, a bramkarz Gibraltaru odbił piłkę na bok. Jako pierwszy dobiegł do niej napastnik Ajaksu i zacentrował na piąty metr. Tam stał Lewandowski, który spokojnie trafił do siatki. Był to jego dziesiąty gol w eliminacjach do Euro. Zawodnik Bayernu Monachium jest liderem klasyfikacji strzelców. Do przerwy Polacy prowadzili 4:0.

Dziesięć minut po zmianie stron swoją bramkę zdobył również Arkadiusz Milik, który otrzymał prostopadłe podanie od Grzegorza Krychowiaka i w sytuacji sam na sam nie dał szans golkiperowi rywali.

Chwilę później sędzia podyktował rzut karny. Robert Lewandowski dryblował w polu karnym i został podcięty. Jedenastkę pewnie wykorzystał Jakub Błaszczykowski. Skrzydłowy Fiorentiny ostatni raz gola w kadrze strzelił we wrześniu 2013 roku. Niedługo później w jego miejsce na boisko wszedł piłkarz Cracovii Bartosz Kapustka, dla którego był to debiut w reprezentacji.

W 72. minucie spotkania, Kamil Grosicki otrzymał podanie na wolne pole od Piotra Zielińskiego i wrzucił piłkę w pole karne. Akcję zakończył celnym strzałem Milik. W kolejnej sytuacji Polacy strzelili dziewiątą bramkę. Tym razem na listę strzelców wpisał się 18-letni Kapustka.

Goście zdołali strzelić honorową bramkę w 88. minucie gry. Jake Gosling na jeden kontakt rozegrał piłkę z partnerem i w sytuacji sam na sam zaskoczył Łukasza Fabiańskiego.

W innych meczach Niemcy pokonali na wyjeździe Szkocję 3:2, a Irlandia wygrała u siebie z Gruzją 1:0. Po ośmiu kolejkach eliminacji, na czele grupy D są piłkarze Joachima Loewa, którzy zgromadzili 19 punktów. Od dwa mniej mają na swoim koncie Polacy, a o cztery Irlandczycy. Czwartą pozycję zajmują Szkoci z 11 punktami.

Z każdej grupy bezpośredni awans na Euro wywalczą dwie drużyny. Na mistrzostwa kontynentu zakwalifikuje się także najlepszy zespół z trzeciego miejsca. Inne reprezentacje, które zajmą trzecią pozycję w tabeli zmierzą się ze sobą w barażach.

**********
Polska - Gibraltar 8:1 (4:0)
Bramki: Grosicki 7, 15, Lewandowski 18, 29, Milik 56,72 Błaszczykowski 59-karny, Kapustka 74 - Gosling 88

Polska: Łukasz Fabiański - Paweł Olkowski (87. Sebastian Mila), Kamil Glik, Łukasz Szukała, Maciej Rybus - Jakub Błaszczykowski (63. Bartosz Kapustka), Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński, Kamil Grosicki - Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski (66. Piotr Zieliński)

Gibraltar: Jordan Perez - Jean Carlos Garcia, Erin Barnett, Roy Chipolina, Joseph Chipolina, Jake Gosling - Anthony Bardon, Lee Casciaro (79. Jeremy Lopez), Liam Walker - James Coombes (46. Kyle Casciaro), John Paul Duarte (69. James Bosio)

Sędziował: Gediminas Mazeika (Litwa)