"Czerwone Diabły", "Kanonierzy" i "Wisienki". Angielskie kluby o najciekawszych przydomkach

Najciekawsze przydomki angielskich klubów
charnsitr/Shutterstock
Każdy klub piłkarski w Anglii, oprócz oficjalnej nazwy, posiada również przydomek, który może być związany z historią drużyny, jej barwami, herbem lub miastem, z którego pochodzi. W tym zestawieniu przyjrzymy się najciekawszym kryptonimom i postaramy się wyjaśnić ich znaczenie.
Na pierwszy ogień idzie najbardziej utytułowany klub w Anglii, czyli Manchester United. Początkowo klub ten funkcjonował jako Newton Heath LYR F.C, a jego przydomek "The Heathens", czyli "Poganie", wziął się nie tylko od nazwy, ale również od tego, że jako pierwszy zespół w historii rozegrał on mecz w niedzielę.
Dalsza część tekstu pod wideo
W latach 60-tych piłkarze trenowali na boisku miejscowej drużyny rugby, Salford City Reds. Wspomniany zespół, w wyniku swojej ostrej gry podczas meczu we Francji, został ochrzczony przez tamtejszą prasę jako "Les Diables Rouges", czyli "Czerwone Diabły". Ten przydomek przypadł do gustu trenerowi Sir Mattowi Busby’emu i przeniósł go on również na drużynę piłki nożnej. Popularny diabełek widnieje w herbie Manchesteru United od 1970 roku.
Innym klubem o ciekawym przydomku, wynikającym tym razem z historii, jest Sheffield F.C. - zespół uznany przez FIFA jako najstarszy na świecie. Powstał on w roku 1857 i to właśnie z tego powodu określa się go mianem "Starożytnych".
Jeden z najciekawszych przydomków w Anglii należy do klubu z przedmieść Birmingham, czyli West Bromwich Albion. W dawnych czasach, na trybuny ich stadionu prowadziły tylko dwa wejścia umiejscowione za bramkami. Pieniądze ze sprzedaży biletów były pakowane do worka i zanoszone do biura. Kiedy pracownik klubu szedł w tym celu przez trybuny, dało się słyszeć okrzyki "Here come the Baggies!". Właśnie stąd wzięło się określenie "The Baggies".
Everton, czyli "The Toffees", posiada w swoim herbie wieżę, która znajdowała się naprzeciwko sklepu ze słodyczami. Fani zespołu często odwiedzali ten lokal przed meczami piłki nożnej i początkowo przydomek ten odnosił się właśnie do nich, a nie do piłkarzy. Kiedy Everton przeniósł się na Goodison Park, kobieta, która prowadziła wspomniany sklep, dogadała się z władzami klubu i sprzedawała swoje łakocie na trybunach w dniu meczowym.
Na piłkarzy Southampton F.C. mówi się "Święci", ponieważ klub ten powstał przy Kościele Świętej Marii i został założony przez stowarzyszenie Młodych Mężczyzn Kościoła Mariackiego. Z przydomkiem drużyny i historią jej powstania związana jest również nazwa stadionu, czyli St. Mary’s Stadium.
Kolejnym interesującym przypadkiem jest londyński Arsenal, na którego herbie widnieje charakterystyczna armata. Obiekt ten zdecydowano się umieścić w herbie, ponieważ siedziba klubu mieściła się w dzielnicy Woolwich niedaleko magazynu broni, w którym pracowało również wielu zawodników. Z tego powodu zaczęto nazywać ich "The Gunners", czyli "Kanonierzy".
Na Stoke City mówi się "The Potters", czyli "Garncarze" dlatego, że miasto Stoke-on-Trent stanowi centrum regionu garncarskiego The Potteries i jest ważnym ośrodkiem przemysłu ceramicznego, który jest w tym miejscu bardzo rozwinięty.
"Wisienki", czyli AFC Bournemouth są tak nazywane, ponieważ ich obiekt, Vitality Stadium, znajduje się nieopodal miejsca, gdzie niegdyś kwitły wiśniowe sady. Dodatkowo przydomek ten dobrze pasuje do kolorów ich strojów.
Mistrzowie Anglii z sezonu 2015/16 na początkowo nazywali się Leicester Fossils, a ich przydomkiem były "Skamieliny". W 1920 roku zamieniono "Fossil" na "City", a klub przyjął kryptonim "Lisy" ze względu na to, iż w hrabstwie Leicestershire niezwykle popularne było polowanie na te właśnie ssaki. Lisie oblicze można oglądać również w samym centrum klubowego herbu.
Genezę przydomku Norwich City, czyli "Kanarków" można tłumaczyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest mniej ciekawy i odnosi się do tego, że niegdyś w mieście Norwich wielu mieszkańców hodowało te właśnie ptaki. Druga natomiast wiąże się z historią o tamtejszych górnikach, którzy mieliby wykorzystywać kanarki do oceny, czy dana kopalnia nadaje się jako miejsce pracy. Jeśli wpuszczony ptak zdołał wyfrunąć na powierzchnię, oznaczało to, iż powietrze jest wystarczająco czyste.
Uzupełniając ten spis należy nadmienić, że wiele drużyn takich jak Liverpool ("The Reds"), Chelsea ("The Blues"), Newcastle United ("Sroki") czy Burnley ("The Clarets") swoje przydomki zawdzięcza wyłącznie barwom klubowym.
Z kolei przydomki takie jak w przypadku Crystal Palace ("Orły"), Tottenhamu Hotspur ("Koguty"), West Hamu United ("Młoty") czy Brighton & Hove Albion ("Mewy") odnoszą się do głównych motywów zawartych w klubowych herbach.
Cezary Krzyżak

Przeczytaj również