Doping: Norwegowie chcą międzynarodowego śledztwa

27 lis 2015 | 09:49 0
Doping: Norwegowie chcą międzynarodowego śledztwa

Tore Boygard, prezes Norweskiego Związku Biathlonu, wezwał do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie dopingu w biathlonie. Inspiracją dla tego apelu był raport dotyczący dopingu wśród rosyjskich lekkoatletów.

Zdaniem Boygarda raport WADA i zawieszenie rosyjskich lekkoatletów przez IAAF powinno być początkiem okresu rozliczeń również w innych dyscyplinach sportowych. Uważa on, że dochodzenie w biathlonie może ujawnić więcej niż już zostało udowodnione. Powiedział to w kontekście wielu wpadek rosyjskich biathlonistów w ostatnich latach.

- Doniesienia sugerują doping także w innych dyscyplinach. Sport może nie przetrwać jeśli będzie nad nim wisiał cień dopingu, dlatego tak ważne jest aby wszystko dokładnie zbadać. Jeśli są jakieś niejasności, trzeba wszystko wyłożyć na stół i wyjaśnić - powiedział Boygard. - Nie powinniśmy być naiwni, że pewne skryte działania nie dotyczą również biathlonu - dodał apelując jednocześnie o rozpoczęcie międzynarodowego śledztwa w tej sprawie.

Sceptycyzm odnośnie tego pomysłu wyraził niespodziewanie Ole Einar Bjoerndalen. "Król biathlonu" wielokrotnie w ostrych słowach rozprawiał się z dopingowiczami. Tym razem zachował wstrzemięźliwość.

- Trudno powiedzieć czy takie śledztwo jest potrzebne. Ja nie mam jakichś podejrzeń, ale skoro inni je mają - czy to wobec zawodników, czy to wobec związku - to trzeba się tym zająć - powiedział.

Głos w sprawie zabrał też inny Norweg - Anders Besseberg, prezes Międzynarodowej Unii Biathlonu. Nie wykluczył on szerszego śledztwa w sprawie dopingu w biathlonie.

- Wydaje mi się normalnym, że jeśli ktoś wnioskuje o takie śledztwo w biathlonie to część środowiska może poczuć się dziwnie, bo ewentualne skandale mogą wpłynąć negatywnie na wizerunek dyscypliny. Wydaje mi się jednak, że po tych wszystkich aferach dopingowych z ostatnich dziesięciu lat powinniśmy poznać bardziej szczegółowe odpowiedzi na niektóre pytania - powiedział Besseberg, który przewodzi IBU od początku jej istnienia.

W ostatnich latach na dopingu złapano kilkunastu przedstawicieli biathlonu m. in. Jekaterinę Jurjewą (dwa razy), Albinę Achatową, Dmitrija Jaroszenkę, Irinę Starych, Aleksandra Łoginowa, Edgarsa Piksonsa, Serhija Sedniewa, Karolisa Zlatkauskasa, Evi Sachenbacher-Stehle.

Źródło: biathlon.pl
Komentarze
{{comment.created_datetime}}
{{comment.user_score.team_A_name}}
{{comment.user_score.team_A_score}}:{{comment.user_score.team_B_score}}
{{comment.user_score.team_B_name}}
Ranking

Promocje bukmacherskie

Bonus 350 PLN dla nowych graczy u najpopularniejszego bukmachera w Polsce
Odbierz bonus 400PLN na start i korzystaj z szerokiej oferty zakładów i wysokich kursów
Wpisz kod 'meczyki' i wpłać min. 100zł, a poza bonusem 100% do 600zł, otrzymasz też dodatkowych 50zł na start!
Postaw pierwszy zakład, a jeśli przegrasz, otrzymasz zwrot utraconych środków. Załóż konto z Meczyków, aby otrzymać 110zł bez ryzyka.
Do góry News Tabela Zawodnicy Dyskusja