Nowe przepisy odmienią oblicze Ekstraklasy! Kluby sprzeciwiają się PZPN-owi

Zbigniew Boniek
Źródło zdjęcia: MediaPictures.pl / shutterstock.com

Polski Związek Piłki Nożnej chce wprowadzić do Ekstraklasy nowe zasady, które mają ograniczyć liczbę obcokrajowców w składach drużyn. Mateusz Święcicki poinformował w swoim wpisie na Facebooku, że nowe przepisy mają wejść w życie od sezonu 2019/20. 

Według obecnie panujących reguł, skład drużyny Ekstraklasy może składać się z samych obcokrajowców pod warunkiem, że mają oni paszporty krajów Unii Europejskiej. Pozostałych piłkarzy z innego kraju może być najwyżej dwóch. 

Według Mateusza Święcickiego, kluby zostały już poinformowane o nowych przepisach, ale informacja ta nie wypłynęła jeszcze do mediów. Już za chwilę ma rozpocząć się dyskusja na ten temat, ponieważ takie rozwiązanie nie podoba się klubom Ekstraklasy, które protestują przeciwko ograniczeniom nałożonym przez PZPN. 

Za chwilę zacznie się burza i narodowa dyskusja. Że ksenofobia, że bez sensu, że nikt tak nie robi. Moja opinia jest taka: Zbyt długo znam realia Ekstraklasy i ludzi zarządzających klubami, by uwierzyć w to, że bez przymusu, reguły narzuconej z góry, będą rezygnować z obcokrajowców - pisze Święcicki

- Jeśli ktoś twierdzi, że tak nie jest, nie ma bladego pojęcia o realiach panujących w polskiej piłce. Obcokrajowcy nie zmieniają Ekstraklasy, nie podnoszą jej poziomu, są środkiem doraźnym. Jakość ludzi zarządzających polskimi klubami jest fundamentalnym problemem naszej piłki. Limity muszą być, inaczej nic oddolnie się nie zmieni - dodał.

Inny przepis, który nie spodobał się klubom dotyczy obowiązku wystawiania do gry przynajmniej jednego młodzieżowca. 

Ktoś powie: "dlaczego młody ma grać tylko dlatego, że jest młody?" Zgoda, to nie jest żaden argument. Młody powinien grać dlatego, że jest dobry, że rokuje, że może wzmocnić drużynę. Nie wierzę jednak, że w polskich klubach nie ma jednego, dwóch czy trzech młodzieżowców, którzy nie są gorsi od obcokrajowca czwartego czy piątego sortu - dodał dziennikarz Eleven.

Źródło: Facebook

Dyskusja

90
7 gru 2018 | 21:02
+2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Sprawa wygląda inaczej niż się wydaje.

Powód decyzji jest inny. PZPN nie ma bezpośrednich możliwości wymuszenia na klubach
modelu funkcjonowania.
W Niemczech dla dobra Niemieckiej Piłki Kluby Solidarnie ustaliły spo∆ną strategię działania, widząć w perspektywie wzrost poziomu także i reprezentacji.

( apsekt konkurencyjności to inny temat )

Aby jak najmniej zostawić przypadkowi.

W Polskiej lidze miedzy klubami nie ma solidarność w imię wyższej idei aby uzdrowić Polskie Szkolenie i Polską Piłkę, i zrzucają cieżar na PZPN, sprytnie.

Ale PZPN nie ma mechanizmów siłowych ( jedynie licencyjne - ale one odnoszą się do innych spraw ) a na głosowaniach kluby blokują wszystko co wymaga nakładów i długofalowej polityki ( wolą liczyć na łut szczęścia lub przypadke - którego nie lubię w Niemczech )

U nas nie ma filozofii piłki, systematyki jest przypadke i wyciskanie z nieczego coś, śmieszne.

To są realia, a nie opinia. Proszę czytać ze zrozumieniem.

Dlatego PZPN zawarł tzw. deal z Klubami znosimy limit na obcokrajowców spoza UNII
pode jednym warunkiem - młodzieżowiec.

Bardzo sprytnie, gdyż wymusie to na klubach ( nie są świadome tego obecnie - świętują zniesienie limtu ) zbudowania siatki skautingu do obserwowania młodzieży, i selekcji i trenowania jak najlepszego aby nie wstawiać słabego ogniwa do drużyny - łapiecie.

Tu wychodzi spryt Pana Bonka i to na plus, A więc wzrośnie tez konkurencyjnoć wśród młodzieży aby zostać dostrzeżonym.

Bardzo pozytywne skutki to wywoła.

Kluby myśla , że sobie kupią utalentowanego młodzienca ale tak się nie da.

Zorientują się pewnie po 1 sezonie, i będą musiały sie zorganizować.

Tyle w temacie z mojej strony.

Pozdrawiam.

PZPN.
7 gru 2018 | 07:47
+5
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Bardzo dobra decyzja, oby została podtrzymana w mocy. Nasza Ekstraklasa nigdy nie była popularna, emocjonująca, przyczyną tego jest m.in. szrot sprowadzany z zagranicy. Obcokrajowcom płaci się duże pieniądze, aby grał w naszej lidze, ale poziomem nie prezentuje jej godnie. Może teraz w końcu kluby pójdą po rozum do głowy, bo większość chyba wie, co było w Pogoni szczecin, gdzie w pierwszym składzie wystąpiło swego czasu bodajże 11 Brazylijczyków ? Nasza liga bardzo wiele na tym traci, a później każdy się dziwi, że reprezentacja również kuleje. W dalszym ciągu mało inwestuje się w młodzież, a nie wierzę, że nawet w klasie A,B nie wypatrzy się zawodnika, który dobrze rokuje. Młodzi grają dobrze w niższych ligach tylko bez znajomości, bez taty trenera nikt ich nie wypatrzy i to jest bolączka polskiej ligi.
6 gru 2018 | 20:42
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Jak to się ma do ogólnych przepisów UE. Można zakazać pracy obywatelowi UE?
6 gru 2018 | 11:40
+15
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Również się zgadzam i popieram, nasza młodzież powinna być siła napędową naszej ligi, a nie 35letni obcokrajowcy, którzy kiedyś mieli jakieś perspektywy..
6 gru 2018 | 03:18
+3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Poziom wyszkolenia i umiejetnosci tych mlodych to pozal sie Boze. To nie ci sami co 30, 40, lat temu (prawdziwe talenty ktorym sie chcialo) dzisiaj za pilke biora sie nieudaczniki,bo taka moda na slawe pilkarza i grube pieniadze, ale ze nie maja do tego predyspozycji to wcale sie tym nie przejmuja.
5 gru 2018 | 23:31
+33
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Popieram . Starczy już tego obcego złomu .
Niech kluby skończą iść na łatwiznę i zacznę szkolić dzieciarnię .
I niech nawet nie pieprzą że nie ma w czym wybierać ,bo przy tej liczbie graczy w Polsce są talenty .Tylko trzeba chcieć do nich dotrzeć i pomóc im się rozwinąć .
7 gru 2018 | 08:17
+1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Jeśli ktoś daje taki argument: "nie ma w czym wybierać" to dla mnie od razu powinien dostać w ryj za takie kłamstwa. San Marino nie ma z czego wybierać, a nie kraj, w którym jest 38 mln ludzi i najpopularniejszym sportem jest piłka nożna...
5 gru 2018 | 17:59
-23
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Wyjątkowo głupia decyzja. Doprowadzi do tego, że każdy młody grajek, który nie będzie totalnie chujowy, będzie na starcie dostawał fortunę.

To jest taki typowy przypadek głupiego polaka, który zabiera się do sprawy od dupy strony. Zawodnik zdobywa umiejętności na treningu od najmłodszych lat, a mecz to czas na efekty. Równie dobrze można zrezygnować z kursów na prawo jazdy i każdemu dzieciakowi dać talon na 10 darmowych podejść do egzaminu na prawko.
5 gru 2018 | 23:26
+9
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Czyli według Ciebie taki Peszko powinien grać, bo nie rozlewa, a młody ma czas żeby się wykazać?
6 gru 2018 | 09:03
+13
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Tutaj przynajniej jeden mlody grajek, totalnie chujowy, dostanie fortune. I moze w przyszlosci przy zagraniu ilus tam spotkan, cos z niego dla polskie pilki bedzie.
A obecnie cale tabuny chujowych kopaczy zagranicznych dostają fortune i tez nic kompletnie z tego nie wynika. Rok w rok kompromitujemy sie w pucharach mimo, ze większość grających to zagraniczni piłkarze.
No to sie pytam PO CO?! NIech grają nawet sami mlodzi, jak w Górniku, co za róznica czy będą dostawać fortune jedni czy drudzy? A tak przynajmniej sposób grających 200 Polaków w ekstraklasie non stop, byc moze wychowa sie z 10 talentów do gry w kadrze.
A czy bedzie gorzej w pucharach grając samymi Polakami? nie, bo gorzej juz być nie może. Także kompletnie niczym nie ryzykujemy i głównie tutaj widze zalete. Że nie mam kompletnie nic do stracenia.
5 gru 2018 | 17:50
(Edytowany)
popieram! slabe,ale tansze dziadostwo z zagranicy powinno byc ograniczone. jak nasze zdolne lebki maja sie ograc i zdobyc doswiadczenie przy takiej nieuczciwej konkurencji
+16
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
popieram! slabe, ale tansze dziadostwo z zagranicy powinno byc ograniczone. jak nasze mlode, zdolne lebki maja sie ograc i zdobyc doswiadczenie przy takiej nieuczciwej konkurencji
5 gru 2018 | 17:36
+12
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Podoba mi się. Liczę, że te przepisy skłonią kluby do kupowania mniejszej liczby obcokrajowców, ale grających na nieco wyższym poziomie. Więcej polskich piłkarzy będzie dostawało szansę, a nadto będą się ogrywali u boku trochę lepszych przyjezdnych. Przepis zmuszający do wystawiania młodzieżowców też dobry - jeśli nie ma się tu wielkich możliwości, trzeba się ratować choćby w ten sposób. Także średnio rokujący młody zawodnik może osiągnąć sukces, jeśli tylko wcześnie zacznie regularnie grać z seniorami. Oczywiście dla klubów ekstraklasy to jest ryzyko, które nie musi się opłacić. Reprezentacja jednak powinna zyskać.
5 gru 2018 | 17:31
+4
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
To chyba jednak dobry pomysł.... więcej młodzieży naszej będzie grało całe mecze, a nie tylko końcówki po 5 minut. Chcę oglądać naszych wychowanków od pierwszej minuty! Oczywiście - jeśli na to zasługuje! W moim Śląsku zasługują.... może czas dla innych klubów, żeby rozwinąć szkółki piłkarskie?? ;)
Lecę, David Bowie - Heroes
Z którego to filmu Soundtrack?? Ano z wielu, ale mi utkwił jeden. Myslałem z poczatku, że film jest drętwy: ale jest zajebisty!
'Rogi' (2013)
5 gru 2018 | 17:27
+15
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Dopóki Ekstraklasa S.A. będzie zainteresowana tylko zwiększaniem zysków to polska reprezentacja nie będzie miała ludzi do grania na przeciętnym poziomie, a wszyscy oczekujemy, że będzie walczyć z czołówką światową.
Wystarczy spojrzeć na ligę angielską, francuską, holenderską, niemiecką, włoską, hiszpańską i na reprezentacje narodowe. W tych ligach zawodnicy po 17-19 lat mają po 50 występów ligowych, a w polskiej ekstraklasie zawodnika w wieku 24lat nazywa się młodym perspektywicznym...
5 gru 2018 | 17:14
-22
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Przecież w Polsce nie ma utalentowanej młodzieży,więc ten pomysł i tak jest chuja warty tu trzeba zmienić szkolenie,a nie przepis.
5 gru 2018 | 17:59
+9
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
sam sobie, baranie, przeczysz - jesli nie ma utalentowanej mlodziezy , to po chuj cokolwiek zmieniac? utalentowana mlodziez jest! tylko trzeba jej stworzyc warunki i SZANSE dla rozwoju
5 gru 2018 | 18:09
(Edytowany)
Czy jak robisz szkolenie na cokolwiek to musisz mieć do tego talent? Czy szkolisz się w tym zakresie? Na tym właśnie polega szkolenie,ale oczywiście ludzie będą mnie minusować bo są naiwni jak dziecko.
-12
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Czy jak robisz szkolenie na cokolwiek to musisz mieć do tego talent? Czy szkolisz się,żeby potem umieć to robić? Na tym właśnie polega szkolenie,ale oczywiście ludzie będą mnie minusować bo są naiwni jak dziecko.
5 gru 2018 | 18:21
+3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
bzdura! mozesz nauczyc czy 'wyszkolic' ksiegowego. talentu pilkarskiego nie wyszkolisz, on jest! tylko trzeba go zauwazyc, stworzyc warunki do rozwoju i dobrze ukierunkowac. wygugluj se maradone, co on robil z pilka, jak byl gowniarzem
5 gru 2018 | 18:30
(Edytowany)
No tak bo taki Lewandowski czy Glik mieli talent weź mnie chłopie nie rozśmieszaj.
-11
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
No tak bo taki Lewandowski czy Glik mieli talent weź mnie chłopie nie rozśmieszaj.A,że Lech dobrze szkoli piłkarzy,więc go WYSZKOLONO na piłkarze,który poszedł w świat tak samo jak Palermo WYSZKOLIŁO Glika.
6 gru 2018 | 09:08
+4
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
NO chłopie nie masz racji. Szkolić to sobie możesz kogoś cale życie. Ale żeby kogoś w danym kierunku dobrze wykształcić to musi być talent. Jak ktoś nie ma sluchu muzycznego, to choćny całe życie do szkoly muzycznej chodził, i tak grac nie da rady. Bo nie ma talentu, predyspozycji, uwarunkowania do danej dziedziny. Proste.
A w szkoleniu chodzi o to, żeby wziąść ludzi z talentem do pilki noznej i ich oszlifować, czyli wyszkolić na piłkarza z dobrym zasobem umiejętności. Proste
6 gru 2018 | 09:36
+11
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
O czym ty pieprzysz. W Palermo Glik nie zagrał ani minuty (jeden sezon i kilka razy na ławce), dopiero w Torino stał się dobrym grajkiem. Wątpię żeby to była zasługa treningów na Sycylii.
5 gru 2018 | 17:07
+8
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Może wróciłyby czasy kiedy znało się mnóstwo piłkarzy z ekstraklasy, nie byłoby takiego obrotu tym szrotem. Więcej Polaków mógłby być piłkarzami symbolami, jak kiedyś Bartek Karwan, Baszczyński, Reiss, Niedzielan, Jacek Zieliński. Żurawski czy Zieńczuk.
5 gru 2018 | 23:29
+12
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Zapomniałeś o symbolu nad symbole Marku Citko
5 gru 2018 | 17:04
-6
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Szkoda, że to jedyne co tym kmiotkom z PZPN potrafi przyjść na myśl w aspekcie poprawy e-klapy. To jest ciągle to samo myślenie co za komuny - zrobimy ustawę, że e-klapa ma być dobra, to będzie dobra. Za to ani słychu, ani widu jakichś poważnych reform w szkoleniu młodzieży ( co to za różnica czy pl kluby będą grały szrotem zagranicznym czy tutejszym - i tak żaden powód do dumy )...
5 gru 2018 | 18:11
+2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
krytykowac i opierdalac jest latwo! tylko kase widzisz, kmiotku. moze cos tak bardziej merytorycznie co do poprawy xtraklasy, czy szans i poprawy szkolenia utalentowanej mlodziezy. uwazam, ze jest to krok w dobrym kierunku
5 gru 2018 | 18:49
(Edytowany)
Może i byłby to krok w dobrym kierunku, gdyby te działania były jednymi z wielu inicjatyw mających na celu poprawę polskiej piłki. Nie wiem czego tu nie rozumiesz. Dopóki nie będzie szkolenia młodzieży (a jest skąd podpatrywać jak to się robi) na wysokim poziomie, dopóty żadne takie reformy nie przyniosą pożądanych efektów. Przykład? Proszę: Górnik Zabrze, czyli kuźnia tzw. polskich talentów. Prawie cały skład to Polacy i widziałeś zapewne jak się skończyły ich europucharowe, letnie potyczki ze Słoweńskim odpowiednikiem Górnika ( z tym, że wynajdującym prawdziwe talenty, nie zważającym na pochodzenie zawodników). To właśnie taka mentalność jest problemem. Problem polega na tym, że nic się nie zmienia w tym aspekcie. PZPN z niewiadomych powodów torpeduje projekty reform szkoleniowych, albo boi się je wdrożyć. Skoro nie mają oporów przed przymuszaniem klubów ekstraklasy do zrezygnowania z obcokrajowców, to co to za problem włączyć do warunków licencyjnych posiadanie odpowiednich obiektów szkoleniowych, a kto wie może nawet trenerów z zrobionymi kursami UEFA A? Spokojnie można by wstawić takie wymaganie zamiast nowoczesnych stadionów, tudzież molosów ( vide ten Śląska), które zapełniają się na największe "hyty" tej śmiesznej ligi w granicach 5%.
+2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Może i byłby to krok w dobrym kierunku, gdyby te działania były jednymi z wielu inicjatyw mających na celu poprawę polskiej piłki. Nie wiem czego tu nie rozumiesz. Dopóki nie będzie szkolenia młodzieży (a jest skąd podpatrywać jak to się robi) na wysokim poziomie, dopóty żadne takie reformy nie przyniosą pożądanych efektów. Przykład? Proszę: Górnik Zabrze, czyli kuźnia tzw. polskich talentów. Prawie cały skład to Polacy i widziałeś zapewne jak się skończyły ich europucharowe, letnie potyczki ze Słoweńskim odpowiednikiem Górnika ( z tym, że wynajdującym prawdziwe talenty, nie zważającym na pochodzenie zawodników). To właśnie taka mentalność jest problemem. Problem polega na tym, że nic się nie zmienia w tym aspekcie. PZPN z niewiadomych powodów torpeduje projekty reform szkoleniowych, albo boi się je wdrożyć. Skoro nie mają oporów przed przymuszaniem klubów ekstraklasy do zrezygnowania z obcokrajowców, to co to za problem włączyć do warunków licencyjnych posiadanie odpowiednich obiektów szkoleniowych, a kto wie może nawet trenerów z zrobionymi kursami UEFA A? Spokojnie można by wstawić takie wymaganie zamiast nowoczesnych stadionów, tudzież molosów ( vide ten Śląska), które zapełniają się na największe "hyty" tej śmiesznej ligi w granicach 5%. Także dla mnie działania PZPN to działania na alibi ( bo reforma szkoleniowa tania by nie była, ale przypominam, że Boniek niedawno chwalił się rekordowymi przychodami związku), albo po prostu pracują w nim ludzie mocno ograniczeni.
6 gru 2018 | 09:22
+1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
NIby przyznam ci racje. Bo faktycznie brakuje szkolenia z prawdziwego zdarzenia. Ale to jest oczywiste dlaczego tak jest. NIe dlatego, że w polskiej piłce są ułomni ludzie, którzy nigdzie nie byli i nic nie widzieli. Tylko brakuje KASY. PZPN ma na całą dzialalność budzet 240 mln złotych.
Wiesz ile to jest w skali kraju, żeby zmienic szkolenie? To są grosze! Jedna tylko Legia zeby wybudowac powazny osrodek ma podobno wydac na niego ok 40 mln zl. A to tylko infrastruktura, a gdzie tu obsluga i koszty utrzymania? JEsli ma to byc trener specjalista, to musi zarabiac jak specjalista, czyli kilka tys zl. Jak myslisz, w kraju wielkosci Polski, ile takich osrodków musialo by być? Pewnie ok 50, z trzy na województwo a to i tak kropla w morzu potrzeb, bo ile osób odda do szkolki po 150 km od domu dzieciaków 10 letnich albo i mniejszch?
Ale to tak na początek 50 osrodków, plus ich utrzymanie i ludzie do szkolenia. To teraz pollicz sobie jakie to sa koszty! NIKT tego w naszym kraju nie zorganizuje, bo nie ma wolnych miliardów złotych do wydania na taki projekt...
5 gru 2018 | 23:36
+3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
PZPN na ekstraklase ma wpływ pośredni polegający właśnie tylko na tego typu ustawach. To od klub, czy szkółki zależy metodologia szkolenia. PZPN jako związek nie jest w posiadaniu żadnego klubu czy szkółki więc ustawa w moim mniemaniu bardzo dobra. Na zasadzie nie umiesz szkolić/kupić młodego dobrego gracza to masz patałacha na pokładzie.
5 gru 2018 | 16:03
+25
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Bardzo dobry pomysł, ktoś tu jednak potrafi zareagować, gdy jest problem.
5 gru 2018 | 16:03
+19
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
nie jestem xenofobem, ale to zmiana na lepsze, po co młodzież ma się kisić na zapleczu ekstraklapy, i ma być wymieniana na szrot z innych lig i krajów, jak ma powstać nowa mocna polska kadra skoro młodych chowa się do lamusa i nie mają okazji grać na wyższym poziomie tylko dlatego że większa pewność dają zagraniczni gracze? to gdzie nasze chłopaki mają się nauczyć kopać na wyższym poziomie ?
5 gru 2018 | 15:59
(Edytowany)
I tu wszytko kieruje się w stronę szkolenia. Boniek powinien najpierw zacząć reformy od szkoleniowców bo tu się zaczyna cała kicha. Poco miałby jakiś klub sprowadzać obcokrajowca na poziomie młodego piłkarza skoro bardziej opłaca się zatrudnić młodego? Na 100% będzie miał mniejsze wymagania bo inaczej nie wystartuje z wyższego poziomu, a i nie ma podstaw do takich wymagań. Jakie są braki pokazała Wisła sprowadzając Carlitosa z II ligi Hiszpańskiej który stał się gwiazdą Ekstraklasy! W niejednym kluby wiodą prym piłkarze którzy na zachodzie nie załapią się w ich najwyższych rozgrywkach, jak sądzę nawet w tych o szczebel niższych. Po takiej reformie w nie jednym klubie będzie grał chłopaka który się nie nadaje do Ekstraklasy i będzie osłabieniem dla zespołu. Takie komunistyczne myślenie Bońka do niczego nie prowadzi. Szkolenie na wysokim poziomie, odpowiednie warunki do treningu i odpowiedni ludzie do wyszukiwania talentów które powinny być objęte specjalnym programem. Czyli mówiąc krótko sito. Ale skąd wziąć ludzi do wyławiania? W naszej rodzimej lidze nie widziano Lewandowskiego i kilku innych piłkarzy którzy na zachodzie okazali się nie przeciętnymi umiejętnościami. To zaledwie kilku ale za to spektakularna głupota ludzi pracujących w klubach. Nawet lepiej sobie nie wyobrażać ilu zapalonych do gry i bardzo utalentowanych chłopaków odpadło z powodu głupoty trenera w jakimś małym klubie.
Nie każdego stać na naukę w prywatnych szkółkach które są fabryką dla zachodnich klubów.
Jest wielu utalentowanych chłopaków grających po jakichś zadupiach ale kto ich stamtąd wyciągnie? Reasumując Boniek powinien przepracować uczciwie problem ludzi z tak zwanego pionu który odpowiada za to że są albo niema piłkarzy do gry. Tu jest potrzebny jakiś system aby zmusić kluby do zatrudniania fachowców, ludzi znających się na piłce. Często zatrudnia się piłkarzy bo grali. Ale czy drętwy piłkarz który grał jest w stanie rozpoznać talent? Mam przekonanie że częściej zapalony kibic który żyje piłką jest w stanie bardziej znaleźć takiego piłkarza niż piłkarz który był przeciętny w grze. Ograniczanie klubów do droga donikąd. To tak jakby zabronić ludziom parkowania ale nie dać im parkingów. Będą ograniczeni w zatrudnianiu obcokrajowców ale z rodzimego podwórka będzie mało piłkarzy. To akcja tworzenia na poziomu siłę! Tego tak się nie da zrobić!
Tak jak powiedział chyba Strejlau, dawniej do klubu przychodził z podwórka praktycznie gotowy piłkarz! Takim był np. Dejna. Piłka nożna na tak zwanym podwórku nie istnieje! Może Boniek zainicjuje jakieś co roczne turnieje dla tak zwanych dzikich zespołów na poziomie Polskich rozgrywek. Wygrana to duża nagroda finansowa. Puchar dzikich zespołów z nagrodą np. 200 000. Idę o zakład że to by się opłaciło bo ci utalentowani mogli by się w końcu pokazać, a reszta należała by tylko do ludzi którzy mieli by ich wyłowić.
Czy ktoś by pomyślał oglądając Voice of Poland że w Polsce jest tylu znakomitych piosenkarzy reprezentujący światowy poziom i w tym często 100% amatorów jak ostatni zwycięzca tego programu. Boniek wziął się za to jak to się mówi od dupy strony!
+1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
I tu wszytko kieruje się w stronę szkolenia. Boniek powinien najpierw zacząć reformy od szkoleniowców bo tu się zaczyna cała kicha. Poco miałby jakiś klub sprowadzać obcokrajowca na poziomie młodego piłkarza skoro bardziej opłaca się zatrudnić młodego? Na 100% będzie miał mniejsze wymagania bo inaczej nie wystartuje z wyższego poziomu, a i nie ma podstaw do takich wymagań. Jakie są braki pokazała Wisła sprowadzając Carlitosa z II ligi Hiszpańskiej który stał się gwiazdą Ekstraklasy! W nie jednym kluby wiodą prym piłkarze którzy na zachodzie nie załapią się w ich najwyższych rozgrywkach, jak sądzę nawet w tych o szczebel niższych. Po takiej reformie w nie jednym klubie będzie grał chłopak który się nie nadaje do Ekstraklasy i będzie osłabieniem dla zespołu. Takie komunistyczne myślenie Bońka do niczego nie prowadzi. Szkolenie na wysokim poziomie, odpowiednie warunki do treningu i odpowiedni ludzie do wyszukiwania talentów które powinny być objęte specjalnym programem. Czyli mówiąc krótko sito. Ale skąd wziąć ludzi do wyławiania? W naszej rodzimej lidze nie widziano Lewandowskiego i kilku innych piłkarzy którzy na zachodzie okazali się nie przeciętnymi umiejętnościami. To zaledwie kilku ale za to spektakularna głupota ludzi pracujących w klubach. Nawet lepiej sobie nie wyobrażać ilu zapalonych do gry i bardzo utalentowanych chłopaków odpadło z powodu głupoty trenera w jakimś małym klubie.
Nie każdego stać na naukę w prywatnych szkółkach które są fabryką dla zachodnich klubów.
Jest wielu utalentowanych chłopaków grających po jakichś zadupiach ale kto ich stamtąd wyciągnie? Reasumując Boniek powinien przepracować uczciwie problem ludzi z tak zwanego pionu który odpowiada za to że są albo niema piłkarzy do gry. Tu jest potrzebny jakiś system aby zmusić kluby do zatrudniania fachowców, ludzi znających się na piłce. Często zatrudnia się piłkarzy bo grali. Ale czy drętwy piłkarz który grał jest w stanie rozpoznać talent? Mam przekonanie że częściej zapalony kibic który żyje piłką jest w stanie bardziej znaleźć takiego piłkarza niż piłkarz który był przeciętny w grze. Ograniczanie klubów to droga donikąd. To tak jakby zabronić ludziom parkowania ale nie dać im parkingów. Będą ograniczeni w zatrudnianiu obcokrajowców ale z rodzimego podwórka będzie mało piłkarzy. To akcja tworzenia poziomu na siłę! Tego tak się nie da zrobić!
Tak jak powiedział chyba Strejlau, dawniej do klubu przychodził z podwórka praktycznie gotowy piłkarz! Takim był np. Dejna. Piłka nożna na tak zwanym podwórku nie istnieje! Może Boniek zainicjuje jakieś co roczne turnieje dla tak zwanych dzikich zespołów na poziomie Polskich rozgrywek. Wygrana to duża nagroda finansowa. Puchar dzikich zespołów z nagrodą np. 200 000. Idę o zakład że to by się opłaciło bo ci utalentowani mogli by się w końcu pokazać, a reszta należała by tylko do ludzi którzy mieli by ich wyłowić.
Czy ktoś by pomyślał oglądając Voice of Poland że w Polsce jest tylu znakomitych piosenkarzy reprezentujący światowy poziom i w tym często 100% amatorów jak ostatni zwycięzca tego programu. Boniek wziął się za to jak to się mówi od dupy strony!
5 gru 2018 | 15:54
+2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
W rosyjskiej lidze 3 i 4 drużyna od końca gra o baraże. Może i to byłby niezły pomysł tylko wpierw trzeba wrócić do 30 kolejek.
5 gru 2018 | 15:40
-4
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Z jednej strony fajnie ze chca stawiac na mlodych, ale z drugiej strony kluby przez to nie beda chcialy tych mlodych tak szybko sprzedac, beda odchodzic po zakonczeniu kontraktu za darmo... przyklad lecha poznan gdzie w ostatnich latach wypromowali i sprzedali za calkiem niezle pieniadze kilku graczy... inna sprawa ze to niewiele im dalo bo transfery za te pieniadze nie do konca byly udane... bardziej skupilbym sie na "polskiej mysli szkoleniowej". W tej chwili z polskich trenerow na dobrym poziomie mozna wymienic Stokowca, Probierza i moze Nawalka...
5 gru 2018 | 15:26
+17
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Mega duży plus dla naszej ekstraklasy. Sport jest dla młodych! Wolę oglądać młodego Polaka który jest przyszłością piłki niż gościa który przyszedł za pieniędzmi bo warunki są lepsze niż we wschodnich ligach a poziomu nie podwyższa w ogóle.. oczywiście są wyjątki ale te wyjątki typu Carlitos i tak bd gral a przy nim taki młody bd się uczył!
Brawa dla związku za takową zmianę! ???
5 gru 2018 | 15:25
(Edytowany)
Nie chcą zagranicznego szrotu, będą mieli młody polski szrot. W dodatku na siłę będą wciskani do "11".

"Obcokrajowcy nie zmieniają Ekstraklasy, nie podnoszą jej poziomu, są środkiem doraźnym. Jakość ludzi zarządzających polskimi klubami jest fundamentalnym problemem naszej piłki. Limity muszą być, inaczej nic oddolnie się nie zmieni"

Wystarczy spojrzeć na klasyfikację strzelców... Bez obcokrajowców poziom eklapy byłby jeszcze niższy.
-5
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Nie chcą zagranicznego szrotu, będą mieli młody polski szrot. W dodatku na siłę wciskany do "11".

"Obcokrajowcy nie zmieniają Ekstraklasy, nie podnoszą jej poziomu, są środkiem doraźnym. Jakość ludzi zarządzających polskimi klubami jest fundamentalnym problemem naszej piłki. Limity muszą być, inaczej nic oddolnie się nie zmieni"

Wystarczy spojrzeć na klasyfikację strzelców... Bez obcokrajowców poziom eklapy byłby jeszcze niższy.
5 gru 2018 | 17:06
+2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Ludzie Ci minusują ten komentarz, ale masz rację. Największe młod talenty w eklapie, to Szymański (1 gol, 2 asysty, 15 meczy) oraz Joźwiak (0 goli, 2 asysty, 14 meczy), których wyprzedza cała masa obcokrajowców. Oczywiście obaj mają papiery na wielkie granie, zresztą często ich bronię, ale prawda jest też taka że obcokrajowcy są potrzebni jeżeli w jakikolwiek sposób chcemy walczyć w Europie. A ostatnio nawet z nimi w składzie nam nie szło. Spójrzcie na ostatnie mecze Legii i zobaczcie ile dają Nagy, Cafu, Martins czy Remy który niedawno wrócił. Tym bardziej, że wielu utalentowanych chłopaków już grając w CLJ i niższych rocznikach dostaje oferty od wielkich klubów typu United czy Milan, a niestety z nimi nawet Legia czy Lech konkurować nie mogą. Kluczem jest odnalezienie balansu między stawianiem na młodych oraz stawianiem na doświadczonych.
6 gru 2018 | 09:51
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Powiedz mi, co takiego wielkiego ugrywamy w Europie, gdzie w ostatnich 10 latach to tylko LEgia i Lech ( chyab raz Wisła, ) sie kwalifikowaly pare razy zaldwie do pucharów? Widzialeś raport Kołtonia, od pwrowadzenia reformy Platiniego, czyli ułatwienia kwalifikacji dla slabszych, prób bylo od cholery, a awansowalismy zaledwie kilka razy! Taki oto efekt daje liga, ktora w głownej mierze gra obcokrajowcami. To powiedz mi, skoro my się ciągle kompromitujemy, z roku na rok co raz bardziej, bo czym ryzykujemy stawiając na mlodych? Niczym, może być tylko lepiej, bo gorzej już sie nie da.
16 gru 2018 | 18:34
+1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Naucz się czytać, napisałem że 'chcemy walczyć w Europie' a nie 'ugrywamy w Europie' i w ostatnich latach Legia kwalifikowała się regularnie do Ligi Europy, a dwa lata temu weszła nawet do Ligi Mistrzów. Szczęściem, ale weszła. Od tamtej pory posucha, ale nie mam wątpliwości że z Sa Pinto wejdą do LE. Po prostu nie widzę sensu zmuszania klubów z ekstraklasy do promowania młodzieżowców na siłę, bo jeżeli jakiś klub ma młodego z umiejętnościami, to na niego stawia. Legia (Szymański, Majecki, Wieteska), Lechia (Makowski), Lech (Gumny, Joźwiak), Pogoń (Walukiewicz, Kowalczyk). Problem z tą zasadą jest taki, że młodzi dzięki temu mogą wymuszać na klubach mocniejsze kontrakty, a scouci zagraniczni mogą patrzeć na nasze talenty z przymrużeniem oka, bo będą sobie zadawali pytanie "on gra bo jest taki dobry czy gra bo musi?" - to nie będzie tworzyło zdrowych sytuacji. Jak tak deprecjonujesz obcokrajowców, to powiedz mi czemu Ci młodzi nie pozamiatali ligi? Czemu zamiatali ją Vadis, Carlitos czy Nikolić? Nawet teraz jej nie zamiatają mimo, że Szymański to naprawdę duży talent i nawet gdy zagra słabiej, to Sa Pinto konsekwentnie na niego stawia. W zasadzie Szymański chyba jako jedyny w ostatnich 10 meczach ligowy zaczynał zawsze od początku i na swojej ulubionej pozycji w Legii.
18 gru 2018 | 01:02
-1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
boze.... BO GRAJĄ MAŁO!!!!! Bo mało młodzieżowców gra mało w pilkę. Gdyby przez 3 lata chłopak zagrał 100 spotkan w swoim klubie, w kazdym po 4 takie osoby, to masz 4 x 16 = 64 mlodziezowców mających na koncie po 100 wystepow w ekstraklasie!
I wtedy z tych 64 niech wypali na naprawde wysokim poziomie z 5-6, to juz masz zysk dla polskiej kadry.
Teraz po prostu ci ludzie grają tak malo, że niby jak oni się mają rozwijać? Od czego? Od siedzenia na łąwce, nawet z Ronaldo, lepszym piłkarzem nie bedziesz. Musisz grać grać i jeszcze raz grać.
19 gru 2018 | 09:23
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Dobra, widzę że Ty pojęcie na temat naszej ligi masz takie jak dziennikarzyny i piszesz tylko popularne hasła myśląc, że wymyśliłeś złoty środek na uleczenie polskiego futbolu. Nie grają mało, wielu z nich gra dużo i w tym sezonie grają pierwsze skrzypce w swoich drużynach (Szymański, Joźwiak, Wieteska, Walukiewicz, Zurkowski itd.), a mimo to żaden z nich wciąż ligi nie zamiata. Nawet Kownacki który wyjechał za niezłe pieniądze nie zrobił w lidze nic wielkiego, bo co? Dał Lechowi jakiś puchar albo wciągnął ich do LE/LM? Oczywiście, że nie. Musisz zrozumieć, że nie każdy klub ma młodzieżowców którzy będą wyjeżdzać za 5-7 milionów euro, nie każdy klub ma infrastrukturę i finanse, nie każdy klub może tak zaryzykować, bo w przypadku odcięcia od eklapy stracą znaczną ilość przychodów. Legia dwa razy nie weszła do Ligi Europy i Mioduski z własnej kieszenii już musiał dokładać 30 baniek, na ten moment tyle nie był w stanie zagwarantować z transferu nawet Szymański, który w lidze po Zurkowskim jest chyba największym talentem. Szymański nie był też w stanie wciągnąć Legii do tych pucharów, a na przestrzenii lat udawało się tam awansowywać dzięki właśnie obcokrajowcom.
19 gru 2018 | 13:17
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Człowieku, wymieniłes same patologie. NIe mozna opierać budżetu na sprzedaży zawodników, to musza byc pieniądze na rozwój klubu a nie na bieżącą dzialalność, tak samo jak awans do pucharów. Dlaczego? Bo jak nie bedzie awansu albo sprzedazy to co? klub traci plynnosc i upada? Bo ktoś oparł jego funcjonowanie o niepewne przychody?
Przecież to z założenia jest patologia.
NIe łapiesz chyba rozumowania. Nie chodzi o to, żeby Kownacki był najlepszy w polskiej lidze, sukcesem Lecha jest jego sprzedaż za dobre pieniądze i możliwość dalszego inwestowania.
Nie każdy klub ma młodzieżowców, bo prawie żaden nie ma akademii z prawdziwego zdarzenia jak w Poznaniu. Żeby taką mieć trzeba łożyć na nią kase i przede wszystkim - dawać grać młodym. I jedno i drugie w Poznaniu robią i efekty pieniężne jak najbardizej są!
Przeciez Bielik, Bednarek, Kownacki, Bereszyński, nic wielkiego nie grali w Lechu, a zostali sprzedani za porządne pieniądze za granice ( dwóch przez Legie). I o to własnie chodzi! Produkujesz mlodych piłkarzy z potencjałem i sprzedajesz za dobre pieniądze.
Taki schemat powinien działać w całej lidze.
Co do Legii słowo udawało się, jest dobrym stwierdzeniem, bo ani razu tam nie awansowali po przekonującej grze wymiatajacych wszystkich bez problemu w eliminacjach. Tylko męki straszne. Już nie wspomne o reszcie zespołów.

Polski futbol wyleczysz tylko szkoleniem i pieniędzmi. Niczym innym. Szkolenie jest ale na bardoz slabym poziomie, tylko w Poznaniu to jakoś wygląda. PIeniądzy nie ma, bo nie ma z czego ich być, a włąsnie ze sprzedaży młodych piłkarzy trzeba ich pozyskiwać ( bo niby skąd?).
Będą niezłe pieniądze, będą dobre pomysły na ich inwestowanie to i poziom się poprawi.
A póki co tabuny obcokrajowców zalały ekstraklase i nic z tego nie ma, bo poziom ligi to dno kompletne...
8 gru 2018 | 00:54
+3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Nie pierwszy raz czytelnicy meczyków minusują mój komentarz i nie ostatni (już dawno zauważyłem, że tutejsza społeczność nie grzeszy intelektem).

Na palcach jednej ręki można policzyć zespoły eklapy, w których pierwsze skrzypce grają Polacy. W I lidze przymus posiadania młodzieżowca w "11" już ładnych parę lat funkcjonuje i czy poziom ligi się polepszył? Jakoś chyba nie bardzo...
18 gru 2018 | 01:07
-1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Bo co to jest jeden czlowiek na jedenastu?! NIe rozumiesz intencji. Poziom moze się nie zwiększyc do samego grania mlodymi chłopakami.
Grałoby ich 4 w kazdym klubie, co łacznie daje 64 mlodych polskich pilkarzy. Mozna ich ( nie wszystkich, cześć wiadomo, nie wszyscy sie beda nadawac) sprzedac kazdego za pare mln euro i kupowac w to miejsce lepszych obcokrajowców, zeby podnosic jakosciowo ligę i zeby mlodzi mieli sie od kogo uczyc. Ale muszą w niej grać dobrze obcokrajowcy, a oni si,e kopią po czołach tak samo jak Polacy grający w ekstraklasie.
A poza tym, wiesz dlaczego kluby zachodnie kupują mlodych zawodników? Bo ten nawet jesli nei jest jeszcze dobry, to ma taki wiek, ze moze nim zostac. Wniosek? Ze starszego zagranicznego juz nic lepszego nie bedzie, z tego moze byc i bedziesz mial albo lepszego piłkarza, albo dobrze na nim zarobisz.
To takie trudne? Tylko nalezy przestawić się na hurtowe granie mlodymi Polakami w składzie. 3-4 niech gra w wyjsciowej 11tce i efekty za pare lat przyjdą same. Zarówno te sportowe jak i finansowe.
5 gru 2018 | 15:11
+4
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
To akurat zmiana na lepsze ;)
5 gru 2018 | 15:01
+36
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Trafiony pomysł w punkt szkolenia i rozwoju młodzieży która musi się w końcu rozwinąć Szrot z zagranicy zatrzymuje ją
5 gru 2018 | 15:21
+12
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Prawda
5 gru 2018 | 14:28
-1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Przepis z zamyśle jest dobry, ale co mają powiedzieć kluby, który swój skład zbudowany na zagranicznych piłkarzach? Wiem, że lepiej stawiać na polskich młodych piłkarzy, ale wielu zagranicznych piłkarzy jest dużo lepsza niż nasi, bo ci lepsi wyjeżdżają z naszej ligi lub dostają takie pensję, że odechciewa im się trenować. Przecież nie ma w naszej ekstraklasie piłkarza polskiego, który jest młody i lepszy niż, np. Carlitos, Cafu, Novikovas itp. Ci piłkarze by nie zaistnieli w topowym klubie europejskim, ale w naszej lidze robią różnicę.
W jednym klubie znajdzie się młodym utalentowany zawodnik i prędzej, czy później przebiję się do pierwszego składu. Wszystkie kluby nie mogą się tym pochwalić przez co w wielu przypadkach będzie grać po prostu gorszy zawodnik...
5 gru 2018 | 16:10
+5
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Nie ma takich młodych jak wymieniłeś , bo na nich nie stawiano nie starano się ich szukać , stawiać na nich i ich rozwijać . Linetty , Bereszyński , Kownacki , Kędziora i reszta potrafili wejść na poziom lepszych piłkarzy w lidze , bo na nich postawiono. Zmieniają się przepisy to kluby zaczną przykładać większą uwagę na młodych
5 gru 2018 | 14:22
+40
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Takie zmiany wymusiłyby na klubach większe inwestycje w szkolenie, kosztem wydatków na szrot z zagranicy, także jestem na tak.
5 gru 2018 | 14:13
+32
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Nasza liga nie jest na tyle bogata i na tyle silna, żeby kluby mogły sobie pozwolić na prawdziwie dobrych zawodników z zagranicy, więc jak najbardziej powinni grać młodzi Polacy. Po co nam szrot z zagranicy, skoro możemy mieć szrot nasz, a przy okazji kilka diamencików.
5 gru 2018 | 14:04
-22
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Ta, na siłę upychajmy młodych polaków i mówmy, że są zdolni. Górnik gra przez 80% sezonu najgorszą piłkę w lidze ze swoimi młodymi. PZPN niech nie wpierdala się do Ekstraklasy, raz wprowadził bezsensowny limit graczy z poza UE i to chyba wystarczy. Czemu nie można brać obcokrajowca jak jest po prostu lepszy od Polaka?
5 gru 2018 | 14:57
(Edytowany)
Zapraszam do dyskusji, a nie minusowania, bo ktoś ma inne zdanie. Jak młody jest dobry to będzie grał tak czy siak, ale nie wprowadźmy jeszcze przepis że młodzieżowiec nie może być faulowany, a jego strzały można bronić tylko lewym pośladem...
-6
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Zapraszam do dyskusji, a nie minusowania, bo ktoś ma inne zdanie. Jak młody jest dobry to będzie grał tak czy siak, ale nie wprowadźmy jeszcze przepis że młodzieżowiec nie może być faulowany, a jego strzały można bronić tylko lewym pośladem... Podajecie mi jednego młodego Polaka, poza Żurkowskim który robi w ekstraklasie różnice.
18 gru 2018 | 01:12
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
A nie pomyslales ze nie robią, bo nie grają? Spytaj jakiegokolwiek pilkarza ze stazem, to sam ci powie. MLody dopiero bedize dobry, on ma sie uczyc. Zeby sie nauczyc, musi grać. Jak sie wyrobi to albo masz dobrego gracza na poziomie, albo mozesz go wytransferowac za porządne pieniądze. Proste
5 gru 2018 | 16:13
+1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Trzeba promować młodzież, w innym wypadku będzie tak jak teraz, gdzie Polacy mają grać jeśli nie w Polskiej lidze, a to że ktoś jest sprowadzany z zagranicy nie świadczy o tym, że jest lepszy od kogolwiek, przykład Niezgody który wciąga nosem Eduardo da Silve. Jest sporo uzdolnionej młodzieży tylko nikt im nie chce dać szansy bo w Polsce nie ma długofalowych projektów, tutaj chce się sukcesu na już. Później przegrywamy zagranicznym szrotem z drużynami Kazachstanu czy innego Luksemburga, a reprezentacja przegrywa z rezerwowymi z Czech, bo nie ma z czego wybierać. Błędne koło się zamyka, Bońka nie lubię, ale w końcu wpadł na coś mądrego, szkoda, że tak późno.
5 gru 2018 | 13:50
-29
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Ja to bym chciał rewolucji na stanowisku prezesa PZPN bo ten szkodnik i pozorant już pokazał co potrafi. Natomiast pomysł jest sam w sobie fatalny i wpłynie tylko na obniżenie poziomu. Moim zdaniem ostatnio wystarczająco się sytuacja sama poprawiła i naprawdę mamy sporo juniorów i młodych piłkarzy w lidze, prawie każdy klub wprowadza i to nawet nie po jednym. Ja jestem odwrotnego zdania. Według mnie młodym trzeba maksymalnie utrudniać a nie ułatwiać i tylko to wpłynie korzystnie na ich jakość. Młodzieżowcy na zachodzie żeby grać to muszą wygryźć nierzadko gwiazdy ze swojej pozycji, nikt im nie gwarantował nigdy miejsca w składzie. To jest totalny kretynizm. A nawet patrząc na tą naszą młodzieżówkę, która była w stanie ograć mocną Portugalię, to który z tych co grali mieli jakieś ułatwienia? Szymański gra w Legii bo jest lepszy od Hamalainena czy Radovica i nikt się nie boi na niego stawiać mimo niezłych nazwisk na jego pozycji, Dziczek w Piaście gra wszystko choć też trener na bezpiecznego mógłby grać bez niego, w zasadzie można tak wymieniać. Jak młodzi będą coś dostawać za darmo to nigdy nie osiągną wysokiego poziomu.
Boniek jest znany z tego, że albo nic nie robi, albo zrobi coś ciulowego a jak to nie wyjdzie to się od tego odetnie.
5 gru 2018 | 14:54
+9
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Boniek nic nie robi ? Ciekawe...haha.Tak na mój chłopski rozum jezeli ktos jest prezesem,a jego firma (w tym przypadku PZPN) w ciągu niecałych 4 lat potroiła swoj budżet to chyba powinieneś jednak skupić się na swojej pracy i nie pisać głupot w Internecie,anonimowo.
5 gru 2018 | 19:33
-3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
To niech sobie Boniek założy przedsiębiorstwo i będzie się spełniał generując zyski. Dla polskiej piłki czy PZPN ma 20mln czy miliard budżetu jest niezbyt istotne. Powiedz mi co się istotnego zmieniło w Polskiej piłce za czasów Bońka? Przypominam że kończy 2 kadencję. Te wielkie sukcesy to ten niebywały i nieistotny budżet PZPN i i oszukanie rankingu FIFA, co przy postawie naszej cudownej reprezentacji ostatecznie tylko spotęgowało kompromitację. Daj przykłady tych sukcesów, chętnie posłucham
5 gru 2018 | 20:41
+1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Gościu,daj spokój bo wychodzisz na strasznego malkontenta...Piszesz,że Boniek nic nie robi,a za nic nie robienie kasy się nie trzepie co oczywiście nie ma nic wspólnego z polskim futbolem choć jest plusem bo można tę kase zainwestować w młodzież(co właśnie czyni takimi ruchami jak teraz)albo schować do własnej kieszeni...I przypomnę,że Ekstraklasa jest odrębnym tworem i Boniek nie odpowiada za poziom piłkarski tego szrotu co w większości biega po boiskach.A z plusów zauważyłbym Var,szkolenia dla sędziów i trenerów(wielu młodych,dobrych jest teraz w ekstraklasie)szkolenie młodzieży i jej promocja po przez możliwość organizacji mistrzostw europy i świata.I myślę,że paru chłopakom z naszej ekstraklasy pomógl w dalszym rozwijaniu swojej kariery za granicą np.wlochy.Mysle,że bardzo dużym sukcesem był ćwierćfinał europy i dostanie się na mistrzostwa świata.
6 gru 2018 | 16:21
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Chodzi mi o to, że nie widać cienia postępu polskiej piłki za jego kadencji, a obejmował stanowisko jak dzisiejsza młodzież miała z 10 lat. Nie wprowadził nic odkrywczego. Przypomnę jeszcze raz. Var, finanse i organizacja turniejów na których się notorycznie kompromitujemy nie podnosi i nie podniesie poziomu. Tu trzeba rewolucji w szkoleniu od 8-10 roku życia. Trzeba trenerów wyszkolić i jakieś wymogi im postawić - tych trenerów od pracy z dziećmi przede wszystkim. Sporo rzeczy jest do wymienienia. Ja nawet nie mówię jak to mają zrobione w Niemczech, Portugalii czy Hiszpanii. My nawet w stosunku do tego co w Islandii wypracowali jesteśmy daleko w dupie. Za 10 lat nie będzie Bońka a ty będziesz widział te same problemy.
6 gru 2018 | 10:30
+1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Prosze bardzo, oczywiscie nie jest jakims reolucjonista, ale sukcesy są:
1 Odbudowanie wizerunku PZPN i polskiej reprezentacji.
2. Zorganizowanie młodzieżowych ME.
3. Zorganizowanie finału LE
4. Dostał kolejną impreze młodzieżowe MŚ
5. Dostał kolejny finał LE w 2019 roku.
6. Poprawił budźet PZPNu.
7. Poprawił ogranizację ( szeroko rozumianą ) w zakresie pierwszej reprezentacji i kadry U-21.
8. Wybrał trenera który zagwarantował przyzwoity poziom polskiej kadry i awanse na duze imprezy.
9. Przywrócił do łąsk Puchar Polski.
Oczywscie nie obyło sie tez bez wpadek. I też nie pochwalam jego wszystkich decyzji, mimo wszystko calkiem niezle, szczegolnie patrząc na poprzedników...
6 gru 2018 | 16:24
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Wszystko fajnie, świetna lista. Marketingowy majstersztyk Bońka to przyznaje. Ale wymień mi jakiś związek przyczynowo skutkowy między wszystkimi tymi rzeczami, a poziomem sportowym w Polskiej piłce, jaki to ma wpływ? Żaden. Ja osobiście wolałbym mieć dobrych piłkarzy za parę lat niż te turnieje i ten wizerunek.
10 gru 2018 | 02:20
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
No oczywiście że żaden. Ale wy co myśleliście, że przyjdzie Boniek i co zrobi? Sprawi że od jutra polski piłkarz będzie umiał tak jak on przyjąć piłkę, zrobić zwód i strzelić z dystansu celnie? Tylko dlatego że Boniek został prezesem?
Co miałby niby zrobić Boniek, żeby to się zmieniło. Jest tylko jedna taka rzecz, ale to jest kompletnie poza zasięgiem kogokolwiek w Polsce. Trzeba by zbudować profesjonalne szkolenie! Z profesjonalnymi trenerami i profesjonalną bazą, co przy kraju wielkosci Polski, jest horrendalnie drogie.
16 województw, niech by tylko 3 takie bazy na województwo były to masz ok 50 baz w całej Polsce. Wiesz jakie to są koszty samego wybudowania? A pozniej obsługi i utrzymania tego. Ile trenerów byłoby potrzeba?
To są horrendalne pieniądze, których w Polsce nikt nie wyda.
A Boniek narzucić klubom nic nie może, bo za ekstraklasę odpowiada oddzielna spółka, która tym zarządza.
A jest jakaś droga na skróty niż szkolenie? Nie...
Gwarantuje wam wszystkim, że po Bońku kolejnych 10 prezesów też nic w tym temacie nie zrobi, bo nie mają takiej mocy sprawczej, żeby to wdrożyć...
10 gru 2018 | 08:24
-1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
No dokładnie. Tyle że nie szarżował bym aż tak, na nasze warunki to by z 16 baz wystarczyło i nie musiałyby to być jakieś ultranowoczesne ośrodki, byle trenerów wyszkolonych mieli. Brazylijczycy nie grają na orlikach i niebywałych bazach treningowych a talentów mają mnóstwo. Większość talentów w Anglii też pochodzi z najbiedniejszych dzielnic i technikę bierze z grania poza klubem. Do tych 16 baz doszłyby szkółki klubowe, bo kilka niezłych jest i postęp i tak byłby duży. Natomiast Boniek nie jest prezesem od roku tylko kończy drugą kadencję i miał sporo czasu by coś wprowadzić. Jest też do współpracy ministerstwo sportu, a przez moment miał jeszcze lubiącego haratnąć w gałę premiera. Jakieś możliwości były. Nawet środki z Orlików mogły być inaczej wydane bo te orliki i tak puste stoją.
10 gru 2018 | 08:53
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Oczywiscie, zgadzam się że coś, a nawet dużo wiecej mozna by zrobić. Ale to są wszystko środki zastępcze, nie da się ominąć szkolenia na szeroką skalę i poważnym poziomie.
A tutaj to juz wchodzi do gry jak wspomniałem kasa, ktorej nikt nie wyda.
10 gru 2018 | 17:30
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Ale jak się czegoś nie zacznie robić, to nikt nagle nie wkroczy cały na biało i w rok tego nie zrobi. W polskich warunkach trzeba to robić krok po kroku moim zdaniem, a z Bońkiem straciliśmy kilka lat
5 gru 2018 | 16:15
+6
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
A jaki jest ten poziom skoro uważasz, że spadnie po tym jak skończą ściągać szrot z zagranicy? W pucharach już leją Polskie drużyny, drużyny z Luksemburga.
5 gru 2018 | 19:41
(Edytowany)
Już się nie jaraj tak tym Luksemburgiem bo to był problem Legii , która w tym okresie była chyba najsłabszym klubem z ekstraklasy i bez trenera. Przypominam, że nie tylko Luksemburg z nimi wygrywał w tym okresie, bo z Ł3 z punktami wyjeżdżał każdy kto chciał. Jaga np. by spokojnie ich przeszła. Natomiast jeszcze w życiu nie widziałem nigdzie takich rzeczy, żeby wprowadzanie na siłę młodzieży bez względu na umiejętności podniosło poziom.
-2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Już się nie jaraj tak tym Luksemburgiem bo to był problem Legii , która w tym okresie była chyba najsłabszym klubem z ekstraklasy i bez trenera. Przypominam, że nie tylko Luksemburg z nimi wygrywał w tym okresie, bo z Ł3 z punktami wyjeżdżał każdy kto chciał. Jaga np. by spokojnie ich przeszła. Natomiast jeszcze w życiu nie widziałem nigdzie takich rzeczy, żeby wprowadzanie na siłę młodzieży bez względu na umiejętności podniosło poziom.
Nawet Tuchel jest tego zdania co ja.
6 gru 2018 | 10:33
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
człowieku, co ty za bzdury gadasz. Legia jest w czołówce ligi od łądnych paru lat i prawie zawsze wygrywa mistrzostwo, a tym mowisz ze była najsłabszym zespołem. A przepraszam, a W TYM MOMENCIE to kto zaszedl dalej w pucharach od Legii z naszych druzyn? Nie jestem w ogole sympatykiem Legii, ale jak slysze takie gadanie to az mnei sciska.
Wszystkie druzyny odpadły w przedbiegach do poważnej pilki, a przez ostatnie dziesieć lat to tylko legia i Lech graly w grupoweych rozgrywkach! 2 druzyny na 10 lat i to tez nei zawsze. To co to jest za wynik?! Jaj nie rób.
6 gru 2018 | 19:20
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Chodzi mi o to:
1. 10.07.18, 20:45 Cork City FC (w, PE) 1 - 0
2. 14.07.18, 20:00 Arka Gdynia (d, SP) 2 - 3
3. 17.07.18, 21:00 Cork City FC (d, PE) 3 - 0
4. 21.07.18, 20:30 Zagłębie Lubin (d, liga) 1 - 3
5. 24.07.18, 21:00 FC Spartak Trnava (d, PE) 0 - 2
6. 28.07.18, 20:30 Korona Kielce (w, liga) 2 - 1
7. 31.07.18, 20:30 FC Spartak Trnava (w, PE) 1 - 0
8. 04.08.18, 20:30 Lechia Gdańsk (d, liga) 0 - 0
9. 09.08.18, 21:00 Football 1991 Dudelange (d, PE)
10. 12.08.18, 15:30 Piast Gliwice (w, liga) 3 - 1
11. 16.08.18, 20:00 Football 1991 Dudelange (w, PE) 2 - 2 J
12. 19.08.18, 15:30 Zagłębie Sosnowiec (d, liga) 2 - 1
13. 26.08.18, 15:30 Wisła Płock (d, liga) 1 - 4
14. 02.09.18, 18:00 Cracovia (w, liga) 0 - 0
Jeśli nie pamiętasz taki był początek sezonu Legii - to są mecze do września. Na 14 meczy 6 zwycięstw (w tym 2 z amatorskim Cork w pucharach, 1 nic nie dające bo za niskie z Trnawą też w pucharach, 1 z najsłabszym w lidze Sosnowcem i z poważnych że tak zaryzykuję drużyn wygrali tylko z Koroną i Piastem.) 3 remisy i 5 porażek ( w tym z kretesem przegrana z Płockiem, podobna z Lubinem i z Arką i Luksemburgiem wszystkie w domu!!!). Ja Legii nie odbieram mistrzostwa ani tego, że są najmocniejsi a na pewno mają najmocniejszy skład ale w tamtym okresie ich forma stawiała ich koło 10 miejsca w naszej lidze i tyle. To, że grali w pucharach najdłużej to nie zasługa ich gry w pucharach tylko gry w lidze sezon wcześniej bo oni ze swoich podstawowych eliminacji mieli dokąd odpaść a reszta drużyn nie i tylko Legia przegrała 2 dwumecze. Przypomnę Ci też że jak Legia odpadała z Trnawą to w tym czasie np. Jagiellonia eliminowała znacznie poważniejszą drużynę z Portugalii i była w stanie strzelić jej na wyjeździe 4 bramki. A odpadła z poważną drużyną i przedstawicielem mimo wszystko znacznie silniejszej od ekstraklasy ligi belgijskiej i zrobiła to z twarzą momentami grając nieźle. Dlatego moim zdaniem Jagiellonia bez oglądania się większego w Lidze Europy by zagrała w tym sezonie gdyby była mistrzem Polski bo ich dyspozycja była w lecie wyższa i to znacznie niż Legii i zarówno Słowaków jak i Luksemburczyków na luzie by pyknęli. Nie odmawiam tez Legii tego, że i Legia w obecnej formie (a mają jeszcze spore rezerwy) też spokojnie by do Ligi Europy awansowała. Problemem było tylko i wyłącznie to, ze byli bez trenera i nieprzygotowani i każdy kto chciał wywoził sobie od nich punkty a obie drużyny z którymi przegrali moim zdaniem nie miały by szans załapać sie w sezonie do pierwszej 8 w naszej lidze a i z utrzymaniem nie byłoby łatwo.
10 gru 2018 | 02:14
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Żadna Jagiellonia by nigdzie nie zagrała. Miała swoją szansę i jej nie wykorzystała. Przecież na tyle chyba masz wiedzy, że wiesz, że Jaga, nawet w przypadku bycia mistrzem Polski, nie grała by z Luksemburczykami czy Słowakami, bo nie była by rozstawiona i dostała by własnie druzyny pokroju Belgów. Proste.
Bardzo dobry pomysł, niech gra nawet 5 młodzieżowców w każdym spotkaniu. Oni przynajmniej mają się szanse rozwinąć i na nich każdy klub będzie mógł zarobić. Gorzej i tak być już nie może, bo tak jak napisał kolega, leją nas ostatnio kto chce. Nie dochodzimy już nawet jednym zespołem do grupy LE.
Więc jak mają grać jacyś slabi obcokrajowcy tylko i wyłącznie dla pieniędzy kopiąc się po czołach, to niech po tych czołach się kopie młody Kowalski i Nowak.
10 gru 2018 | 08:14
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Miała by trudniejszych przeciwników to fakt, ale nie pokroju Belgów w rundach kiedy odpadła Legia. To raz. A co do juniorów to junior od juniora i w rywalizacji z juniorem niczego się nie nauczy. Idąc twoim tokiem myślenia to zlikwidujmy w ogóle ekstraklasę i grajmy tylko CLJ-otkę. Rozwój będzie nie z tej ziemi
10 gru 2018 | 09:07
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Nigdzie nie pisalem, ze mieli by być o sami mlodzieżowcy, tylko że bardzo duża grupa. Myślisz, że od tych zagranicznych piłkarzy w naszej e-klapie czegos sie wielce nauczą? Nauczą się najwięcej sami, pod warunkiem, że będą grać, bo tylko do pozwoli im się rozwinąć.
Oczywiście, idiotyczne jest to, że trzeba to narzucać z góry. Trenerzy i własciciele sami powinni dojść do wniosku, że lepiej niech gra młody Polak niż jakiś tak przeciętny Słowak czy Czech. No ale jak widać, oni ciąglę wolą badziew z zagranicy licząc po raz setny, że tym razem to na pewno stanie się cud i na 100 nowych zagranicznych piłkarzy, 90 to będą same perełki... A tu nawet 9ciu takich nie bedzie...
10 gru 2018 | 17:45
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Nie każdy zagraniczny piłkarz w naszej lidze to badziewie, a od seniora nawet przeciętnego zawsze coś da się popatrzeć, bo mają doświadczenie, no i można nauczyć się jak sobie radzić z silniejszym fizycznie przeciwnikiem. W Górniku masz stado juniorów i które mają miejsce w lidze zagranicznych przeciętniaków? 15. A spora część z nich gra regularnie kolejny sezon. Tak w ogóle to nie stawiajmy wszystkiego na głowie. Kluby w ekstraklasie to spółki akcyjne nastawione na zysk i na wynik z samego założenia, a nie na przeistaczanie się w piaskownicę dla juniorów. W niższych ligach proszę bardzo, nie mam nic przeciwko limitowi, mogą go sobie zwiększać dowoli. Z ekstraklasy nie robiłbym sobie jaj.
11 gru 2018 | 02:25
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Jaja? z Ekstraklasy? przeciez to sami pilkarze swoim poziomem robią sobie jaja w poważnej dyscypliny, bo pilke nożną to już ledwo przypomina.
Tak jak napisał jeden z dziennikarze o ostatnim hicie ekstraklasy Lechia - Legia - to kto akurat zajmuje jakie miejsce jest dziełem przypadku, nie ma żadnego związku przyczynowo-skutkowego. Cytat innego dziennikarza - Rudzkiego - " w Anglii potrafię powiedzieć jak gra każda z druzyń Premiership, jaki ma styl, co chce i robi na boisku. W Polsce nie ma jednej takiej druzyny, wszystko opiera się na przypadku..." O wiele, wiele innych celnych uwag, które pokazują, że obecny futbol na zachodzie a u nas to dwie rozne dyscypliny i nie ma czego już obniżać, bo tego się nie da obniżyć.

Co do nastawienia klubów na zysk, jakby to powiedzieć, jaki poziom takie zyski - czyli marne. A mnie, kibica nie interesuje poziom zysku, tylko poziom produktu jakim jest ekstraklasa, a ten jest komiczny.

Praktycznie każdy zagraniczny piłkarz w naszej lidze nie zmieściłby się na ławkę w zachodniej lidze. Gdyby tak było, nie siedzieli by u nas. U nas piłkarz na poziomie trafia się raz na pare lat, jak Uche, Marcelo, Rudnevs, Melikson, Ljuboja i jeszcze paru innych. Przez tyle lat ile interesuje się piłką nożną, to nie wiem czy bym calą jedenastke potrafil uzbierac naprawdę dobrych graczy zagranicznych z polskiej ligi.
Dla mnie tacy piłkarze jak Merebashvili, Jovanovic, Ondrasek, Gytkjaer, Delev itp to cała masa przeciętniaków, niczym nie rozniąca się od takiego dajmy na to Kurzawy, ktory w zeszlym roku opuscil lige i siedzi na lawie we fancuskim ligowcu. I z nimi byloby dokladnie tak samo. Dlatego siedzą u nas.

Co do Górnika - oni przecież tego nie robią z wymyślonej wizji, tylko z braku kasy. A gdyby powypierdzielac 90 % tych przecietniakow zagranicznych i w to miejsce grac tylko Polakami, w dodatku w miare młodymi, jako zaplanowana akcja z zamysłem to młodzi Polacy raz, że nie kosztowali by tyle, bo dużo graczy bez jakiegokolwiek dorobku by startowalo, a dwa, mialo by realną szansę się wykazać przez dluzszy okres.

Także podsumowując, nie wiem o jakich jajach na temat ekstrakasy mowisz, bo te jaja trwają już pare ładnych lat i nic na lepsze się nie zmienia, mało tego, wyniki pokazują, że jeszcze pikujemy w dół.
Skoro tak, to najwyższa pora na zmiany i to drastyczne. Niczym nie ryzykujemy, bo poziom i tak jest fatalny, także co nam szkodzi spróbować? A w perspektywie 10 lat powinno przynieść to jakieś wymierne efekty.
11 gru 2018 | 15:23
+1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Słuchaj, nie odpiszę Ci już na to bo za dużo wątków poruszyłeś a ja nie mam obecnie czasu pisać odpowiedzi bo byłaby jeszcze dłuższa niż twój tekst. Zdania mamy inne i raczej jeden drugiego tutaj nie przekona do swoich racji. Jakbyśmy jeszcze rozmawiali w realu to by coś z tego fajnego mogło wyjść, bo po tym co piszesz to uważam Cię za inteligentnego człowieka, ale o innym poglądzie niż mój. Gdybyśmy byli na miejscu Bońka, to pewnie mielibyśmy dokładnie te same cele i założenia co do efektu jakie miałyby odnieść nasze działania, ale obralibyśmy zupełnie inną drogę. Nie wiem czyja byłaby bardziej odpowiednią, ale faktem jest to, że od dawna nie dzieje się nic, a Boniek tylko marnuje czas udając ( w kwestiach stricte sportowych) prezesa PZPN. Pozdrawiam.
5 gru 2018 | 13:48
-2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
No nie wiem czy to dobry pomysł. Jeśli chcą zatrzymać u nas młodych, zdolnych polaków to muszą im dać warunki do rozwoju. Przede wszystkim musi się zmienić zarządzanie w klubach. Na jakim poziomie ono jest najlepiej pokazuje to co stało się z Legią po dostaniu się do fazy grupowej LM. Potężny zastrzyk gotówki miał wznieść ten klub na nowy poziom a przyczynił się do cofnięcia o kilka lat. Należy też sobie zadać pytanie, skoro są młodzi i zdolni to czemu ktoś zamiast stawiać na nich decyduje się na sprowadzenie zagranicznego zawodnika co kosztuje drożej? Dopóki nie będziemy mieli ludzi, którzy potrafią dobrze tym wszystkim zarządzać to nie wiele się zmieni.
5 gru 2018 | 13:47
-5
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
a co my jesteśmy Chinami?
5 gru 2018 | 13:45
+28
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
I bardzo dobrze, że PZPN ma zamiar wprowadzić takie zasady. Lepiej żeby grali polscy zawodnicy i polska młodzież, bo stawianie na młodych na pewno zaprocentuje w przyszłości poziomem reprezentacji, a przy okazji po transferze młodego i dobrego zawodnika pozwoli podnieść budżet klubu, który będzie można wykorzystać na rozwój.
5 gru 2018 | 13:52
-12
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Żebyś się nie ździwił. Nie na tym polega stawianie na młodych
5 gru 2018 | 16:02
+6
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Bez przymusu nie będzie wcale stawiania na młodych, więc innej opcji w przypadku polskich klubów nie ma. Dyrektorzy i wszyscy inni spece wolą kupić szrot z zagranicy niż młodego perspektywicznego polaka.
6 gru 2018 | 18:59
-2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
To ja się pytam teraz:
Czy Szymański z Legii gra z przymusu?
Czy Wieteska z Legii gra z przymusu?
Czy Majecki z Legii gra z przymusu?
Czy Walukiewicz z Pogoni gra z przymusu?
Czy Kowalczyk z Pogoni gra z przymusu?
Czy Buksa z Pogoni gra z przymusu?
Czy Jóźwiak z Lecha gra z przymusu?
Czy Gumny z Lecha gra z przymusu?
Czy Dziczek z Piasta gra z przymusu?
Czy Pałaszewski ze Śląska gra z przymusu?
Czy Makowski z Lechii gra z przymusu?
Czy Fila z Lechii gra z przymusu?
Czy cały Górnik gra z przymusu czy jednak kilku takich co i tak by grało tam jest?
Tych wypisałem z głowy sporo szans dostają też i regularnie się pojawiają: Tomczyk, Klupś, Gojko, Żyro, Benedyczak, Listkowski, Stróźik, Pestka, Kanach, Chrzanowski, Sopoćko, Pakulski, Ślisz, Żyra, Milewski, Puchacz, Wojtkowski, Plewka, Młyński, Klimala - to tak na szybko pierwsi z brzegu bo pewnie kogoś pominąłem.
Wypisałem tylko tych którzy na pewno są rocznikowo objęci przez Pro Junior System. Jest też sporo młodych którzy się już nie łapią a ciągle są bardzo blisko tego wieku jak np. Żurkowski, Szymański, Kubicki itd.
To naprawdę tak mało? Moim zdaniem jak młody jest dobry to gra i tyle, a żaden trener nie wystawi słabszego seniora kosztem lepszego juniora tylko dla tego, ze ten jest za młody bo nikt nie działa na własną szkodę. Moim zdaniem bez żadnych systemów i wspomagań dobry junior da sobie radę a ze słabego i tak gwiazdy nie będzie choćby pisać mu obowiązek gry we wszystkich kolejkach po 90 minut.
5 gru 2018 | 13:34
+47
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
bardzo dobrze, wolę nasz szrot niż zagraniczny odpadek, któremu nic w piłce nie wyszło.
5 gru 2018 | 13:28
+30
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Świetny pomysł
5 gru 2018 | 13:25
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Źródło: Facebook? Od kiedy mają dziennikarzy sportowych, których interesuje nasza E-klapa?
5 gru 2018 | 13:40
+5
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}