Juventus Turyn, Chelsea Londyn, Manchester City... który herb po zmianie prezentuje się najlepiej?

Kluby, które zmieniały swój herb w ostatnich latach
charnsitr/Shutterstock
Herb to jeden z najważniejszych symboli każdego klubu, a zmiany w nim, jakie by nie były, rzadko przypadają do gustu kibicom. W tym zestawieniu wymienimy kilka znaczących drużyn, które w ostatnich latach zmodyfikowały swój emblemat.
Najgłośniejsza zmiana w ostatnim czasie dotyczy oczywiście Juventusu FC. Klub ze stolicy Piemontu swój piękny i związany z tradycją klubu herb zamienił na logo, które wywołało burzę wśród kibiców “Starej Damy”. W tym nowym nie znalazło się również miejsce dla byka, który znajduje się na tarczy herbowej Turynu.
Dalsza część tekstu pod wideo
Swój bardzo charakterystyczny herb wraz z przejściem na nowy stadion zmienił West Ham United. W nowym logo nie zostały zawarte wieże zamkowe, które były częścią dawnego obiektu klubu, Upton Park.
Manchester City swój herb zmienił w 2016 roku, a było to podyktowane chęcią powrotu do tradycji klubu. Jako że Manchester jest miastem portowym, w nowym emblemacie zrezygnowano z wielkiego orła i zastąpiono go statkiem. Poniżej znajduje się czerwona róża hrabstwa Lancashire, do którego należał Manchester do roku 1974.
Zmiana w herbie RB Lipsk została podyktowana tym, iż klub musiał usunąć z niego logo sponsora. Modyfikacja w tym znaku jest więc tylko kosmetyczna.
Kiedy Atletico Madryt przeniosło się na nowy stadion Wanda Metropolitano, pokazało światu również swój nowy herb, który ma nieco mniej kolorów i wygląda bardziej nowocześnie. Poświęcono na nim również więcej miejsca niedźwiedziowi, który jest symbolem stolicy Hiszpanii.
Na nowy, ale zgodny z tradycją klubu herb w 2014 roku zdecydował się Everton. Wszystkie elementy ze starego logo zostały zachowane, ale zaczęły stanowić spójną całość i, oprócz łacińskiej sentencji “Nic, co nie jest najlepsze, nie jest wystarczająco dobre”, znalazły się w środku tarczy, której kolor został przyciemniony do granatowego.
Ta zmiana miała miejsce już dość dawno, bo w 2005 roku, ale nie sposób nie wspomnieć o niej w tym zestawieniu. Chelsea po przyjściu Romana Abramowicza miała stać się nowym klubem i potrzebowała innego, bardziej współczesnego herbu, ale nawiązującego do tego, który obowiązywał w latach 1953-1986.
Cezary Krzyżak

Przeczytaj również