Katarzyna Zdziebło zdobyła kolejny medal na mistrzostwach świata! Gigantyczny sukces polskiej chodziarki

Rafał Oleksiewicz/Pressfocus
Katarzyna Zdziebło zdobyła kolejny medal na mistrzostwach świata w Eugene. Polka zajęła drugie miejsce w chodzie na dystansie 35 kilometrów.
Zdziebło już kilka dni temu zanotowała wielki sukces. W chodzie na dystansie 20 kilometrów zdobyła srebrny medal mistrzostw świata. Wtedy złoto padło łupem Kimberly Garcii Leon. Dziś znów zarówno Polka, jak i Peruwianka błyskawicznie udowodniły wyższość nad resztą stawki.
Obie szybko odłączyły się od peletonu. Po pięciu kilometrach prowadziła Zdziebło z czasem 23:26. Tuż za nią była Garcia Leon.
Po dziesięciu kilometrach Polka otrzymała ostrzeżenie. Jeden z sędziów zgłosił niedopatrzenie, jeśli chodzi o sposób stawiania nogi wykrocznej przez naszą zawodniczkę.
Z biegiem czasu Zdziebło i Garcia Leon tylko powiększały przewagę nad pozostałymi przeciwniczkami. Obie utrzymywały szalone tempo, wymieniając się pierwszym miejscem. Przez kilka minut liderką była Peruwianka, żeby za chwilę Polka wskoczyła na pierwsze miejsce.
Po 15. kilometrze Garcia Leon oderwała się od naszej reprezentantki. Peruwianka zyskała kilkanaście metrów przewagi, pędząc po złoto. W pewnym momencie jej przewaga nad Zdziebło wynosiła już 12 sekund. Polka co prawda jeszcze narzuciła znacznie wyższe tempo i na 10 kilometrów przed końcem traciła do liderki tylko 7 sekund. Ostatnie kilometry należały jednak do Garcii Leon.
Złota medalistka w chodzie na 20 kilometrów nie pozwoliła wydrzeć sobie zwycięstwa również na dystansie 35 kilometrów. Na metę doszła w czasie 2:39:16. Zdziebło była druga z wynikiem 2:40:03. Tym samym rekord Polski został pobity o ponad dziewięć minut. Ostatnie miejsce na podium zajęła Qieyang Shijie. Druga ze startujących Polek, Olga Niedziałek, zajęła 11. lokatę.
Adam Kłos22 Jul 2022 · 17:55