W trakcie
Nadchodzące
Ważne
Koniec
W trakcie
Nadchodzące

Legalni bukmacherzy w Polsce. Lista i informacje o ustawie hazardowej

Piłka nożna
Źródło zdjęcia: Photosite / Shutterstock.com

Bukmacherów działających na terenie Polski jest wielu, ale tylko część z nich posiada licencję na legalne przyjmowanie zakładów. Podmiotów, które otrzymały niezbędne zezwolenie przybyło na przestrzeni ostatnich lat. Wciąż jednak nie wszyscy wiedzą, którzy bukmacherzy działają zgodnie z prawem. W tym artykule przedstawimy ich listę i opiszemy zasady, które obowiązują od czasu wprowadzenia ustawy hazardowej.

Legalni bukmacherzy w Polsce - czym się charakteryzują?

Na wstępie warto zaznaczyć, że problem nielegalnych zakładów nie dotyczy stawiania w punktach naziemnych. Jeżeli bukmacher posiada swój lokal, oznacza to, że działa całkowicie zgodnie z prawem.

Nielegalne zakłady mają szansę istnieć tylko w internecie. Typerzy czasem nawet nie wiedzą, że korzystają z niedozwolonych usług. Poniżej prezentujemy aktualną listę podmiotów, które działają zgodnie z polskim prawem:

 • FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r.
 • Milenium Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze - zezwolenie z dnia 16 lutego 2012 r.
 • Star - Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach - zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 r.
 • TOTOLOTEK S.A. z siedzibą w Warszawie - zezwolenie z dnia 20 czerwca 2013 r.
 • E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - zezwolenie z dnia 28 listopada 2014 r.
 • forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - zezwolenie z dnia 4 maja 2016 r.
 • LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach - zezwolenie z dnia 13 maja 2016 r.
 • Totalbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - zezwolenie z dnia 22 marca 2018 r.
 • Cherry Online Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - zezwolenie z dnia 28 czerwca 2018 r.
 • BEM Operations Limited z siedzibą na Malcie, Level 3, Tagliaferro Bussines Centre, Gaiety Lane, Sliema, działająca przez przedstawiciela: Pejot 1 Sp. z o.o., ul. Tadeusza Kościuszki 29, 50-011 Wrocław - zezwolenie z dnia 26 września 2018 r.
 • BetFan sp. z o.o. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie - zezwolenie z dnia 29 października 2018 r.
 • Ewinner Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni przy ul. Legionów 126-128 – zezwolenie z dnia 30 października 2018 r.

Stronę internetową legalnie działającego bukmachera można łatwo rozpoznać po rozszerzeniu „pl”. Jest to jeden z warunków przyznania licencji. Podmioty działające niezgodnie z prawem zazwyczaj posiadają rozszerzenie „com”.

Drugim warunkiem jest posiadanie własnej siedziby na terenie Polski. Nie jest to jednak zamknięcie drogi przez zagranicznymi firmami. Przykładem może być czeska „Fortuna”, która wywodzi się z Czech, ale posiada swoje biuro w Cieszynie, dzięki czemu legalnie może działać w naszym kraju.

Kiedy pojawia się problem ze zweryfikowaniem legalności bukmachera, warto odwiedzić stronę Ministerstwa Finansów.

Konsekwencje związane ze stawianiem u nielegalnych bukmacherów

Zgodnie ustawą hazardową z 2017 roku wszystkie strony nielegalnych bukmacherów są blokowane. Warto jednak podkreślić, za korzystanie z ich usług grożą wysokie kary pieniężne.

Na rok przed wprowadzeniem ustawy aż 3000 osób zostało ukaranych mandatami. Kary pieniężne mogą opiewać na wysokość całej wygranej (wraz z wkładem gracza), ale również, zgodnie z art. 107 §2 kodeksu karnego skarbowego, potrafią sięgać nawet 120 stawek dziennych.

Na terenie Polski legalnie działa wielu bukmacherów oferujących naprawdę bogatą ofertę i gwarantujących pełne bezpieczeństwo. Korzystanie z ich usług nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji prawnych i jest jak najbardziej komfortowe. Polecamy stawianie na właśnie takich stronach, ponieważ uważamy, że zaoszczędzenie niewielkich kwot na omijanym przez nielegalnych bukmacherów podatku jest nieopłacalne w porównaniu do wysokości kar, jakie za to grożą.

Ustawa hazardowa - zasady i niuanse

Ustawa hazardowa weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku. Za jej sprawą, witryny należące do nielegalnych bukmacherów zaczęły być blokowane, a korzystanie z ich oferty niemożliwe. W tym celu państwo stworzyło tzw. „Rejestr”, którego trafiali bukmacherzy nie posiadający licencji.

Właściciele wspomnianych stron za taki sam zakład oferowali wyższą wygraną, niż legalni bukmacherzy, ponieważ nie odprowadzali od niej obowiązującego w Polsce 12% podatku. W przypadku zakładów przyjmowanych zgodnie z prawem, ta część wygranej zostaje od niej odjęta w chwili zatwierdzenia kuponu.

W niektórych przypadkach zakładów, gracz musi liczyć się z jeszcze jednym podatkiem, który wynosi 10%. Obowiązuje on wyłącznie wtedy, gdy wygrana przekracza 2280 zł.

Każdy bukmacher, który przed wprowadzeniem ustawy działał legalnie, również musiał postarać się o odświeżenie swojej licencji. W tym celu musieli, w czasie nie dłuższym niż 3 miesiące, przedstawić ministrowi finansów swój regulamin odpowiedzialnej gry. Zatwierdzony przez adresata dał podmiotowi możliwość kontynuowania działalności.

Ustawa hazardowa wprowadziła nowe zasady dotyczące reklamowania bukmacherów. Banery promujące hazard i przedstawiające ofertę danego podmiotu mogą znajdować się wyłącznie w jego punkcie naziemnym lub na stronie internetowej. Samo logo bukmacher może umieszczać już w dowolnym miejscu.

Aktualny ranking bukmacherów i eksperckie porady związane z zakładami sportowymi można znaleźć w serwisie Bet.pl.

 

Źródło: Bet.pl

Dyskusja

0
{{comment.created_datetime}}
(Edytowany)
{{comment.user_score.team_A_name}}
{{comment.user_score.team_A_score}}:{{comment.user_score.team_B_score}}
{{comment.user_score.team_B_name}}
Edytuj (jeszcze przez {{minuteUnit}})
Ranking

Bukmacherzy

Brak ryzyka na start. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

Kod rejestracyjny: MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Kod rejestracyjny: MEGABONUSPZB. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.