ME w koszykówce: Słowenia mistrzem! Król Goran Dragić!

Natursport/Shutterstock
Reprezentacja Słowenii wygrała w finale Mistrzostw Europy w koszykówce z reprezentacją Serbii. Spotkanie zakończyło się wynikiem 93:85.
Bohaterem spotkania został Goran Dragić. Lider Słoweńców zdobył 35 punktów, do tego dołożył 7 zbiórek i 3 asysty. Przez pierwsze trzy kwarty to on prowadził drużynę w starciu z niezwykle trudnym przeciwnikiem.
Pierwszą kwartę wygrali Serbowie 22:20. Druga ćwiartka to popis Słoweńców, którzy w tej częscie gry zdobyli aż 36 punktów. Rywale zdobyli 25 oczek, a po pierwszej połowie na tablicy wyników widniał rezultat 56:47 dla Słowenii.
W trzeciej kwarcie doszło do dramatycznego zdarzenia. Luka Doncić, jeden z kluczowych zawodników Słowenii, źle spadł na parkiet i skręcił nogę. Zawodnik musiał opuścić boisko i nie wrócił już do gry.
Serbowie byli blisko, żeby wykorzystać tę słabość przeciwnika. W czwartej kwarcie wyszli na prowadzenie 82:80 i wydawało się, że to oni wygrają w finale. Wtedy Słoweńcy zaliczyli run 13:3 i zapewnili sobie tryumf w turnieju.
Zwycięstwo z Serbią w finale to historyczny sukces Słowenii, która po raz pierwszy w swojej historii zostaje mistrzem Europy.
Słowenia - Serbia 93:85 (20:22, 36:25, 15:20, 22:18)
Słowenia: Dragić 35, Prepelić 21, Randolph 11, Doncić 7, Blazić 7, Murić 5, Nikolić 4, Vidmar 2, Zagorac 0, Dimec 0, Cancar 0.
Serbia: Bogdanović 22, Macvan 18, Lucic 9, Bircević 8, Gudurić 6, Kuzmić 6, Marjanović 6, Micić 4, Milosavljević 2, Stimac 2, Jović 2, Lazić 0.