Mistrzowie Europy pewni wyjazdu na mundial. Portugalia wyprzedziła Szwajcarię... bilansem bramek [VIDEO]

Laszlo Szirtesi/Shutterstock
Reprezentacja Portugalii wygrała u siebie ze Szwajcarią 2:0 w meczu 10. kolejki grupy B eliminacji mistrzostw świata. Mistrzowie Europy tym zwycięstwem zapewnili sobie bezpośredni awans na mundial w Rosji. Szwajcarzy zagrają w barażach.
Przed spotkaniem w lepszej sytuacji byli goście, którzy wygrali wszystkie spotkania i prowadzili z kompletem punktów. Do awansu potrzebowali na Estadio da Luz w Lizbonie przynajmniej remisu. Portugalczycy tracili do nich trzy „oczka”, ale wygrana dawała im bezpośredni awans ze względu na lepszą różnicę bramek.
Spotkanie od początku było wyrównane i rozgrywane w szybkim tempie. Końcówka pierwszej połowy należała jednak do gospodarzy. Najpierw Yann Sommer zdołał sparować piłkę na rzut rożny po mocnym strzale Bernardo Silvy z kilkunastu metrów. Tuż przed przerwą golkiper gości nie zachował się już tak dobrze. Po dośrodkowaniu z lewego skrzydła, odbił futbolówkę, która trafiła w jednego z jego kolegów, Johanna Djourou, a następnie wpadła do bramki.
Po przerwie przewagę mieli miejscowi i przed upływem godziny gry udokumentowali ją drugim golem. Bernardo Silva zagrał wzdłuż pola bramkowego, gdzie Andre Silva z kłopotami opanował piłkę, a po chwili umieścił ją w niemal pustej bramce.
Wynik ustalić mógł Cristiano Ronaldo, ale nie wykorzystał sytuacji sam na sam z bramkarzem. Zawodnik Realu Madryt mógł zrównać się liczbą trafień w eliminacjach z Robertem Lewandowskim, jednak próbował minąć golkipera, a ten ten wybił mu futbolówkę.
W innym spotkaniu tej grupy Litwa pewnie pokonała Andorę 4:0. Dwa gole strzelił Valerijs Sabala , a po jednym trafieniu zanotowali Davis Ikaunieks i Igors Tarasovs. Łotysze zakończyli rywalizację w grupie na piątym miejscu, natomiast reprezentacja Andory na ostatnim
Na trzeciej pozycji uplasowali się Węgrzy, którzy wygrali u siebie z Wyspami Owczymi 1:0. Zwycięską bramkę strzelił w końcówce Daniel Bode.