Najlepsze drużyny w historii piłki: Inter Mediolan 1962-1967

alphaspirit / shutterstock
Inter Mediolan to jeden z trzech najbardziej utytułowanych klubów we Włoszech. Najlepsze czasy tej drużyny przypadły na lata sześćdziesiąte, kiedy to zdobyła ona szereg ważnych trofeów. Wszystko zaczęło się wtedy, gdy miejsce na ławce trenerskiej zajął Helenio Herrera.
Argentyński szkoleniowiec przeszedł do Mediolanu z FC Barcelony w 1960 roku i niemal od razu ściągnął do siebie swojego byłego podopiecznego, który był wówczas jednym z najlepszych piłkarzy na świecie, czyli Luisa Suareza.
Pierwszy tytuł mistrza Włoch z Interem Mediolan Helenio Herrera zdobył w sezonie 1962/63. Pozwolił on klubowi zadebiutować w Pucharze Europy, który był rozgrywany od 8 lat. W ekipie “Nerazzurrich” grali wówczas Sarti, Facchetti, Guarnieri, Tagnin, Burgnich, Picchi, Jair, Petroni, Suarez, Mazzola i Corso.
W następnym sezonie Inter Mediolan w rozgrywkach międzynarodowych zaskoczył wszystkich i pokonał Everton, Partizan, Monaco oraz Borussię Dortmund. W finale natomiast triumfował nad wielkim Realem Madryt, który wygrał 5 pierwszych edycji tego turnieju. Właśnie wtedy narodziło się słynne “catenaccio”, czyli styl gry polegający na grze defensywnej i kontratakach.
We wspomnianym sezonie Inter nie zdobył co prawda mistrzostwa Włoch (zajął pierwsze miejsce ex-aequo z Bologną i przegrał dodatkowy mecz), ale za to zwyciężył w Pucharze Interkontynentalnym. Jego rywalem w walce o to trofeum było argentyńskie Independiente Buenos Aires.
W sezonie 1964/65 drużyna Interu Mediolan przeszła sama siebie. Ponownie zdobyła Puchar Europy Mistrzów Krajowych w finale pokonując Benfikę, Puchar Interkontynentalny, gdzie znów wygrała z Independiente, a do tego dołożyła jeszcze upragnione mistrzostwo Włoch, które było dziewiątym w historii klubu z San Siro.
W następnym sezonie Inter Mediolan zdobył swoje dziesiąte scudetto. To osiągnięcie pozwoliło piłkarzom nosić na koszulce złotą gwiazdę. Sukcesu z Pucharu Europy nie udało się jednak powtórzyć, gdyż w półfinale lepszy od zespołu z Mediolanu okazał się Real Madryt.
Sezon 1966/67 omal nie został okraszony wielkimi sukcesami. Inter Mediolan dość pechowo, bo zaledwie jednym punktem, przegrał z Juventusem tytuł mistrzowski, a w Pucharze Europy doszedł aż do finału, gdzie lepszym zespołem okazał się szkocki Celtic Glasgow. W ćwierćfinale “Nerazzurrim” udało się jednak wziąć rewanż na Realu Madryt.
Tak oto skończył się wielki Inter z lat 60. Drużyna od sezonu 1967/68 przestała zdobywać tytuły, Helenio Herrera odszedł do AS Romy, a prezes Angelo Moratti zrezygnował ze swojego stanowiska. Na kolejny tytuł mistrzowski klub ten musiał czekać aż 9 lat. Nie ulega jednak wątpliwości, że drużyna prowadzona przez szkoleniowca z Argentyny zapisała się złotymi zgłoskami w historii nie tylko włoskiej, ale też europejskiej piłki.