Najważniejsze derby w Polsce. Derby Krakowa, derby Śląska i inne topowe mecze

Najważniejsze derby w Polsce. Stawka tych meczów to coś więcej niż trzy punkty
alphaspirit / shutterstock
Derby w piłce nożnej to niezwykle ważna sprawa, szczególnie dla kibiców, ale również dla wszystkich innych osób związanych z danym klubem. Emocji, jakie towarzyszą temu zjawisku nie brakuje również w Polsce. W tym zestawieniu wymienimy te rywalizacje występujące w naszych ligach, które uchodzą za najważniejsze i najbardziej prestiżowe.
Wszyscy kibice piłki nożnej doskonale wiedzą co to są derby i jaka jest ich stawka. Oto najważniejsze mecze piłkarskie w Polsce, a ich lista jest naprawdę bogata podobnie zresztą jak historia tych emocjonujących spotkań.
Dalsza część tekstu pod wideo

Derby Krakowa

Derby Cracovia - Wisła nazywane są również mianem “Święta Wojna”. Historia tej rywalizacji jest jedną z najdłuższych w Polsce i sięga 1908 roku. Jak dotąd rozegrano 197 takich spotkań, z czego 89 wygrała Wisła, a 63 Cracovia.
W ostatnich latach w bezpośrednich starciach lepsze wyniki osiągała "Biała Gwiazda". Derby Krakowa 2019 zostały rozegrane 17 marca, a trzy punkty w tym spotkaniu padły łupem Wisły. To był niezwykle ciekawy mecz, ponieważ “Pasy” przegrywały trzema bramkami, a później, w końcówce, udało im się trafić do siatki dwa razy. Podopieczni Michała Probierza wrócili do domu z pustymi rękami.
Derby Krakowa 2018 również wygrała Wisła Macieja Stolarczyka. 7 października “Biała Gwiazda” zwyciężyła na wyjeździe 2:0 po dwóch golach Jesusa Imaza. Dwa poprzednie mecze derbowe również zakończyły się zwycięstwami Wisły. “Pasy” swojego lokalnego rywala ostatni raz pokonały w sierpniu 2016 roku.

Derby Trójmiasta

Mecze takie jak Arka - Lechia derbami klasycznymi co prawda nie są, ale również należą do najbardziej emocjonujących spotkań w sezonie. Pierwsze z nich rozegrano 2 września 1964 roku i wówczas triumfowała Lechia. “Biało-zieloni” zwyciężali w 16 derbach Trójmiasta, a Arka wygrywała 11-krotnie.
Jak dotąd rozegrano 42 mecze będące derbami Trójmiasta. Najwięcej goli w historii tej rywalizacji zdobyli Flavio Paixao i Jerzy Kruszyński. Portugalczyk i Polak przeciwko Arce trafiali po 6 razy.

Derby Łodzi

Derby Widzew - ŁKS to rywalizacja sięgająca 1926 roku. Jak dotąd rozegrano 64 takie mecze i niewiele wskazuje na to, że niebawem obejrzymy kolejny. ŁKS awansował do Ekstraklasy, a Widzew nie wywalczył promocji do I ligi. Jednak to właśnie ten klub w derbach Łodzi wygrywał o wiele częściej, bo 27 razy. ŁKS wychodził zwycięsko z tych starć 17 razy.
Najlepszym strzelcem w historii tej rywalizacji jest Włodzimierz Smolarek, który zdobył 7 goli w barwach Widzewa.
Aktualnie między kibicami tych klubów trwa wojna na… oryginalne napisy na ścianach mające na celu dyskredytację drugiego klubu.

Derby Śląska

Wielkie derby Śląska to już niestety przeszłość, na pewno nie wróci zbyt szybko. Wszystko przez to, że Ruch Chorzów zbankrutował i aktualnie występuje w III lidze, będąc przecież jednym z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce.
Pierwsze derby Górnik - Ruch rozegrano w 1956 roku, a do tej pory drużyny te stawały między sobą w szranki aż 120 razy. Bilans jest korzystny dla zespołu z Zabrza, który wygrał 46 meczów. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w lutym 2016 roku, a trzy punkty zdobył wówczas chorzowski Ruch.

Derby Warszawy

Swego czasu derby Legia - Polonia były jednym z najważniejszych meczów w sezonie polskiej Ekstraklasy. Pierwszy z nich rozegrano 10 czerwca 1921 roku i tego dnia Polonia wygrała aż 8:0. Do tej pory oba zespoły grały ze sobą 78 razy.
Co ciekawe, derby Warszawy to chyba najbardziej wyrównana rywalizacja w Polsce. 29 meczów zakończyło się zwycięstwem Legii, tyle samo razy wygrywała Polonia, a w 20 spotkaniach padł remis. Ostatnie takie spotkanie zostało rozegrane w 2013 roku. Od tamtej pory Polonia nie występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Inne derby piłkarskie w Polsce

Do innych ciekawych rywalizacji należą chociażby derby Dolnego Śląska z udziałem Zagłębia Lubin i Śląska Wrocław. Zagłębie wygrało 16 z 38 takich spotkań, a w 1992 roku “Miedziowi” pokonali Śląsk aż 7:0.
Swoją wewnętrzną rywalizację posiada również stolica województwa podkarpackiego. Pierwsze derby Rzeszowa pomiędzy Stalą a Resovią rozegrano w 1945 roku. Od tamtej pory odbyły się 84 takie mecze, z czego Resovia wygrała 36, a Stal 32.
Derby Lublina nie cieszą się takim zainteresowaniem jak derby Krakowa czy Trójmiasta, ale również są warte odnotowania. To mecz pomiędzy Motorem a Lublinianką. Początek tej rywalizacji miał miejsce w 1953 roku.
Motor wygrał 17 z 36 spotkań, a Lublinianka triumfowała o jeden raz mniej. W spotkaniach tych padło też 12 remisów.
Na koniec zostawiliśmy rywalizację, którą nazywa się derbami Polski. Wszystko dlatego, że ostatnimi czasy Legia Warszawa i Lech Poznań miały najlepsze wyniki w polskiej Ekstraklasie, a mecze z udziałem tych zespołów uchodzą za najbardziej prestiżowe. Do tej pory odbyło się 116 takich meczów, z czego 52 wygrała Legia, a 34 zakończyło się zwycięstwem Lecha.
Pierwsze z takich spotkań odbyło się w 1948 roku i padł w nim wynik 5:4 dla zespołu ze stolicy Wielkopolski. Ostatni mecz z sezonu 2018/19 zakończył się wynikiem 1:0 dla Legii.
Cezary Krzyżak

Przeczytaj również