Nadchodzące
Ważne
Koniec
W trakcie
Nadchodzące

Nawałka w Lechu Poznań raczej się nie odbuduje. Były selekcjoner wpadł z deszczu pod rynnę

Adam Nawałka
Źródło zdjęcia: Marcin Kadziolka / shutterstock.com

A miało być tak pięknie… Adam Nawałka w Lechu miał wprowadzić długo oczekiwaną stabilizację, zapełnić trybuny stadionu, a przede wszystkim wprowadzić „Kolejorza” na mistrzowską ścieżkę (lub chociaż w jej okolice). Jednak w obecnej chwili Lech dalej dąży do ligowego średniactwa, otoczony przez gimnazjalistów z darmowymi biletami na mecze, a jedyna stabilizacja w klubie to regularne wpływy zbyt dużych pieniędzy na konta zawodników.

Gdzie leży problem? W samym klubie, w zawodnikach, a może w osobie trenera? A jeśli powodem jest faktycznie niedawny selekcjoner, to w której sferze ma braki, które nie pozwalają Lechowi rozwinąć skrzydeł?

Archaiczny warsztat, zła komunikacja z zawodnikami, nieumiejętność ich zmotywowania? A może racja jest po stronie części kibiców, którzy twierdzą, że powód jest taki sam jak w przypadku piłkarskiej kadry z Mistrzostw Świata z Rosji? Piłkarze są dobrzy tylko trener zbyt słaby na wyciągnięcie z nich potencjału?

Po reprezentacji przeciętność

W klubowym obiegu znajduje się obecnie trzech byłych selekcjonerów. Poza Nawałką są to jeszcze Franciszek Smuda (obecnie Górnik Łęczna) oraz Waldemar Fornalik (Piast Gliwice). Pozostali trenerzy kadry z XXI wieku po zakończeniu współpracy z polską reprezentacją dali sobie spokój z zarabianiem na chleb z poziomu ławki szkoleniowej.

Cóż, patrząc na trenerskie „osiągnięcia” Smudy i Fornalika, możemy się zastanowić czy i oni nie powinni podążyć drogą swoich poprzedników. O ile trenera Piasta Gliwice broni aktualna sytuacja w ligowej tabeli, o tyle popularny „Franz” z każdym krokiem zdaje się schodzić szczebel niżej po drabinie prestiżu.

Pochodzący z Górnego Śląska szkoleniowiec ostatnie trofeum podniósł… 10 lat temu. Mimo wszystko wciąż nie brakuje głosów, że w dalszym ciągu jest to trener do zadań specjalnych. Cóż, każdy może mieć swoje zdanie na ten temat. Wydaje się jednak, że jego warsztat już 10 lat temu był co najmniej przestarzały, a co dopiero w dzisiejszych skomputeryzowanych czasach.

Smuda jest symbolem polskiej piłki. Polskiej piłki lat 90. W tej chwili facet w ortalionowym dresie, pokrzykujący na piłkarzy „sznella, sznella” w zestawieniu (wizualnym) z zawsze eleganckim Nawałką, wygląda co najmniej groteskowo. Jest żywym dowodem na przemijanie pewnych czasów, w których liczyło się przede wszystkim to co wewnątrz, a nie na zewnątrz człowieka.

A Fornalik? On nigdy sukcesów nie miał, na selekcjonera został mianowany chyba trochę na siłę, bo w poprzedzającym nominację sezonie zajął z Ruchem Chorzów drugie miejsce zarówno w lidze, jak i w pucharze. Jednorazowo zrobił wynik ponad personalny potencjał zespołu i na tej podstawie założył dres z orzełkiem na piersi. Minęło 7 lat, a sytuacja w reprezentacji zatoczyła koło.

Po zwolnieniu z funkcji pierwszego trenera kadry, Fornalik objął ponownie chorzowski Ruch. W 97 spotkaniach zaliczył 42 porażki, a jego średnia zdobytych punktów wyniosła 1,23 na mecz.

I w tym miejscu trzeba zamieścić informację dla tych, którzy staną murem za panem Waldemarem z tytułu wyników w Gliwicach. W Piaście jego średnia zdobycz na spotkanie (a uzbierało się ich już 56) wynosi 1,34 punktu…

Adam Nawałka póki co prowadził Lecha tylko w 9 spotkaniach, więc wyciągnięte w tej chwili wnioski mogą okazać się zupełnie sprzeczne z tymi, które wyciągniemy po zakończeniu tego sezonu.

Jednak tu i teraz szkoleniowiec „Kolejorza” przegrał blisko połowę spotkań (4 z 9) oraz legitymuje się średnią punktu na mecz równą 1,67. Tylko że on prowadzi bogatego Lecha, a nie ekipę pokroju „Piastunek” czy mających wieczne problemy finansowe chorzowian.

Gołym okiem widać, że postawy Fornalika i Smudy nie odbiegają aż tak bardzo od postawy Nawałki. Cała trójka wykreowała się jako trenerzy dobrzy w skali Ekstraklasy, ale bez predyspozycji do zrobienia trenerskiej kariery w skali europejskiej. Tak naprawdę lwia część ich szkoleniowej wiarygodności i kreowania wizerunku to fakt, że kiedyś prowadzili „Biało-czerwonych”. I tyle.

Nijaki zespół czy nijaki trener?

Wielu (jak nie większość) z poznańskich kibiców odpowie na to pytanie jeszcze inaczej: nijaki zarząd. Tym razem jednak zostawimy panów Klimczaka i Rutkowskiego, a skupimy się na tych, co po boisku biegają i na tych, którzy mówią im jak biegać.

Zacznijmy od trenera. Czy się Nawałkę lubi czy nie, wszyscy zgodzą się z faktem, że jest pracoholikiem-perfekcjonistą. Przez pierwszy tydzień swojej pracy właściwie mieszkał na stadionie, rozpisywał treningi grupowe i indywidualne, weryfikował stan zaplecza infrastrukturalnego itd. itp.

No i jakby to powiedział Marek Koterski, „wszystko jak krew w piach”. Można piłkarzy głaskać po główce, rozpisywać im krok po kroku na boisku, powtarzać że nic się nie stało, ale przecież Nawałka nie włoży trykotu meczowego i nie zagra za nikogo meczu. A patrząc na to jak Lech się miota na murawie, to dalibyśmy mu szansę choćby i w miejsce Burića.

Były selekcjoner nie jest problemem zespołu ze stolicy Wielkopolski. Stosuje nowoczesne metody treningowe, nie boi się korzystać z nowinek technologicznych, nie udaje osoby nieomylnej i zadufanej w sobie. Otacza się całym sztabem współpracowników, którym ufa i na których można polegać.

No i przede wszystkim, potrafi z każdego piłkarza wyciągnąć potencjał, którego inni absolutnie by się nie spodziewali. Dla kadry wymyślił Pazdana i Mączyńskiego, z Grosickiego zrobił „TurboGrosika” no i co najważniejsze - jako pierwszy znalazł plan na wykorzystanie Roberta Lewandowskiego.

Lech potrzebuje zmian w każdej możliwej formacji. Poza napastnikiem (który notabene nie wiadomo czy ma wartościowego zmiennika czy nie), należy hurtowo wyprzedać połowę zespołu i nakupić tyle samo (lub więcej) nowych, głodnych zwycięstw zawodników.

Bo obecni grajkowie „Kolejorza” albo nie mają już chęci i ambicji (Trałka, Gajos, Jevtić) albo są zwyczajnie na ten poziom za słabi (m.in. Janicki, Vujadinović, Burić, Wasielewski). A każda pomeczowa ocena zawodników wygląda co tydzień tak samo.

Wszystko albo nic

To nie jest tak, że Nawałka jest za słaby na Lecha, lub Lech za słaby na Nawałkę. Były selekcjoner podjął spore ryzyko, biorąc pod swoje skrzydła klub, który od dłuższego czasu coraz bardziej zapada się w przeciętność.

Zapewne objęcie przez niego ligowego średniaka byłoby lepszym (bezpieczniejszym) rozwiązaniem niż wiązanie się z „Kolejorzem”, który problemy ma na każdym polu - od murawy, przez piłkarzy aż po zarząd i transfery.

Jednak Adam Nawałka lubi wyzwania. Jeśli podoła zadaniu, po raz kolejny wskoczy na trenerski świecznik i wtedy faktycznie może się okazać, że polskie środowisko piłkarskie jest dla niego już za małe. A wtedy po raz pierwszy od czasów Henryka Kasperczaka możemy doczekać się szkoleniowca, który podejmie pracę w sensownej zagranicznej lidze.

Ale trzeba pamiętać, że prowadzenie Lecha Poznań może być mieczem obosiecznym. Jeśli „Kolejorz” nie wyjdzie z ligowego marazmu, legenda AN umrze na naszych oczach. A twórca największych sukcesów polskiej piłki w XXI wieku stanie w jednym szeregu ze średnim Fornalikiem i archaicznym Smudą.

Adrian Jankowski

Źródło: własne
Wszystkie

Sportbuzz

Dyskusja

21
16 mar 2019 | 14:47
-1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
z pustego nawet Salomon nie naleje :)
16 mar 2019 | 11:34
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Sratu tatu, czytać tego nie idzie, wielkie oceny trenera po kilku meczach, może wypadałoby ocenić jego pracę za min rok, to jest właśnie polskie podejście do piłki , gratuluje !
16 mar 2019 | 02:22
-5
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
A może by tak jakieś transfery robić a nie czepiać sie Nawalki bo przegrywa on nie ma z kim pracować piłkarze zarabiają grubą kasę i w dupie maja granie skoro są słabi to obciąć pensje i na ławkę ale robić przede wszystkim transfery. Dopóki będą zarabiac wielkie pieniądze w Polskiej ekstraklasie to nigdy nie zobaczymy ich w Europejskich Pucharach nic z tym nie robią liga Czeska też jest słaba a taka Slavia Praga rozpracowala Seville.
15 mar 2019 | 22:00
+7
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Buaaaaaaaahhhhhhaaaaa wielki lech buaaaaahhhaaaa
A Adaś do czerwca i adios . Płakał że chce przepracować okres przygotowawczy i wszystko w dupe za 150 tysi miesięcznie
15 mar 2019 | 19:43
+23
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Nie ma zbyt wielu tez, z którymi możnaby się zgodzić. Pierwsza sprawa.nie zgodzę się że Fornalik nie miał sukcesów. Fakt trofeów nie ma, ale 2 razy z Ruchem bez pieniędzy powalczył o podium, tracąc co okienko piłkarzy. W pucharach europejskich odpadł z twarzą. Teraz z Piastem robi świetną robotę, drużyna obecnie jest jedną z 2 najlepiej zorganizowanych w lidze, a średnią zaniżają mu pierwsze mecze gdzie wziął klub w totalnym kryzysie. Jak na kluby jakie prowadził wyniki ma bardzo dobre. Do reprezentacji tylko trafił za szybko. Smudy fanem nigdy nie byłem, ale dorobek trenerski też ma. To jest trener stricte klubowy, nawet w czasie świetności nie na kadrę. Nie takie atuty trenerskie są w kadrze potrzebne. A Nawałka? Został selekcjonerem mimo braku osiągnięć. 5 miejsce z Górnikiem? Brosz był teraz wyżej ze znacznie słabszym składem. Znalazł pomysł na Lewandowskiego? Jego pomysłem było losowanie Kazachstanu, Armenii, Rumunii w kryzysie i innych potentatów więc Lewy szalał. Tyle, że to bardziej zasługa oszukiwania rankingu przez PZPN. Trafił też na szczyt formy kilku kadrowiczów co pozwoliło ogrywać drużyny 3 poziomu europejskiego. Co on w kadrze tak naprawdę nawygrywał? Mecz z Niemcami i co więcej? W eliminacjach pierwszych skończył za jedyną poważną drużyną - Niemcami i jakby nie reforma ME to mógłby się tam nie dostać. Na mistrzostwach wygrał 2 mecze w tym jeden z drużyną, która tylko dzięki reformie tam weszła i była na taką imprezę stanowczo za słaba. Szwajcarów indywidualnie odprawił Fabiański bo byli znacznie lepsi, szczególnie w drugiej połowie. W następnych eliminacjach były same cieniasy i średnia Dania, która jak zaczęła być w formie nie omieszkała nas skompromitować. W innych meczach też były różne jaja, a nie spacerki. Sparingi z lepszymi drużynami to pasmo porażek. A w Lechu kompromituje się jako trener. Drużyna wygląda jeszcze gorzej niż na jesieni i we wszystkich poprzednich latach. Grają najgorszą piłkę w lidze. Do przodu na wiosnę skonstruowali może z 5 akcji. Na 5 meczy zagrali 2 bardzo słabe i 3 tragiczne, mają więcej punktów niż zasłużyli. Lubin na ich tle wyglądał jak Manchester City. Naeałka nie ma pojęcia co z tym zrobić, bo wszystkie mecze wyglądają tak samo. Nie ma żadnych wypracowanych elementów. Nie wiem co oni w zimie robili. Nawałka ich nie wyciągnie. Lech będzie miał problem załapać się w górnej 8.
16 mar 2019 | 15:24
+4
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
RAcje masz, obecnie mamy taka grupe ze kazdy trener obierajac taktyke wrzutka na Lewego czy to Grosicki czy Kuba i tak da nam awans, bo jednak, Austria to nie poziom swiatowy, a na ogurkow Lewy styknie, zaraz ktos powie ze nie ma slabych druzyn teraz, cieszmy sie ze Holandi nie ma tutaj zamiast austri, ranking fifa by wtedy sie zweryfikowal :)
16 mar 2019 | 17:43
+7
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Dokładnie. Mit Nawałki nie patrząc na przeciwników stworzyli dziennikarze. Mam nadzieję, że nie popadną w euforię jeśli Brzęczek wejdzie na ME a jeśli nie będzie katastrofy to wejdzie. Znowu w grupie mamy sam szrot i niezłych Austriaków, ale bez szału dzięki kombinacjom z rankingiem. Wielkość trenera pokazują mecze z mocnymi rywalami a w meczach o punkty Nawałka miał ich niewielu. Ze ścisłej czołówki tylko Niemców 3 razy i Portugalię. Wygrał raz. Brzęczek już w tym momencie miał tyle samo mocnych rywali. My nawet nie dobiliśmy do poziomu choćby takiej Szwajcarii, która jest za słaba na światowy top, ale przynajmniej bez trudu łoi resztę. Nawałka przy tym micie i tak zdążył mieć słabe mecze z Kazachstanem, Armenią, Czarnogórą czy Danią. W zasadzie bez mydła ograliśmy tylko Rumunów i raz Armenię w całych tych eliminacjach. Moim zdaniem jest w lidze kilku trenerów, którzy by ugrali na pewno nie mniej.
16 mar 2019 | 18:10
(Edytowany)
nasza kadra to juz temat rzeka, Ekstraklasa wykupuje szrot z lig wschodnich, finlandi i Bog wie z kazd jeszcze a mlodzi gracze nie graja, kase wydaja na szrot zamiast szkolke zrobic, a sukcesow nie ma, bo odpadaja z ligi eurpoy zanim sie zacznie, wiec skoro sukcesow nie ma po co placic za szrot?pilkarzy z afryki i reszte wschodu :) i tak wkolo macieju, ktos mi jeszcze powie ze polacy sa normalni :)
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
nasza kadra to juz temat rzeka, Ekstraklasa wykupuje szrot z lig wschodnich, finlandi i Bog wie z kazd jeszcze a mlodzi gracze nie graja, kase wydaja na szrot zamiast szkolke zrobic, a sukcesow nie ma, bo odpadaja z ligi eurpoy zanim sie zacznie, wiec skoro sukcesow nie ma po co placic za szrot?pilkarzy z afryki i reszte wschodu :) i tak wkolo macieju, ktos mi jeszcze powie ze polacy sa normalni :) a tak szkolki by sie zrobili, gracze by sie ogrywali i moze za pare late bysmy cos mieli, niestety patologia na dlugie lata zawitala do naszej pilki noznej ,.sportu :)
16 mar 2019 | 23:09
+3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Chciałbym jednak wyróżnić niektórych bo np. Zagłębie czy Pogoń ostatnio bardzo odważnie gra młodymi i z dobrym skutkiem.
15 mar 2019 | 18:08
+6
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Adrian Jankowski pierdolnij barana w ściane, chyba ktoś ci zapłacił za wypisywanie tych bzdur, bo inaczej tego nie widze !
15 mar 2019 | 17:11
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
a Kiedy odejdziemy , nie zostanie po nas nic , tylko zostanie ten plik .
15 mar 2019 | 16:54
-2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Ja tam wolę by trenera nie zmieniano jak bułeczki co pół sezonu bo przegrywa czy coś, najlepiej gdyby był jeden trener i nie ważne czy porażki czy nie to max 2-3 lata ma siedzieć i ustabilizować drużynę tak by nie trzeba było wydawać milionów oraz nie robić zmiany w połowie składu tylko max 1-2 zawodników na rok. A może by tak wreszcie paru trenerów, skautów etc. przed rozpoczęciem kariery poszło na szkolenia do klubu Ajax Amsterdam, podłapało ich pomysły etc. i może jakoś wcielić pomysły do naszych polskich klubów.
15 mar 2019 | 16:08
-8
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Niech wraca do repry, a Wujek won do ekstraklapy, bo nie ogarnia kadry.
15 mar 2019 | 15:54
-1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Nawałka pracuje w Lechu od 4 miesięcy, podkreślam 4 miesięcy.Lepiej dać mu czas na pracę, bo przez 4 miesiące ciężko jest odmienić grę zespołu.
15 mar 2019 | 18:56
+15
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Co ty, przecież taki Solskjear odmienia w 3 dni.
15 mar 2019 | 22:47
+8
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Tylko że Nawałka pogorszył grę Lecha więc jest jeszcze gorzej niż było
15 mar 2019 | 15:50
+13
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Chciałbym zobaczyć Probierza jako trenera reprezentacji.
Kto popiera?
15 mar 2019 | 15:59
+11
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Probierzowi za dobrze jest w Cracovii teraz. Niemniej chciałbym trenera, który jest ryzykantem i stawia na mocny atak.
15 mar 2019 | 15:44
(Edytowany)
Lech - 39 punktów, średniak ligowy nic więcej.
Jagiellonia - 40 punktów , nadal w grze o mistrza. tak to mniej więcej wynika z tego co napisano. I jeszcze jedno niech autor zobaczy jakie drużyny trenował w ostatnich larach Fornalik, zanim przyczepi się do wyników, co innego jest na przykład mieć 1,75 punktów na mecz w drużynie z najlepszym budżetem w lidze, a 1,23 w klubie który praktycznie budżetu.
+13
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Lech - 39 punktów, średniak ligowy nic więcej.
Jagiellonia - 40 punktów , nadal w grze o mistrza. tak to mniej więcej wynika z tego co napisano. I jeszcze jedno niech autor zobaczy jakie drużyny trenował w ostatnich larach Fornalik, zanim przyczepi się do wyników, co innego jest na przykład mieć 1,75 punktów na mecz w drużynie z najlepszym budżetem w lidze, a 1,23 w klubie który praktycznie budżetu nie ma.
15 mar 2019 | 15:36
+3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
A wszyscy tak się cieszyli, że trafił do Lecha. Bycie dobrym selekcjonerem nie oznacza bycia dobrym trenerem. Tutaj nie ma możliwości powołania przygotowanych zawodników i to jeszcze będących w szczytowej formie, tak jak miało to miejsce w kadrze. Adaś wykazał się talentem trenerskim w Sandecji, Jagielloni i paru innych miejscach.
15 mar 2019 | 15:36
-2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Ciekawa analiza, obiektywne spojrzenie.
{{comment.created_datetime}}
(Edytowany)
{{comment.user_score.team_A_name}}
{{comment.user_score.team_A_score}}:{{comment.user_score.team_B_score}}
{{comment.user_score.team_B_name}}
Edytuj (jeszcze przez {{minuteUnit}})

Tabela ligowa - Ekstraklasa

#
Drużyna
M
Z
+/-
Pkt
1
Grupa mistrzowska
0
0
0
0
2
Grupa mistrzowska
0
0
0
0
3
Grupa mistrzowska
0
0
0
0
4
Grupa mistrzowska
0
0
0
0
5
Grupa mistrzowska
0
0
0
0
6
Grupa mistrzowska
0
0
0
0
7
Grupa mistrzowska
0
0
0
0
8
Grupa mistrzowska
0
0
0
0
9
Grupa spadkowa
0
0
0
0
10
Grupa spadkowa
0
0
0
0
11
Grupa spadkowa
0
0
0
0
12
Grupa spadkowa
0
0
0
0
13
Grupa spadkowa
0
0
0
0
14
Grupa spadkowa
0
0
0
0
15
Grupa spadkowa
0
0
0
0
16
Grupa spadkowa
0
0
0
0
1 kolejka
2 kolejka
3 kolejka
4 kolejka
5 kolejka
6 kolejka
7 kolejka
8 kolejka
9 kolejka
10 kolejka
11 kolejka
12 kolejka
13 kolejka
14 kolejka
15 kolejka
16 kolejka
17 kolejka
18 kolejka
19 kolejka
20 kolejka
21 kolejka
22 kolejka
23 kolejka
24 kolejka
25 kolejka
26 kolejka
27 kolejka
28 kolejka
29 kolejka
30 kolejka
1{{gameweek}} kolejka

Terminarz - Ekstraklasa

Strzelcy {{title}} - Ekstraklasa

#
Zawodnik
Bramki(karne)
Asysty
Bramki
Asysty
Żółte kartki
Czerwone kartki
Łącznie
1
0 (0)
2
0 (0)
3
0 (0)
4
0 (0)
5
0 (0)
{{$index + 1}}
{{player.value_1}}
{{player.value_1}}
{{player.value_2}}
{{player.value_3}}
Ranking

Bukmacherzy

Specjalna oferta dla czytelników Meczyki.pl, po wpisaniu kodu MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Świetna, potrójna oferta startowa - szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

150% dla nowych graczy oraz dodatkowe punkty, które można wymienić na nagrody, z kodem rejestracyjnym MEGABONUSPZB.

×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.