Neymar poprowadził Brazylię do olimpijskiego złota

Jefferson Bernardes / Shutterstock.com
Brazylii pierwszy raz w historii wygrała turniej piłkarski na igrzyskach olimpijskich. W dramatycznym finale pokonała reprezentację Niemiec po rzutach karnych.

Złoty medal igrzysk olimpijskich był najpoważniejszym trofeum, jakiego brakowało w dorobku Brazylijczyków. Choć na igrzyska wysyłali tej klasy piłkarzy co Romario, Ronaldo, Rivaldo, Roberto Carlos i Ronaldinho, to przez lata szczytem ich możliwości pozostawały tylko srebrne medale.

Zdobył go też Neymar, który był w drużynie wicemistrzów olimpijskich z Londynu. Tym razem gwiazdor Barcelony poprowadził swoją reprezentację do upragnionego złota. Przy okazji Brazylijczycy nieco zmazali plamę pozostałą po mundialu w 2014 roku, gdy przegrali w półfinale z Niemcami aż 1:7.

Finał igrzysk miał dramatyczny przebieg. Po 90 minutach gry był remis 1:1. Neymar dał prowadzenie Brazylijczykom efektownym golem z rzutu wolnego w 27. minucie gry, po przerwie do wyrównania doprowadził Max Meyer. Choć obie drużyny miały swoje okazje do zdobycia kolejnych bramek, do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był konkurs rzutów karnych. W niej swój dramat przeżywał Nils Petersen, którego strzał w piątej kolejce obronił Weverton. Finał pewnym uderzeniem z "jedenastki" zakończył Neymar.

Brazylia – Niemcy 1:1 (1:0), 5:4 w rzutach karnych
Neymar 27 – Meyer 59

Brazylia: Weverton - Zeca, Marquinhos, Rodrigo Caio, Douglas Santos - Renato Augusto, Gabriel Barbosa (70. Felipe Anderson), Walace, Gabriel Jesus (95. Rafinha) - Luan, Neymar.

Niemcy: Timo Horn - Jeremy Toljan, Matthias Ginter, Niklas Suele, Lukas Klostermann - Julian Brandt, Lars Bender (67. Grischa Proemel), Max Meyer, Sven Bender, Serge Gnabry - Davie Selke (76. Nils Petersen).