Nadchodzące
Ważne
Koniec
W trakcie
Nadchodzące

Niesamowite mecze: Thriller w Andaluzji i bramkarz Robocop, czyli półfinał mundialu '82

Patrick Battison
Źródło zdjęcia: twitter

Mecz w Sewilli sprzed blisko 40 lat to jedno z najbardziej niezwykłych spotkań w historii Mistrzostw Świata. Było tu wszystko! Brutalny faul, który uszedł na sucho, znakomici piłkarze, ogromna stawka i multum bramek.

To spotkanie rozpoczęło się bardzo dobrze dla drużyny niemieckiej. Podopieczni Juppa Derwalla zdobyli gola w 17. minucie, ale ich prowadzenie nie trwało długo. Niespełna 10 minut później Michel Platini wykorzystał rzut karny i doprowadził do remisu. To, co najbardziej wstrząsające, wydarzyło się w ciągu najbliższych minut.

W okolicach 60. minuty meczu Francuzi przeprowadzili bardzo groźną akcję na bramkę Niemiec. Patrick Battiston wychodził do prostopadłego podania i wbiegł w pole karne, kiedy nagle, z całym impetem i pełną celowością staranował go biodrem wyskakujący golkiper, Toni Schumacher. Faul nie spotkał się z żadnymi konsekwencjami - holenderski sędzia Charles Corver nie podyktował rzutu karnego, ani nie pokazał kartki.

Schumacher spowodował duży uszczerbek na zdrowiu swojego rywala. Oprócz trzech wybitych zębów, Battison miał przetrącone kręgi szyjne i przez kilka miesięcy nie mógł grać w piłkę. Michel Platini twierdził, że jego pierwsza myśl po zobaczeniu leżącego kolegi z drużyny była najgorsza z możliwych. “Myślałem, że nie żyje” - przyznała później legenda francuskiej piłki.

Duże kontrowersje wywołało również późniejsze zachowanie Schumachera i niemieckich piłkarzy. Bramkarz powiedział, że jeżeli Battison stracił tylko zęby, to zapłaci mu za koronki. Żaden z rywali nie odwiedził również Francuza, kiedy ten leżał w szpitalu.

Do 90. minuty tego spotkania nie padła już żadna bramka i doszło do dogrywki, która o wiele lepiej zaczęła się dla zespołu “Trójkolorowych”. W 98. minucie Francuzi prowadzili już 3:1 po bramkach Tresora i Giresse. Wszystko wskazywało na to, że w finale zagrają podopieczni Michela Hidalgo.

Dzięki znakomitej grze Karla-Heinza Rummenigge naszym zachodnim sąsiadom udało się jednak odwrócić losy meczu i doprowadzić do remisu. Dwa gole strzelili wspomniany napastnik i Klaus Fischer.

W serii rzutów karnych bohaterem został nikt inny jak Toni Schumacher. Niemiecki bramkarz, którego od 60. minuty nie powinno być na boisku, obronił dwie jedenastki strzelane przez Didiera Sixa i Maxime’a Bossisa. Tym samym Niemcy awansowali do finału mundialu, choć w nim lepsi okazali się Włosi. Francuzi z kolei przegrali mecz o 3. miejsce z reprezentacją Polski.

Cezary Krzyżak

Źródło: własne
Ranking

Bukmacherzy

Kod rejestracyjny: MEGABONUS. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Brak ryzyka na start. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "SPRAWDŹ".

Kod rejestracyjny: MEGABONUS530. Szczegóły po kliknięciu w przycisk "Sprawdź".

Dyskusja

7
24 maj 2019 | 23:09
+13
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
"Francuzi z kolei przegrali mecz o 3. miejsce z reprezentacją Polski" Cieszę się że możemy przeczytać jak drużyna Michaela Platiniego przegrywa z Polską, przynajmniej w historii możemy czuć że byliśmy potęgą.
25 maj 2019 | 08:27
-8
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Polska była jest i będzie potęgą. Czasami zdarza się kryzys jak każdemu. 2 razy 3 miejsce na mundialu, krok od finału na Euro. Polscy piłkarze podbijają Europę, nic tylko się cieszyć
25 maj 2019 | 17:46
+3
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Krok od finału? Kiedy bo nie pamiętam jakoś
Bardziej kojarzę krok od półfinału z Walią
I to, że w 74 i 82 byliśmy potęgą nie znaczy, że nadal nią jesteśmy
Co mają powiedzieć Węgry? Też potęga?
25 maj 2019 | 20:22
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Polska w ostatnim czasie na każdych mistrzostwach jest i to z pewnym awansem.
24 maj 2019 | 21:47
+16
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Dobrze, że mamy VAR
24 maj 2019 | 20:48
+26
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Fajne te artykuły. Wypadałoby jednak podać składy obu drużyn.
24 maj 2019 | 23:16
+10
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Na pewno składu z meczy Kaiserslautern nie zabraknie :D
{{comment.created_datetime}}
(Edytowany)
{{comment.user_score.team_A_name}}
{{comment.user_score.team_A_score}}:{{comment.user_score.team_B_score}}
{{comment.user_score.team_B_name}}
Edytuj (jeszcze przez {{minuteUnit}})
Wszystkie

Sportbuzz

×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.