W trakcie
Nadchodzące
Ważne
Koniec
W trakcie
Nadchodzące

Przydomki hiszpańskich klubów. W La Liga "Papużki" walczą z "Nietoperzami", a "Materace" grają z "Miednicą"

Valencia Barcelona
Źródło zdjęcia: charnsitr / Shutterstock.com

Drużyny piłkarskie w Hiszpanii, oprócz swojej oficjalnej nazwy posiadają jeszcze tak zwane przydomki, czyli określenia, które wiążą się z czymś charakterystycznym tylko dla danego klubu. W tym tekście wymienimy kilka ciekawych pseudonimów, jakimi nazywane są zespoły z tego kraju.

Na jeden z największych klubów piłkarskich na świecie, Real Madryt, można powiedzieć zarówno “Los Blancos”, co po hiszpańsku oznacza po prostu “Biali”. Drugi przydomek tej drużyny, czyli “Królewscy” został im nadany przez króla Alfonsa XIII, a stało się to 29 lipca 1920 roku. Od tego dnia pełna nazwa klubu brzmi Real Madrid Club de Futbol.

Największym klubem na terenie Hiszpanii obok Realu jest oczywiście FC Barcelona, którą od barw nazywa się “Blaugraną”, a od tradycji i przynależności administracyjnej “Dumą Katalonii”. Dużo ciekawsza historia wiąże się natomiast z określeniem jej kibiców, czyli “Cules”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza “Tyłki”. Wzięło się ono stąd, że na starym stadionie klubu, Camp de la Industria, nie było krzesełek, więc ludzie, którzy przechodzili obok obiektu natykali się na widok z poniższej fotografii.

Pora zająć się przydomkami zwierzęcymi. Najbardziej popularny klub z Kraju Basków, Athletic Bilbao, gra na stadionie San Mames. Z nazwą tego obiektu wiąże się legenda o chłopcu imieniem Mames, który był prześladowany z powodu swojego wyznania. Władze miasta uznały, że jego żywot dokona się w miejscu wybiegu dla lwów, które miały po pożreć. Okazało się natomiast, że zwierzęta były mu posłuszne i nie zrobiły mu żadnej krzywdy. Zdecydowano, że Mames, tak czy inaczej, musi umrzeć i został przebity trójzębem przez kata. Po śmierci chłopak został kanonizowany, a Athletic Club przyjął przydomek “Los Leones”, czyli “Lwy”.

Kolejną drużyną posiadającą przydomek od zwierzęcia jest RCD Espanyol de Barcelona. Stary, nieistniejący już obiekt tego klubu, Estadio de Sarria mieścił się w dzielnicy, która znana była z tego, że żyje w niej wiele papug. Właśnie dlatego na zespół Espanyolu mówimy “Pericos”, co oznacza “Papużki”.

Podobna historia wiąże się z ksywką Valencii, na którą powszechnie mówi się “Los Murcielagos”, czyli “Nietoperze”. Wiąże się to z tym, że nieopodal miasta znajduje się wiele jaskiń, w których ssaki te spędzają dni. Nietoperz znalazł się również w klubowym herbie.

Innym klubem pochodzącym z tego pięknego, nadmorskiego miasta i posiadającym w swoim herbie nietoperza jest Levante. W stosunku do tej drużyny używa się jednak nazwy innego zwierzęcia, a konkretnie żaby. “Granotas” są tak nazywani, ponieważ po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii zespół ten nie posiadał własnego stadionu i połączył się z innym o nazwie Gimnastic, którego boisko znajdowało się obok rzeki Turia. A jak wiadomo, tam gdzie rzeka, tam i żaby.

Villarreal CF, czyli “Żółta Łódź Podwodna” w dużej mierze zawdzięcza swój pseudonim klubowym barwom, ale także znanemu brytyjskiemu zespołowi “The Beatles” i jego piosence “Yellow Submarine”. Jeden z kibiców Villarrealu przyszedł kiedyś na stadion z odtwarzaczem, włączył ten przebój za jedną z bramek i zaczął śpiewać po hiszpańsku parafrazując słowa tak, że wyszło z tego “Amarillo es el VIllarreal”, a więc “Villarreal jest żółty”. Przyjęło się.

Jeden z największych klubów piłkarskich w Hiszpanii, Sevilla FC, na początku swojego istnienia przyjmowała w swoje szeregi zawodników wywodzących się wyłącznie z klasy wyższej. Zatrudnienie piłkarza z klasy robotniczej wywołało w zespole spory konflikt.

Piłkarze, którzy chcieli odejść od tej, ich zdaniem, bezsensownej tradycji i przy selekcji nie patrzeć na ich status, odeszli z klubu, założyli własną drużynę, a byłym szefom ofiarowali miednicę z napisem: “Zostawiamy wam tę miskę na pożegnanie, żebyście do końca swoich dni mogli wylewać do niej swoje łzy. Nie dlatego, że odnosicie porażki, ale dlatego, że to my odnosimy sukcesy, od których z dniem dzisiejszym będziecie zależni bardziej, aniżeli od własnej rzeczywistości.”

Od tego wydarzenia klub z Sewilli określa się mianem “Palanganas”, czyli “Miednica”.

Zestawienie zaczęliśmy od drużyny ze stolicy Hiszpanii i tak samo je zakończymy. Atletico Madryt, znany również jako “Los Colchoneros”, czyli “Materace”, zawdzięcza swój przydomek temu, iż jego stadion był położony niedaleko fabryki produkującej właśnie materace. Kiedy klub spotkał się z kryzysem finansowym, do produkcji swoich koszulek wykorzystywał materiały, które pierwotnie miały posłużyć do ich produkcji, ponieważ były tańsze.

Cezary Krzyżak

Źródło: własne
Ranking

Bukmacherzy

Kod rejestracyjny: MEGABONUS

Brak ryzyka na start

Gra bez podatku i "Pakiet Pudziana"

Kod rejestracyjny: MEGABONUS530

Dyskusja

10
13 cze 2019 | 20:27
Komentarz usunięty
0
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Komentarz usunięty
13 cze 2019 | 18:32
-4
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Kiedyś była drużyna z Warszawy nazywała się Legia była zawsze najlepsza pod każdym względem, ilość trofeów, ilość kibiców, jakość drużyny, popularność, marka, historia. Z tego dobrobytu Warszawskiej Legii wielu ludzi zaczynała boleć dupa, piekła coraz mocniej, ból był nie do zniesienia i aktualnie ból dupy wielu ludzi jest ogromny ale trzeba zaznaczyć, że będzie coraz większy z roku na rok, bo Legia mknie do przodu więc żeby się go pozbyć najlepiej będzie zacząć kibicować Legii Warszawa. Jak widać nawet tutaj pojawiają się ludzie z tą przypadłością.Jednym słowem WSPÓŁCZUJE im i wieże, że choć jedną osobę przekonam do tego by było jej lepiej.
13 cze 2019 | 16:31
+2
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Ciekawe.
13 cze 2019 | 16:16
+22
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Legenda głosi że kiedyś hem tam daleko w Warszawie przed I wojna światową nieopodal miejsca obecnego stadionu legii był dom "schadzek" ale właścicielowi nie podobało się że jego stare kurwy jebią tylko miejscowi dlatego stworzył klub piłkarski który do dziś jest jebany wszędzie i przez wszystkich stąd też potoczna nazwa owej drużyny - stara kurwa.
13 cze 2019 | 16:27
-1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
XDDD
13 cze 2019 | 15:53
-5
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
nikt na to nie zwraca uwagi w La Liga w Premier League zdecydowanie ciekawsze są te przydomki i czesciej używane
13 cze 2019 | 13:55
-8
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Ciekawostka historyczna:
Niewiele osób o tym wie, ale rozgrywkami ligi hiszpańskiej niemal od początku jej powstania żywo zainteresowany był też marszałek Józef Piłsudski. Do historii przeszło jego mało parlamentarne zawołanie o biciu zawodników i kibiców Realu, którego nie będziemy tu cytować.
Spekuluje się, że miało to pośredni związek z określeniem "polacy", którego kibice Realu po dzień dzisiejszy z pogardą używają w stosunku do swojego katalońskiego rywala.
13 cze 2019 | 12:42
+37
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Legia Warszawa natomiast ma chyba jeden z najoryginalniejszych przydomków. Ich przydomek to epitet (połączenie przymiotnika z rzeczownikiem). Przymiotnikiem jest słowo "stara", natomiast rzeczownikiem "kurwa" - kobieta lekkich obyczajów, potocznie mówiąc.
13 cze 2019 | 13:06
(Edytowany)
Widać obok stadionu musi być gdzieś dom uciech
-1
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Widocznie obok stadionu musi być gdzieś dom uciech.Zaś we Włoszek obok stadionu Juventusu,zapewne jest dom starców
13 cze 2019 | 13:56
+4
+{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{fake_counter}}
{{message}}
Kolejna ciekawostka:
Określenie "stara dama" jest w zasadzie niewykorzystywane poza Turynem i w pozostałych częściach Włoch korzysta się raczej z przydomku nawiązującego do etosu Legii Warszawa.
{{comment.created_datetime}}
(Edytowany)
{{comment.user_score.team_A_name}}
{{comment.user_score.team_A_score}}:{{comment.user_score.team_B_score}}
{{comment.user_score.team_B_name}}
Edytuj (jeszcze przez {{minuteUnit}})
Wszystkie

Sportbuzz

×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.