Ekstraklasa 2019/20 transmisje online. Zobacz, gdzie oglądać stream na żywo z ligi polskiej w internecie

Piłka nożna w końcu wraca do Polski! Sprawdź, gdzie oglądać mecze PKO Ekstraklasy
MaciejGillert / Shutterstock.com
Autor: Tomasz Bratkowski 29 maj 2020 | 09:40
W tym artykule podpowiadamy, gdzie oglądać mecze Ekstraklasy. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje dotyczące streamów online oraz transmisji telewizyjnych ze spotkań ligi polskiej.
Mecze polskiej ligi można oglądać w telewizji u dwóch operatorów. Istnieje również możliwość śledzenia spotkań w internecie w bardzo wysokiej jakości. Wszystkie szczegóły opisujemy w dalszej części artykułu.

Gdzie oglądać Ekstraklasę online? Transmisje live z meczów ligi polskiej

Transmisja z każdego meczu polskiej Ekstraklasy w internecie jest dostępna online w bardzo wysokiej jakości. Jedyną taką ofertę znajdziemy na platformie Player, gdzie pokazywane są wszystkie wydarzenia sportowe emitowane w Canal+ i Eleven Sports. Aby otrzymać nieograniczony dostęp do transmisji live, najpierw trzeba wykupić abonament. Miesięczny pakiet Canal+, gdzie obejrzymy mecze polskiej ligi, kosztuje 50 zł. Oferta Eleven Sports to z kolei koszt 15 zł. Player często wprowadza atrakcyjne promocje na zakup obu pakietów streamów online jednocześnie. Są one widoczne pod poniższym linkiem promocyjnym:
Emocjami związanymi z polską Ekstraklasą można cieszyć się w internecie również na stronie sport.tvp.pl. Zainteresowani mogą obejrzeć jedno spotkanie z każdej kolejki tych rozgrywek. Zazwyczaj stacja wybiera takie starcie, które teoretycznie zapowiada się na najciekawsze w nadchodzącej serii gier. Transmisja live nic nie kosztuje i uruchomi się po krótkim bloku reklamowym. Aby dowiedzieć się, gdzie pokazywany jest dany mecz, wystarczy wejść w sekcję “mecze na żywo” na stronie Meczyki.pl.

Gdzie oglądać Ekstraklasę w TV?

Od 1 kwietnia 1995 roku wszystkie spotkania najwyższej piłkarskiej klasy rozgrywkowej w Polsce emitowane są w Canal+. Wcześniej prawa telewizyjne w tym zakresie nie były unormowane, co wiązało się z dowolnością w transmitowaniu spotkań polskiej ligi.
W telewizji dostępne są wszystkie mecze polskiej Ekstraklasy z każdej kolejki w następujących kanałach:
 • Canal+
 • Canal+ Sport
 • Canal+ Sport 2
 • Canal+ Sport 3
 • nSport+
 • TVP Sport
Na ostatniej z wymienionych anten, czyli TVP Sport, pokazywany jest jeden wybrany mecz na żywo z każdej kolejki. Na stronie Meczyki.pl na bieżąco podajemy szczegóły dotyczące transmisji i streamów online spotkań Ekstraklasy.

Dlaczego warto korzystać z transmisji na żywo online?

Korzystanie z transmisji online na żywo z meczów Ekstraklasy daje szereg korzyści:
 • Założenie konta w platformach do oglądania jest zupełnie darmowe
 • Wysoka jakość dźwięku i obrazu transmisji
 • Dzięki pakietowi na Player mecze ligi polskiej można oglądać w telewizji. Na większości popularnych odbiorników dostępna jest aplikacja Player. Inna opcja to choćby połączenie poprzez kabel HDMI.
 • Posiadanie abonamentu na Player umożliwia oglądanie wszystkich meczów Ekstraklasy na urządzeniach przenośnych, takich jak smartfon. Do tego potrzebne jest jedynie dobre połączenie z internetem.

Ekstraklasa - tabela, terminarz i klasyfikacja strzelców

Na stronie Meczyki.pl oferujemy dostęp do wszystkich najpotrzebniejszych statystyk i informacji dotyczących PKO Ekstraklasy. Poniżej znaleźć można najważniejsze linki:

Historia transmisji Ekstraklasy

Pierwsze mecze polskiej ligi piłkarskiej emitowano w telewizji na początku lat 50. Z początku były to jednak tylko retransmisje. Premierowe spotkanie na żywo zostało pokazane 7 kwietnia 1957 roku. Gwardia Warszawa pokonała Górnik Radlin 1:0.
Do 1990 roku spotkania dzisiejszej Ekstraklasy widzowie mogli śledzić wyłącznie w telewizji publicznej. Przełomowy moment nadszedł w 1994, kiedy na nasz rynek weszła francuska grupa Canal+, która wykupiła prawa telewizyjne do transmisji rozgrywek na żywo. W 1998 roku operator posiadał już wyłączność do emitowania meczów polskiej ligi.
Do dziś wszystkie potyczki na boiskach Ekstraklasy można oglądać na żywo na antenie Canal+. W międzyczasie prawa do transmisji kilkakrotnie były dzielone z innymi operatorami, m.in. Telewizją Polską. Aktualnie TVP posiada prawa do emisji jednego wybranego meczu z każdej kolejki.

Ekstraklasa (Liga Polska) - najważniejsze informacje

PKO Ekstraklasa to najwyższa piłkarska klasa rozgrywkowa w Polsce. Profesjonalną ligę utworzono na przełomie lat 1926 i 1927, ale w niepodległym państwie polskim mistrzostwa były rozgrywane już od 1920 r. Kraj podzielono według mapy na pięć okręgów piłkarskich, wewnątrz których wyłaniano najlepszą drużynę, która później rywalizowała z pozostałymi o tytuł. Pierwszego sezonu nie dokończono z powodu wojny polsko-bolszewickiej - udało się doprowadzić do końca tylko rozgrywki w okręgu krakowskim, gdzie zwyciężyła Cracovia.
Rok później wszystko odbyło się zgodniem z planem, a “Pasy” tym razem wygrały i w swoim okręgu, i w całej Polsce, zdobywając tytuł mistrzowski w pierwszym pełnym, dokończonym sezonie. W 1922 r. i 1923 r. najlepsi okazali się zawodnicy Pogoni Lwów, w 1924 r. zrezygnowano ze zmagań polskiej ligi z powodu przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, a w 1925 i 1926 r. znów zwyciężyli piłkarze ze Lwowa.
Dzisiejszą Ekstraklasę, a wówczas po prostu “Ligę”, utworzono na specjalnym zjeździe klubów w grudniu 1926 r. Sezon 1927 był pierwszym “ligowym” - mistrzostwo padło łupem Wisły Kraków. Choć na przestrzeni kilkudziesięciu lat, reaktywowana po II wojnie światowej polska liga przechodziła gruntowne zmiany organizacyjne, przetrwała do dziś i możemy ją śledzić na żywo w telewizji czy dzięki transmisjom online w internecie, takich jak np. legalny stream live. Od 2005 r. ligą zarządza spółka Ekstraklasa SA.
Aktualnie tabela Ekstraklasy składa się z 16 ekip, jest tak nieprzerwanie od sezonu 2005/06. W rundzie zasadniczej (30 kolejek) drużyny grają systemem “każdy z każdym” - raz na swoim stadionie i raz na wyjeździe. Po zakończeniu tego etapu klasyfikacja dzieli się na grupy mistrzowską i spadkową - po 8 zespołów w każdej. Ten podział występuje w polskiej lidze od sezonu 2013/14. Wcześniej rozgrywki kończyły się po 30 kolejkach.
Następnie w obu grupach rozgrywane są spotkania pomiędzy wszystkimi ekipami, znów na zasadzie “każdy z każdym”, ale już bez rewanżów. Najlepszy klub na koniec rundy finałowej zostaje mistrzem Polski i kwalifikuje się do eliminacji do zbliżającej się edycji Ligi Mistrzów. Szansę na walkę o awans do Ligi Europy otrzymują drużyny z miejsc 2-3, a czasem dołącza do nich następna, w zależności od wyników w Pucharze Polski. Obecnie trzy najgorsze ekipy z grupy spadkowej spadają do Fortuna 1. Ligi. Wcześniej, do sezonu 2018/19 włącznie, Ekstraklasę opuszczały tylko dwa najsłabsze teamy.
Od 2004 roku polska liga współpracowała z kilkoma głównymi sponsorami. Pierwszym z nich była Idea, dawna sieć komórkowa, która później przekształciła się w Orange i sponsorowała Ekstraklasę do połowy 2008 r. Jej następcą został inny operator telefonii - T-Mobile. Współpraca z tą firmą trwała do sezonu 2014/15. Przez kolejne trzy edycje rozgrywek ligę wspierało Lotto, a od sezonu 2019/20 mamy PKO BP Ekstraklasę.

Rekordy w Ekstraklasie

Poniżej przedstawimy kilka rekordów indywidualnych, obowiązujących na najwyższym piłkarskim szczeblu w Polsce:

Najwięcej występów:

 1. Łukasz Surma - 559 meczów
 2. Marcin Malinowski - 458 meczów
 3. Marek Chojnacki - 452 mecze

Najwięcej bramek:

 1. Ernest Pohl - 186 goli
 2. Lucjan Brychczy - 182 gole
 3. Gerard Cieślik i Tomasz Frankowski - 167 goli

Najmłodszy piłkarz:

 1. Janusz Sroka - 15 lat i 57 dni
 2. Zygmunt Biedrzycki - 15 lat i 181 dni
 3. Krzysztof Kajrys - 15 lat i 185 dni

Najstarszy piłkarz:

 1. Janusz Jojko - 43 lata i 41 dni
 2. Piotr Reiss - 40 lat i 347 dni
 3. Piotr Lech - 40 lat i 332 dni
W XXI wieku najlepszymi polskimi drużynami są Wisła Kraków i Legia Warszawa. Przez kilka lat to “Biała Gwiazda” górowała nad rywalami, ale w wyniku problemów wewnętrznych straciła swoją pozycję, a ligę zdominował klub ze stolicy. Legia wysunęła się również na prowadzenie w tabeli Ekstraklasy wszechczasów.
W historii polskiej ligi ważne miejsce zajmują dwa kluby ze Śląska - Górnik Zabrze i Ruch Chorzów. Na koncie obu znajduje się po czternaście tytułów mistrzowskich, jednak ich sukcesy dobiegły końca pod koniec lat osiemdziesiątych.

Mistrzowie Ekstraklasy w XXI w.

W annałach ligowych zapisały się dwie drużyny z Krakowa. Cracovia była pierwszym mistrzem Polski, zaś Wisła zwyciężyła w pierwszym sezonie dzisiejszej Ekstraklasy. Co ciekawe, i za dawnych czasów mecze ligi polskiej potrafiło na żywo oglądać kilkadziesiąt tysięcy kibiców. Największe emocje latami budziły starcia Górnika Zabrze z Ruchem Chorzów, czyli “Wielkie Derby Śląska”. Nie bez przyczyny. Latami była to rywalizacja dwóch najlepszych drużyn w kraju.
Zdarzały się sytuacje, że oba zespoły na przemian zdobywały mistrzostwo, np. w latach 1959-1961, gdy telewizja publiczna już nadawała transmisje na żywo z najciekawszych spotkań, m.in. właśnie Górnika z Ruchem. Od 1990 r. jednak żaden z wymienionych klubów nie cieszył się z tytułu. W latach 90. zwyciężały m.in. Lech Poznań, Zagłębie Lubin, Wisła Kraków, warszawskie Legia i Polonia oraz łódzkie Widzew i ŁKS. Dwie z wymienionych ekip - Wisła oraz Legia zdominowały zaś Ekstraklasę w XXI w.
 • 2000/01: W rozgrywkach rywalizowały zespoły, których dziś próżno szukać na najwyższych szczeblach: Amica Wronki, Odra Wodzisław Śląski, Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski czy Ruch Radzionków. Choć w 2001 r. mało kto mógł “surfować” w internecie, a transmisje Ekstraklasy dopiero miały zyskać na popularności, w pierwszej lidze polskiej nie brakowało emocji. Zwyciężyła Wisła Kraków, a królem strzelców został Tomasz Frankowski.
 • 2001/02: Po siedmiu latach tytuł wrócił w ręce Legii Warszawa. Ekstraklasa była wówczas rozgrywana skomplikowanym i zewsząd krytykowanym systemem z podziałem na dwie grupy już przed rozpoczęciem sezonu. Najwięcej goli strzelił Maciej Żurawski.
 • 2002/03: Wisła Kraków po roku posuchy odzyskała mistrzostwo polskiej ligi. To był czas, w którym “Biała Gwiazda” toczyła na arenie międzynarodowej pasjonujące boje ze znanymi klubami zagranicznymi (fragmenty tych spotkań zresztą do dziś są dostępne online. W internecie znajdziemy np. gole z meczów z Lazio, Schalke czy Parmą). W lidze Wiślacy nie mieli sobie równych. Korona króla strzelców powędrowała w ręce Stanko Svitlicy.
 • 2003/04: Tytuł obronili piłkarze Wisły, a królem strzelców znów został Maciej Żurawski. Ekstraklasa w tamtym sezonie liczyła sobie czternaście drużyn, a grały w niej m.in. zespoły Górnika Polkowice i Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, które po spadku nigdy już nie wróciły na najwyższy szczebel rozgrywkowy.
 • 2004/05: Dominacja Wisły Kraków. Trzecie mistrzostwo z rzędu, Tomasz Frankowski z tytułem najlepszego strzelca. Co ciekawe, w 2005 r. polską ligę opuściła tylko jedna drużyna - ostatni w tabeli GKS Katowice.
 • 2005/06: W trakcie sezonu zmienił się sponsor rozgrywek, bo firma Idea przeszła rebranding w markę Orange. Mistrzem Orange Ekstraklasy została Legia Warszawa, a najwięcej goli zdobył Grzegorz Piechna. To był ostatni rok na najwyższym szczeblu zespołu Amiki Wronki. Piłkarze tego klubu pożegnali się z ligą wyjazdowym zwycięstwem z GKS-em Bełchatów przy obecności 4500 osób na żywo oglądających ten mecz.
 • 2006/07: Po szesnastu latach mistrzostwo kraju niespodziewanie wróciło do Lubina. Po raz pierwszy w historii rozgrywki pierwszej ligi polskiej od początku do końca poprowadziła spółka Ekstraklasa SA. Królem strzelców został Piotr Reiss z Lecha Poznań, choć drugie miejsce, za Zagłębiem, zajął GKS Bełchatów.
 • 2007/08: Na mistrzowską ścieżkę wróciła Wisła Kraków, w czym pomógł jej najlepszy strzelec drużyny i całej Ekstraklasy - Paweł Brożek. To był ostatni sezon przed zmianą nomenklatury ligowej, w wyniku której Ekstraklasa przestała być I ligą, bo według nowego nazewnictwa I ligą nazwano rozgrywki zaplecza najwyższego szczebla.
 • 2008/09: Znów najlepsi okazali się zawodnicy krakowskiej Wisły. Z tamtego sezonu zapamiętano m.in. znakomitą frekwencję na Wielkich Derbach Śląska. Choć transmisja z tego meczu była dostępna w telewizji, więc kibice nie musieli się zastanawiać, gdzie oglądać spotkanie, tłumnie ruszyli na stadion w Chorzowie. Piłkarzy Ruchu i Górnika na żywo oglądało ok. 40 tys. osób, a jeszcze nie mieliśmy wtedy kilku wielkich stadionów zbudowanych na Euro 2012, które do dziś służą klubom w Ekstraklasie.
 • 2009/10: Złote medale za mistrzostwo Polski trafiły do Poznania. Lech wygrał tytuł po 17 latach przerwy, a najlepszym strzelcem tej drużyny i całej polskiej ligi był nie kto inny, ale Robert Lewandowski. Zanim nasz znakomity napastnik trafił do Bundesligi, gdzie najpierw grał w Borussii Dortmund, a później za darmo przeszedł do Bayernu Monachium, królował na boiskach Ekstraklasy.
 • 2010/11: Pierwsze i ostatnie mistrzostwo Polski Wisły Kraków w drugiej dekadzie XXI w. Kibice mogli pamięcią wrócić dziesięć lat wstecz, bo “Biała Gwiazda” również zdominowała ligę, a koronę króla strzelców także zdobył Tomasz Frankowski. Na meczu kończącym sezon, po którym Wisła świętowała sukces, padł drugi najwyższy wynik frekwencji tamtego sezonu. 24 tys. osób na żywo oglądało pojedynek mistrzów z Polonią Warszawa.
 • 2011/12: Pięć lat po niespodziewanym mistrzostwie Zagłębia Lubin, tytuł równie sensacyjnie zdobył ich główny rywal z regionu - Śląsk Wrocław, a najwięcej goli strzelił Artjoms Rudnevs z Lecha Poznań. Wówczas zmienił się sponsor tytularny rozgrywek - te przyjęły nazwę T-Mobile Ekstraklasa, od marki operatora telefonii komórkowej, która m.in. mocno promowała polską ligę online, choćby w różnych mediach społecznościowych w internecie.
 • 2012/13: Trzeci raz w XXI w. najlepsi okazali się gracze Legii, choć tytuł króla strzelców niespodziewanie trafił w ręce Roberta Demjana z Podbeskidzia Bielsko-Biała. To był ostatni sezon w Ekstraklasie Polonii Warszawa, która do tej pory nie może wrócić na najwyższy szczebel rozgrywkowy, choć jej nowi właściciele zapowiedzieli powrót do elity w planie odbudowy klubu, opublikowanym online po przejęciu "Czarnych Koszul".
 • 2013/14: Drugi tytuł z rzędu zdobyli stołeczni “Legioniści”. Był to pierwszy sezon rozegrany z podziałem na grupy: mistrzowską i spadkową. Jednocześnie zwiększono liczbę spotkań do 37, a po fazie zasadniczej dzielono drużynom punkty na pół. Ten pomysł od początku budził kontrowersje i wywoływał zaciekłe dyskusje w internecie. Przeciwnicy sugerowali m.in., że najsłabsze zespoły właściwie za darmo odzyskują niejako utracone punkty. Ekstraklasa przetrwała w tym formacie kilka lat.
 • 2014/15: Mistrzem Polski został Lech Poznań, nie zmienił się też wprowadzony rok wcześniej regulamin rozgrywek. Co ciekawe, na koniec sezonu pierwsze trzy drużyny zmieściły się w dwóch punktach - druga Legia straciła jeden do Lecha, a trzecia Jagiellonia - jeden do Legii. Z Ekstraklasy spadła Zawisza Bydgoszcz i GKS Bełchatów.
 • 2015/16: Ten sezon zapamiętano m.in. z obecności Termaliki Bruk-Bet Nieciecza, klubu z niewielkiej wioski w Małopolsce. To “najmniejszy” reprezentant najwyższej ligi polskiej w całej jej historii. Tytuł zaś zdobyła Legia Warszawa, a królem strzelców Ekstraklasy został jej napastnik, Nemanja Nikolić.
 • 2016/17: T-Mobile Ekstraklasa zmieniła się w Lotto Ekstraklasę, bo miano sponsora tytularnego przejął Totalizator Sportowy, właściciel słynnej marki Lotto. Po niezwykle emocjonującym finiszu sezonu, w którym do ostatniej minuty ważyły się losy mistrzostwa, tytuł znów trafił do Warszawy. Jednym z najważniejszych momentów było zwycięstwo Legii w Poznaniu w obecności ponad 41 tys. osób oglądających na żywo ten hit, choć oczywiście była też emitowana transmisja live w telewizji.
 • 2017/18: Trzecie mistrzostwo Legii z rzędu i piąte w ciągu sześciu lat. Stołeczny zespół o trzy punkty wyprzedził Jagiellonię Białystok. Zmianie uległ regulamin Ekstraklasy - zaprzestano dzielenia punktów po fazie zasadniczej. Do historii przeszedł mecz rozgrywany w bardzo zimowej aurze w Nowym Sączu. Sandecja przegrała z Zagłębiem Lubin w obecności… 312 osób, które na żywo śledziły to niecodzienne spotkanie. Było kilkanaście stopni poniżej zera, trudno się zatem dziwić tym kibicom, którzy wybrali transmisję live na ekranie telewizora lub online w internecie.
 • 2018/19: Ekstraklasa ma to do siebie, że raz na kilka lat mistrzostwo trafia do rąk drużyny spoza kręgu ścisłych faworytów. Tym razem był to Piast Gliwice, który fantastyczną końcówką sezonu wdrapał się na szczyt i osiągnął historyczny sukces. Do ostatnich minut finałowej kolejki trwała zaś pasjonująca walka o utrzymanie, która ostatecznie zakończyła się spadkiem Miedzi Legnica, zaledwie rok po awansie do najwyższej ligi polskiej.

Historia Ekstraklasy - dawne kluby

Można powiedzieć, że od kilku lat trzon Ekstraklasy tworzą te same kluby, które rywalizują o mistrzostwo i najwyższe lokaty. Wymiana drużyn następuje na dole tabeli, wiele zespołów osiągnęło stabilizację. Na przestrzeni dekad układ sił się zmieniał, dziś w elicie występują ekipy, które potrafiły długi czas spędzić na niższych szczeblach. To też oczywiście działa w drugą stronę. Za czasów, gdy transmisji na żywo spotkań Ekstraklasy nie było w internecie, a i relacja live w telewizji nie była “chlebem powszednim”, więc kibice potrafili zmagać się z kłopotem, gdzie oglądać mecze, w polskiej lidze grały kluby, których dziś próżno szukać wśród najlepszych.
 • Pogoń Lwów. Legendarny klub założono w 1904 r. na terenie Galicji. W latach 1922-1926 zdobył cztery mistrzostwa Polski. Z najwyższej ligi nigdy nie spadła, rywalizując w niej aż do wybuchu II wojny światowej. Zasłużoną Pogoń reaktywowała w 2009 r. polonijna mniejszość na Ukrainie.
 • Szombierki Bytom. Dziś bardziej znana jest Polonia, która w XXI w. spędziła kilka lat w Ekstraklasie, ale swego czasu w śląskim mieście rządziły Szombierki. To klub, który grał w ówczesnej I lidze niemal nieprzerwanie w latach 1963-1984, a w 1980 r. został mistrzem Polski. Ostatnim sezonem na najwyższym szczeblu Szombierek był 1992/1993.
 • Gwardia Warszawa. Stolica Polski - Legia, Polonia i… Gwardia. Kiedyś gwardyjny klub liczył się w walce o najwyższe cele. W roku 1957 r. świętował wicemistrzostwo Polski, w latach 1959 i 1973 zajmował trzecie miejsce. Od 1953 do 1983 r., z małymi przerwami, rywalizował z powodzeniem wśród najlepszych.
Podobnie ma się sprawa z kilkoma innymi znanymi ekipami, grającymi w najwyższej lidze może i nie tak dawno temu, ale obecnie nie mającymi szans na obecność w niej.
 • Dyskobolia Groclin Grodzisk Wielkopolski. Groclin spędził w latach 1997-2008 dziesięć sezonów w Ekstraklasie i z czasem zbudował sobie markę jednej z najsilniejszych drużyn polskiej ligi. Regularnie meldował się w czołówce i reprezentował kraj w Europie. Ma na koncie dwa wicemistrzostwa i dwa Puchary Polski, dziś gra w niższych ligach.
 • Amica Wronki. Klub z Wielkopolski ma niedługą i burzliwą historię, ale na dobre zapisał się w historii polskiego futbolu. Choć na mecze Amiki na żywo przychodziła garstka osób, to drużynie utworzonej w 1992 r. udało się błyskawicznie awansować na szczebel centralny, spędzić dekadę w Ekstraklasie i kilka razy pokazać się w Europie. Barwny punkt na piłkarskiej mapie Polski, który zniknął z niej po fuzji z Lechem Poznań.
 • Zawisza Bydgoszcz. Zawisza spędził łącznie w elicie kilkanaście lat, rywalizując w niej w latach 60., na przełomie 70. i 80. oraz na początku 90. Następnie po prawie dwóch dekadach przerwy powrócił do Ekstraklasy w 2014 r. i zdołał nawet sięgnąć po Puchar Polski. Klub popadł jednak w tarapaty organizacyjno-finansowe i został relegowany na najniższy szczebel. Bydgoscy kibice muszą cierpliwie poczekać, aż ich zespół pojawi się wśród najlepszych.

Ekstraklasa - stadiony w Polsce

Jeśli zapyta się kibica jakiejkolwiek polskiej drużyny, nie tylko z Ekstraklasy, gdzie oglądać mecz ulubieńców, można się spodziewać odpowiedzi: na żywo, na stadionie. Choć mamy odwieczny problem z frekwencją, to dzięki coraz lepszej infrastrukturze zdarzają się na spotkania, na które chodzi ponad 20 tys. (częściej) lub ponad 30 tys. (rzadziej) osób. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się szlagiery, takie jak mecze Legii z Lechem czy Derby Trójmiasta. Zamiast wybierać transmisję w telewizji czy legalny stream online, fani chętniej goszczą na trybunach. A na ten moment w Ekstraklasie niemal wszędzie wejdzie ponad 10 tys. widzów. Największy obiekt w kraju to oczywiście Stadion Narodowy, ale na szczeblu centralnym (trzy najwyższe polskie ligi) znajdziemy sporo innych stadionów, które nie odbiegają od norm. Zobaczmy, gdzie wejdzie powyżej 5 tys. osób.
 • Warszawa - Stadion Narodowy - 58274 miejsc
 • Chorzów - Stadion Śląski - 53478
 • Wrocław (gra tam Śląsk) - 45105
 • Poznań (Lech) - 42837
 • Gdańsk (Lechia) - 41620
 • Kraków (Wisła) - 33130
 • Warszawa (Legia) - 30967
 • Zabrze (Górnik) - 24563
 • Białystok (Jagiellonia) - 22372
 • Szczecin (Pogoń) - 18027
 • Łódź (Widzew) - 18018
 • Olsztyn (Stomil) - 16800
 • Lubin (Zagłębie) - 16086
 • Kielce (Korona) - 15500
 • Lublin (Motor) - 15400
 • Tychy (GKS) - 15150
 • Gdynia (Arka) - 15139
 • Bielsko-Biała (Podbeskidzie) - 15076
 • Kraków (Cracovia) - 14572
 • Rzeszów (Stal) - 11547
 • Płock (Wisła) - 10978
 • Gliwice (Piast) - 10037
 • Chorzów (Ruch) - 10000
 • Częstochowa (Raków) - 8000
 • Sosnowiec (Zagłębie) - 7500
 • Łęczna (Górnik) - 7456
 • Mielec (Stal) - 6864
 • Katowice (GKS) - 6710
 • Legnica (Miedź) - 6194
 • Radom (Radomiak) - 6000
 • Łódź (ŁKS) - 5700
 • Jastrzębie-Zdrój (GKS) - 5650
 • Grudziądz (Olimpia) - 5500

Ekstraklasa - kibice

Jak wiele traci piłka nożna bez kibiców przekonaliśmy się w dobie pandemii koronawirusa, gdy mecze rozgrywano przy pustych trybunach. Od razu można odnieść wrażenie, że ogląda się inne widowisko, inny sport, bez odpowiedniego klimatu. Sami zawodnicy też przyznawali, że inaczej się rywalizuje na boisku bez wsparcia fanów, którzy w normalnych okolicznościach na żywo dopingują drużynę. Każdy, kto choćby raz oglądał spotkanie z trybun, zamiast śledzić transmisję live w internecie czy telewizji, ma tego świadomość. Kibice to specyficzna grupa, a podziały grup sympatyków obowiązują na całym świecie. Zgody, układy, “kosy”. Przyjaźń i wrogość, wynikające z historii lub bieżących interesów czy konfliktów. I kibice kibicom nierówni, choć jedno jest pewne - fani to nieodłączny element i Ekstraklasy, i każdej innej ligi na świecie. Zobaczmy, jak licznie odwiedzali stadiony na przestrzeni wybranych trzech sezonów.

TOP5. Średnia frekwencja 2016/17:

 1. Legia Warszawa - 20455
 2. Lech Poznań - 19631
 3. Lechia Gdańsk - 17355
 4. Wisła Kraków - 13980
 5. Jagiellonia Białystok - 13493

TOP5. Średnia frekwencja 2017/18:

 1. Lech Poznań - 20697
 2. Górnik Zabrze - 18920
 3. Legia Warszawa - 16897
 4. Wisła Kraków - 14421
 5. Jagiellonia Białystok - 10995

TOP5. Średnia frekwencja 2018/19:

 1. Legia Warszawa - 17609
 2. Wisła Kraków - 16135
 3. Lechia Gdańsk - 14746
 4. Górnik Zabrze - 13205
 5. Lech Poznań - 11953

Ekstraklasa - zasady

W teorii nie ma nic prostszego niż gra w piłkę nożną. Dwie drużyny, futbolówka, dwie bramki, wygrywa ten, kto więcej strzeli. Jeśli jednak prowadzi się rozgrywki ligowe, niezbędny jest jasny i przejrzysty regulamin, by np. ustalić, który zespół znajdzie się wyżej w przypadku równej liczby punktów. Ekstraklasa, rzecz jasna, nie dopuszcza możliwości pozycji ex-aequo w tabeli dwóch lub więcej klubów. Zasady jasno wskazują, kto i w jakiej sytuacji zasługuje na lepszą lokatę. Jak ważne są dokładnie opisane reguły gry, pokazała choćby sytuacja na niższych szczeblach, gdy z powodu pandemii koronawirusa zakończono sezon przedwcześnie i trwała burzliwa dyskusja, komu należy się awans. Sprawdźmy, jak pod tym względem prezentuje się regulamin najwyższej polskiej ligi. Co po kolei decyduje o miejscu w tabeli na koniec fazy zasadniczej?
 1. Punkty
 2. Punkty zdobyte w meczach bezpośrednich
 3. Różnica goli w meczach bezpośrednich
 4. Gole na wyjeździe w meczach bezpośrednich (gdy dwie drużyny mają tyle samo pkt)
 5. Gole zdobyte w meczach bezpośrednich (gdy więcej niż dwie drużyny mają tyle samo pkt)
 6. Różnica goli w całym sezonie
 7. Gole zdobyte w całym sezonie
 8. Zwycięstwa w całym sezonie
 9. Zwycięstwa na wyjeździe w całym sezonie
 10. Lepsza statystyka kartek - im mniej punktów w tabeli kartek, tym lepiej
 11. Wyższe miejsce w klasyfikacji Pair Play
Regulamin rozgrywek Ekstraklasy ulega zmianie po fazie zasadniczej (30 kolejek). Na fazę finałową (7 kolejek) zasady są następujące:
 1. Punkty ogółem
 2. Punkty zdobyte w fazie zasadniczej
 3. Punkty zdobyte w meczach bezpośrednich w fazie zasadniczej
 4. Różnica goli w meczach bezpośrednich w fazie zasadniczej
 5. j.w., ale gole na wyjeździe liczą się podwójnie
 6. Różnica goli w całym sezonie (faza zasadnicza + faza finałowa)
 7. Gole zdobyte w całym sezonie (faza zasadnicza + faza finałowa)
 8. Wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play
Pozostając w temacie obowiązujących reguł, warto wspomnieć o tzw. “zasadzie młodzieżowca”, która nakazuje wszystkim klubom Ekstraklasy grę z przynajmniej jednym młodym piłkarzem U21 w składzie. Zacytujmy regulamin rozgrywek: “młodzieżowcem jest „zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 21 rok życia oraz zawodnik młodszy”. Wprowadzenie wspomnianego przepisu wywołało burzliwą dyskusję w środowisku, w internecie trwały przepychanki na linii zwolennicy-przeciwnicy tego pomysłu, ale ostatecznie został on przyjęty i wcielony w życie. Nie zapowiada się, by w najbliższym czasie został zniesiony
Źródło: własne
1260 PLN

Dwa Trzy bonusy na start, o łącznej wartości 1225 1260 PLN. Kod rejestracyjny: MEGABONUS

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

3100 PLN

"Pakiet Pudziana" w wysokości 3000 PLN na start gry oraz "Siano wraca", czyli 100 PLN bez ryzyka

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

550 PLN

Tydzień bez ryzyka dla nowych graczy w Superbet. Cashback 500 PLN + 50 PLN na start

1260 PLN

Dwa Trzy bonusy na start, o łącznej wartości 1225 1260 PLN. Kod rejestracyjny: MEGABONUS

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

3100 PLN

"Pakiet Pudziana" w wysokości 3000 PLN na start gry oraz "Siano wraca", czyli 100 PLN bez ryzyka

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

550 PLN

Tydzień bez ryzyka dla nowych graczy w Superbet. Cashback 500 PLN + 50 PLN na start