ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdobyła siatkarski Puchar Polski!

PLS/Piotr Sumara
62. edycję Pucharu Polski w piłce siatkowej mężczyzn 2019, rozgrywaną w dniach 26-27 stycznia 2019 we Wrocławiu, wygrała ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, pokonując w finale Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:20, 25:13, 25:27, 25:17). Podopieczni Andrei Gardiniego wrócili na tron po dwuletniej przerwie. To siódme zwycięstwo kędzierzynian w historii tych rozgrywek.
Kędzierzynie tym samym wyrównali rekordowe osiągnięcie PGE Skry Bełchatów oraz Indykpolu AZS Olsztyn, które również 7-krotnie triumfowały w rozgrywkach o Puchar Polski siatkarzy. Dodatkowo, poza nagrodami indywidualnymi, ZAKSA zgarnęła 150 tysięcy złotych nagrody finansowej za triumf w rozgrywkach.
Obydwie drużyny spotkały się już w finale Pucharu Polski, pięć lat temu i również wtedy wygrała ZAKSA, identycznym stosunkiem setów jak w niedzielę. Tyle tylko, że wtedy do roli faworyta typowani byli siatkarze z Jastrzębia, a tym razem zdobywcy trofeum.
Jastrzębianie bardzo dobrze rozpoczęli finał i długo prowadzili, nawet czterema punktami, ale gdy rywale odrobili straty, zaczęli grać nerwowo. W efekcie zamiast inauguracyjnego zwycięstwa, dostali srogie lanie w końcówce seta. W drugiej partii na boisku istniała tylko jedna drużyna, z Kędzierzyna-Koźla, bo Pomarańczowi wciąż chyba analizowali w głowach wydarzenia z pierwszej odsłony, za co zapłacili wysoką cenę. Potem na chwilę wskoczyli na swój dobry poziom, ale w czwartej odsłonie już na początku walki ZAKSA odskoczyła na pięć punktów i spokojnie dowiozła korzystny wynik.
– Cały turniej zagraliśmy zespołowo. Mieliśmy trochę problemów, ale bardzo dobrze reagowaliśmy w odpowiednich momentach. To było naprawdę cenne, pokazało naszą siłę, a ten Puchar jest nagrodą za to wszystko – podsumował Andrea Garadini, szkoleniowiec ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:20, 25:13, 25:27, 25:17)
ZAKSA: Toniutti, Szymura, Śliwka, Wiśniewski, Bieniek, Kaczmarek, Zatorski (libero) oraz Stępień, Koppers, Kalembka.
Jatrzębski: Fromm, Lyneel, Konarski, Kosok, Kampa, Hain, Popiwczak (libero) oraz Bucki, Ferens, Wolański, Gunia.
Kamil Kaczmarek27 Jan 2019 · 19:29