Brak planu, niecierpliwość, efekt gorącej głowy, poleganie na pewniakach czyli o najczęstszych błędach w typowaniu meczów u bukmachera

Nawet najbardziej doświadczonym graczom bukmacherskim zdarzają się pomyłki w analizie spotkań jednak to co ich odróżnia od graczy początkujących to przede wszystkim dobry plan i unikanie błędów, które przytrafiają się początkującym, a polegają głównie na kiepskim rozeznaniu. W bukmacherce jak w życiu sprawdza się powiedzenie o tym, że człowiek uczy się na błędach; dobry poradnik może jednak pomóc wyeliminować niedostatki z podstawowego poziomu.

Sztuka obstawiania to przede wszystkim połączenie dwóch czynników: umiejętności analitycznego myślenia, wyciągania wniosków i przełożenia teorii prawdopodobieństwa do konkretnych sytuacji boiskowych, a także psychologia czyli sztuka opanowania emocji i kierowania się wyłącznie chłodną kalkulacją, a nie tym co chwilowo dzieje się na boisku. Dobry gracz to osoba, która z jednej strony potrafi działać szybko, wyciągać wnioski z określonych sytuacji, a z drugiej jest precyzyjny i nie daje się ponieść chwilowym emocjom. Oczywiście by przynajmniej próbować działać w ten sposób potrzeba dobrej strategii, przygotowania i treningu mentalnego, czasem po prostu pewnych cech charakteru.

Większość początkujących graczy nie ma o tym pojęcia, a niektórym wydaje się, że duże wygrane zapewni im po prostu sportowa wiedza. Ta jest oczywiście niezbędna by w ogóle zająć się grą u bukmachera, ale wcale nie jest najważniejsza. Pomyślmy tylko: największą wiedzą o sporcie mają wszak przedstawiciele bukmachera, którzy zawsze podpierają się przy tym także rachunkiem prawdopodobieństwa. Mimo to zdarzają się im jednak błędy z wystawianiem zbyt wysokich kursów czy też złej oceny danej sytuacji, a kilka procent graczy mimo wszystko wychodzi na plus. Różnica między graczami, a przedstawicielami bukmachera jest jednak taka, że ci drudzy nie kierują się w swojej pracy emocjami czego zazwyczaj nie da się powiedzieć o graczach. Omówmy pięć największych błędów popełnianych przez graczy:

Brak planu gry

Początkujący gracz nie myśli o strategii gry, a raczej o tym które zakłady ma akurat grać. Mało kto na początku zastanawia się nad stawkowaniem zakładów, jeszcze mniej osób zwraca uwagę na opłacalność kursów. Najprostsza intuicja podpowiada, że jeśli znam się na sporcie to jestem w stanie znaleźć kilka spotkań, które rozstrzygną się po mojej myśli. Zazwyczaj kończy się to na obstawieniu kilku "pewniaków", może dołożeniem kilku mniej pewnych meczów (na zasadzie "powinno wejść") i oczywiście klapą całego kuponu. Dopiero po kilku przegranych następuje refleksja, że może należałoby mocniej selekcjonować typy, a te pewniaki wcale nie są tak pewne jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza po tak słabym kursie.

Dziś by dojść do pewnego poziomu wcale nie trzeba przegrać wielu kuponów choć pewnie nie obejdzie się bez testowania własnych strategii co może się skończyć przegranymi, ale na dłuższa metę może się okazać zbawienne. Własnego planu gry należy się trzymać konsekwentnie choć jednocześnie od czasu do czasu warto przeprowadzić jego ewaluację. W pewnym momencie gracz przekonuje się bowiem, że trzymanie się sztywno pewnych rozwiązań, a nawet jednych kursów powoduje granie na siłę, które prędzej czy później musi zakończyć się serią porażek. Gra bez planu nie ma jednak żadnej przyszłości.

Niecierpliwość

Wypracowanej wcześniej strategii analizowania zdarzeń sportowych, a także stawkowania należy się trzymać przede wszystkim ze względu na pokusę zwiększania stawki z uwagi na dłuższą serię wygranych. Każdy, nawet najlepszy typer w końcu natrafi na kilka porażek i będzie musiał sobie z tym poradzić. O wiele łatwiej to zrobić jeśli trzymamy się wcześniej ustalonego planu działania, a nie zaślepieni wizjami o wielkich wygranych próbujemy dostosować naszą strategię do jak najszybszego wygrywania.

Wśród najczęściej spotykanych oznak niecierpliwości należy wymienić przede wszystkim granie zbyt dużej ilości spotkań w czasie dnia, najczęściej tych wcale nie analizowanych, o których nie mamy dostatecznie dużej wiedzy albo zwiększanie stawek na pojedyncze zakłady. W obu przypadkach gracz może mieć szczęście i trafić takie zakłady jednak prędzej czy później skończy się to dla niego źle. Warto za cel postawić sobie wypracowywanie solidnego zysku przez dłuższy okres w czym pomaga liczenie Yieldu, a nie wygrywanie określonej ilości pieniędzy.

Efekt gorącej głowy

Z poprzednim błędem wiąże się ten, który objawia się zwiększeniem ilości zakładów w czasie dobrej passy, które najczęściej kończą się serią złych typowań, która potrafi się przez to przedłużyć. Niedoświadczeni gracze dążą do tego by natychmiast odegrać się za przegrany zakład co może prowadzić do grania niedostatecznie przeanalizowanych spotkań i straty w dłuższej perspektywie czasowej. Zawalić może się także dotychczasowy plan gry, do którego po stracie dużej części lub całego budżetu może nie być już powrotu.

Efekt gorącej głowy należy również rozpatrywać w kategorii początku uzależnienia od grania, które oznacza stratę nie tylko budżetu na grę, ale inwestowanie w nią większych środków pieniężnych i ich bezmyślne przegrywanie. Bukmacherka podobnie jak alkohol jest dla wszystkich którzy potrafią zachować umiar. Jeśli nie daje ona spodziewanych zysków należy się zastanowić nad traktowaniem jej wyłącznie jako hobby. W ten sposób oszczędzimy nie tylko pieniądze, ale także czas, który będzie można wykorzystać na bardziej produktywne czynności.

Poleganie na "pewniakach"

Nie ma nic bardziej oczywistego niż wygrana piłkarskiego faworyta! Wystarczy tylko stawiać na absolutnych dominatorów, a wtedy notować będziemy same wygrane. W ten sposób myśli sporo początkujących graczy, ale realia szybko weryfikują te założenia. Po pierwsze bukmacherzy dobrze znający ten efekt maksymalnie obniżają swoje kursy na drużyny o statusie zdecydowanego faworyta. Rzadko uświadczymy kursy powyżej 1.25 co oznacza, że trzeba będzie dołożyć do nich podobnych faworytów. Im więcej zdarzeń na kuponie tym mniejsza szansa na jego wejście, a kurs nawet na trzy-cztery takie typy nikogo nie rzuci na kolana. Po drugie nie było jeszcze przypadku by faworyt wygrał wszystkie spotkania w sezonie i każdy prędzej czy później gdzieś się potknie, zazwyczaj właśnie w meczu z dużo słabszym przeciwnikiem co łatwo już w następnym tygodniu wybaczą im kibice. Gracze bukmacherscy już niekoniecznie.

Opłacalność określonego typu powinna być podstawowym wyznacznikiem wyboru zdarzeń do grania o czym wspominaliśmy już w artykule poświęconym valuebetom. Granie zdarzeń poniżej pewnego poziomu kompletnie się nie opłaca, a wybieranie handicapów po wyższym kursie wcale nie jest lepszym wyjściem. W końcu mówimy o drużynach, które mogą mieć gorszy dzień albo tego dnia zlekceważyć wyraźnie słabszego rywala. Granie faworytów tylko dlatego, że są dużo mocniejsi od rywala nie ma najmniejszego sensu.

Niewystarczająca wiedza

Dobrą zasadą jest granie wyłącznie wcześniej analizowanych spotkań, ale czasem może nam umknąć ważna informacja. Kontuzja czołowego gracza, szybka zmiana trenera, o której nie poinformowała strona, którą odwiedzamy czy też kłótnia między managerem a jakimś zawodnikiem może całkowicie zmienić zapatrywanie na dany mecz i sprawić, że typ, który wcześniej obstawialiśmy okazuje się kompletnie nieopłacalny i moze zakończyć się porażką.

Łatwo w tym wypadku radzić by z graniem danego spotkania wstrzymywać się do momentu tuż przed meczem, ale czasami można szybko wykorzystać informację o braku kluczowego gracza grając typ jeszcze po wyższym kursie. Zdecydowanie jednak należy śledzić wszelkie doniesienia do ostatniej chwili by nie dać się zaskoczyć.

Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje
Ranking

Bukmacherzy

TYLKO U NAS: Wpisz kod promocyjny 1000plus29pln, a otrzymasz darmowy zakład 29 PLN bez wpłaty (+ podwojenie wpłaty do 1000 PLN). Dodatkowo wygraj podwójny bilet na mecz Polska - Izrael!

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Brak ryzyka na start!

Podczas rejestracji podaj kod 60plnmeczyki a na start otrzymasz darmowy zakład 50 PLN i punkty do wymiany na 10 PLN bez depozytu.

Do góry Treść Porady Promocje Typy
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.