Jak skutecznie typować ilość żółtych kartek w meczu piłkarskim. Analiza pracy sędziów i stylu gry drużyny

Piłka nożna oferuje ogrom możliwości różnorakich zakładów, w których można się specjalizować, z drugiej strony jednak większość z nich jest już w tak dobry sposób przeanalizowana przez przedstawicieli bukmacherów, że często trudno w nich znaleźć wartościowe opcje. Stąd coraz częściej spotykana tendencja do analizowania mniej popularnych opcji takich jak choćby rzuty rożne czy rzuty wolne. Jedną z takich opcji są także zakłady na żółte i czerwone kartki w meczu, coraz częściej spotykane w różnego rodzaju analizach bukmacherskich.

Skąd się bierze popularność tego typu zakładów?

Wydawać by się mogło, że opcji na obstawianie piłki nożnej jest tak dużo, że nie należy szukać alternatyw jeśli chodzi o typ zdarzenia jakie się będzie analizować. W rzeczywistości jednak mówimy o najbardziej popularnym sporcie, w którym specjalizuje się mnóstwo obserwatorów sportu w ogóle co prowadzi do wniosku, że jest on również najlepiej rozpracowany przez bukmacherów i w praktyce bardzo trudno tu znaleźć wartościowy zakład. Sytuacja kadrowa wszystkich zespołów czołowych lig jest dobrze znana, podobnie jak potencjał poszczególnych graczy, a bukmacherzy szybko reagują na wszelkie doniesienia o drobnych urazach czy też absencjach graczy spowodowanych sprawami osobistymi. Stąd dążenie do wyszukiwania nowego typu zdarzeń, które nie będą tak solidnie rozpracowywane.

Wielu obserwatorów jeszcze niedawno nie zwracało uwagi na zakłady na żółte czy czerwone kartki uznając je - podobnie jak również coraz popularniejsze opcje na rzuty rożne - za zdarzenia kompletnie bez wartości. Statystyki jednak pokazują, że w tego typu zdarzeniach można znaleźć wartościowe zakłady jeśli tylko weźmie się pod uwagę wszystkie czynniki. Często powtarza się, że style gry w piłce nożnej powoli acz sukcesywnie się unifikują. Rzeczywiście w najwyższych ligach angielskich nie mamy już do czynienia z ostrą grę, bo ta grozi wykluczeniami w kolejnych meczach, a w Hiszpanii nie gra się delikatnie, technicznie, obrońcy muszą tak samo jak w innych rozgrywkach być znakomicie przygotowanym fizycznie. W obu ligach pojawiają się jednak zespoły grające nieco inaczej niż ligowa średnia co przekłada się także na ilość otrzymywanych upomnień.

Styl gry zespołu

W sezonie 17/18 w Primera Division zespołem starającym się grać ostro w defensywie i na tym budującym swój styl gry było Getafe Pepe Bordalasa, której piłkarze rzeczywiście otrzymywali najwięcej żółtych i czerwonych kartek, aż o 12 punktów wyprzedzając drugą w tej kategorii drużynę Villarreal. Najwięcej punktów z czołówki ligi (przy założeniu punktu za żółtą kartkę, trzech za czerwoną "złożoną" z dwóch żółtych i pięciu za bezpośrednią czerwoną) "zdobyli" gracze czwartej pod koniec sezonu Valencii, ósme w tej klasyfikacji było Atletico co nie powinno nikogo dziwić. Dwa z trzech ostatnich miejsce zajęli gracze Realu (18) i Barcelony (19) co może pokazywać zarówno to, że grają oni najczyściej jak i to, że sędziowie nie zawsze są skłonni karać zawodników obu klubów indywidualną karą.

W Premier League najostrzej w sezonie 17/18 grali piłkarze Watford, rekordziści jeśli chodzi o bezpośrednie czerwone kartki, a także West Ham United. Na przeciwległym biegunie znaleźli się znów jak w przypadku Primera Division piłkarze drużyn z czołówki: Liverpoolu, Chelsea i Tottenhamu. Mistrzowie z Manchesteru City zajęli 13 miejsce. Te dwa zestawienia pokazują, że styl gry drużyny bezpośrednio wpływa na ilość otrzymywanych upomnień, a do tego warto też prześledzić obecność w zespole zawodników, którzy często są wyrzucani z boiska. W zespole Watford takim piłkarzem był Miguel Britos, który w 63 meczach Premier League już trzykrotnie był usuwany z boiska przez sędziego z powodu fauli lub zagrania piłki ręką.

Charakter sędziego

W ostatnim czasie jednak coraz większa popularnością cieszy się analizowanie konkretnych sędziów pod kątem częstotliwości rozdawania przez nich żółtych i czerwonych kartek. Każdy sędzia ma innych charakter, jeden jest spokojniejszy, przed upomnieniem zawodnika woli z nim porozmawiać, a dopiero za drugim razem pokazać żółtą kartkę, inny zaś woli zrobić to na początku by nie doprowadzić do zaognienia sytuacji na murawie. Często przed ważnym spotkaniem prasa podgrzewa artykuły na temat wcześniejszych kontrowersyjnych decyzji sędziego w meczu przeciwko jakiejś drużynie czy zawodnikom sugerując, że i tym razem może być on bardziej skłonny do rozdawania upomnień. W rzeczywistości arbiter znajdujący się w tym momencie w świetle jupiterów może powstrzymywać się od podejmowania pochopnych decyzji i sędziować inaczej niż wskazywałyby na to statystyki.

Rzut oka na statystyki sędziowskie z poprzedniego sezonu w meczach Premier League daje do myślenia. Różnica w średniej żółtych kartek pokazywanych przez najchętniej upominającego zawodników sędziego i tego, który robi to najrzadziej potrafi wynosić około 2 kartek co jednoznacznie dowodzi tego, że osoba sędziego jest kluczowa przy analizowaniu linii poniżej/powyżej żółtych kartek w zakładach bukmacherskich. Łącząc to z kwestią o której wcześniej pisaliśmy, a także obecnością w składzie zawodników krewkich, którzy mają w karierze niechlubne epizody piłkarskiego zaćmienia umysłu możemy dojść do wniosku, że typ na over jest w tym wypadku właściwy.

Charakter meczu

W meczach zespołów, które bardzo potrzebują punktów, a nie mają wielkiego potencjału piłkarskiego zazwyczaj mamy do czynienia z większą ilością indywidualnych upomnień. Bywa też tak, że w kadrach obu drużyn rywalizujących w danym dniu jest dużo tzw. "trudnych charakterów" i łatwo wyprowadzić graczy z równowagi. Interesujące pod tym kątem są także spotkania derbowe mające zazwyczaj wysoką temperaturę i starcia drużyn, które za sobą nie przepadają. Trendy w sędziowaniu wyznaczają jednak wielkie imprezy, a przed nimi zazwyczaj sędziowie uczestniczą w obozach przygotowawczych, na których są uczulani na pewne kwestie. Dobrze widać to było w 2018 roku w Rosji gdzie nie mieliśmy do czynienia z wieloma czerwonymi kartkami bynajmniej nie ze względu na czystszą grę, ale przede wszystkim na inną interpretację arbitrów. Nastawiając się więc na obstawianie tego typu opcji na wielkich imprezach warto sprawdzić w pierwszych spotkaniach jak do krytycznych sytuacji na boisku podchodzą arbitrzy.

Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje
Ranking

Bukmacherzy

TYLKO U NAS: Wpisz kod promocyjny 1000plus29pln, a otrzymasz darmowy zakład 29 PLN bez wpłaty (+ podwojenie wpłaty do 1000 PLN). Dodatkowo wygraj podwójny bilet na mecz Polska - Izrael!

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Brak ryzyka na start!

Podczas rejestracji podaj kod 60plnmeczyki a na start otrzymasz darmowy zakład 50 PLN i punkty do wymiany na 10 PLN bez depozytu.

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Anglia -1 (Anglia wygra przynajmniej dwiema bramkami, handicap 0:1) Anglicy w kolejnych miesiącach po mundialu w Rosji pokazali, że ich reprezentacyjna piłka jest coraz lepsza i nie powinni mieć problemów z kwalifikacją do kolejnych Mistrzostw Europy. Czesi grają przeciętnie , a choć Slavia ostatnio przypomniała o potencjale ich futbolu to jednak Anglia to dla nich zbyt wysoki poziom.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Ukraińcy w ostatnim czasie grali całkiem dobrze, dali się pokazać jako solidna w defensywie drużyna. Portugalia jest oczywiście zdecydowanie lepsza, ale zespół Santosa często ma problemy ze skutecznością i biorąc pod uwagę to, że rywale z pewnością postarają się zagrać solidnie w defensywie w tym spotkaniu może nie paść wiele bramek.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Powrót Messiego nie oznacza automatycznie tego, że Argentyńczycy będą strzelać w meczach wiele bramek, bo i z gwiazdorem Barcelony w składzie mieli problemy ze skutecznością. Wenezuela to solidny rywal, a zatem w tym meczu typujemy małą liczbę bramek.
Szwajcaria wygra Po efektownym finale rozgrywek grupowych w Lidze Narodów wiadomo już, że Helweci potrafią nie tylko grać solidnie w defensywie, ale też strzelić kilka bramek. Sama solidność powinna im dać komplet punktów przeciwko kiepskim Gruzinom, a jak pokazują poprzednie eliminacje Szwajcarzy traktują kolejne spotkania bardzo poważnie.
Do góry Treść Porady Promocje Typy
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.