Specyfika gry w snookera. Najpopularniejsze zakłady na tę dyscyplinę

Snooker jest sportem, który z roku na rok gromadzi przed telewizorami coraz więcej widzów. Decyduje o tym wspaniała oprawa Mistrzostwa Świata, a także wielkich turniejów. Sam sport jest bardzo efektowny i dość szybko kreuje gwiazdy takie jak choćby Ronny "The Rocket" O'Sullivan czy Mark Selby. Wszyscy czołowi bukmacherzy muszą więc mieć w swojej ofercie szeroki wybór zakładów na ten sport.

Snooker to sport rozgrywany na stole do angielskiego bilardu z sześcioma kieszeniami. W meczu zawsze uczestniczy dwóch graczy, którzy rywalizują w poszczególnych częściach spotkania snookerowego tzw. frame'ach. Na początku każdej cześć spotkania gracz wylosowany poprzez rzut monetą zaczyna od uderzenia białej bili tak by dotknęła przynajmniej jednej bili czerwonej. Celem jest wbicie przynajmniej jednej bili czerwonej, po czym gracz będzie mógł kontynuować wbijanie. Jeśli gracz tego nie zrobi do białej bili podchodzi przeciwnik, który ma za cel wbicie jakiejkolwiek czerwonej bili do łuzy, a jeśli mu się to powiedzie może wbijać kolorową bilę (przed próbą wbicia musi zadeklarować sędziemu i przeciwnikowi którą bilę będzie próbował wbijać).

Sytuacja, w której gracz wbija po kolei bile jest określana mianem breaka. Wbicie wszystkich bil za jednym razem, a tym samym zdobycie 147 punktów czyli break maksymalny należy do rzadkości i każdemu graczowi zliczane są tego typu osiągnięcia i dodawana do największych tryumfów w karierze jak wygrane turnieje. Dość powiedzieć, że na w snookerze nie liczy się tylko to by wbić kolejną bilę, ale by wypozycjonować się na uderzenie kolejnej, a przy odpowiednim ustawieniu na stole można powalczyć o maksymalnego breaka. Zdarza się, że dany frame przybiera bardziej defensywny charakter: gdy ustawienie na stole jest trudne, a gracze zamiast wbijać kolejne bile do kieszeni starają się w tak wymyślny sposób schować białą bilę za kolorową by gracz nie miał możliwości uderzenia i tym samym popełnił faul kosztujący -4 punkty. Mecz kończy się wtedy gdy grac uzyska 147 punktów, bezpieczną przewagę (w przypadku gdy zszumowana wartość wszystkich bil pozostałych na stole jest mniejsza niż przewaga rywala).

Najpopularniejsze zakłady w snookerze:

Zwycięzca meczu

W snookerze nie ma możliwości remisu, mecz wygrywa zawodnik, który osiągnie określoną ilość wygranych frame'ów. Przykładowo: w najbardziej prestiżowych Mistrzostwach Świata w I. rundzie należy wygrać 10 frame'ów, finał toczy się do 18 wygranych.

Azjatycki handicap na wygrane frame'y

Tak jak w przypadku sportów drużynowych jak koszykówka czy piłka nożna tak i w snookerze często mamy do czynienia z dużą dysproporcją pomiędzy zawodnikami co sprawia, że granie czystego zwycięstwa jakiegoś zawodnika mija się z celem. Typy z handicapem na frame'y pozwalają nieco zrównoważyć szanse obu zawodników. Zakład -2.5 na jednego gracza oznacza, że musi on wygrać różnicą przynajmniej trzech frame'ów, handicap dodatni +2.5 daje możliwość wygranej zakładu jeśli nasz zawodnik przegra co najwyżej dwoma frame'ami.

Powyżej/powyżej

Szeroko rozpowszechnione są również zakłady, w których liczymy wszystkie rozegrane frame'y. Powyżej 15.5 frame'a w rozgrywce toczonej do 10 wygranych oznacza, że obaj zawodnicy muszą wygrać co najmniej po 6 frame'ów, minimalny w tym wypadku wynik 10:6 oznacza 16 frame'ów i wygraną zakładu. Typ na poniżej 15.5 frame'a oznacza, że jeden z zawodników może ugrać tylko 5 frame'ów.

Dokładny wynik

W snookerze typuje się także dokładne wyniki, ilość kombinacji zależy od tego w jakiej części turnieju jesteśmy. Przy rozgrywce do 10 wygranych istnieje 20 możliwości dokładnego wyniku. Większość typów na dokładne rozstrzygnięcie meczu nie odzwierciedla więc ryzyka zagrania typu, podobnie jak ma to miejsce choćby w piłce nożnej.

Sprawdź ranking bukmacherów i nasze wyjątkowe promocje
Ranking

Bukmacherzy

TYLKO U NAS: Wpisz kod promocyjny 1000plus29pln, a otrzymasz darmowy zakład 29 PLN bez wpłaty (+ podwojenie wpłaty do 1000 PLN). Dodatkowo wygraj podwójny bilet na mecz Polska - Izrael!

Jeden z największych legalnych bukmacherów w Polsce. Brak ryzyka na start!

Podczas rejestracji podaj kod 60plnmeczyki a na start otrzymasz darmowy zakład 50 PLN i punkty do wymiany na 10 PLN bez depozytu.

Wszystkie

Typy bukmacherskie

Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Jak na drużynę tak słabo doświadczoną w grze eliminacyjnej w Europie Kosowo ma całkiem ciekawy skład i jak dotąd pokazuje się z niezłej strony choćby w Lidze Narodów. Duńczycy są oczywiście silniejsi, ale Skandynawowie zazwyczaj nie strzelają w meczach wielu goli. Spodziewamy się tu wyrównanego starcia z małą liczbą bramek.
Obie drużyny strzelą - both to score O ile o ofensywę Polaków nie ma się co martwić, bo nawet jeśli Jerzy Brzęczek rzeczywiście postawi od początku na jednego napastnika po przerwie może zmienić ustawienie np. wpuszczając Krzysztofa Piątka, o tyle defensywa jest już sporym problemem. Jan Bednarek wciąż uczy się piłki na najwyższym poziomie, a Kamil Glik ma bardzo słaby sezon w Monaco. Austria w ostatnim czasie nie imponowała, ale jeśli przypomnimy sobie poprzednie eliminacje do Euro 2016 to Austriacy przeszli je jak burza, a w swoim składzie mają kilku bardzo solidnych zawodników, większość kadrowiczów zresztą gra w Bundeslidze. Spodziewamy się wyrównanego spotkania z bramkami po obu stronach.
Belgia -1 (Belgia wygra przynajmniej dwiema bramkami, handicap 0:1) Potencjał kadry belgijskiej jest dużo większy niż rosyjskiej, która szybko może się przekonać, że dobry występ na ostatnich Mistrzostwach Świata był w dużej mierze spowodowany tym, że Rosjanie organizowali tę imprezę. U siebie Belgia nie powinna mieć problemów z pokonaniem rywala.
Poniżej 2.5 bramki (under 2.5) Chorwaci nie są zespołem, który w poszczególnych meczach często strzela wiele bramek i w eliminacjach nie powinno się to zmienić. Gospodarze są faworytem tego spotkania, ale wcale nie oznacza to, że wygrają mecz bardzo wysoko. Azerowie mogą im nie strzelić bramki, ale sami również wiele ich pewnie nie stracą.
Do góry Treść Porady Promocje Typy
×
Włącz powiadomienia przeglądarkowe i otrzymuj od nas najważniejsze wiadomości sportowe! Kliknij w poniższą instrukcję i dowiedz się, jak to zrobić.