Amerykański sen staje się faktem. Superliga potwierdzona. Kluby ogłosiły plan nowych rozgrywek. Co dalej?

Amerykański sen staje się faktem. Superliga potwierdzona. Kluby ogłosiły plan nowych rozgrywek. Co dalej?
Press Focus
Autor: Tomasz Włodarczyk 19 kwi 2021 | 05:02
Superliga stała się faktem. Na razie jako oficjalnie planowane rozgrywki przez dwanaście europejskich klubów, które zdecydowane są wziąć w nich udział. Ale kiedy i czy wystartuje? Tego na razie nie wiadomo. Przed nami jeden z najbardziej przełomowych czasów w futbolu klubowym i międzynarodowym ostatnich dekad. Szykuje się prawdziwa wojna polityczna i prawna na piłkarskich szczytach.
Od niedzielnego poranka zagraniczne media, na czele z New York Times, zaczęły informować o szokujących doniesieniach, jakoby dwanaście klubów zamierzało w najbliższych godzinach poinformować o założeniu Superligi. Rozgrywek niemal zamkniętych i zarezerwowanych dla elity z kilku krajów. Przez cały dzień informowaliśmy o tym TUTAJ.
W reakcji na te doniesienia UEFA, wspólnie z czołowymi europejskimi ligami i federacjami, stanowczo zareagowała na te prasowe doniesienia, grożąc potężnymi sankcjami, m.in. wykluczeniem z krajowych rozgrywek i zakazem występu zawodników w MŚ i ME, ale jeszcze wieczorem, dzień przed posiedzeniem Komitetu Wykonawczego, zachowywała względny spokój. Odbyła się uroczysta kolacja, a agenda poniedziałkowego spotkania została niezmienna. Agenda, której żelaznym punktem była akceptacja nowej formuły Ligi Mistrzów, mającej wejść w życie w 2024 roku, o której pisaliśmy TUTAJ.
Czekano na oficjalne ogłoszenie ze strony klubów-założycieli, które nadeszło dopiero po północy. Jakby dostosowane nie dla europejskiego kibica, a tego mieszkającego chociażby w USA, skąd pochodzi wielu partycypujących w tym projekcie właścicieli. Na stronie Liverpoolu, należącego do Fenway Sports Group, właściciela baseballowego giganta, Boston Red Sox, pojawił się taki oto komunikat:
Najważniejsze punkty, które rzucają się w oczy?
  • Superliga ma się składać z dwudziestu zespołów. Piętnaście z nich tytułowanych jest jako kluby-założyciele, które miałyby zagwarantowany udział w rozgrywkach.
  • Na razie "zapisało" się dwunastu europejskich gigantów: AC Milan (Włochy), Juventus FC (Włochy), Inter Mediolan (Włochy), Atletico Madryt (Hiszpania), Real Madryt (Hiszpania), FC Barcelona (Hiszpania), Liverpool FC (Anglia), Manchester City (Anglia), Manchester United (Anglia), Arsenal FC (Anglia), Chelsea FC (Anglia), Tottenham Hotspur (Anglia).
  • Dla pozostałych pięciu miejsc ma istnieć mechanizm pozwalający zakwalifikować się do Superligi. Mecze miałyby być rozgrywane w ciągu tygodnia. Kluby chcą pozostać w krajowych ligach. Sezon Superligi miałby się zaczynać w sierpniu. Pierwszym szefem Superligi został Florentino Perez. Jego zastępcą jest Andrea Agnelli.
Poza wstępnymi zasadami w oczy bardzo szybko rzucają się liczby. Plany wdrożenia Superligi przyspieszyły z powodu pandemii i rosnących strat klubów, a zaproponowane nowe rozwiązanie przez UEFA były dla założycieli niesatysfakcjonujące. Sami przekonują, że są w stanie zagwarantować znacznie większe przychody, którymi mogą się podzielić.
O jakich kwotach mówimy?
- Płatności solidarnościowe mają być znacznie większe niż te gwarantowane przez obecne europejskie rozgrywki i po wstępnej fazie organizacji rozgrywek przekroczyć 10 miliardów euro. Rozgrywki będą zbudowane na zrównoważonej poduszce finansowej. W zamian za poświęcenie i wkład w projekt rozgrywek kluby założycielskie mają otrzymać 3,5 miliarda euro, aby rozwinąć infrastrukturę rozgrywek i zminimalizować skutki pandemii COVID.
W skrócie gra toczy się o gigantyczne, wręcz szokujące stawki. Oświadczenie składa się z wielu obietnic, ale na tym etapie nie wiadomo dokładnie, co się za nimi kryje, i czy nie jest to mydlenie oczu, aby zyskać odrobinę przychylności. Być może namówić kolejne kluby do rozłamu.
Nieco więcej faktów odsłania dziennikarz James Corbett, który miał wejść w posiadanie dokumentów dotyczących finansowania Superligi:
W rzeczywistości tylko sześć klubów (nie ujawnia nazw) miałoby otrzymywać równą i znacznie większą nagrodę za udział w Superlidze w wysokości 350 milionów euro. Reszta dostawałaby nawet 250 milionów mniej.
Dodatkowo pięć klubów, które kwalifikowałoby się do Superligi z zewnątrz, nie miałoby głosu w sprawach organizacyjnych. Nie otrzymałoby również kawałka tortu z praw marketingowych mających stanowić 15 procent całości. Dochód dzielony po równo? Nic z tych rzeczy. Tylko połowa idzie do jednej puli. Reszta do podziału pomiędzy kluby założycielskie. To ok. 1,85 miliarda euro.
Sam sukces sportowy też nie miałby większego znaczenia. Za udział w fazie grupowej klub otrzymałby 180 milionów, ale zwycięstwo w Superlidze wyceniane jest już tylko na 30 milionów. Za wygraną w Lidze Mistrzów można zgarnąć 120 milionów. Sukces w finale oznacza 300 procent więcej w kasie niż sam start, ale nagrody w nowym formacie mają być jeszcze wyższe.
Chodzi więc o bogacenie się największych - Liverpoolu, Juventusu czy Realu. Załóżmy, że klub z zewnątrz, dajmy na to Leicester City, wygrałby Superligę - i tak zarobi o połowę mniej niż założyciel Superligi za sam udział w fazie grupowej...
Nie należy się więc łudzić, że w tej grze chodzi o kogoś więcej spoza układu buntowników, którzy wystawili na ogromną próbę solidarność piłkarskiego świata. Świata zapatrzonego w generowanie jak największych zysków, ale wciąż opartego na zasadach rywalizacji sportowej. W przypadku Superligi mamy już ogromny skręt w stronę sportów amerykańskich, w których model największe kluby Premier League były zapatrzone od kilkunastu lat. Aż w końcu zostały przejęte przez ludzi posiadających w swoim portfolio zespoły w NBA, NFL czy MLB.
Ogłoszenie Superligi zderzyło się z ogromnymi protestami grup kibicowskich. Wszystkie ostro potępiły plany stworzenia nowych rozgrywek. Jednak czy to coś da? Teraz ruch należy do UEFA, FIFA, federacji i rządzących największymi ligami. Nie wyobrażam sobie, aby nie uderzyły z największą siłą. Tak jak napisały w oświadczeniu. Ogon już zaczyna machać psem więc to ostatni czas na reakcję.
Szykuje się wielka batalia polityczna i prawna. Już teraz pojawiają się wątpliwości, czy władze piłkarskie będą mogły wyrzucić z rozgrywek zbuntowane kluby. Czy mogą zakazać piłkarzom udziału w EURO czy mundialu. Można sobie wyobrazić, że założyciele Superligi posługują się w swych ruchach analizami najlepszych kancelarii prawniczych. Stąd prognoza wieloletniego sporu.
Czy do futbolu na dobre wmieszają się rządy i Unia Europejska? Wiele krajów, np. Włochy, udzielają klubom ulg podatkowych. Czy zostaną one zniesione dla buntowników? Unia Europejska już zabrała głos. Podobnie premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson:
A może strony znów się dogadają, jak to w wielkiej polityce bywa. Całe to zamieszanie jest jednak wielką i bezczelną formą nacisku, aby dać największym jeszcze więcej? Pewne jest, że jesteśmy już jednak na innym etapie grożenia. Do tej pory wyglądającego jak wymachiwanie wyimaginowanym kijem. Kij właśnie stał się realny. Nie, elita wyciągnęła w stronę UEFA nóż i widać, że raczej nie zawaha się wbić go prosto w plecy, które w dużej mierze wyniosły ją do obecnej pozycji.
Przecież Andrea Agnelli, szef Juventusu, i wiceprezydent Superligi, do wczoraj zasiadał we władzach UEFA i ECA - organizacji zrzeszającej ponad 200 europejskich klubów. Tej drugiej był szefem. Szef odpowiadający za dobro organizacji? Nic z tych rzeczy. Po cichu i w mniejszej grupie wymyślił lepszy plan, choć w piątek ECA zgodziła się procedować nowy format LM ramię w ramię z UEFA. Cynizm w czystej postaci.
Jeśli na stole toczy się gra o naprawdę nieprzyzwoitą kasę, nie ma czegoś takiego jak jasne reguły i ostateczne decyzje. Wszystkie chwyty dozwolone. I chyba nikt nie ma już wątpliwości (świadczą o tym nawet przepisy Superligi), że nie chodzi tutaj o sport.
author picture

Tomasz Włodarczyk

Spodobał Ci się tekst tego autora?

Czytaj kolejne

Podoba Ci się plan Superligi?

  • TAK 24.35%
  • NIE 75.65%
pokaż wyniki
Źródło: własne
STS
1510 PLN

Oferta powitalna 1200 1510 PLN złożona z aż trzech bonusów! 281 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

Betfan
1600 PLN

Na start 1600 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 1000 PLN. Kod MEGABONUS

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Superbet
584 PLN

Z kodem promocyjnym MECZYKI cashback 500 PLN + freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + bonus 50 PLN

Dyskusja 105

19 kwi 2021 | 05:56
0
Wiecie co najlepsze ? Że Uefa też wystartuje z rozgrywkami. Ja będę wolał sobie obejrzeć Mecz ambitnej Atalanty załóżmy z Borussia , niż 30 raz mecz tych samych klubów
19 kwi 2021 | 07:07
0
Witam nie bedzie zadnej superligi. Kluby oficjalnie musiały by opuścic UEFA a to by oznaczalo wiele problemów np z transferowaniem zawodników ich certifikatami I tp. Pamietasz lament jak Anglia wychodzila z Unii? Bo Angielskie kluby maja teraz zaostrzony rygor sprowadzania graczy z UE. UEFA ma pare asòw w rekawie.
19 kwi 2021 | 08:08
0
No proszę:p Jankesi jeszcze na tej płaszczyźnie nie przeprowadzili inwazji:) Znaleźli broń znaczy forsę masowego rażenia?:)
19 kwi 2021 | 14:00
0
Przede wszystkim wystarcza nałożenie sankcji na mniejsze kluby za transfer piłkarza do superligi. Wtedy nikt nie będzie sprzedawał piłkarzy do superligi i ta stanie się po 3-4 latach ligą lesnych dziadków, gdzie najbardziej ekscytujący piłkarze zostanę w LM
19 kwi 2021 | 18:59
0
Certyfikat to może mieć telewizor, albo pralka. Dziękuję za uwagę.
19 kwi 2021 | 20:36
0
Chyba nie wiesz o czym mowisz kazdy pilkarz ma tak zwana swoja karte zawodnicza która nalezy do FIFA I UEFA. I np nad ich transferem zgode musi wydac UEFA jesli tej zgody nie wyda zawodnik nie moze odejsc bo ona posiada jego karte zawodnicza czy cos takiego. Przyklad Grosicki zpoznil sie kilka minut z transferem w zimie I w tedy decydowala UEFA czy taki Transfer zakceptowac czy odrzucic bo ona ma decydujace zdanie. I np moze zabronic zawodnikowi przejsc do tych klubow z Superligi chyba ze zrzeknie sie przynaleznosci zawodniczej do UEFA I FIFA co spowoduje ze taki zawodnik nie bedzie mogl grac w rozgrywkach nad ktorymi piecze ma FIFA jak MŚ, Copa America, Puchar Narodòw Afryki czy UEFA ME, czy Liga Narodów. W tedy np takiego zawodnika mozemy nie zobaczyc nawet to tak na marginesie w PES czy FIFA badz FM jesli isc tak dla fanow wirtualnej pilki.
19 kwi 2021 | 20:54
0
No dobra czyli jest rzeczą jak mój czy twój telewizor. Karta zawodnicza? czy akt własności? NIEWOLNICTWO. Idziesz się zaszczepić dostaniesz "paszport" "certyfikat" itp. mi się to kojarzy z bydłem na wielkiej farmie.
19 kwi 2021 | 07:40
0
superliga to po prostu prowokacja nic więcej, za kilka dni dojdą do porozumienia
19 kwi 2021 | 09:05
0
Dlaczego uważacie, że kluby nie mają prawa stworzyć sobie własnych rozgrywek tylko być niewolnikami i we wszystkim słuchać się jakiejś skorumpowanej organizacji typu UEFA?
19 kwi 2021 | 09:53
0
Za decyzjami tych klubów stoją przede wszystkim ich właściciele, którzy traktują to tylko i wyłącznie w kategoriach biznesu. Nie interesuje ich żaden sukces sportowy, kibice - tylko kasa.

Gdyby chcieli ją zaprojektować w sposób, by nosiła znamiona rywalizacji to po pierwsze byłby równy podział zysków (jak Premier League), po drugie 3-4 najsłabsze zespoły z tej ligi by spadały. W ten sposób ambitne zespoły, jak np. BVB, która miała super sezon w Lidze Mistrzów, ale może się do niej nie złapać, bo nie idzie jej na krajowych boiskach i tak zagrałaby w przyszłym roku w Superlidze. Większa przewidywalność, elastyczność w planowaniu budżetów i rywalizacja byłyby plusami. W tej formie jest to brak szacunku dla kibiców.
19 kwi 2021 | 09:12
0
Krzysiek super, ale właśnie dlatego jest to skierowane na amerykańskiego kibica. Im się takie rzeczy nie nudzą. USA robi gigantyczne postępy w piłce i przypuszczam że za kilka lat będą potęgą, dlatego sprawa wyprzedza kilka lat. Według mnie to nie jest tylko zamach na Uefe ale też NHL i NFL czy nawet NBA
19 kwi 2021 | 10:10
0
Co sezon musisz te same mecze do znudzenia
19 kwi 2021 | 05:36
0
W dupie z tą super liga wolę LM
19 kwi 2021 | 06:11
0
Bogaci beda jeszcze bogatsi, a biedni no coz... Zycie.
Oby im ta mamona i pazernosc bokiem wyszla.
19 kwi 2021 | 05:58
0
Pieniądz rządzi liczy się tylko kasa kasa.....
19 kwi 2021 | 05:43
0
Chciwość zabija nie tylko "kopaną".
19 kwi 2021 | 07:04
0
Jeżeli wejdzie w życie superliga, będę oglądał zespoły rzędu lazio, borussia, monaco Leeds itd. Ta liga się zrobi straszna jak real z Juventusem będzie po raz piąty grał rezerwowym składem bo za udział jedt 3 razy więcej kasy niz za zwycięstwo ligi
19 kwi 2021 | 07:29
(Edytowany)
Tak umiera futbol.
0
Tak umiera futbol. Niech Amerykanie wypierdalają i się trzymają swoich dyscyplin.
19 kwi 2021 | 06:36
0
Smutne że te 15 klubów chce sobie poprostu zapewnić pewną wielką kasę co roku. Co roku te same mecze zpowszednieją. Ciekawy jestem teraz tej wojny UEFA i jak to się rozwinie. Jak będą chcieli piłkarzy z euro wywalić to zaraz Perez zrobi swoje euro...
19 kwi 2021 | 07:50
0
Od międzynarodowych jest FIFA
19 kwi 2021 | 07:41
0
Już jedną superliga jest Turecka nie wiem po co komu druga
19 kwi 2021 | 06:51
0
Po co ludziom aż tyle forsy?
19 kwi 2021 | 07:57
0
Upadek futbolu.
19 kwi 2021 | 07:03
0
Witam spokojnie zadnej Superligi nie bedzie a na pewno nie w tym krztałcie to straszak na Lige Mistrzów. Najwieksze kluby zrobiły santaż z prostego powodu za malo miejsc w LM dla nich. Po drugie kwota startowa w rozgrywkach jest za mala. Pewnie rozbija sie tez to o transmisje telewizyjne. A wyszlo to teraz bo miało byc zebranie UEFA ktoś z dziennikarzy miał dobrze zaplacone zeby opublikowac to wszystko teraz w odpowiedniej chwili. Nikt nie pomyslal o jednej rzeczy cały rynek transferowy nalezy do UEFA I FIFA tam tez sa zrzeszeni pilkarze. I zwyczajnie moze sie okazac ze UEFA moze zabronic transferowania zawodników do tych klubów bo złamali zasady europejskie. To nie jest tak ze taki Real Madryt np Liverpoolem moga robic co chca. Podlegają pod pewne zasady prawne I tp które byly zawarte z Unia Europejska. Znaczy Angielskie kluby moga robic co chca bo nie sa w Unii ale pamietacie jaki byl lament z utrudnieniami na pozykiwanie zawodnikow z Unii Europejskiej? Unia moze dowalic Angielskiej pilce I zaostrzyc zasady sprowadzania pilkarzy do Anglii. Pilka juz dawno nie jest sportem to biznes. Najwieksze kluby buntuja sie ze te male ich dościgaja. Przykład Anglia West Ham I Leicester sa wyzej niz Liverpool czy Tottenham badz Arsenal. Czy we Wloszech. Pewnie rozgrywka toczy sie o to by np zwiekszyc ilosc miejsc premiowanych gra w Lidze Mistrzów. Do 6 w Anglii czy we Wloszech. By pula startowa I podzial z praw byly wieksze dla wiekszych. Typowy straszak spokojnie Superligi nie bedzie.
19 kwi 2021 | 07:22
0
Przykre jest, że komercjalizacja piłki nożnej uderzy zapewne najbardziej w Europejczyków. Pieniądze które będą wykładane na SuperLigę będą musieli finansować w dużej mierze kibice.

W Europie jest 750-800mln ludzi, w Azji ponad 4mld. Kalkulacja jest prosta. Dla Azjatów czy nawet Amerykanów nie będzie istotna historia i tradycje, a show. Nawet jak spora część Europy zbojkotuje (chodzi mi o kibiców) to jest to wkalkulowane. Puszczą mecze w godzinach sprzyjających rynkowi azjatyckiemu i będziemy mogli szczekać, a i tak nic nie ugramy.

Przykre to, bo na samą myśl o meczach SuperLigi nie chce mi się tego oglądać. Będzie to zwyczajnie nudne i monotonne. Zerowa celowość tych rozgrywek poza pieniędzmi. Kasa Misiu, kasa... jak mawiał klasyk.
19 kwi 2021 | 06:42
0
Piłkarskie kluby są już jak korporacje, smutne, tylko $ :(
19 kwi 2021 | 08:39
(Edytowany)
I tym o to sposobem piłka nożna oficjalnie została zabita. Szkoda że w imię ich chorych ambicji najbardziej ucierpią kluby pokroju Szachtara , Atalanty , Ajaxu czy BVB które swoją ambicja nie raz potrafią sprawiać niespodzianki i przyjemnie się ogląda jak czasami potrafią pokonac najlepszych. No i oczywiście są też kuzniami talentów a gdzie ci zawodnicy mają się pokazać a nie wstarciach z zespołami z czołówki. Tyle lat wspaniałej historii LM została zabita i to wszystko w imię pieniedzy.
0
I tym o to sposobem piłka nożna oficjalnie została zabita. Szkoda że w imię ich chorych ambicji najbardziej ucierpią kluby pokroju Szachtara , Atalanty , Ajaxu czy BVB które swoją ambicja nie raz potrafią sprawiać niespodzianki i przyjemnie się ogląda jak czasami potrafią pokonac najlepszych. No i oczywiście są też kuzniami talentów a gdzie ci zawodnicy mają się pokazać a nie wstarciach z zespołami z czołówki. Tyle lat wspaniałej historii LM została w przekreślona w jednej sekundzie i to w imię czego ? Moim zdaniem ta tzw superliga nie ma prawa przetrwać. Na początku może to będzie interesujące bo kto nie chce oglądać starcia gigantów ale ludzia za jakiś czas się to znudzi jak ci sami będą cały czas ze sobą grac.
19 kwi 2021 | 12:27
0
Lubisz oglądać mecze gigantów? Przecież te mecze w większości przypadków to wielkie gówno. Przykład ostatni mecz Chelsea z City. Na meczykach zapowiedź, "wielki mecz na Wembley" w rezultacie w tym wielkim widowisku padł jeden gol. Ja tam wolę obejrzeć Lazio z Benevento czy Cagliari z Parmą gdzie goli i emocji było o wiele więcej niż w tym "wielkim meczu".
19 kwi 2021 | 06:50
0
"Kluby chcą pozostać w krajowych ligach Sezon Superligi miałby się zaczynać w sierpniu"

7 rano i kurwa na start oczywiście nie po polsku.
19 kwi 2021 | 07:21
0
Niestety, Ligi marketingowo nie będą mogły odpuścić sobie udziału tych drużyn np. w PL całe umowne top 6 by wyleciało i zostaną na lodzie
19 kwi 2021 | 07:58
0
A kto z ekstraklapy bedzie gral w tej superlidze? 😜🤣
19 kwi 2021 | 08:34
0
Po pierwsze nie wiem czemu od razu argumentuje się, że w ameryce też tak jest... że NBA itd ... To nie znaczy, że to jest dobre bo ja uważam, że chujowe np. , amerykańce już się do tego przyzwyczaili, może też specyfika sportu jest taka ..
I na chuj tym klubom takie pięniądze.. to znaczy , że teraz transfery będą po 500 mln ? a byle grajek będzie zarabiał 50mln za sezon ? ja pierdolę do czego to zmierza :)
19 kwi 2021 | 11:30
0
Czyli PSG wygra w tym roku Ligę Mistrzów, a potem powiedzą, że jednak przechodzą do Superligi 😏
STS
1510 PLN

Oferta powitalna 1200 1510 PLN złożona z aż trzech bonusów! 281 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

Fortuna
2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

Betfan
1600 PLN

Na start 1600 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 1000 PLN. Kod MEGABONUS

Betclic
550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

Superbet
584 PLN

Z kodem promocyjnym MECZYKI cashback 500 PLN + freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę + bonus 50 PLN