Liga Europy

23 / 24

Statystyki

Liga Europy 2023/2024
Liga Europy 23/24

11-stka tygodnia

Liga Europy 2023/2024
Liga Europy
-
Ostatni skład

Liga Europy mecze Europa League

Mecze Ligi Europy - zasady rozgrywek

Mecze Ligi Europy rozgrywane są pomiędzy 56 drużynami z całego Starego Kontynentu. Rozgrywki te przeznaczone są dla drużyn, które zajęły wysokie miejsca w swoich ligach krajowych, ale nie udało im się dostać do Ligi Mistrzów. W całym sezonie rozgrywanych jest 205 meczów, a wszystko wieńczy oczywiście wielki finał, który co roku odbywa się na innym stadionie. 

Zmagania w Lidze Europy rozpoczynają się od kwalifikacji, w których drużyny walczą o promocję do fazy grupowej. Ten etap przechodzi tylko 21 ze 176 zespołów. W fazie grupowej udział bierze łącznie 56 ekip, które dzielą się na 14 grup. Z każdej grupy wyjść mogą tylko dwa zespoły, które zdobyły najwięcej punktów. Za zwycięstwo otrzymuje się ich komplet, czyli 3, za remis obaj rywale otrzymują po punkcie, a w przypadku przegranej nie ma żadnej zdobyczy punktowej. Kolejnym etapem jest już faza pucharowa, którą rozpoczyna 1/16 finału. Oznacza to, że udział w niej biorą 32 drużyny. 

Liga Europy mecze - najbardziej utytułowane kluby

Liga Europy pod tą nazwą występuje od sezonu 2009/10. Wcześniej rozgrywki te były znane jako Puchar UEFA. Historia turnieju sięga sezonu 1971/72, a pierwszym zwycięzcą został londyński Tottenham Hotspur. Zespołem, który zdobył najwięcej pucharów w tych rozgrywkach jest jednak hiszpańska Sevilla - sezonach 2013/14, 2014/15 i 2015/16 klub ten wygrywał rozgrywki trzy razy z rzędu i wyśrubował swój rekord do 6 pucharów. Hiszpańskie drużyny łącznie zdobyły 13 takich trofeów, co daje im pierwsze miejsce w klasyfikacji krajów. Na drugim miejscu są Włochy i Anglia z 9 pucharami. 

Tuż za Sevillą w tej klasyfikacji plasują się aż cztery kluby, które wygrywały te rozgrywki trzykrotnie. Są to: Inter Mediolan, Juventus FC, Atletico Madryt i Liverpool FC. Najlepszą drużyną Niemiecką jest natomiast Borussia Moenchengladbach z dwoma tytułami. Jedynym klubem nie należącym do jednej z pięciu czołowych lig piłkarskich w Europie, który 2 razy wygrał ten turniej, jest szwedzki IFK Goeteborg.

Liga Europy UEFA wyniki na żywo

Liga Europy UEFA to jedna z najważniejszych europejskich rozgrywek klubowych w piłce nożnej, a kibice na całym świecie gorączkowo śledzą jej wyniki na żywo. Oficjalna strona UEFA oraz aplikacje mobilne są niezawodnymi źródłami aktualnych informacji, oferując relacje na żywo, składy drużyn oraz statystyki. Dodatkowo, wiele platform online specjalizujących się w relacjonowaniu wydarzeń sportowych oraz popularne serwisy sportowe i portale informacyjne również oferują aktualizacje na temat Ligi Europy.

Liga Europy wyniki live

Media społecznościowe, takie jak oficjalne profile UEFA oraz klubów, są kolejnymi miejscami, gdzie można znaleźć świeże wyniki live, ogłoszenia i skróty meczów. Dla osób preferujących tradycyjne metody śledzenia wyników, istnieją także telewizyjne stacje sportowe transmitujące mecze na żywo oraz dostarczające regularne aktualizacje wyników i relacji. Dzięki różnorodnym źródłom informacji, kibice mogą być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i emocjonującymi momentami Ligi Europy UEFA.