Liga Europy

23 / 24

Najlepsi Strzelcy

Liga Europy 2023/2024
Liga Europy
Wszystkie druzyny

11-stka tygodnia

Liga Europy 2023/2024
Liga Europy
-
Ostatni skład

Liga Europy mecze Europa League

Mecze Ligi Europy - zasady rozgrywek

Mecze Ligi Europy rozgrywane są pomiędzy 56 drużynami z całego Starego Kontynentu. Rozgrywki te przeznaczone są dla drużyn, które zajęły wysokie miejsca w swoich ligach krajowych, ale nie udało im się dostać do Ligi Mistrzów. W całym sezonie rozgrywanych jest 205 meczów, a wszystko wieńczy oczywiście wielki finał, który co roku odbywa się na innym stadionie. 

Zmagania w Lidze Europy rozpoczynają się od kwalifikacji, w których drużyny walczą o promocję do fazy grupowej. Ten etap przechodzi tylko 21 ze 176 zespołów. W fazie grupowej udział bierze łącznie 56 ekip, które dzielą się na 14 grup. Z każdej grupy wyjść mogą tylko dwa zespoły, które zdobyły najwięcej punktów. Za zwycięstwo otrzymuje się ich komplet, czyli 3, za remis obaj rywale otrzymują po punkcie, a w przypadku przegranej nie ma żadnej zdobyczy punktowej. Kolejnym etapem jest już faza pucharowa, którą rozpoczyna 1/16 finału. Oznacza to, że udział w niej biorą 32 drużyny. 

Liga Europy mecze - najbardziej utytułowane kluby

Liga Europy pod tą nazwą występuje od sezonu 2009/10. Wcześniej rozgrywki te były znane jako Puchar UEFA. Historia turnieju sięga sezonu 1971/72, a pierwszym zwycięzcą został londyński Tottenham Hotspur. Zespołem, który zdobył najwięcej pucharów w tych rozgrywkach jest jednak hiszpańska Sevilla - sezonach 2013/14, 2014/15 i 2015/16 klub ten wygrywał rozgrywki trzy razy z rzędu i wyśrubował swój rekord do 6 pucharów. Hiszpańskie drużyny łącznie zdobyły 13 takich trofeów, co daje im pierwsze miejsce w klasyfikacji krajów. Na drugim miejscu są Włochy i Anglia z 9 pucharami. 

Tuż za Sevillą w tej klasyfikacji plasują się aż cztery kluby, które wygrywały te rozgrywki trzykrotnie. Są to: Inter Mediolan, Juventus FC, Atletico Madryt i Liverpool FC. Najlepszą drużyną Niemiecką jest natomiast Borussia Moenchengladbach z dwoma tytułami. Jedynym klubem nie należącym do jednej z pięciu czołowych lig piłkarskich w Europie, który 2 razy wygrał ten turniej, jest szwedzki IFK Goeteborg.