Ekstraklasa

Polska
23 / 24

Ekstraklasa terminarz - liga polska. Poznaj aktualną tabelę i mecze Ekstraklasy

Ekstraklasa terminarz

W tym miejscu widnieje zawsze aktualny i szczegółowy terminarz PKO Ekstraklasy, czyli najwyższej piłkarskiej klasy rozgrywkowej w Polsce. Oprócz tego, można zapoznać się z innymi informacjami i danymi, dotyczącymi tych rozgrywek. 

Na stronie terminarza Ekstraklasy można przenieść się również do profili z poprzednich sezonów i zobaczyć, jak wyglądały kalendarze polskiej ligi z poprzednich edycji rozgrywek. Na górze znajdują się mecze, które czekają jeszcze na swoją kolej, a pod nimi widnieją te spotkania, które zostały już rozegrane. 

Po kliknięciu w wybrany mecz, przeniesiemy się na jego profil ze szczegółowymi informacjami - wynikiem, statystykami, przebiegiem spotkania, składami, nazwiskiem sędziego głównego oraz liczbą kibiców, którzy zasiedli na trybunach. 

Tuż obok terminarza Ekstraklasy znajduje się lista najnowszych informacji, które mają związek z ligą polską. Znaleźć tu można także tabele statystyk indywidualnych Ekstraklasy: kanadyjską, najlepszych strzelców, asystentów oraz piłkarzy, którzy obejrzeli największą liczbę kartek. 

Terminarz polskiej ligi 

Ekstraklasa to najwyższa piłkarska klasa rozgrywek klubowych w Polsce. Pod tą nazwą rozgrywki występują od sezonu 2008/09. Wcześniej, od 1949 roku nazywały się po prostu I liga polska, czyli tak, jak w tym momencie druga klasa rozgrywkowa. W XXI wieku rozgrywki zostały zdominowane głównie przez dwa kluby: Wisłę Kraków oraz Legię Warszawa. Do “Białej Gwiazdy” należała pierwsza dekada nowego millenium, ale później prym wiodła już przede wszystkim drużyna ze stolicy. 

W międzyczasie mistrzostwo Polski zdobywały jeszcze inne drużyny, jak Lech Poznań, Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław czy Piast Gliwice. Żadna z nich nie potrafiła jednak na długo przerwać dominacji Legii. 

We wcześniejszych latach najlepszymi drużynami w kraju były ekipy ze Śląska: Ruch Chorzów oraz Górnik Zabrze. Obie do dziś plasują się w czołówce najbardziej utytułowanych klubów w Polsce, ale swoje ostatnie tytuły mistrzowskie zdobyły w końcówce lat 80. O ile Górnik Zabrze wciąż liczy się w krajowej piłce i należy do elity, o tyle Ruch Chorzów podupadł i kompletnie stracił swoją pozycję.