Mistrzostwa Świata

22 / 23

Statystyki

Mistrzostwa Świata 2022/2023
Mistrzostwa Świata 22/23

11-stka tygodnia

Mistrzostwa Świata 2022/2023
Mistrzostwa Świata
-
Ostatni skład

MŚ 2022 grupy

Najbliższe Mistrzostwa Świata będa ostatnim takim turniejem w historii. Na Mundial MŚ 2022 mecze przyjadą rozgrywać 32 reprezentacje, od kolejnej imprezy będzie ich 48. Tradycyjnie już rywalizację rozpocznie faza grupowa MŚ 2022, a następnie gra toczyć się będzie systemem pucharowym. Podczas turnieju, który ugości Katar grupy czterozespołowe stanowią pierwszy etap zmagań. W sumie będziemy mogli obserwować mecze rozgrywane przez osiem grup mundialu, rozlosowanych podczas ceremonii 1 kwietnia w Doha. Na mistrzostwa świata tabela MŚ 2022 tej fazy turnieju jest już zatem znana. 

Określony został jasny klucz tego, jak na mistrzostwa świata grupy MŚ 2022 będą losowane. W każdej grupie na mundial mecze może rozgrywać tylko jedna drużyna z danej konferencji. Wyjątkiem jest tu Europa, skąd w grupie mogły znaleźć się dwie drużyny. Kto powalczy na turnieju? Tutaj także były przejrzyste reguły tego, jakie reprezentacje mogą odwiedzić Katar. Grupy MŚ 2022 rozlosowano z drużyn, które awansowały do turnieju według schematu:

 • 1 reprezentacja gospodarza, czyli Katar. Grupa A została od razu przypisana dla tej drużyny
 • 13 reprezentacji z Europy (dziesięciu zwycięzców grup i trzy drużyny z baraży)
 • 5 reprezentacji z Afryki (pięciu zwycięzców 3 rundy kwalifikacyjnej)
 • 4 reprezentacje z Ameryki Południowej (cztery najlepsze drużyny z eliminacji + jedna z 5 miejsca, która weźmie udział w barażach międzykontynentalnych)
 • 4 reprezentacje z Azji (mistrzowie i wicemistrzowie dwóch grup eliminacyjnych + zwycięzca dwumeczu pomiędzy drużynami z trzecich miejsc, który weźmie udział w barażach międzykontynentalnych)
 • 3 reprezentacje ze strefy CONCACAF (trzech zwycięzców rundy finałowej + jedna drużyna z czwartego miejsca, która weźmie udział w barażach międzykontynentalnych)
 • 2 reprezentacje, które wygrają baraże międzykontynentalne (weźmie w nich udział: jedna drużyna z Ameryki Południowej, jedna z Azji, jedna ze strefy CONCACAF i jedna z Oceanii)

Aby pojechać na mistrzostwa świata 2022 mecze eliminacyjne musiało rozegrać 31 z 32 dwóch zakwalifikowanych drużyn. Katar miejsce dostał “z urzędu” jako gospodarz turnieju.

Mistrzostwa świata GRUPY

Na mundial grupy są już rozlosowane, poniżej prezentujemy zatem jak będzie wyglądała rywalizacja w tej fazie turnieju. Przypomnijmy, że podczas turnieju mistrzostw świata Katar 2022 grupy rozpoczną rywalizację dość nietypowo, bo dopiero w listopadzie, co jest odstępstwem od tradycyjnego, letniego turnieju mundialu. Na mistrzostwa świata tabela MŚ 2022 ułożyła się następująco:

MŚ 2022 grupa A

Katar, Ekwador, Senegal, Holandia

Mundial grupa B

Anglia, Iran, USA, Walia/Szkocja/Ukraina

MŚ 2022 grupa C

Argentyna, Arabia Saudyjska, Meksyk, Polska

Mundial grupa D

Francja, Zjednoczone Emiraty Arabskie/Australia/Peru, Dania, Tunezja

MŚ 2022 grupa E

Hiszpania, Kostaryka/Nowa Zelandia, Niemcy, Japonia

Mundial grupa F

Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja

MŚ 2022 grupa G

Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun

Mundial grupa H

Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa

Jak widać, został zachowany opisany wcześniej schemat losowania grup na mundial. Tabela każdej z grupy składa się z czterech zespołów. Każda z nich pochodzi z innej federacji, za wyjątkiem Europy, która może mieć dwie reprezentacje w jednej grupie. Mundial wywalczyły także drużyny, które rywalizowały w spotkaniach barażowych.

Sytuacja tak się ułożyła, że niektóre decydujące o awansie na mistrzostwa świata mecze rozegrane zostały już po losowaniu grup Mundialu. Dlatego też podczas samej ceremonii zadbano o to, aby przy dowolnym rozstrzygnięciu utrzymać obowiązujące zasady. Dlatego np. zwycięzcy międzykontynentalnych meczów barażowych nie mogli trafić do grup, które miały już przydzielone wcześniej drużyny z danych dwóch federacji.

Mundial rozgrywki - zasady kolejności miejsc w grupach MŚ 2022

Na rozgrywki Mundialu warto poznać regulamin, który określa jak na koniec rywalizacji grupowej wyglądać będą dla poszczególnych grup tabele MŚ 2022. Przypomnijmy, że do dalszej fazy zmagań awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy Mundialu. Rzecz jasna najbardziej oczywistym kryterium są tutaj punkty, które każda drużyna zdobywa za rozegrane na Mundialu mecze. Co jednak przy równej liczbie “oczek” w grupowej tabeli MŚ? W tym przypadku rozgrywki Mundialu mają jasny regulamin. Pod uwagę brane są inne kryteria w określonej kolejności.

Mundial rozgrywki

Patrząc po kolei, dla każdej grupy Mundialu tabela uporządkowana jest następująco:

 1. Najważniejsze kryterium dla tabeli każdej grupy Mundialu to zdobyte punkty. Każdy zespół rozgrywa trzy mecze na tym etapie zmagań.
 2. Przy równej liczbie punktów wyższe miejsce w grupie MŚ Katar 2022 zajmie zespół mający lepszy bilans bramek.
 3. Trzecie kryterium na rozgrywki Mundialu to bramki strzelone. Jeśli poprzednie dwa dają taki sam bilans w tabeli grupy MŚ, to awans wywalczy zespół, który we wszystkich trzech meczach Mundialu w grupie strzelił więcej goli.
 4. Jeśli i tym razem bilans będzie równy, to o wyższym miejscu w grupie Mundialu decydują mecze bezpośrednie (pomiędzy zainteresowanymi zespołami). 
 5. W przypadku, gdy w grupie Mundialu trzeba będzie stworzyć tzw. małą tabelę między więcej niż dwoma zespołami liczy się bilans goli w meczach bezpośrednich.
 6. Kolejny punkt, który decyduje o tym jak będą wyglądać tabele grupy Mundialu, to liczba strzelonych goli w meczach bezpośrednich. Oczywiście, jeśli pozostałe kryteria nie pozwolą wyłonić lepszej drużyny. 
 7. Ostatni aspekt, to tzw. klasyfikacja fair play. Pod uwagę brane są wszystkie mecze grupowe danej kadry na rozgrywkach Mundialu. Liczone są żółte i czerwone kartki. 

W kolejnych fazach MŚ 2022 rozgrywki nie wymagają już tak rozbudowanego regulaminu. Jeśli dane spotkanie fazy pucharowej zakończy się remisem, to będzie świadkami dogrywek i rzutów karnych.

Mistrzostwa Świata grupy. Kalendarz meczów grupowych MŚ 2022

Znamy już dokładny terminarz, według którego grupy MŚ w Katarze będą rozgrywane. Cały kalendarz tego etapu zmagań szczegółowo prezentujemy poniżej. Na katarskie mistrzostwa świata grupy zostały w pełni zaplanowane dużo wcześniej. Wiemy, że mecze fazy grupowej mundialu odbędą się od 20. listopada do 3. grudnia. Wówczas każda z ośmiu grup MŚ 2022 rozegra po sześć spotkań. Każda drużyna na murawę wybiegnie trzy razy. 

Mundial Grupa A - tabela meczów grupowych

 • 20 listopada, godz. 17:00, Katar – Ekwador (Al Bayt Stadium, Al Chaur)
 • 21 listopada, godz. 17:00, Senegal – Holandia (Al Thumama Stadium, Doha) 
 • 25 listopada, godz. 14:00, Katar – Senegal (Al Thumama Stadium, Doha)
 • 25 listopada, godz. 17:00, Holandia – Ekwador (Khalifa International Stadium, Al Rajjan)
 • 29 listopada, godz. 16:00, Holandia – Katar (Al Bayt Stadium, Al Chaur)
 • 29 listopada, godz. 16:00, Ekwador – Senegal (Khalifa International Stadium, Al Rajjan)

Grupa A na mundial ma wyraźnego faworyta, którym jest reprezentacja Holandii. O drugie miejsce powinni bić się piłkarze Senegalu i Ekwadoru. Katar to w teorii najsłabsza drużyna na całym turnieju. Jednak dla gospodarzy MŚ 2022 grupa to nie koniec marzeń i chcieliby również powalczyć o coś extra.

MŚ 2022 Grupa B - tabela meczów grupowych

 • 21 listopada, godz. 14:00, Anglia – Iran (Khalifa International Stadium, Al Rajjan)
 • 21 listopada, godz. 20:00, USA – Walia (Ahmad Bin Ali Stadium, Al Rajjan)
 • 25 listopada, godz. 11:00, Walia – Iran (Ahmad Bin Ali Stadium, Al Rajjan)
 • 25 listopada, godz. 20:00, Anglia – USA (Al Bayt Stadium, Al Chaur)
 • 29 listopada, godz. 20:00, Walia – Anglia (Ahmad Bin Ali Stadium, Al Rajjan)
 • 29 listopada, godz. 20:00, Iran – USA (Al Thumama Stadium, Doha)

Grupa MŚ z udziałem Anglii, Walii, USA i Iranu wygląda interesująco. Kandydatem do wygrania na mundialu grupy B są przede wszystkim Anglicy. USA ma spore szanse wyjść z drugiego miejsca, ale Walijczycy również mają takie aspiracje. Od stawki odstaje na papierze Iran, który ma ochotę zaskoczyć swoich rywali.

Mistrzostwa Świata Grupa C - tabela meczów grupowych 

 • 22 listopada, godz. 11:00, Argentyna – Arabia Saudyjska (Lusail Stadium, Lusajl)
 • 22 listopada, godz. 17:00, Meksyk – Polska (Stadium 974, Doha)
 • 26 listopada, godz. 14:00, Polska – Arabia Saudyjska (Education City Stadium, Al Rajjan)
 • 26 listopada, godz. 20:00, Argentyna – Meksyk (Lusail Stadium, Lusajl)
 • 30 listopada, godz. 20:00, Polska – Argentyna (Stadium 974, Doha)
 • 30 listopada, godz. 20:00, Arabia Saudyjska – Meksyk (Lusail Stadium, Lusajl)

Grupa MŚ 2022 z udziałem reprezentacji Polski. “Biało-Czerwoni” o awans do kolejnej fazy powinni walczyć z Meksykiem. Grupa na mundial tak się ułożyła, że terminarz MŚ obie te drużyny zetknął ze sobą już w pierwszej kolejce spotkań. Murowanym faworytem jest Argentyna, a outsiderem Arabia Saudyjska. 

MŚ Grupa D - tabela meczów grupowych

 • 22 listopada, godz. 14:00, Dania – Tunezja (Education City Stadium, Al Rajjan)
 • 22 listopada, godz. 20:00, Francja – Australia (Al Janoub Stadium, Al Wakra)
 • 26 listopada, godz. 11:00, Tunezja – Australia (Education City Stadium, Al Rajjan)
 • 26 listopada, godz. 17:00, Francja – Dania (Stadium 974, Doha)
 • 30 listopada, godz. 16:00, Tunezja – Francja (Education City Stadium, Al Rajjan)
 • 30 listopada, godz. 16:00, Australia – Dania (Al Janoub Stadium, Al Wakra)

W mistrzostwach świata grupa D obsadzona jest m.in. przez obrońców tytułu, czyli Francję. Wraz z nią powalczą o awans do kolejnej fazy zmagań Duńczycy, Australijczycy i Tunezyjczycy. Europejskie drużyny są faworytami do zajęcia dwóch pierwszych miejsc. 

Mundial Grupa E - tabela meczów grupowych

 • 23 listopada, godz. 17:00, Hiszpania – Kostaryka (Al Thumama Stadium, Doha)
 • 23 listopada, godz. 14:00, Niemcy – Japonia (Khalifa International Stadium, Al Rajjan)
 • 27 listopada, godz. 20:00, Hiszpania – Niemcy (Al Bayt Stadium, Al Chaur)
 • 27 listopada, godz. 11:00, Japonia – Kostaryka (Ahmad Bin Ali Stadium, Al Rajjan)
 • 1 grudnia, godz. 20:00, Japonia – Hiszpania (Khalifa International Stadium, Al Rajjan)
 • 1 grudnia, godz. 20:00, Kostaryka – Niemcy (Al Bayt Stadium, Al Chaur)

Hiszpania i Niemcy są naturalnymi kandydatami do awansu z grupy. Mistrzostwa świata dla tych zespołów tak naprawdę powinny zacząć się do fazy pucharowej. Jednak Japonia i Kostaryka będą walczyć o sprawienie niespodzianki i wyeliminowanie którejś z potęg światowej piłki nożnej. Grupa MŚ z udziałem dwóch kandydatów do gry o medale, to jedna z ciekawszych grup mundialu w Katarze.

MŚ 2022 Grupa F - tabela meczów grupowych

 • 23 listopada, godz. 11:00, Maroko – Chorwacja (Al Bayt Stadium, Al Chaur)
 • 23 listopada, godz. 20:00, Belgia – Kanada (Ahmad Bin Ali Stadium, Al Rajjan)
 • 27 listopada, godz. 14:00, Belgia – Maroko (Al Thumama Stadium, Doha)
 • 27 listopada, godz. 17:00, Chorwacja – Kanada (Khalifa International Stadium, Al Rajjan)
 • 1 grudnia, godz. 16:00, Chorwacja – Belgia (Ahmad Bin Ali Stadium, Al Rajjan)
 • 1 grudnia, godz. 16:00, Kanada – Maroko (Al Thumama Stadium, Doha)

Patrząc na to jak wygląda ta grupa MŚ ponownie należałoby w roli kandydatów do awansu typować europejskie drużyny. Jednak Kanada ma szansę być “czarnym koniem” turnieju, a Maroko na mundialu cztery lata temu dzielnie walczyło o awans do kolejnej fazy, będąc w grupie z Hiszpanią i Portugalią.

Mistrzostwa Świata Grupa G - tabela meczów grupowych

 • 24 listopada, godz. 11:00, Szwajcaria – Kamerun (Al Janoub Stadium, Al Wakra)
 • 24 listopada, godz. 20:00, Brazylia – Serbia (Lusail Stadium, Lusajl)
 • 28 listopada, godz. 11:00, Kamerun – Serbia (Al Janoub Stadium, Al Wakra)
 • 28 listopada, godz. 16:00, Brazylia – Szwajcaria (Stadium 974, Doha)
 • 2 grudnia, godz. 20:00, Kamerun – Brazylia (Lusail Stadium, Lusajl)
 • 2 grudnia, godz. 20:00, Serbia – Szwajcaria (Stadium 974, Doha)

Brazylia jest faworytem do tego, aby wygrać cały mundial. Grupa G nie powinna być zatem problemem na Neymara i jego kolegów, ale Seria, Kamerun i Szwajcaria to mocne drużyny. To może być jedna z najbardziej wyrównanych batalii o awans do 1/8 turnieju w Katarze.

MŚ Grupa H - tabela meczów grupowych 

 • 24 listopada, godz. 14:00, Urugwaj – Korea Południowa (Education City Stadium, Al Rajjan)
 • 24 listopada, godz. 17:00, Portugalia – Ghana (Stadium 974, Doha)
 • 28 listopada, godz. 14:00, Korea Południowa – Ghana (Education City Stadium, Al Rajjan)
 • 28 listopada, godz. 20:00, Portugalia – Urugwaj (Lusail Stadium, Lusajl)
 • 2 grudnia, godz. 16:00, Korea Południowa – Portugalia (Education City Stadium, Al Rajjan)
 • 2 grudnia, godz. 16:00, Ghana – Urugwaj (Al Janoub Stadium, Al Wakra)

Grupa H na mistrzostwa świata w Katarze jest przez wielu ekspertów nazywana tzw. “grupą śmierci”. O awans powalczą mocne drużyny, jak Portugalia i Urugwaj, a także zawsze groźna reprezentacja Ghany. Nie można także lekceważyć Korei Południowej. Zażarta walka o awans w tej grupie MŚ może być jedną z najbardziej interesujących.

Mundial 2022 tabela

Wiedząc już, jak na mundial grupy zostały rozlosowane, oraz jak wygląda ich terminarz gier, możemy przyjrzeć się dalszym zasadom rozgrywania mistrzostw świata Katar 2022. Grupy, a konkretnie rywalizacja w nich, to pierwsza faza samego turnieju. W tym aspekcie nic się nie zmieniło względem poprzedniego turnieju. Z każdej z ośmiu grup na MŚ 2022 do dalszej fazy turnieju awansują dwie najlepsze drużyny. 

To jak zaprezentuje się na turnieju w Katarze tabela MŚ 2022 po fazie grupowej, będzie miało wpływ na mecze mundialu w fazie pucharowej. W zależności od zajmowanych przez poszczególne zespoły miejsc, utworzy się ich dalsza ścieżka podczas Mistrzostw Świata Katar 2022. Mecze fazy pucharowej będą rozgrywane od 3. grudnia. Na początek według schematu:

MŚ 2022 tabela meczów 1/8 finału:

 • 49. zwycięzca grupy A – drugi zespół grupy B
 • 50. zwycięzca grupy C – drugi zespół grupy D
 • 51. zwycięzca grupy B – drugi zespół grupy A
 • 52. zwycięzca grupy D – drugi zespół grupy C
 • 53. zwycięzca grupy E – drugi zespół grupy F
 • 54. zwycięzca grupy G – drugi zespół grupy H
 • 55. zwycięzca grupy F – drugi zespół grupy E
 • 56. zwycięzca grupy H – drugi zespół grupy G

Liczby przedstawiają, który z kolei to mecz mundialu. MŚ 2022 Katar to ostatnia impreza rangi mistrzostw świata, podczas której zagramy w tradycyjnym schemacie 64 spotkania. Poza opisanym wyżej schematem gier w 1/8 finału, kibiców czekają ćwierćfinały, półfinały, mecz o 3. miejsce oraz wielki finał. 

MŚ 2022 tabela ćwierćfinałów:

 • 1. wygrany meczu 49. – wygrany meczu 50. 
 • 2. wygrany meczu 53. – wygrany meczu 54.
 • 3. wygrany meczu 51. – wygrany meczu 52.
 • 4. wygrany meczu 55. – wygrany meczu 56.

Mistrzostwa świata tabela półfinałów:

 • wygrany 1. ćwierćfinału – wygrany 2. ćwierćfinału 
 • wygrany 3. ćwierćfinału – wygrany 4. ćwierćfinału 

MŚ 2022 tabela meczów o medale:

 • mecz o 3. miejsce - przegrani obu półfinałów
 • finał - wygrani obu półfinałów

Warto zaznaczyć, że z jednej grupy MŚ 2022 Katar, mogą spotkać się ze sobą ponownie dopiero w starciach o medale. Mistrzostwa Świata mecze o najwyższą stawkę - 3. miejsce oraz finał - mają zaplanowane na 17. i 18. grudnia 2022 roku.

Kto jest faworytem aby wygrać Mistrzostwa Świata? Tabela wszechczasów pokazuje, że decydujące o triumfie na mundialu mecze wygrywało do tej pory osiem reprezentacji. Najwięcej sukcesów ma Brazylia (5), dalej są Niemcy i Włosi (4), w dalszej kolejności Francja, Urugwaj i Argentyna (2). Mistrzami Świata były także Hiszpania i Anglia (1). Czy po turnieju Katar 2022 do grupy dołączy ktoś jeszcze? Przekonamy się w grudniu.

Mundial 2022 mecze 

Podczas turnieju MŚ 2022 Katar grupy będą rozgrywać swoje spotkania w pięciu przedziałach czasowych. W zależności od dnia turnieju i kolejki, będą to godziny 11:00, 14:00, 16:00, 17:00 i 20:00. Wszystkie godziny podane są według czasu polskiego. Dobór godzin jest rzecz jasna spowodowany transmisjami telewizyjnymi, aby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. 

Nieco inaczej wyglądają okna czasowe na spotkania fazy pucharowej. W tym przypadku przygotowana na MŚ 2022 tabela spotkań wskazuje godziny 16:00 i 20:00. Przykładowo spójrzmy na to jak wygląda zestawienie meczów na mistrzostwa świata grupy C z udziałem Polaków. 

Nasza reprezentacja grać będzie z Meksykiem o 17:00 (22 listopada), z Arabią Saudyjską o 14:00 (27 listopada) a także z Argentyną o 20:00 (30 listopada). W przypadku awansu do kolejnej fazy turnieju mecz 1/8 finału na pewno zagramy o godzinie 20:00. Bez względu na to, czy zajmiemy pierwszy czy drugie miejsce w swojej grupie.

MŚ 2022 Mistrzostwa Świata Katar - najważniejsze informacje

Tegoroczny turniej o tytuł najlepszej piłkarskiej reprezentacji na najbliższe cztery lata rozpocznie się 21. listopada i potrwa do 18. grudnia. Polacy swój pierwszy mecz na mistrzostwach świata Katar 2022 grupy C rozegrają dzień po otwarciu imprezy, a naszym rywalem będzie wówczas Meksyk. W drugiej kolejce MŚ 2022 Polska zagra z Arabią Saudyjską a na zakończenie fazy grupowej z Argentyną. 

Wyjątkowy termin imprezy spowodowany jest warunkami atmosferycznymi, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zawodników, gdyby Mundial mecze rozgrywane miał w tradycyjnej letniej porze. Stąd decyzja FIFA o rozegraniu turnieju MŚ 2022 Katar zimą. Po raz ostatni kraj z azjatyckiej federacji był gospodarzem piłkarskich mistrzostw świata w roku 2022. Wówczas było to wydarzenie organizowane wspólnie przez Koreę Południową i Japonię.

Na Mundial 2022 mecze zorganizowane zostaną na nowoczesnych obiektach, które powstały specjalnie z myślą o tym turnieju. W sumie będzie to osiem stadionów: 

 • Lusail Iconic Stadium, Lusail (pojemność: 80 000 miejsc)
 • Bayt Stadium, Al Chaur (pojemność: 60 000)
 • Education City Stadium, Ar-Rajjan (pojemność: 45 350)
 • Ahmed bin Ali Stadium, Ar-Rajjan (pojemność: 40 740)
 • Stadium 974, Doha (pojemność: 40 000)
 • Al Thumama Stadium, Doha (pojemność: 40 000)
 • Khalifa International Stadium, Ar-Rajjan (pojemność: 40 000)
 • Al Janoub Stadium, Al Wakra (pojemność: 40 000)

Do każdego meczu, który zostanie rozegrany podczas imprezy, przypisano już konkretne obiekty. Wiemy zatem, gdzie podczas turnieju Katar 2022 mecze rozegra reprezentacja Czesława Michniewicza. 

Dwa spotkania Biało-Czerwoni rozegrają na Stadium 974, czyli stadionie stworzonym w dużej części z kontenerów. Będą to mecze z Meksykiem i Argentyną. Spotkanie z Arabią Saudyjską zagramy na Education City Stadium. W zależności od tego jak ułoży się na mistrzostwa świata tabela grupy C, ewentualny mecz 1/8 finału możemy zagrać na Al Thumama Stadium lub Ahmed bin Ali Stadium. 

W Katarze tytułu mistrzowskiego bronić będzie reprezentacja Francji, która wygrała Mundial 2018 rozgrywany w Rosji. Wówczas w finale “Trójkolorowi” pokonali Chorwację 4:2. Jeśli Francja obroni tytuł, będzie trzecią drużyną w historii której się to udało. Wcześniej dwa razy z rzędu triumfowali Włosi (1934 i 1938) oraz Brazylijczycy (1958 i 1962). Polska dwukrotnie zajmowała trzecie miejsce w Mistrzostwach Świata, tabela medalowa wszechczasów klasyfikuje naszą kadrę na 14. miejscu z dwoma brązowymi medalami. 

Liderem klasyfikacji medalowej jest Brazylia, za nią plasują się Niemcy i następnie Włochy. Jak wiadomo ci ostatni na MŚ do Kataru nie pojadą. W klasyfikacji meczowej pierwsza trójka wygląda tak samo. Brazylia i Niemcy rozegrały po 109 meczów w historii swoich startów na Mundialu. Brazylijczycy startowali na mistrzostwach świata 21 razy, natomiast Niemcy brały udział w imprezie 19-krotnie. Polska do tej pory brała udział w ośmiu mundialach, meczów rozegraliśmy 34. Biało-Czerwoni mają na swoim koncie 16 wygranych, 5 remisów i 13 porażek.