La Liga

Hiszpania
23 / 24

Terminarz

La Liga 2023/2024

Tabela

La Liga 2023/2024
  • Cała tabela
  • Domowa
  • Wyjazdowa

Najlepsi Strzelcy

La Liga 2023/2024
La LigaHiszpania
Wszystkie druzyny

11-stka tygodnia

La Liga 2023/2024
La LigaHiszpania
-
Ostatni skład

Primera Division tabela ligi hiszpańskiej

Tabela Primera Division - hegemonia dwóch gigantów

Od zawsze na najwyższym poziomie piłkarskim w Hiszpanii prym wiodą dwa zespoły - Real Madryt i FC Barcelona. Są to dwie najbardziej utytułowane drużyny w tym kraju, a ich rywalizacja pasjonuje kibiców na całym świecie. Tabela La Liga składa się jednak z 20 zespołów, a każdy z nich obiera przed sezonem określone cele, które później stara się osiągnąć.

FC Barcelona i Real Madryt praktycznie od zawsze regularnie wymieniają się tytułem mistrza kraju. Miejsce obu tych drużyn jest w czołówce tabeli La Liga. Ogromną przewagą ligi hiszpańskiej nad niemiecką, włoską czy francuską jest to, że o pierwsze miejsce walczą dwie drużyny i nie ma jednego wyraźnego faworyta. 

Tabela wyników: La Liga - pozostali mistrzowie 

Ostatnią drużyną poza Realem Madryt i FC Barceloną, która została mistrzem Hiszpanii jest Atletico Madryt. “Los Colchoneros” wspięli się na szczyt tabeli ligi hiszpańskiej w sezonie 2013/14. Poprzednio była to Valencia CF - sukces “Nietoperzy” miał miejsce za kadencji Rafaela Beniteza w sezonie 2003/04. W latach 80’ natomiast po dwa tytuły mistrzowskie zdobyły zespoły z Kraju Basków - Athletic Bilbao oraz Real Sociedad San Sebastian. Co ciekawe, kiedy Athletic zdobywał swój ostatni, ósmy tytuł, FC Barcelona miała na koncie 9 pucharów, a Real Madryt 20. Teraz ta różnica jest już o wiele bardziej wyraźna. 

Tabela ligi hiszpańskiej - pojedyncze tytuły mistrzowskie

Zdarzały się również przypadki, kiedy drużyna wygrała ligę hiszpańską dość niespodziewanie i już nigdy więcej nie powtórzyła tego sukcesu. Pierwszą z nich jest Betis Sevilla, który triumfował w sezonie 1934/45. Jego rywal, Sevilla FC, zajął pierwsze miejsce w tabeli La Liga w sezonie 1945/46. W historii zapisał się również wyczyn Deportivo La Corunii, która po swój jedyny tytuł mistrzowski sięgnęła w sezonie 1999/00. Drużyn, które kiedykolwiek zostały mistrzem Hiszpanii jest łącznie dziewięć, czyli o wiele mniej niż chociażby w Niemczech, Anglii, Francji czy Włoszech. 

Primera Division mecze ligi hiszpańskiej

Mecze ligi hiszpańskiej - zasady i tabela

Primera Division to jedna z czterech najbardziej prestiżowych krajowych lig piłkarskich na świecie. Jej popularność przejawia się głównie rywalizacją dwóch gigantów - FC Barcelony i Realu Madryt. Kluby te walczą ze sobą o prym w Hiszpanii od bardzo dawna. Jak na ten moment najbardziej utytułowaną drużyną w kraju jest Real Madryt, ale w ostatnich latach FC Barcelona odrobiła duże straty do odwiecznego rywala. Hegemonia tych dwóch klubów jest w Primera Division przełamywana bardzo rzadko. 

Mecze Primera Division ogląda się nie tylko dla Barcelony i Realu Madryt, ale także dla innych bardzo dobrych drużyn. Liga liczy 20 zespołów, które rywalizują o różne cele. Cztery najlepsze drużyny wywalczą sobie awans do fazy grupowej następnej edycji Ligi Mistrzów, kluby z miejsc 5. i 6. dostaną się do fazy grupowej Ligi Europy, a ta z 7. lokaty powalczy o udział w tych rozgrywkach w kwalifikacjach. Do Segunda Division, czyli zaplecza hiszpańskiej ekstraklasy, spadają trzy drużyny z najmniejszym dorobkiem punktowym. 

W pierwszej kolejności o pozycji w tabeli decydują punkty zdobyte we wszystkich 38 kolejkach. Jeśli dwa zespoły mają taki sam dorobek, o miejscu w tabeli decyduje wynik dwumeczu pomiędzy nimi, następnie bilans bramek w tym dwumeczu, ogólny bilans bramek w całej lidze, liczba zdobytych goli, a na samym końcu klasyfikacja Fair Play. 

Mecze La Liga - najbardziej utytułowane kluby

Dwoma klubami, które w całej historii wygrały najwięcej mistrzostw Hiszpanii są oczywiście Real Madryt i FC Barcelona. Ci giganci są poza wszelką konkurencją, a za nimi plasują się Atletico Madryt, Athletic Club oraz Valencia CF. Wszystkie te trzy kluby mają łącznie mniej tytułów niż druga w tej klasyfikacji FC Barcelona. 

We wcześniejszych latach mecze ligi hiszpańskiej o wiele częściej wygrywał również Real Sociedad San Sebastian, który zdobył dzięki temu 2 mistrzowskie tytuły. Ostatni z nich trafił do gabloty klubu z Kraju Basków w sezonie 1981/82. W całej historii mistrzostwo Hiszpanii padało jeszcze łupem Deportivo La Coruna, Sevilli FC i Betisu Sevilla.