Bundesliga

Niemcy
23 / 24

Terminarz

Bundesliga 2023/2024

Tabela

Bundesliga 2023/2024
  • Cała tabela
  • Domowa
  • Wyjazdowa

Najlepsi Strzelcy

Bundesliga 2023/2024
BundesligaNiemcy
Wszystkie druzyny

11-stka tygodnia

Bundesliga 2023/2024
BundesligaNiemcy
-
Ostatni skład

Bundesliga mecze ligi niemieckiej

Liga niemiecka mecze - zasady rozgrywek

Bundesliga to jedyne z czterech najlepszych piłkarskich rozgrywek klubowych w Europie, w których udział bierze nie 20, a 18 najlepszych klubów w kraju. Liga jest rozgrywana systemem kołowym, czyli każda drużyna mierzy się ze wszystkimi 17 rywalami dwukrotnie. Jeden z meczów rozgrywa na własnym stadionie, a drugi na stadionie rywala. Całe rozgrywki składają się z 34 kolejek. 

Za każdy wygrany mecz w Bundeslidze drużyna otrzymuje 3 punkty. Remis oznacza, że każdy z zespołów otrzyma po punkcie, a w przypadku porażki opuszcza stadion z pustymi rękami. Drużyna, która po 34 kolejkach będzie miała największy dorobek punktowy, zostaje mistrzem Niemiec i zagra w fazie grupowej kolejnej edycji Ligi Mistrzów. Miejsce w niej przysługuje również innym zespołom, które dostały się do czołowej czwórki. Kluby z miejsc 5. i 6. wezmą udział w Lidze Europy. Ta na 7. miejscu, aby dostać się do tych rozgrywek, będzie musiała jeszcze przejść przez klasyfikacje.

Jeśli przykładowo dwie drużyny na koniec sezonu mają taki sam dorobek punktowy, o miejscu w tabeli decyduje wynik dwumeczu pomiędzy tymi zespołami. W następnej kolejności bierze się pod uwagę bilans bramkowy bezpośrednich meczów Bundesligi, później ogólny bilans ligowy i na końcu liczbę strzelonych goli. W ostateczności będzie decydować o tym losowanie, ale takie rzeczy w piłce nożnej zdarzają się wyjątkowo rzadko. 

Mecze Bundesligi - największe kluby ligi niemieckiej

W historii niemieckiej piłki klubowej aż 29 różnych drużyn zostawało mistrzem kraju. Najbardziej utytułowanym zespołem jest oczywiście Bayern Monachium, który regularnie dominował w tych rozgrywkach. Dziś także można nazwać piłkarskim hegemonem w Niemczech. Zespołami, które mają w swojej gablocie najwięcej pucharów za zwycięstwo w lidze są: FC Nuernberg (9 tytułów), Borussia Dortmund (8 tytułów), Schalke 04 (7 tytułów) i Hamburger SV (6 tytułów).