Premier League

Anglia
23 / 24

Terminarz

Premier League 2023/2024

Tabela

Premier League 2023/2024
  • Cała tabela
  • Domowa
  • Wyjazdowa

Najlepsi Strzelcy

Premier League 2023/2024
Premier LeagueAnglia
Wszystkie druzyny

11-stka tygodnia

Premier League 2023/2024
Premier LeagueAnglia
-
Ostatni skład

Premier League mecze ligi angielskiej

Liga Angielska mecze i najlepsze drużyny

Mecze Premier League cieszą się popularnością na całym świecie. Liga angielska jest uważana za jedną z najlepszych lig piłkarskich na świecie, a wielu kibiców i sympatyków piłki nożnej stawia ją nawet na pierwszym miejscu. Rozgrywki są bardzo zacięte, w walce o mistrzostwo kraju liczy się wiele klubów i żaden zespół nie oddaje punktów za darmo. Sezon angielskich klubów jest bardzo wyczerpujący i przewiduje o wiele mniej przerw niż ma to miejsce w innych krajach. Z drugiej strony jest to również najbardziej bogata liga piłkarska w Europie, przez co jej kluby płacą największe sumy za transfery. 

Tabela Premier League składa się z 20 najlepszych klubów z Anglii i Walii, a 6 z nich należy do ścisłej czołówki, która zazwyczaj podbija najwyższe miejsca. Drużynami tymi są: Manchester United, Liverpool, Arsenal FC, Chelsea FC, Manchester City i Tottenham Hotspur - mecze z ich udziałem cieszą się zawsze największym zainteresowaniem kibiców. W ostatnich latach drużyną o mocnym statusie w Premier League stało się również Leicester City, jako zespół, który jest zawsze groźny i walczy o udział w europejskich pucharach jest Everton FC. 

Poza Manchesterem City, Manchesterem United, Chelsea, Arsenalem i Liverpoolem, ostatnie mistrzostwa Anglii padały łupem Leicester City, Blackburn Rovers, Leeds United, Everton, Aston Villa i Derby County.

Mecze Premier League - zasady rozgrywek

W Premier League udział bierze 20 najlepszych drużyn z Anglii i Walii. Mecze ligi angielskiej rozgrywane są systemem kołowym. Każda drużyna mierzy się z dziewiętnastoma rywalami dwukrotnie - raz na własnym stadionie, a raz na obiekcie rywala. Drużyna, która po 38 kolejkach zdobędzie najwięcej punktów zostaje mistrzem Anglii. Ekipy z czołowej czwórki dostają się do Ligi Mistrzów, a trzy kolejne powalczą w Lidze Europy. Za zwycięstwo ligowe otrzymuje się 3 punkty, remis oznacza zdobycie 1 punktu przez obie drużyny, a w przypadku porażki nie otrzymuje się żadnego punktu. Cały sezon składa się z 380 meczów Premier League