Premier League

Anglia
23 / 24

Tabela

Premier League 2023/2024
  • Cała tabela
  • Domowa
  • Wyjazdowa
M - MeczeZ - Zwycięstwa+ / - - Bilans bramkowyPKT - Punkty

Premier League tabela ligi angielskiej

Tabela Premier League - czołowa szóstka

Premier League jest uważana jako najbardziej wyrównana liga ze wszystkich najbardziej prestiżowych rozgrywek piłkarskich na świecie. Właśnie dzięki temu jest także najpopularniejsza, ponieważ każdy kibic lubi oglądać wyrównane i zacięte zawody. Tabela ligi angielskiej składa się z 20 zespołów i żaden z nich w meczach tych rozgrywek nie oddaje punktów za darmo. 

Tabela Premier League zawiera tzw. czołową szóstkę czyli sześć zespołów, które zawsze walczą o najwyższe cele. Są to: Manchester United, Liverpool, Manchester City, Chelsea, Arsenal i Tottenham. Zazwyczaj to właśnie te drużyny znajdują się na samym szczycie stawki najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii. Najbardziej utytułowanymi są dwie z pierwszych wymienionych. Popularni “Obywatele” jedną z najlepszych drużyn w Anglii są od 2011 roku, a Tottenham wdarł się na dobre do czołówki dzięki pracy Maurizio Pochettino w latach 2014-2019. 

Tabela ligi angielskiej - mistrzostwo Anglii Leicester City

Największa niespodzianka w nowoczesnym futbolu miała miejsce właśnie w Anglii, w sezonie 2015/16. Wtedy mistrzem Anglii niespodziewanie i pierwszy raz w swojej historii zostało Leicester City. Popularne “Lisy” rok wcześniej, pod wodzą Nigela Pearsona, rzutem na taśmę zdołały uchronić się przed spadkiem. Władze klubu postanowiły rozstać się z angielskim szkoleniowcem i zatrudnić Claudio Ranieriego. Żelazna jedenastka Leicester City, która zdobyła mistrzostwo Anglii przeszła już do historii piłki nożnej i wymieni ją każdy fan ligi angielskiej, który wówczas dokładnie śledził te rozgrywki. 

Premier League tabela - zapomniani mistrzowie Anglii

W historii ligi angielskiej, również przed erą Premier League, mistrzostwo kraju wygrywało wiele drużyn, które dziś nie uchodzą już za potęgi. Starczy powiedzieć, że wszystkich mistrzów Anglii było łącznie 24. Oprócz Leicester City ostatnimi takimi mistrzami były: Blackburn Rovers, Leeds United, Everton, Aston Villa i Derby County. Wyliczając te zespoły, trzeba było cofnąć się aż do lat siedemdziesiątych.