Dla polskiego kibica najważniejsza w rankingu FIFA jest Polska. Jest to rzecz, którą – zwłaszcza w ostatnich latach – dość mocno śledzą fani nad Wisłą. Wszystko dzięki kadrze Adama Nawałki, za którego kadencji(zwłaszcza podczas eliminacji oraz samego Euro 2016 we Francji) piłkarze byli w życiowej formie i wykręcili niesamowity wynik w stosunku do lat poprzednich.
Był to ciekawy moment, bo kiedy Nawałka przejmował kadrę, tak w rankingu FIFA znajdowała się na najniższym w historii, 78. miejscu. Tamtej ekipie udało się awansować aż na 5! Jak na razie było to najwyższe miejsce Polski w rankingu FIFA. Ale, jak wielu zauważało, Polska swoje miejsce w rankingu FIFA nie zawdzięcza temu, że jest potęgą, a metodzie przyznawania punktów. Tak czy inaczej – ta drużyna na zawsze zapisała się w historii.
Na Meczyki.pl na bieżąco śledzimy klasyfikację oraz miejsce Polski, dlatego odwiedzając naszą stronę, macie pewność, że zawsze zobaczycie aktualny i faktyczny stan rankingu.
Ranking FIFA jest aktualizowany co miesiąc. Czasem się jednak zdarza tak, że kilka miesięcy wypada. Wszystko zależy od tego, jakie rozgrywki są w danym roku i na ile miesięcy przypada futbol reprezentacyjny. Jednak bez względu na wszystkie te okoliczności, na Meczyki.pl zawsze znajdziecie najnowszy ranking FIFA.
Wiemy, że jest to jedna z najważniejszych rzeczy w świecie futbolu. Dla wielu jest to miarodajne źródło informacji dotyczące siły danej kadry. Chcemy zatem, aby na jednej stronie można było znaleźć wszystkie te informacje na bieżąco.
Wychodzimy także naprzeciw tym, którzy szukają historycznych danych. Poza aktualnym rankingiem FIFA, można sprawdzić także, jak kształtowała się klasyfikacja w ostatnich latach. I to nie tylko ogólnie, a miesiąc po miesiącu. Styczeń 2011? Proszę bardzo. Listopad 2015? Oczywiście. Jest to świetne kompendium dla tych, którzy szukają historycznych zestawień.
Tabela FIFA na naszej stronie to nie tylko ranking reprezentacji. To także szczegółowe informacje dotyczące każdej federacji uwzględnionej w klasyfikacji. Po kliknięciu na reprezentację możecie sprawdzić wszystkie szczegóły na jej temat. Od roku założenia, przez statystyki z ostatnich dziesięciu spotkań (m.in. liczba strzałów czy posiadanie piłki), skład oraz aktualne tabele rozgrywek, w których dany kraj bierze udział.
Jest to gratka dla wszystkich kibiców piłki nożnej, zwłaszcza tych, którzy pasjami pochłaniają światowy futbol, bez względu na to, jakie rozgrywki się odbywają lub jaki poziom reprezentują. Na Meczyki.pl znajdą oni nie tylko nowy ranking FIFA, ale także wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym będą mogli zobaczyć, dlaczego tak, a nie inaczej kształtuje się obecna tabela FIFA.
Klasyfikacja FIFA to także świetne źródło informacji dotyczące tego, kto, kiedy i jak długo był na jej czele. Kiedyś roszady na szczycie nie następowały tak często, jak teraz. Będąc kibicem piłkarskim, warto wiedzieć takie rzeczy, tym bardziej jeśli chce się mieć szersze spojrzenie na piłkę w danym państwie.
Zacznijmy od ciekawostki. Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale ranking FIFA od samego początku ma sponsora tytularnego i oficjalna nazwa to Coca-Cola Men's World Ranking. Nie jest to przypadek – gigant branży napojów gazowanych od wielu lat inwestuje w sponsoring piłki nożnej.
Wróćmy jednak do rankingu i jego rysu historycznego. Wbrew pozorom nie jest to coś, co istnieje od początku zawiązania światowej federacji piłkarskiej. Po raz pierwszy klasyfikacja pojawiła się pod koniec 1990 roku. Jej celem było jak najdokładniejsze odzwierciedlenie tego, jak rozkładają się siły w światowym futbolu. W tej chwili w rankingu FIFA uwzględnionych jest 211 drużyn z całego świata, które są oceniane na podstawie oficjalnych spotkań reprezentacji.
Początkowo założenia rankingu były proste. Wyglądało to dokładnie tak, jak w ligach – 3 punkty za zwycięstwo, 1 za remis i 0 za porażkę. Wzbudzało to jednak wiele kontrowersji. M.in. z tego względu, że drużyny prezentują różny poziom i lider Oceanii nie jest równy liderowi europejskiemu. Tym samym, w 1999 roku, doszło do pierwszej reformy rankingu piłki nożnej. Zmieniono wtedy metodę przyznawania punktów – w grę wchodziła liczba strzelonych bramek, miejsce rozegrania meczu (dom/wyjazd), ranga spotkania oraz piłkarski poziom kontynentu. Na przestrzeni lat wprowadzano jeszcze szereg niewielkich zmian, ale dopiero w 2018 roku zdecydowano się na bardziej radykalne kroki. Weszły one w życie po Mistrzostwach Świata w Rosji. Obecnie nie jest już liczona roczna liczba punktów i nie ustala się siły na podstawie konfederacji. Ponadto gospodarze turniejów mistrzowskich mogą liczyć na lepsze „traktowanie” w rankingu FIFA. Nie da się jednak ukryć, że piłka nożna nie jest dyscypliną, która wymaga aż tak skomplikowanych obliczeń, po jakie sięga światowa federacja. Nic więc dziwnego, że cały czas pełny ranking FIFA jest mocno krytykowany oraz wytykane mu jest nierzetelne przedstawianie rzeczywistości.