Serie A

Włochy
23 / 24

Terminarz

Serie A 2023/2024

Tabela

Serie A 2023/2024
  • Cała tabela
  • Domowa
  • Wyjazdowa

Najlepsi Strzelcy

Serie A 2023/2024
Serie AWłochy
Wszystkie druzyny

11-stka tygodnia

Serie A 2023/2024
Serie AWłochy
-
Ostatni skład

Serie A mecze ligi włoskiej

Liga włoska mecze - system Serie A

Serie A to jedna z czterech piłkarskich lig krajowych na świecie obok Premier League, Primera Division i Bundesligi. W tym kraju jest wiele wielkich klubów. Mecze ligi włoskiej ogląda się dla takich zespołów jak: Juventus FC, AC Milan, Inter Mediolan, Napoli, AS Roma czy Lazio Rzym. 

Tabela ligi włoskiej składa się z 20 drużyn, a rozgrywki prowadzone są systemem kołowym, czyli “każdy z każdym” z rewanżami. Oznacza to, że każdy klub mierzy się z każdym z 19 rywali dwukrotnie - u siebie i na wyjeździe. Mistrzem kraju zostaje zespół, który po 38 kolejkach zgromadzi najwięcej punktów. 

Serie A mecze - dominator ze stolicy Piemontu

Serie A jest ligą, wśród drużyn której można wyróżnić jednego dominatora. We wcześniejszych latach było zupełnie inaczej. Juventus FC miewał swoje trudne okresy, kryzysy, a w wyniku afery Calciopoli zanotował również spadek do Serie B. “Stara Dama” zdołała jednak dość szybko odbudować swoją potęgę i stać się najlepszą drużyną na Półwyspie Apenińskim, nie pozwalając zdominować rozgrywek mediolańskim klubom, które później bardzo mocno osłabły.

W meczach ligi włoskiej bardzo ważnym aspektem gry jest obrona. Drużyny z tego kraju słyną ze szczelnej i zorganizowanej defensywy i to właśnie od niej zaczynają budowanie składu. Juventusowi udało się stworzyć jeden z najlepszych bloków defensywnych na świecie, a później dołożyć do tego bardzo skuteczny atak, co przyniosło klubowi tak wiele sukcesów krajowych. Jeśli chodzi o trofea międzynarodowe, “Bianconeri” nie triumfowali przez bardzo długi czas, mimo udziału w wielu finałach Ligi Mistrzów.