Serie A

Włochy
23 / 24

Tabela

Serie A 2023/2024
  • Cała tabela
  • Domowa
  • Wyjazdowa
M - MeczeZ - Zwycięstwa+ / - - Bilans bramkowyPKT - Punkty

Serie A tabela ligi włoskiej

Mecze Serie A - zasady tabeli ligi włoskiej

O tym, kto zajmie które miejsce w tabeli ligi włoskiej decydują przede wszystkim punkty. Jeśli dorobek klubów jest taki sam, liczą się bezpośrednie mecze Serie A, w następnej kolejności bilans bramkowy, a później liczba strzelonych bramek. Drużyny, które zajęły miejsca od 1. do 4. wezmą udział w kolejnej edycji Ligi Mistrzów. Piąta drużyna otrzymuje promocję do fazy grupowej Ligi Europy, a szósta dostaje się do kwalifikacji tych właśnie rozgrywek.

Serie A tabela - hegemon z Turynu 

Serie A jest jedną z czterech lig piłkarskich na świecie. Jej długiej historii działo się bardzo wiele i choć jeden klub jest wyraźnym hegemonem tych rozgrywek, wiele drużyn potrafiło w nich zaistnieć.

Juventus swoje pierwsze mistrzostwo Włoch wygrał w 1905 roku, a dziś ma ich już blisko 40. To właśnie “Stara Dama” jest najbardziej utytułowanym klubem na Półwyspie Apenińskim, a tabela ligowa Serie A na koniec sezonu rozpoczyna się właśnie od niego. “Bianconeri” mają wyraźną przewagę nad resztą stawki i jeszcze przez wiele lat pozostaną na czele. 

Serie A tabela - inne czołowe drużyny

Wśród najbardziej popularnych i utytułowanych klubów piłkarskich w tym kraju wymienia się również Inter Mediolan i AC Milan. Drużyny ze stolicy Lombardii miały swoje złote okresy, ale od dłuższego czasu nie potrafią dotrzymać kroku Juventusowi. W tabeli Serie A wciąż regularnie zajmują czołowe miejsca, które dają promocję do gry w europejskich pucharach. Oprócz nich zawsze wśród kandydatów do zajęcia najwyższych lokat wymienia się SSC Napoli, AS Romę oraz Lazio Rzym. Włochy nie są jednak krajem, w którym stołeczne drużyny wiodą prym w piłce nożnej. Roma i Lazio w całej swojej historii łącznie zdobyły zaledwie 4 mistrzostwa. 

Tabela wyników: Serie A - pozostali mistrzowie 

Poza Lazio, Romą i Napoli ligę włoską wygrywały jeszcze inne zespoły. Pierwsze miejsce w tabeli ligowej Serie A w całej historii rozgrywek zajmowało wiele drużyn. Na samym początku istnienia ligi zdominowała ją Genoa i do 1924 roku wygrała aż 9 tytułów. Utytułowanym klubem jest także Torino, które triumfowało siedmiokrotnie - tyle samo razy ligę włoską wygrywała Bologna. Poza tym scudetto padało łupem: Fiorentiny, Sampdorii, Hellasu Verona, Cagliari i Sampdorii. 

Tabela wyników: Serie A - upadły gigant

Istnieje jeszcze jeden klub, który aż siedem razy zajął pierwsze miejsce w tabeli Serie A, ale w przeciwieństwie do powyżej wymienionych ekip, nie zagrał miejsca w elicie. Mowa o Pro Vercelli, które aktualnie występuje w Serie C, czyli na trzecim poziomie rozgrywkowym. Drużyna z Turynu wszystkie sukcesy święciła w latach 1908-1921.