Serie A

Włochy
23 / 24

Serie A terminarz - liga włoska. Poznaj aktualną tabelę i mecze Serie A

Serie A terminarz

Prezentujemy kompletny i bardzo szczegółowy terminarz Serie A, czyli włoskiej ekstraklasy. W tym miejscu można zapoznać się nie tylko z dokładnym kalendarzem obecnego sezonu ligi włoskiej, ale także kilku poprzednich edycji tych właśnie rozgrywek. 

Na górze terminarza ligi włoskiej znajdują się te mecze, które nie zostały jeszcze rozegrane. Przy nich znajduje się informacja, na który dzień oraz którą godzinę zostały zaplanowane. Poniżej natomiast można znaleźć spotkania już zakończona. Po kliknięciu w wybrany mecz, przeniesiemy się na jego profil ze szczegółowymi informacjami - składami, statystykami, wynikiem, typami bukmacherskimi, nazwiskiem arbitra oraz liczbą kibiców, która tego dnia zasiadła na trybunach i obejrzała to spotkanie na żywo.

Obok terminarza Serie A znajduje się lista newsów, czyli najnowszych informacji, które dotyczą właśnie tych rozgrywek. Pod spodem można znaleźć i zapoznać się z aktualną tabelą ligi włoskiej, klasyfikacją kanadyjską piłkarzy, tabelą strzelców, asystentów oraz kartkowiczów. Pod spodem udostępniamy również odnośniki stron do innych piłkarskich rozgrywek klubowych - na nich znajdują się informacje analogiczne do tych opisanych powyżej w przypadku Serie A. 

Terminarz ligi włoskiej

Historia włoskiej piłki klubowej sięga końcówki XIX wieku i początkowo rozgrywki te zostały zdominowane przez klub Genoa CFC. Ta drużyna nadal występuje w krajowej elicie, ale nie liczy się już w walce o tytuł. Bardzo wysoką pozycję na początku XX stulecia miało Pro Vercelli, które później podupadło, a dziś bierze udział w Serie C, czyli na trzecim poziomie rozgrywkowym we Włoszech. 

Największym hegemonem ligi włoskiej i najbardziej utytułowanym klubem w historii tego kraju jest Juventus Turyn. Drużyna ze stolicy Piemontu swoje pierwsze mistrzostwo wygrała w 1905 roku, a już w latach 30-ych zaliczyła serię pięciu tytułów z rzędu. Wśród czołowych klubów z Półwyspu Apenińskiego wymienia się również AC Milan, Inter Mediolan, SSC Napoli, AS Romę i Lazio Rzym, ale żaden z nich nie może się równać ze “Starą Damą”.