La Liga

Hiszpania
23 / 24

Tabela

La Liga 2023/2024
  • Cała tabela
  • Domowa
  • Wyjazdowa
M - MeczeZ - Zwycięstwa+ / - - Bilans bramkowyPKT - Punkty

La Liga tabela ligi hiszpańskiej

Tabela Primera Division - hegemonia dwóch gigantów

Od zawsze na najwyższym poziomie piłkarskim w Hiszpanii prym wiodą dwa zespoły - Real Madryt i FC Barcelona. Są to dwie najbardziej utytułowane drużyny w tym kraju, a ich rywalizacja pasjonuje kibiców na całym świecie. Tabela La Liga składa się jednak z 20 zespołów, a każdy z nich obiera przed sezonem określone cele, które później stara się osiągnąć.

FC Barcelona i Real Madryt praktycznie od zawsze regularnie wymieniają się tytułem mistrza kraju. Miejsce obu tych drużyn jest w czołówce tabeli La Liga. Ogromną przewagą ligi hiszpańskiej nad niemiecką, włoską czy francuską jest to, że o pierwsze miejsce walczą dwie drużyny i nie ma jednego wyraźnego faworyta. 

Tabela wyników: La Liga - pozostali mistrzowie 

Ostatnią drużyną poza Realem Madryt i FC Barceloną, która została mistrzem Hiszpanii jest Atletico Madryt. “Los Colchoneros” wspięli się na szczyt tabeli ligi hiszpańskiej w sezonie 2013/14. Poprzednio była to Valencia CF - sukces “Nietoperzy” miał miejsce za kadencji Rafaela Beniteza w sezonie 2003/04. W latach 80’ natomiast po dwa tytuły mistrzowskie zdobyły zespoły z Kraju Basków - Athletic Bilbao oraz Real Sociedad San Sebastian. Co ciekawe, kiedy Athletic zdobywał swój ostatni, ósmy tytuł, FC Barcelona miała na koncie 9 pucharów, a Real Madryt 20. Teraz ta różnica jest już o wiele bardziej wyraźna. 

Tabela ligi hiszpańskiej - pojedyncze tytuły mistrzowskie

Zdarzały się również przypadki, kiedy drużyna wygrała ligę hiszpańską dość niespodziewanie i już nigdy więcej nie powtórzyła tego sukcesu. Pierwszą z nich jest Betis Sevilla, który triumfował w sezonie 1934/45. Jego rywal, Sevilla FC, zajął pierwsze miejsce w tabeli La Liga w sezonie 1945/46. W historii zapisał się również wyczyn Deportivo La Corunii, która po swój jedyny tytuł mistrzowski sięgnęła w sezonie 1999/00. Drużyn, które kiedykolwiek zostały mistrzem Hiszpanii jest łącznie dziewięć, czyli o wiele mniej niż chociażby w Niemczech, Anglii, Francji czy Włoszech.