Były kapitan Arki Gdynia Krzysztof S. zatrzymany! Bardzo poważne oskarżenia [NASZ NEWS]

Były kapitan Arki Gdynia Krzysztof S. zatrzymany! Bardzo poważne oskarżenia [NASZ NEWS]
Łukasz Sobala / PressFocus
Jak udało nam się ustalić, we wtorek został zatrzymany Krzysztof S. - wieloletni piłkarz, były kapitan i trener Arki Gdynia. Ma to związek ze śledztwem dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT i wystawianiem fałszywych faktur na prace i usługi, które nie były wykonane. S. usłyszał zarzut popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej za co grozi do 25 lat pozbawienia wolności. Niewykluczone, że sprawa może zahaczyć o innych byłych zawodników klubu z Pomorza.
Według naszej wiedzy śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która miała zajmować się wystawianiem poświadczających nieprawdę, nierzetelnych faktur i wprowadzeniem ich do obrotu. W ten sposób, według śledczych z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą, między innymi Krzysztof S. miał uzyskiwać korzyści majątkowe.
Dalsza część tekstu pod wideo
Jak ustaliliśmy, sprawa jest rozwojowa i może nie zatrzymać się na jednym byłym piłkarzu Arki Gdynia. Istnieje bowiem podejrzenie, że S. mógł oferować nierzetelne faktury byłym zawodnikom tego klubu.
O rozwoju śledztwa może świadczyć fakt, że do klubu wpłynęły już zapytania od śledczych w tej sprawie.
W czwartek ma odbyć się posiedzenie, na którym sąd zdecyduje o tymczasowym areszcie dla S..
To nie pierwszy zatarg S. z prawem. W przeszłości został skazany za korupcję podczas swojego pierwszego pobytu w Arce Gdynia w sezonie 2004/05.
S. ma na koncie 70 spotkań w Ekstraklasie i 151 w I lidze. Jako piłkarz reprezentował barwy Arki, a także m.in. Olimpii Elbląg i Warty Poznań. W roli trenera pokazał się m.in. w klubie KP Starogard Gdański, z którego odszedł w marcu tego roku.
Czym jest zbrodnia vatowska?
Cytując za “Chmielniak Adwokaci”: “Tzw. zbrodnia vatowska, określona jest w art. 277a Kodeksu karnego. Jest to typ kwalifikowany przestępstw polegających na – ujmując rzecz w skrócie – na sfałszowaniu faktury. Ze zbrodnią fakturową mamy do czynienia wówczas, gdy takie faktury (lub faktura) została wystawiona na kwotę przekraczającą dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, a więc na przeszło 10 000 000 zł. Dla popełnienia tego przestępstwa nie ma znaczenia faktyczna wartość towarów lub usług, na które opiewa nieprawdziwa faktura, a nawet ich istnienie. Jednak zbrodnię fakturą można popełnić jedynie umyślnie”.

Przeczytaj również