Z tym nie dał sobie rady nawet Nawałka. Czas przerwać złą passę, Michniewicz może przejść do historii

Adam Starszynski / PressFocus
Żaden z selekcjonerów reprezentacji Polski w XXI w. nie zaczął kadencji od zwycięstwa. Ich debiuty kończyły się remisem lub porażką. Czesław Michniewicz ma szansę zmienić te niechlubną passę.
Czesław Michniewicz to dziesiąty, pełnoprawny selekcjoner reprezentacji Polski w XXI w. Już na samym początku pracy z kadrą może przejść do historii jako pierwszy od 25 lat trener, który przywitał się z nią zwycięstwem w debiucie. Ostatni udany start zanotował w 1997 r. śp. Janusz Wójcik. Dziewięciu następnych szkoleniowców nie było potem w stanie tego powtórzyć. W pierwszym meczu w roli opiekuna “Biało-czerwonych” wykładali się wszyscy, od Jerzego Engela po Paulo Sousę. Bilans tych spotkań to cztery remisy i pięć porażek. Oto, jak po kolei debiutowali kolejni selekcjonerzy. Do listy wliczamy Engela, mimo że kadra pod jego wodzą zaczynała jeszcze w ubiegłym stuleciu. Brakuje na niej zaś reprezentacyjnego “strażaka” sprzed 13 lat, Stefana Majewskiego.

Jerzy Engel: 26.01.00, sparing, Hiszpania 3:0 Polska

Jerzy Engel zastąpił pod koniec lat 90. Janusza Wójcika, ale debiutował na biało-czerwonej ławce już w roku 2000. Na przywitanie wystawił eksperymentalny skład, dając szansę gry Markowi Zającowi (jeden z dwóch występów w reprezentacji) czy, z ławki, Arkadiuszowi Kaliszanowi (jedyny występ w kadrze) i Krzysztofowi Bizackiemu (jeden z dwóch występów). Polska nie miała argumentów w starciu z silną Hiszpanią, a pierwszego gola Radosławowi Majdanowi strzelił wówczas Raul Gonzalez.
Skład Polski: Majdan, M. Zając, Zieliński, Mi. Żewłakow, Majak, Iwan, Michalski, Czerwiec, Krzynówek, Gilewicz, Kryszałowicz
Z ławki: Żurawski, Kaliszan, Kaczorowski, Bizacki, Baszczyński

Zbigniew Boniek: 21.08.02, sparing, Polska 1:1 Belgia (gol: Maciej Żurawski)

Krótka, burzliwa i nieudana była przygoda “Zibiego” w roli selekcjonera polskiej kadry. Boniek dał się zapamiętać głównie z kompromitującej porażki z Łotwą u siebie, ale zaczynał przyzwoicie, bo od remisu z Belgią w Szczecinie. “Biało-czerwoni” świetnie rozpoczęli to spotkanie, bo już w 6. minucie Maciej Żurawski wykorzystał fatalny błąd bramkarza rywali i po efektownym podaniu Kamila Kosowskiego trafił do siatki. Wyrównał tuż przed przerwą Wesley Sonck. Bramkę “Żurawia” zobaczycie TUTAJ, od [2:52].
Skład: Majdan, M. Lewandowski, Głowacki, Mi. Żewłakow, Kaczorowski, Karwan, M. Murawski, J. Bąk, Kosowski, Wichniarek, Żurawski
Z ławki: Kowalewski, Kuś, Kos, Kucharski, Rząsa, Ma. Żewłakow, Bogusz, Kryszałowicz

Paweł Janas: 12.02.03, sparing, Chorwacja 0:0 Polska

Janas przejął kadrę po Bońku i zaczął podobnie do niego - od remisu w sparingu z niezłym przeciwnikiem. Nowy selekcjoner mógł być względnie zadowolony z wyniku i przyzwoitej gry “Biało-czerwonych”, ale poziom tamtego spotkania, delikatnie mówiąc, nie był najlepszy. Po stronie plusów trzeba zapisać czyste konto - Janas jako jedyny trener reprezentacji w XXI w. debiutował kończąc mecz na zero z tyłu.
Skład: Dudek, Baszczyński, J. Bąk, Głowacki, Stolarczyk, Karwan, Świerczewski, Kałużny, Kosowski, Olisadebe, Żurawski
Z ławki: R. Dąbrowski “Kaan Dobra”, Radomski, Dawidowski

Leo Beenhakker: 16.08.06, sparing, Dania 2:0 Polska

Leo Beenhakker kiepsko rozpoczął dowodzenie polską kadrą. Przywrócił wprawdzie do składu nieobecnych na mundialu Jerzego Dudka i Tomasza Frankowskiego, ale zanotował falstart, przegrywając debiutancki mecz z Danią. “Biało-czerwoni” mieli swoje okazje, lecz byli słabsi od rywali i wrócili z Odense z bagażem dwóch goli. Co ciekawe, Holender od porażki zaczął także eliminacje do EURO 2008, przegrywając u siebie z Finlandią. Później coś jednak drgnęło, a Polska awansowała na mistrzostwa fundując kibicom efektowne zwycięstwa m.in. z Portugalią i Belgią.
Skład: Dudek, Mi. Żewłakow, Jop, J. Bąk, Gancarczyk, Smolarek, Radomski, Szymkowiak, Krzynówek, Frankowski, Żurawski
Z ławki: Golański, Jeleń, Mila

Franciszek Smuda: 14.11.09, sparing, Polska 0:1 Rumunia

Jak zaczął, tak skończył - można powiedzieć o kadencji Franciszka Smudy na reprezentacyjnym stołku. “Franz”, który pożegnał się z kadrą klęską na EURO 2012, ponad dwa i pół roku wcześniej przywitał się z nią porażką w Warszawie z Rumunią. W drugiej połowie spotkania Tomasza Kuszczaka przelobował po rykoszecie Daniel Niculae. Skład z tego meczu jest bardzo ciekawy. Smuda desygnował do gry m.in. Marcina Kowalczyka, Adama Kokoszkę, Piotra Brożka czy Patryka Małeckiego.
Skład: Kuszczak, M. Kowalczyk, Mi. Żewłakow, Kokoszka, Pi. Brożek, Błaszczykowski, Dudka, Obraniak, Kosowski, Jeleń, Lewandowski
Z ławki: Małecki, Rybus, Roger, Peszko, Sadlok

Waldemar Fornalik: 15.08.12, sparing, Estonia 1:0 Polska

Kolejny selekcjoner i kolejna porażka na inaugurację. Fatalne nastroje po EURO 2012 nie uległy poprawie po pierwszym meczu Fornalika, który zastąpił skompromitowanego Smudę. Z Estonią Polacy zagrali słabo i zostali ukarani za swój występ przez Konstantina Vassiljeva. Znany z gry w naszej lidze pomocnik w samej końcówce popisał się przepięknym uderzeniem z rzutu wolnego.
- Wystarczyło 45 minut, by 49-letni trener przekonał się, że w realiach polskiej reprezentacji wystawianie dwóch napastników nie ma większego sensu. Zobaczył, że Polska nie ma drugiego napastnika europejskiej klasy. Wydaje się, że selekcjoner jest skazany na grę 1-4-2-3-1 - z dwoma defensywnymi pomocnikami - tak o tamtym spotkaniu pisał serwis “sport.pl”.
Te słowa dowód na to, że przez blisko dekadę wykonaliśmy kolosalny postęp, jeśli chodzi o jakość piłkarzy w reprezentacji Polski.
Skład: Szczęsny, Piszczek, Wasilewski, Perquis, Wawrzyniak, Błaszczykowski, Borysiuk, Polański, Rybus, Sobiech, Lewandowski
Z ławki: Mierzejewski, Grosicki, Gol, Piech

Adam Nawałka: 15.11.13, sparing, Polska 0:2 Słowacja

Zimny, listopadowy wieczór, Adam Nawałka w wizerunku znanym jeszcze z Górnika Zabrze, na boisku ligowy “dżemik” w postaci Rafała Kosznika, Tomasza Brzyskiego czy Adama Marciniaka.
Kto mógłby przypuszczać, oglądając beznadziejną grę Polaków we Wrocławiu, że ta drużyna przyniesie nam w kolejnych latach tyle radości, a Nawałka zapisze się w historii jako jeden z najlepszych selekcjonerów “Biało-czerwonych”? Futbol lubi płatać figle.
Skład: Boruc, Olkowski, Jędrzejczyk, Kamiński, Kosznik, Błaszczykowski, Jodłowiec, Krychowiak, Mierzejewski, Sobota, Lewandowski
Z ławki: Brzyski, Robak, Mączyński, Pazdan, Marciniak

Jerzy Brzęczek:07.09.18, Liga Narodów, Włochy 1:1 Polska (Zieliński)

Jerzy Brzęczek przerwał niechlubną passę porażek w debiutach kolejnych selekcjonerów i trzeba przyznać, że w Bolonii Polacy zagrali jeden z najlepszych meczów za jego kadencji. Długo prowadzili po golu Piotra Zielińskiego, dopiero w 78. minucie z rzutu karnego wyrównał Jorginho. W kadrze pojawiły się nowe twarze, jak Arkadiusz Reca, Damian Szymański i Rafał Pietrzak. O dwóch latach pod wodzą Brzęczka można powiedzieć sporo złego, ale obecny trener Wisły Kraków wystartował akurat całkiem, całkiem solidnie, a nawet najlepiej w XXI w.
Skład: Fabiański, Bereszyński, Glik, Bednarek, Reca, Błaszczykowski, Krychowiak, Klich, Zieliński, Kurzawa, Lewandowski
Z ławki: D. Szymański, Linetty, Pietrzak

Paulo Sousa: 25.03.21, el. MŚ, Węgry 3:3 Polska (Piątek, Jóźwiak, Lewandowski)

Szalony mecz na starcie kadencji Sousy, który był zapowiedzią jego kadencji - nieprzewidywalnej, z dużą liczbą strzelonych i straconych goli, z kontrowersyjnymi pomysłami taktycznymi i personalnymi, wreszcie z niezłym efektem “dla oka”, ale niezadowalającymi wynikami. Gdy w 52. minucie Adam Szalai podwyższył rezultat spotkania na 2:0, mogliśmy jedynie machnąć ręką. “Biało-czerwoni” pokazali jednak wolę walki, doprowadzili do remisu, mieli rywali na “widelcu”, po czym Willi Orban trafił na 3:2. Kanonadę zakończył kapitan golem dającym nam cenny punkt.
Skład: Szczęsny, Bereszyński, Helik, Bednarek, Reca, Szymański, Moder, Krychowiak, Zieliński, Milik, Lewandowski
Z ławki: Glik, Jóźwiak, Piątek, Rybus, Grosicki
***
A jak pójdzie Czesławowi Michniewiczowi? Z jednej strony przyjemnie byłoby przerwać serię debiutów selekcjonerów bez zwycięstwa i otworzyć nowy rozdział reprezentacyjnej historii. Z drugiej, wszyscy mamy świadomość, że najważniejszy test Michniewicz przejdzie dopiero we wtorek. I w tym kontekście wynik sparingu w Glasgow nie jest zbyt istotny, choć wygrana oczywiście uskrzydli “Biało-czerwonych” przed finałem baraży. I tego im życzymy.
Relacja na żywo przed spotkaniem Szkocja - Polska wystartuje w naszym serwisie od 19:45. Początek starcia na Hampden Park zaplanowano godzinę później. Zapraszamy
O 18:00 zaś na naszym kanale Youtube wystartuje program Meczyki LIVE. Wchodzimy na grubo w wideo! Znakomici eksperci, świetni goście, największe studio w sportowym Internecie. Bądźcie z nami i dajcie suba - TUTAJ.