Czy Karbownik po Legii Warszawa odnajdzie się w Anderlechcie? Międzylądowanie przed Premier League ma sens

Czy Karbownik po Legii odnajdzie się w Anderlechcie? Międzylądowanie przed Premier League ma sporo sensu
Krzysztof Porębski / Press Focus
Autor: Samuel Szczygielski 12 sty 2021 | 17:08
Rzadko kiedy dochodzi do takich zwrotów akcji związanych wyjazdem młodego Polaka już po sfinalizowaniu transferu zagranicznego. Michał Karbownik zamiast do Warszawy lub Anglii, może z Dubaju, w którym na zgrupowaniu przebywa Legia, zabrać się do… Belgii. I oczekiwać na walizki z Warszawy, bo pół roku na bagażu podręcznym tam nie wyżyje.
Informacja podana przez "Legia.Net" jest dziwnie odbierana i trudno się dziwić. Czy Michał Karbownik się zagubił? Jak to w ogóle brzmi? Michał Karbownik poleci z Warszawy do Brighton przez Brukselę? Jako połączenie lotnicze brzmi to jeszcze jako tako, powiedzmy, że jest po drodze. Ale czy naturalnym rozwiązaniem byłby półroczny transfer do Anderlechtu, który bez żadnego interesu ogrywałby wiosną obcego piłkarza? Czy bez żadnego interesu… O tym jeszcze się przekonamy. A najpierw uporządkujmy fakty.
Brighton kupiło Karbownika, kiedy ten był uznawany za lewego obrońcę. Oczywiście Anglicy nie są głupi, zdają sobie sprawę, że Polak jest usposobiony także, a może i przede wszystkim, do gry w pomocy. Nie bez przypadku odkąd w Legii pojawił się Czesław Michniewicz - „Karbo” jest traktowany jako środkowy pomocnik. A były szkoleniowiec młodzieżówki robi tak z własnego przekonania. Nie miałby interesu w tym, żeby wystawiać sprzedanego już piłkarza na innej pozycji po to tylko, żeby go wypromować? Bo niby dokąd?
Zresztą Michniewicz miał możliwość powoływania młodego piłkarza Legii do swojej kadry U-21, a nie robił tego, bo widział wady w jego grze na lewej obronie. Oraz… nie widział sensu wystawiania go w drugiej linii reprezentacji, jeśli w klubie nie dostawał tam szans dłuższych niż ostatnie 20 minut ligowego meczu.
Mariusz Piekarski, przynajmniej według portalu "Legia.Net", nie jest fanem tej opcji, zależy mu na pozostaniu Karbownika w Warszawie. To oczywiście byłoby bardziej płynne. Karbownik skupi się wtedy na poprawieniu detali i wypracowaniu wiosną formy, która ułatwi mu początek w Premier League. Ale czy przy takim scenariuszu nie odbije się latem od ściany?
Kluczowe pytanie brzmi - jaki sens ma wypożyczenie do Anderlechtu? Sami się skrzywiliśmy. Po co? Skąd tu nagle Belgia? Już Bartek Kapustka był wysyłany do Belgii przez Leicester i skończyło się na powrocie do Ekstraklasy. Ale w przypadku Karbownika plan nie jest nonsensem, jak mogłoby się wydawać…
Anderlecht jest klubem totalnie spłukanym z kasy. Latem zadłużenie klubu wynosiło aż 100 milionów euro, a trudno, by kilka miesięcy w dobie pandemii znacznie polepszyło ich kondycję finansową. Legendarny belgijski klub musi opierać wzmocnienia właśnie o wypożyczenia. Wzmocnienie to duże słowo? Otóż… niekoniecznie.
Do tej pory zastanawialiśmy się nad planem Brighton na wykorzystanie Karbownika. Mogliśmy przypuszczać, gdzie angielski klub widzi go na boisku. A plan wypożyczenia do Anderlechtu jest nie tylko zdradzeniem wizji Brighton co do jego pozycji, a też przygotowaniem go do gry w Premier League.
Skąd taki wniosek? Brighton nie pchałoby Karbownika do Belgii na ławkę rezerwowych, byleby zmienił otoczenie z warszawskiego na nowe. A na lewej obronie Anderlechtu rywalizują świeżo upieczony reprezentant Ukrainy Bohdan Mychajliczenko oraz Kemar Lawrence, którego rok temu pozyskano z MLS. Czy warto byłoby pchać ’’Karbo” do takiej rywalizacji? Że niby gdzie dwóch się bije, tam trzeci (wypożyczony) skorzysta?
Pewnie że nie. Natomiast wysłać Polaka na zajęcia praktyczne z gry w środku pola w dużo lepszej lidze niż Ekstraklasa… Tu Anglikom zaświeciła się lampeczka nad głową. Karbownik w naszej lidze zamienił grę na boku defensywy (nie zapominajmy, że u Aleksandara Vukovicia zaczął sezon na prawej obronie) na drugą linię. Radzi sobie w niej jak należy, pokazał, że na poziomie Legii potrafi dyrygować tempem gry mistrzów Polski.
Jeśli chce lecieć latem 2021 roku walczyć w Brighton o grę, to czy należy bać się, że nie przebije się w co prawda uznanym, ale jednak w klubie z problemami… Nowe środowisko, liga i język na pół roku nie muszą być takie straszne jak się wydaje. Taki obóz przetrwania przed wyjazdem na uniwersytet futbolu w Premier League nie musi być zaburzający formę Polaka. A wręcz Karbownik po bezkompleksowym wjechaniu w ligę belgijską leciałby do Anglii w zupełnie innej pozycji.
Nie mamy powodów, żeby obawiać się rywalizacji ’’Karbo” z Joshem Cullenem. Irlandczyk wcześniej miał problemy z grą, a od listopada jest podstawowym piłkarzem Anderlechtu bardziej z braku laku, niż z przemawiających za nim atutów. Zresztą dobrze wpłynęłaby na Polaka bezpośrednia rywalizacja na treningach z gościem, który był choćby w kadrze West Hamu.
Co dzisiaj od poniedziałku do piątku Karbownik poprawi na poziomie Legii? Współpraca z Czesławem Michniewiczem była rozwijająca dla niejednego młodziana, ale pamiętajmy, że to ciągle poziom treningów piłkarzy Legii Warszawa. W Anderlechcie sprawdziłby się z lepszymi. Nie ma czego się bać, skoro dobrze wypadł w dorosłej reprezentacji Polski.
Ważne w tym wszystkim jak do sprawy podchodzi sam Michał Karbownik. Być może jak jego kolega, raper Michał Mata… w swoim hicie: „Wielka Plaża w sercu miasta, pokaż mi gdzie masz tak (…) Smażymy se steka, a za plecami obiekt czwartej kategorii UEFA, dzieciak…”. Jednak czas myśleć o opuszczeniu Warszawy. Czy na pewno warto czekać na powrót ludzi na popularne „schodki” i rozstać się z Legią dopiero latem? Może lepiej zostawić już za plecami stadion Legii, bo Karbownik to złoty dzieciak...
author picture

Samuel Szczygielski

Spodobał Ci się tekst tego autora?

Czytaj kolejne
Źródło: Własne
1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

2961 PLN

Na start 2961 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 3x777 PLN oraz freebet 30 PLN. Kod MEGABONUS

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

584 PLN

Freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę dla nowych graczy z Meczyki.pl + cashback 500 PLN + bonus 50 PLN

Dyskusja 9

14 sty 2021 | 08:40
0
to sobie pograł w PL....
12 sty 2021 | 22:04
0
Ważne by regularnie grał.
12 sty 2021 | 21:04
0
Wszystko tylko nie Belgia, tam wolą stawiać na muskularnych czarnych
12 sty 2021 | 20:58
0
Zapewne przypadnie.
12 sty 2021 | 19:59
0
Szybko sprowadzony na ziemie,
12 sty 2021 | 18:29
0
Przecież nie wiadomo czy Brighton się utrzyma a wy piszecie że występy w Legii pomogłyby mu się przygotować do gry w Premierleague latem.
12 sty 2021 | 17:37
0
Jezeli Ekstraklasowe druzyny nie beda awansowaly co roku do pucharow czyli nie bedzie weryfikacji umiejetnosci, to mlodzi pilkarze powinni sami decydowac o swoim rozwoju i przechodzic do lig przejsciowych ( Portugalia, Rosja, Holandia, Belgia, Championschip) Bo isc do np. Premier League i grac tam gdzie wysle klub na wypozyczenie to moze byc stopowanie kariery przez brak stabilnych warunkow do rozwoju
12 sty 2021 | 17:33
0
Najważniejsze dla niego jest teraz, żeby grał, ale nie w FIFA21, tylko na boisku w pierwszym składzie.
0
Ale ten młody jest naprawdę dobry jak na swój wiek. Już w kadrze pokazał,że w trakcie spotkania potrafi przechodzić z obrony do drugiej linii. Mi się tam podobała jego gra.
1460 PLN

Oferta powitalna 1200 1460 PLN złożona z aż trzech bonusów! 231 PLN zakład bez ryzyka, 29 PLN freebet i 1200 PLN od depozytu. Kod MEGABONUS

2230 PLN

Zakład bez ryzyka 200 210 PLN + darmowy zakład za 20 PLN + bonus od pierwszej wpłaty 2000 PLN

2961 PLN

Na start 2961 PLN: gra bez ryzyka do 600 zł, bonus od depozytu 3x777 PLN oraz freebet 30 PLN. Kod MEGABONUS

550 PLN

Cashback 500 550 PLN dla nowych graczy. Kod rejestracyjny: MEGABONUS550

584 PLN

Freebet 34 PLN za pierwszą wpłatę dla nowych graczy z Meczyki.pl + cashback 500 PLN + bonus 50 PLN